*

Αποστολέας Θέμα: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 2894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 11:47:59 μμ »
Φαντάζομαι οτι οι περισσότεροι γνωρίζετε ότι πολλοι συνάδελφοι που υπηρετούν ως πληροφορικοί, έχουν σαν κύριο πτυχίο Μαθηματικού, Φυσικού, Χημικού κ.ά. αλλά διορίστηκαν ως πληροφορικοί επειδή είχαν ένα μεταπτυχιακό ή κάποιες ώρες σεμιναρίων πληροφορικής.
Οι συνάδελφοι αυτοί μετά από πάροδο ετών κατοχύρωσαν το βασικό πτυχίο τους ως δεύτερη ειδικότητα και πολλοί από αυτούς υπηρετουν πλέον σε οργανικές θέσεις με την ειδικότητα του βασικού τους πτυχίου.
Εγώ υπηρετώ ως φυσικός, έχω μεταπτυχιακό στα πληροφοριακά συστήματα αλλά δεν μπορώ να διεκδικήσω ΠΕ86 ως δεύτερη ειδικότητα διότι "το μεταπτυχιακό δεν είναι τίτλος διορισμού" (ούτε καν β' ανάθεση δεν προβλέπεται). Ρωτώ λοιπόν:
Είναι δίκαιο;
Αξίζει τον κόπο να το διεκδικήσω υπηρεσιακά ή δικαστικά; Εχει βάση το αίτημά μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 06:30:42 πμ »
Το ερώτημα σου είναι ρητορικό.
Σκέψου ότι οι μισοί εκπαιδευτικοί έχουν μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής.
Θα ήταν λογικό να διεκδικήσουν δεύτερη ειδικότητα ως δάσκαλοι;
Μετά το τεράστιο σκάνδαλο στις αρχές του 21ου αιώνα με τις άπειρες κλεμμένες, αν και νομότυπα, θέσεις πληροφορικών από άλλους εκπαιδευτικούς άλλων κλάδων, επικράτησε η λογική άσχετα ότι οι πληροφορικοι πλήρωσαν και πληρώνουν τίμημα ως προς αυτό.
Σε προτρέπω λοιπόν αφού το αγαπάς το αντικείμενο να κάνεις ένα δεύτερο πτυχίο και να το αναγνωρίσεις ως δεύτερη ειδικότητα.
Έτσι λέει ο νόμος, όχι εγώ.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 06:56:22 πμ »
Το ερώτημα σου είναι ρητορικό.
[...]
Σκέψου ότι οι μισοί εκπαιδευτικοί έχουν μεταπτυχιακό στις επ
Μετά το τεράστιο σκάνδαλο στις αρχές του 21ου αιώνα με τις άπειρες κλεμμένες, αν και νομότυπα, θέσεις πληροφορικών από άλλους εκπαιδευτικούς άλλων κλάδων, επικράτησε η λογική άσχετα ότι οι πληροφορικοι πλήρωσαν και πληρώνουν τίμημα ως προς αυτό.
[...]
Έτσι λέει ο νόμος, όχι εγώ.

Δεν διαφωνούμε πουθενά. Παρακαλώ όμως να επικεντρωθούμε στο γεγονός ότι ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δύο εν ενεργεία μόνιμοι υπάλληλοι με τα ίδια τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, στην ίδια υπηρεσία, ο ένας έχει σχεδόν διπλάσιες δυνατότητες εκ του νόμου σε σχέση με τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 12:35:53 μμ »
Δεν διαφωνούμε πουθενά. Παρακαλώ όμως να επικεντρωθούμε στο γεγονός ότι ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δύο εν ενεργεία μόνιμοι υπάλληλοι με τα ίδια τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, στην ίδια υπηρεσία, ο ένας έχει σχεδόν διπλάσιες δυνατότητες εκ του νόμου σε σχέση με τον άλλο.
Αυτό έγινε στις αρχές του 200 που έπρεπε να καλυφθούν άμεσα οι θέσεις πληροφορικής στα σχολεία και δεν υπήρχε επαρκές προσωπικο. Πολλοί από τους φυσικούς και μαθηματικούς ξαναγύρισαν στο αντικείμενο τους μόλις μειώθηκαν οι ωρες πληροφορικής στα σχολεία. Τώρα δεν υφίσταται πλέον ο λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο και θα ήταν και τεράστια αδικία για τους συναδέλφους που βγαίνουν από τις σχολές πληροφορικής/ πολυτεχνεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 07:30:13 μμ »
Greekgamer, έχεις την δυνατότητα να το διεκδικήσεις νομικά; Ρώτησε κάποιον έμπειρο νομικό αν θα είχε νόημα το να κινηθείς δικαστικά.

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 08:02:36 μμ »
Τα επαγγελματικα δικαιωματα οριζονται με το προπτυχιακο. Δεν εχεις κατι να διεκδικησεις

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 10:39:35 μμ »
Ενας φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που διορίστηκε ως ΠΕ19, διδάσκει πληροφορική και μπορεί να αποκτήσει δεύτερη ειδικότητα ΠΕ04.
Ένας φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που διορίστηκε ως ΠΕ04, ΔΕΝ μπορεί να αποκτήσει δεύτερη ειδικότητα ΠΕ86.

Ειναι νομικά, παιδαγωγικά και υπηρεσιακά λογικό; Δεν μπορώ να το θέσω πιο απλά.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 12:07:42 πμ »
Ενας φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που διορίστηκε ως ΠΕ19, διδάσκει πληροφορική και μπορεί να αποκτήσει δεύτερη ειδικότητα ΠΕ04.
Ένας φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που διορίστηκε ως ΠΕ04, ΔΕΝ μπορεί να αποκτήσει δεύτερη ειδικότητα ΠΕ86.

Ειναι νομικά, παιδαγωγικά και υπηρεσιακά λογικό; Δεν μπορώ να το θέσω πιο απλά.
Για κάποια χρόνια τη δεκαετία του 90 υπήρχε νόμος που επέτρεπε σε κάποιον με μεταπτυχιακό πληροφορικής να εργαστεί ως ΠΕ19.
Οπότε ο συνάδελφος σου σύννομα εργάζεται ως ΠΕ19.
Αργότερα αυτός ο νόμος καταργήθηκε.

Οπότε σύννομα δεν σου επιτρέπεται να εργαστείς ως ΠΕ19.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 12:19:09 πμ »

Ειναι νομικά, παιδαγωγικά και υπηρεσιακά λογικό;

Καθόλου λογικό να τη διδάξει αυτός (άλλο που ήταν τυχερός γιατί προ εικοσαετίας τον διόρισαν) και καθόλου λογικό να τη διδάξεις εσύ ως φυσικός με μεταπτυχιακό.

Έχω μεταπτυχιακό στα Διακριτά μαθηματικά, με τη δική σου λογική θα έπρεπε είχα και την ειδικότητα ΠΕ03, και μάλιστα θα είχα διοριστεί είτε πέρυσι σε νησί είτε φέτος σε καλύτερο νομό, καθώς διορίστηκαν με 55 περίπου μόρια και έχω 75 σαν Πληροφορικός.

Οι μόνες ειδικότητες που για μένα ίσως θα μπορούσαν με ένα σεμινάριο να διδάξουν διαφορετικά μαθήματα είναι στις πρώτες τάξεις δημοτικού τα καλλιτεχνικά μαθήματα (μουσική, θεατρική αγωγή, εικαστικά), κι αυτό για να μην αλλάζουν πολλά σχολεία οι συνάδελφοι και πολλούς δασκάλους οι μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 12:24:19 πμ »
Καθόλου λογικό να τη διδάξει αυτός (άλλο που ήταν τυχερός γιατί προ εικοσαετίας τον διόρισαν) και καθόλου λογικό να τη διδάξεις εσύ ως φυσικός με μεταπτυχιακό.

Έχω μεταπτυχιακό στα Διακριτά μαθηματικά, με τη δική σου λογική θα έπρεπε είχα και την ειδικότητα ΠΕ03, και μάλιστα θα είχα διοριστεί είτε πέρυσι σε νησί είτε φέτος σε καλύτερο νομό, καθώς διορίστηκαν με 55 περίπου μόρια και έχω 75 σαν Πληροφορικός.

Οι μόνες ειδικότητες που για μένα ίσως θα μπορούσαν με ένα σεμινάριο να διδάξουν διαφορετικά μαθήματα είναι στις πρώτες τάξεις δημοτικού τα καλλιτεχνικά μαθήματα (μουσική, θεατρική αγωγή, εικαστικά), κι αυτό για να μην αλλάζουν πολλά σχολεία οι συνάδελφοι και πολλούς δασκάλους οι μαθητές.

Όχι, ούτε αυτές.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 12:29:05 πμ »
Όχι, ούτε αυτές.

Έχω ακούσει ότι γίνεται στο εξωτερικό, εδώ μέσα μου φαίνεται το είχα διαβάσει. Το λέω με την έννοια ότι μονόωρο σε εξαθέσιο είναι 4 σχολεία. Ενώ με κάποιο διαθεματικό μάθημα ή κάτι τέτοιο, μπορεί να έβγαινε 1-1.5 σχολείο ανά εκπαιδευτικό χωρίς να χάνονται ώρες από κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 12:18:52 μμ »
Έχω ακούσει ότι γίνεται στο εξωτερικό, εδώ μέσα μου φαίνεται το είχα διαβάσει. Το λέω με την έννοια ότι μονόωρο σε εξαθέσιο είναι 4 σχολεία. Ενώ με κάποιο διαθεματικό μάθημα ή κάτι τέτοιο, μπορεί να έβγαινε 1-1.5 σχολείο ανά εκπαιδευτικό χωρίς να χάνονται ώρες από κανέναν.


Στο εξωτερικο ειναι τελειως αλλο το συστημα…..


Εγω πχ ως νηπιαγωγος με μεταπτυχιακο ειδικης, με mba και με διδακτορικο κοινωνιολογιας, στη Μ. Βρετανια μπορω να διδαξω σε ολη την πρωτοβαθμια και τη δευτεροβαθμια, ειδικη και γενικη….

Ω ναι! Το λεει ξεκαθαρα το qts μου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 01:46:02 μμ »
Ενας φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που διορίστηκε ως ΠΕ19, διδάσκει πληροφορική και μπορεί να αποκτήσει δεύτερη ειδικότητα ΠΕ04.
Ένας φυσικός με μεταπτυχιακό πληροφορικής που διορίστηκε ως ΠΕ04, ΔΕΝ μπορεί να αποκτήσει δεύτερη ειδικότητα ΠΕ86.

Ειναι νομικά, παιδαγωγικά και υπηρεσιακά λογικό; Δεν μπορώ να το θέσω πιο απλά.
Είναι τυπικά σωστό δεδομένου οτι για δεύτερη ειδικότητα χρειάζεται δεύτερο πτυχίο και όχι μεταπτυχιακό

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ως 2η ειδικότητα
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2023, 07:00:11 μμ »
Ρε παιδιά, δεν με καταλαβαίνετε...
Δεν αναρωτιέμαι αν είναι σωστό με 1 (ένα) πτυχίο να έχεις 2 (δύο) ειδικότητες. Προφανώς δεν είναι.
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟ ΑΠΟ ΔΥΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΣΠΟΥΔΩΝ, Ο ΕΝΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ 2 ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΙ Ο ΑΛΛΟΣ 1!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 298
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.