*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτό Σύστημα Διορισμών  (Αναγνώστηκε 98049 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 20, 2023, 05:19:37 μμ »
Στο θέμα συνάδελφοι... μην αγχώνεστε φαίνεται  μάλλον είναι σίγουρο πως για αρκετό καιρό το υβρίδιο σύστημα θα είναι στο προσκήνιο μέχρι να πάρει σάρκα και οστά ή να παραμείνει υβρίδιο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 20, 2023, 06:00:56 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2023, 09:37:55 πμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 20, 2023, 06:13:18 μμ »
Πολύ σωστά forum εκπαιδευτικών...να ακούγονται όλες οι απόψεις για το νέο σύστημα, ώστε ο καθένας να εξάγει τα δικά του συμπεράσματα... απλά χρειάζεται υπομονή προς το παρόν έχουμε μόνο ενδείξεις για μια ενδεχόμενη αλλαγή...

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 20, 2023, 06:26:13 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2023, 09:38:06 πμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 20, 2023, 06:30:52 μμ »
Είχα εκπαιδευτικούς που είχαν άπειρες γνώσεις και καμία μεταδοτικότητα. Οι γνώσεις τους ήταν πανεπιστημιακού επιπέδου και όμως οι μαθητές ΚΑΙ δεν καταλάβαιναν τίποτα ΚΑΙ δεν έμπαιναν στην τάξη, καθώς δεν υπήρχε προσέγγιση από τον καθηγητή, παρά μονάχα προσέγγιση μπαμπούλα. Και αυτό που λέω δεν εντάσσεται στην αξιολόγηση αλλά ξεκάθαρα στο κομμάτι του γραπτού και στο γνωσιακό επίπεδο.

Τα 3 αυτά χρόνια γίνεται κάτι εντυπωσιακό στα σχολεία, τρέχοντας συνέχεια να επαναφέρουμε τη σχολική ηρεμία, αφού έχουν γεμίσει με τους διδακτορικούς από το γαβροβλοσύστημα που βρήκαν επαγγελματικά το πλέον ακατάλληλο πεδίο εφαρμογής των ερευνητικών τους ενασχολήσεων. Καταπληκτικοί στο αντικείμενο τους και προφανώς θα αρίστευαν και σε γραπτό. Απο την άλλη ακατάλληλοι για σχολείο, με έναν ελιτισμό λόγω γνώσης και συμπεριφορά τελείως αταίριαστη για επαφή με εφήβους, έως και με πάθος για σύγκρουση λόγω της "μη ανταπόκρισης" των μαθητών.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #243 στις: Ιούλιος 20, 2023, 06:38:30 μμ »
Δηλαδή εκτός από τον τεράστιο ανταγωνισμό είχα να ξεπεράσω και τις αδιαφανείς διαδικασίες;
Αυτή ήταν η πολιτική του γραπτού όσα χρόνια  εφαρμόστηκε μέχρι τα μέσα της πρώτης δεκαετίας του 2000, ούτε κύριοι πίνακες,ούτε επικουρικοί ούτε μόρια από ΣΑΧ, ΣΟΧ, πολυτεκνίες και ΑΜΕΑ που γινόταν χρόνια σε άλλες προκηρύξεις για το Δημόσιο κι εκεί πραγματικά γινόταν χαμούλης. Τουλάχιστον όταν   έγραφες πάνω από τη βάση: περνούσες. Άσχετα αν σε άλλες ειδικότητες ήθελε σχεδόν άριστα για να είσαι και διοριστέος δυστυχώς, με τα τραγικά αποτελέσματα χιλιάδων επιτυχόντων αλλά όχι διοριστέων μέχρι και πρόσφατα. Αλλά ο κοινός παρονομαστής πρόσληψης  ήταν  ο γραπτός και μετά τον διορισμό οι όποιες προσαυξήσεις από προϋπηρεσία, μεταπτυχιακά κλπ. Εγώ πρόλαβα το περιβόητο  75-25 του Ευθυμίου, ούτε καν 60- 40.
Ωστόσο, συμπληρώνοντας τους προβληματισμούς σου, το αν υπήρξα και είμαι επαρκής εκπαιδευτικός για να σταθώ στην τάξη, αυτό το ξαναλέω: δεν είχε απολύτως σχέση με τη γραπτή δοκιμασία δύο ημερών που έκατσα στα θρανία και έγραφα σε τετράδια πανελλαδικών, ούτε βέβαια με το μεταπτυχικό και τις δύο ξένες γλώσσες που έχω πιστοποίηση. Το αντιλαμβάνομαι - και όχι μόνο εγώ- από την τριβή μου και την αλληλεπίδρασή μου με το εργασιακό μου περιβάλλον και κυρίως τους μαθητές που έχω κάθε χρονιά, όπως και με τους γονείς τους και νομίζω αυτό το αντιλαμβάνεται η πλειοψηφία εδώ μέσα, είτε στηρίζουν τον γραπτό διαγωνισμό είτε όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:55:30 μμ από dimi94 »

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #244 στις: Ιούλιος 20, 2023, 06:45:04 μμ »
Σοκάρομαι Έσπερε με αυτά που λες και απογοητεύομαι ταυτόχρονα. Να αποδείξει κάποιος τι με τον γραπτό διαγωνισμό, ότι είναι ικανός; Ότι έχει γνώσεις; Είχα εκπαιδευτικούς που είχαν άπειρες γνώσεις και καμία μεταδοτικότητα. Οι γνώσεις τους ήταν πανεπιστημιακού επιπέδου και όμως οι μαθητές ΚΑΙ δεν καταλάβαιναν τίποτα ΚΑΙ δεν έμπαιναν στην τάξη, καθώς δεν υπήρχε προσέγγιση από τον καθηγητή, παρά μονάχα προσέγγιση μπαμπούλα. Και αυτό που λέω δεν εντάσσεται στην αξιολόγηση αλλά ξεκάθαρα στο κομμάτι του γραπτού και στο γνωσιακό επίπεδο.
Λες πως αυτός που θέλει δουλειά θα κοπιάσει. Τι στο καλό κάνουμε όλα αυτά τα χρόνια, δεν κοπιάζουμε; Δουλευόμαστε και μεταξύ μας; Όπως επίσης τι αξιοκρατικό έχει ένας γραπτός που αν μη τι άλλο είναι πασίγνωστο πως μεγάλο ποσοστό όσων διοριστούν θα έχει πάρει τα θέματα δυο μέρες πριν στα χέρια του. Έσπερε όσο ανοιχτή και να είμαι στο να ακούω διαφορετικές απόψεις, τόσο δεν μπορώ να δεχτώ τις προσβλητικές αν μη τι άλλο κουβέντες, μην υπολογίζοντας το αίμα που έφτυσε ο καθένας μας. Πίστεψέ με κανένας από τους αναπληρωτές που πήγαν σε δυσπρόσιτα ή σε ένα μέρος 600χλμ από το σπίτι του δε γούσταρε να τρέχει εκεί. Το έκανε γιατί κάποιος άλλος δε ΓΟΥΣΤΑΡΕ όντως να το κάνει.
Είχα εκπαιδευτικούς που είχαν άπειρες γνώσεις και καμία μεταδοτικότητα. Οι γνώσεις τους ήταν πανεπιστημιακού επιπέδου και όμως οι μαθητές ΚΑΙ δεν καταλάβαιναν τίποτα ΚΑΙ δεν έμπαιναν στην τάξη, καθώς δεν υπήρχε προσέγγιση από τον καθηγητή, παρά μονάχα προσέγγιση μπαμπούλα. Και αυτό που λέω δεν εντάσσεται στην αξιολόγηση αλλά ξεκάθαρα στο κομμάτι του γραπτού και στο γνωσιακό επίπεδο.
Γιατί εγώ τι έγραψα σε άλλο ποστ; Τα ίδια δε λέμε;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #245 στις: Ιούλιος 20, 2023, 07:04:43 μμ »
Σοκάρομαι Έσπερε με αυτά που λες και απογοητεύομαι ταυτόχρονα. Να αποδείξει κάποιος τι με τον γραπτό διαγωνισμό, ότι είναι ικανός; Ότι έχει γνώσεις; Είχα εκπαιδευτικούς που είχαν άπειρες γνώσεις και καμία μεταδοτικότητα. Οι γνώσεις τους ήταν πανεπιστημιακού επιπέδου και όμως οι μαθητές ΚΑΙ δεν καταλάβαιναν τίποτα ΚΑΙ δεν έμπαιναν στην τάξη, καθώς δεν υπήρχε προσέγγιση από τον καθηγητή, παρά μονάχα προσέγγιση μπαμπούλα. Και αυτό που λέω δεν εντάσσεται στην αξιολόγηση αλλά ξεκάθαρα στο κομμάτι του γραπτού και στο γνωσιακό επίπεδο.
Λες πως αυτός που θέλει δουλειά θα κοπιάσει. Τι στο καλό κάνουμε όλα αυτά τα χρόνια, δεν κοπιάζουμε; Δουλευόμαστε και μεταξύ μας; Όπως επίσης τι αξιοκρατικό έχει ένας γραπτός που αν μη τι άλλο είναι πασίγνωστο πως μεγάλο ποσοστό όσων διοριστούν θα έχει πάρει τα θέματα δυο μέρες πριν στα χέρια του. Έσπερε όσο ανοιχτή και να είμαι στο να ακούω διαφορετικές απόψεις, τόσο δεν μπορώ να δεχτώ τις προσβλητικές αν μη τι άλλο κουβέντες, μην υπολογίζοντας το αίμα που έφτυσε ο καθένας μας. Πίστεψέ με κανένας από τους αναπληρωτές που πήγαν σε δυσπρόσιτα ή σε ένα μέρος 600χλμ από το σπίτι του δε γούσταρε να τρέχει εκεί. Το έκανε γιατί κάποιος άλλος δε ΓΟΥΣΤΑΡΕ όντως να το κάνει.

Είπα παραπάνω ότι ο διαγωνισμός αποδεικνύει μόνο την επιστημονική κατάρτιση και προσέθεσα ότι την καταλληλότητα στην πράξη τη διαπιστώνεις μόνο αν κριθείς  αφού εχεις δοκιμαστεί. Αυτό είναι κάτι που όλοι μας στην Ελλάδα δεν θα τπ θέλαμε, έτσι δεν είναι; Δεν το λέω ειρωνικά, το εννοώ. Τέτοιες διαδικασίες τις φοβόμαστε γιατί γνωρίζουμε ότι είναι διαβλητές.

Η προϋπηρεσια δεν αποδεικνύει την καταλληλότητα περισσότερο από έναν διαγωνισμό. Η εμπειρία προφανώς εξασφαλίζει τουλάχιστον  μια α ικανότητα στη διαχείριση καταστασεων, και σ αυτό φυσικά ένας αναπληρωτής υπερτερεί σε σχέση με έναν άπειρο νεοδιόριστο με τόνους τυπικα και «τυπικα» προσόντα. Αυτό δεν το αμφισβητώ και αυτός είναι ο λόγος που είμαι υπέρ μιας μεταβατικής περιόδου στην οποία θα απορροφηθεί οποιος έχει αρκετή προϋπηρεσια, όχι επειδή είναι αδιαμφισβήτητα κατάλληλος (δεν πιστοποιείται αυτό από κάπου), αλλά επειδή είναι έμπειρος και δεν έχει λογική σαν κράτος     να μην αξιοποιείς το έμπειρο επιστημονικά καταρτισμένο προσωπικό σου.

Τώρα για το αν είναι επιλογή κάποιου να πάει 600χλμ μακριά… Μην κοροϊδευομαστε, από τη στιγμή που ο διαγωνισμός δεν αγκαλιάστηκε ποτέ από την
εκπαιδευτική κοινότητα, ήταν προφανές ότι όλοι θεωρούσαν προτιμότερο τον δρόμο της αναπλήρωσης. Φυσικά σε άλλες συνθήκες που υπήρχε μια προοπτική. Από την εποχή της κρίσης και μετά προφανώς ήταν αδιέξοδο και μονόδρομος και ο κόσμος κουράστηκε γιατί έμπλεξε η προσωπική ζωή του εκεί και το οικονομικό κόστος, αλλά δεν βλέπω τψρα κάποιον να μη γουστάρει να γίνει αναπληρωτής, για να το πω έτσι. Όλοι μέσω αναπλήρωσης θέλουν να διοριστούν, όχι μέσω γραπτού διαγωνισμού.

@ppil εγω επίσης δεν θα πήγαινα ποτέ ως αναπληρώτρια ακόμα κι αν ήταν μονόδρομος για τον διορισμό, γιατί δεν μπορούσα στα 22 μου να φανταστώ ζωή μακριά απ την Αθηνα. Ειρωνικό φυσικά αν σκεφτείς ότι έγινα μόνιμος κάτοικος νησιού. Αλλά τέλος πάντων. Αυτό  που ενδιαφέρει, είναι ότι ο διαγωνισμός δεν αφορούσε κάποιους εξωγήινους που δεν τους συνάντησε ποτέ κανεις. Υπάρχουμε κι εμείς που διοριστήκαμε έτσι. Και που μάλλον πολύ ευκολότερο το βρήκαμε αυτό, από οποιονδήποτε άλλον τρόπο πρόσληψης. Μην
δημιουργείτε πανικό σε νέους που διαβάζουν το θέμα, ότι ο διαγωνισμός είναι Η συμφορά. Η αναπλήρωση δια βίου είναι ανωμαλία του συστήματος και το προσοντολογιο (που κάποτε το κορόιδευαν πολλοί) έχει εξευτελίσει την αξία οποιουδήποτε χαρτιού έχουμε όλοι μας. Δεν μιλάμε για μια λογική, βιώσιμη και εφαρμόσιμη εναλλακτική vs διαγωνισμό. Μιλάμε για πλήρως αποτυχημένα συστήματα vs διαγωνισμό (τον οποίο οι ίδιοι δεν επιτρέψαμε να εφαρμοστεί σωστά).


Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #246 στις: Ιούλιος 20, 2023, 07:23:11 μμ »
Έχω παραδείγματα ατόμων που διορίστηκαν στους διαγωνισμούς που είχαν γίνει προ ετών που κάθε άλλο παρά άρτιο επιστημονικό προφίλ είχαν. Και στα σχολεία έχω συναντήσει τέτοιους συναδέλφους. Μπορεί λίγοι αλλά υπάρχουν. Τύχη, διαβλητές διαδικασίες; Δεν ξέρω. Είμαι γενικώς κατά του διαγωνισμού όταν άτομα που ήταν ελάχιστα κάτω από τους διορισθέντες προηγούμενων διαγωνισμών δεν έχουν διοριστεί ακόμη κι όταν τόσα άτομα έχουν πολλή προϋπηρεσία ως αναπληρωτές στο δημόσιο σχολείο. Όσο για το να έχουν ελπίδα να δουλέψουν οι νέοι, με τον αριθμό των προσλήψεων που γίνονται (συν άλλες παραμέτρους στις οποίες έχω αναφερθεί σε προηγούμενο μήνυμα) δεν έχουν και πολλές πιθανότητες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #247 στις: Ιούλιος 20, 2023, 07:27:33 μμ »
Τα 3 αυτά χρόνια γίνεται κάτι εντυπωσιακό στα σχολεία, τρέχοντας συνέχεια να επαναφέρουμε τη σχολική ηρεμία, αφού έχουν γεμίσει με τους διδακτορικούς από το γαβροβλοσύστημα που βρήκαν επαγγελματικά το πλέον ακατάλληλο πεδίο εφαρμογής των ερευνητικών τους ενασχολήσεων. Καταπληκτικοί στο αντικείμενο τους και προφανώς θα αρίστευαν και σε γραπτό. Απο την άλλη ακατάλληλοι για σχολείο, με έναν ελιτισμό λόγω γνώσης και συμπεριφορά τελείως αταίριαστη για επαφή με εφήβους, έως και με πάθος για σύγκρουση λόγω της "μη ανταπόκρισης" των μαθητών.

Σ αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, όσο κι αν κάποιοι θα εκπλαγούν που το υποστηριζω αυτό. Γενικά όσα χρόνια είμαι στο σχολείο, ποτέ αναπληρωτής δεν μας δημιούργησε πρόβλημα από δικής του πλευράς. Μετά το νέο σύστημα όμως, που ηρθαν είτε μόνιμοι είτε αναπλρηωτές με διδακτορικά, που κάποιοι ποτέ τους δεν θα είχαν σκεφτεί στο παρελθόν να ασχοληθούν μ αυτό, είχαμε προβλήματα. Είτε είχαν το σχολείο σαν πάρεργο και ήθελαν να έχουν και μέρα ελευθερη για να διδάσκουν στο ΕΑΠ (!!!!) είτε ήταν σνομπ, είτε δεν άκουγαν 1-2 πρακτικές συμβουλές που δεν έθιγαν τν επιστημοσύνη τους (του στιλ "μην επιμείνεις σ αυτην την ενοτητα γιατί δεν θα προλάβεις να κάνεις το τάδε που είναι αναγκαίο για του χρόνου), είτε είχαν ελιτίστικη συμπεριφορά στα παιδιά γιατί δεν είχαν φανταστεί ποτέ τι υπάρχει σε ένα φυσιολογικό πολυσυλλεκτικό σχολείο, ή αμελούσαν τα πεζά καθήκοντά του να περνούν αποσίες ή να εφημερεύουν σωστά γιατί τα θεωρούσαν παιδοφύλαξη κλπ... Γιατί κι αυτό όλο, μια στρεβλή κ ατάσταση είναι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 20, 2023, 07:31:47 μμ »
Έχω παραδείγματα ατόμων που διορίστηκαν στους διαγωνισμούς που είχαν γίνει προ ετών που κάθε άλλο παρά άρτιο επιστημονικό προφίλ είχαν. Και στα σχολεία έχω συναντήσει τέτοιους συναδέλφους. Μπορεί λίγοι αλλά υπάρχουν. Τύχη, διαβλητές διαδικασίες; Δεν ξέρω. Είμαι γενικώς κατά του διαγωνισμού όταν άτομα που ήταν ελάχιστα κάτω από τους διορισθέντες προηγούμενων διαγωνισμών δεν έχουν διοριστεί ακόμη κι όταν τόσα άτομα έχουν πολλή προϋπηρεσία ως αναπληρωτές στο δημόσιο σχολείο. Όσο για το να έχουν ελπίδα να δουλέψουν οι νέοι, με τον αριθμό των προσλήψεων που γίνονται (συν άλλες παραμέτρους στις οποίες έχω αναφερθεί σε προηγούμενο μήνυμα) δεν έχουν και πολλές πιθανότητες.

Για το πρώτο δεν φταίει ο διαγωνισμός. Φταίει το ότι υπήρχαν παραθυράκια και οι θέσεις του διαγωνισμού ήταν λίγες, σχεδον φτάσαμε στο να είναι οι μισές των διορισμών.
Για το δεύτερο επίσης δεν φταίει ο διαγωνισμός. Φταίει η έλλειψη διορισμών.

Και το τρίτο, ειναι η πιο βασική πληροφορία. Αυτό που χρειάζεται είναι να γίνουν όσοι διορισμοί είναι αναγκαίοι ώστε οι αναπληρωτές να αναπληρώνουν μόνο τις άδειες ανατροφής και τις έκτακτες απουσίες λόγω ασθένειας. Να απορροφηθεί όσο το δυνατον περισότερος κόσμος με προϋπηρεσία. Μόνο τότε θα έχουν ευκαιρία οι νέοι, με όποιο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 20, 2023, 08:30:58 μμ »
Ναι απλά διάλεξες τις 2 ειδικότητες με τους περισσότερους διορισμούς την τελευταία 3ετια. Ειδικά οι δάσκαλοι. Οπότε είναι απολύτως λογικό να ισχύει αυτό που λες... Αλλά και πάλι, πες μου ο 35000 στον πίνακα φιλολόγων τι προοπτικές έχει με αυτό το σύστημα.
Αυτό που αναφέρω ισχύει στους περισσότερους κλάδους δες τους πίνακες και θα καταλάβεις. Στον κλάδο  με 1800 προσλήψεις ο πίνακας έφτασε στο 5300  με 14 μόρια ο τελευταίος στους ΠΕ06 τα ίδια στους φυσικούς στο 30 κτλ.. Φαντάσου με 5500 υποψήφιους ο πίνακας στις προσλήψεις Πε86 τερμάτισε με ένα γραπτό και με ενα 60%επιτυχοντες και τους αποτυχοντες απέξω τι θα γίνει εκτός αν νομίζεις ότι ο νέος  θα κάνει τις θυσίες που κάναμε εμείς. Τωρα για τους πε02 περισσότερο ανακάτεμα θα γίνει πάντως είναι φοβερό να βλέπω στους πίνακες εκπαιδευτικούς μόνο με το πτυχίο και δεν μιλάω για μεταπτυχιακό ένα σεμινάριο... μια πιστοποίηση γνώσης υπολογιστή.. ένα β2 αγγλικά 9 μόρια είναι αυτά και μου λες μετά ότι αυτός σε διαγωνισμό ασεπ και επιτυχία 55  δεδομένου ότι οι διορισμοι θα είναι λίγοι θα πάει αναπληρωτής στη Λέρο. Θα τα δούμε όλα στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 20, 2023, 09:06:37 μμ »
Αυτό  που ενδιαφέρει, είναι ότι ο διαγωνισμός δεν αφορούσε κάποιους εξωγήινους που δεν τους συνάντησε ποτέ κανεις. Υπάρχουμε κι εμείς που διοριστήκαμε έτσι. Και που μάλλον πολύ ευκολότερο το βρήκαμε αυτό, από οποιονδήποτε άλλον τρόπο πρόσληψης. Μην
δημιουργείτε πανικό σε νέους που διαβάζουν το θέμα, ότι ο διαγωνισμός είναι Η συμφορά.

Όταν το 2009 το 85% έμενε εκτός, λόγω γραπτού διαγωνισμού, δεν είναι λογικό το υπόλοιπο 15% να χρησιμοποιεί ως επιχείρημα το "ευκολότερο είναι αυτό". Δεν στέκει.

Η αναπλήρωση δια βίου είναι ανωμαλία του συστήματος και το προσοντολογιο (που κάποτε το κορόιδευαν πολλοί) έχει εξευτελίσει την αξία οποιουδήποτε χαρτιού έχουμε όλοι μας. Δεν μιλάμε για μια λογική, βιώσιμη και εφαρμόσιμη εναλλακτική vs διαγωνισμό. Μιλάμε για πλήρως αποτυχημένα συστήματα vs διαγωνισμό (τον οποίο οι ίδιοι δεν επιτρέψαμε να εφαρμοστεί σωστά).

Η αναπλήρωση δια βίου είναι ανωμαλία που την έφεραν οι μηδενικές προσλήψεις για μία δεκαετία και οι προσλήψεις με το σταγονόμετρο, πλέον. Επίσης, αν υπάρχει σύστημα που στέλνει στα σκουπίδια το οποιοδήποτε χαρτί έχουμε όλοι μας, αυτό μάλλον είναι ο γραπτός διαγωνισμός, σίγουρα όχι το προσοντολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 20, 2023, 11:13:53 μμ »
Για το πρώτο δεν φταίει ο διαγωνισμός. Φταίει το ότι υπήρχαν παραθυράκια και οι θέσεις του διαγωνισμού ήταν λίγες, σχεδον φτάσαμε στο να είναι οι μισές των διορισμών.
Για το δεύτερο επίσης δεν φταίει ο διαγωνισμός. Φταίει η έλλειψη διορισμών.

Και το τρίτο, ειναι η πιο βασική πληροφορία. Αυτό που χρειάζεται είναι να γίνουν όσοι διορισμοί είναι αναγκαίοι ώστε οι αναπληρωτές να αναπληρώνουν μόνο τις άδειες ανατροφής και τις έκτακτες απουσίες λόγω ασθένειας. Να απορροφηθεί όσο το δυνατον περισότερος κόσμος με προϋπηρεσία. Μόνο τότε θα έχουν ευκαιρία οι νέοι, με όποιο σύστημα.
Ο διαγωνισμός οργανώνεται από κάποιους και υποτίθεται πως θα πρέπει να είναι διασφαλισμένη η εγκυρότητά του. Βασική αρχή κάθε μορφής αξιολόγησης. Έλλειψη διορισμών υπήρξε για κάποια χρόνια. Μετά τα μόρια του διαγωνισμού ακόμη και όσων είχαν γράψει πολύ καλά και ήταν μια ανάσα από τους διορισμούς χάθηκαν και καταλήξαμε να διοριστούν άτομα που δεν είχαν περάσει τη βάση ή δεν είχαν καν πάρει μέρος. Προφανώς και δε φταίνε οι ίδιοι. Συμφωνώ να απορροφηθεί όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος με προϋπηρεσία αν είναι να γίνει διαγωνισμός μιας ώστε να έχουν την ευκαιρία οι πιο νέοι να δουλεύουν ως αναπληρωτές σε κενά όμως που δε θα είναι οργανικά όπως συχνά συμβαίνει.
Θα συμφωνήσω δε με τον συνάδελφο ότι ο διαγωνισμός κι όχι το προσοντολόγιο υποβαθμίζει όχι τις γνώσεις και το τι έχει προσφέρει τόσος κόσμος όλα αυτά τα χρόνια στην εκπαίδευση. Γιατί υπάρχουν και άτομα που δε θα έπρεπε να διδάσκουν αλλά η πλειοψηφία πιστεύω μια χαρά δουλειά κάνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.