*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 118884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aquarius83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 02, 2023, 12:59:00 μμ »
Συνάδελφοι,αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει. Στην εγκύκλιο των αποσπάσεων λέει ότι υπάρχει κώλυμα απόσπασης σε όσους αποσπάστηκαν  ή μετατάχθηκαν μέσω ΕΣΚ και δεν ανέλαβαν υπηρεσία ή έκαναν ανάκληση και δεν έχει παρέλθει διετία. Αν καταλαβαίνω καλά αφορά μόνο αυτούς και όχι όσους αποσπάστηκαν ή μετατάχθηκαν και ανέλαβαν κανονικά υπηρεσία. Σωστά το καταλαβαίνω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:22 »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 493
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 02, 2023, 01:25:28 μμ »
Regi84, το γνωρίζω ότι η αίτηση μετάθεσης γίνεται στο teachers  και η αίτηση απόσπασης στο opsyd. Δυστυχώς -για εμένα- κάνω και τα δύο κάθε χρόνο. Αυτό που έγραψα το αναφέρει στην εγκύκλιο αποσπάσεων, στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ στη ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ . Παραθέτω:



Ο χρόνος συνολικής υπηρεσίας που υπολογίζεται στις αποσπάσεις ταυτίζεται με τον χρόνο των μεταθέσεων. Στην περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί έχουν υποβάλει αίτηση μετάθεσης (φέτος ή κατά τα προηγούμενα έτη) αο χρόνος εμφανίζεται συμπληρωμένος στην ηλεκτρονική αίτηση, επικαιροποιημένος για το τρέχον έτος.

Βέβαια το συμπέρασμα είναι το ίδιο πρέπει να τηλεφωνήσει στη ΔΔΕ.

Μα δε διαφώνησα μαζί σου κάπου! Αντιθέτως, είναι πάντα σαφείς οι διευκρινήσεις που μας δίνεις. Η απάντηση ήταν προς τη συνάδελφο γιατί αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι οτι στο opsyd απλά γίνεται η αίτηση. Επίσης τα στοιχεία σύνδεσης είναι τα ίδια και αυτό το ξέρω γιατί έκανα κ πέρυσι αίτηση απόσπασης χωρίς να φτιάξω νέο λογαριασμό(όταν φτιάχνεις λογαριασμό ζητάει τον ΑΦΜ, άρα έχεις μόνο ένα λογαριασμό). Τέλος, στο πεδίο "μόρια, προϋπηρεσία" αναφέρει αυτά του αναπληρωτή μόνο, δε ξέρω αν θα περαστούν και τα υπόλοιπα αλλά και να πρέπει να γίνει αυτό, οι δδε έχουν χρονοδιάγραμμα ενημέρωσης των συστημάτων μετά τη λήξη των αιτήσεων, το οποίο ορίζεται στην εγκύκλιο.
Ελπίζω να βοήθησα και να μην παρεξηγήθηκα.
Σε κάθε περίπτωση, ένα τηλέφωνο στη ΔΔΕ θα βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:10:27 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος αν τα κριτήρια μοριοδότησης για αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ υπάρχουν σε ΦΕΚ? Προσοχή. Δεν θέλω την εγκύκλιο,αν υπάρχουν σε ΦΕΚ ενδιαφέρει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:24:52 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος αν τα κριτήρια μοριοδότησης για αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ υπάρχουν σε ΦΕΚ? Προσοχή. Δεν θέλω την εγκύκλιο,αν υπάρχουν σε ΦΕΚ ενδιαφέρει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εφόσον τα αναφέρει η εγκύκλιος, δες το νομικό πλαίσιο που αναφέρει η εγκύκλιος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:22 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:30:39 μμ »
Εφόσον τα αναφέρει η εγκύκλιος, δες το νομικό πλαίσιο που αναφέρει η εγκύκλιος.

Το είδα αλλά είναι χαοτικό...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:40:14 μμ »

Το είδα αλλά είναι χαοτικό...
Δε βρίσκω άλλη λύση. Αν έψαξες στο ίντερνετ και δε βρήκες κάτι, μόνο αν κάποιος έχει τύχει και το έχει ψάξει στο παρελθόν. Αλλιώς θα κάνεις την καρδιά σου πέτρα και θα χωθείς στο χάος. Γιατί το θες όμως; Αμφισβητείς την εγκύκλιο;

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:46:57 μμ »
Θα πρέπει να κοιτάξεις τα ΦΕΚ τα οποία αναφέρονται στην αρχή της εγκυκλίου.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:54:47 μμ »
Δε βρίσκω άλλη λύση. Αν έψαξες στο ίντερνετ και δε βρήκες κάτι, μόνο αν κάποιος έχει τύχει και το έχει ψάξει στο παρελθόν. Αλλιώς θα κάνεις την καρδιά σου πέτρα και θα χωθείς στο χάος. Γιατί το θες όμως; Αμφισβητείς την εγκύκλιο;

Ναι,  έχει λάθος η εγκύκλιος. Στα δικαιολογητικά για απόδειξη αναπηρίας αναφέρει γνωμάτευση από  Βθμια υγειονομική επιτροπή, οι γνωματεύσεις όμως δίνονται από Αθμια  υγειονομική επιτροπή κ μόνο αν δεν γίνουν δεκτές στηνΑθμια πάνε στη Βθμια επιτροπή . Πώς είναι δυνατόν κάποιος να έχει πιστοποιητικό από Βθμια επιτροπή τη στιγμή που η αναπηρία του πιστοποιήθηκε εξαρχής από την αρμόδια Αθμια επιτροπή, κ άρα δεν μπορούσε να πάει στη Βθμια?!!!!
Η περσινή εγκύκλιος εν τω μεταξύ έγραφε από πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή....

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 02, 2023, 03:26:59 μμ »


Ναι,  έχει λάθος η εγκύκλιος. Στα δικαιολογητικά για απόδειξη αναπηρίας αναφέρει γνωμάτευση από  Βθμια υγειονομική επιτροπή, οι γνωματεύσεις όμως δίνονται από Αθμια  υγειονομική επιτροπή κ μόνο αν δεν γίνουν δεκτές στηνΑθμια πάνε στη Βθμια επιτροπή . Πώς είναι δυνατόν κάποιος να έχει πιστοποιητικό από Βθμια επιτροπή τη στιγμή που η αναπηρία του πιστοποιήθηκε εξαρχής από την αρμόδια Αθμια επιτροπή, κ άρα δεν μπορούσε να πάει στη Βθμια?!!!!
Η περσινή εγκύκλιος εν τω μεταξύ έγραφε από πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή....

Στην επικεφαλίδα το γράφει . Μάλλον εκ παραδρομής παραλείφτηκε. Επικοινώνησε με τη ΔΔΕ να κάνει ερώτημα προς το υπουργείο, μήπως έρθει συμπληρωματική.

2. ΔΗΛΩΣΗ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ
Γνωματεύσεις Κ.Ε.Π.Α., Α/θμιας ή Β/θμιας Υγειονομικής Επιτροπής ή Ανώτατης Στρατού Υγειονομικής Επιτροπής (ΑΣΥΕ, ΑΝΥΕ, ΑΑΥΕ).

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 02, 2023, 03:34:44 μμ »
Μα δε διαφώνησα μαζί σου κάπου! Αντιθέτως, είναι πάντα σαφείς οι διευκρινήσεις που μας δίνεις. Η απάντηση ήταν προς τη συνάδελφο γιατί αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι οτι στο opsyd απλά γίνεται η αίτηση. Επίσης τα στοιχεία σύνδεσης είναι τα ίδια και αυτό το ξέρω γιατί έκανα κ πέρυσι αίτηση απόσπασης χωρίς να φτιάξω νέο λογαριασμό(όταν φτιάχνεις λογαριασμό ζητάει τον ΑΦΜ, άρα έχεις μόνο ένα λογαριασμό). Τέλος, στο πεδίο "μόρια, προϋπηρεσία" αναφέρει αυτά του αναπληρωτή μόνο, δε ξέρω αν θα περαστούν και τα υπόλοιπα αλλά και να πρέπει να γίνει αυτό, οι δδε έχουν χρονοδιάγραμμα ενημέρωσης των συστημάτων μετά τη λήξη των αιτήσεων, το οποίο ορίζεται στην εγκύκλιο.
Ελπίζω να βοήθησα και να μην παρεξηγήθηκα.
Σε κάθε περίπτωση, ένα τηλέφωνο στη ΔΔΕ θα βοηθήσει.
regi84, δεν ήθελα να φανώ επιθετική. Το έγραψα επειδή ανέφερες ότι

Η αίτηση μετάθεσης γίνεται στο teachers, η απόσπαση στο opsyd!

θέλοντας να πω ότι τα συστήματα αλληλοενημερώνονται.

Πρέπει να περαστούν όλα και να ενημερωθεί το σύστημα.
 Φυσικά και δε διαφωνούμε,ούτε σε παρεξήγησα . Άλλωστε όσοι γράφουμε, να βοηθήσουμε θέλουμε.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 02, 2023, 03:52:47 μμ »
Στην επικεφαλίδα το γράφει . Μάλλον εκ παραδρομής παραλείφτηκε. Επικοινώνησε με τη ΔΔΕ να κάνει ερώτημα προς το υπουργείο, μήπως έρθει συμπληρωματική.

2. ΔΗΛΩΣΗ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ
Γνωματεύσεις Κ.Ε.Π.Α., Α/θμιας ή Β/θμιας Υγειονομικής Επιτροπής ή Ανώτατης Στρατού Υγειονομικής Επιτροπής (ΑΣΥΕ, ΑΝΥΕ, ΑΑΥΕ).


Που το είδες να το γράφει αυτό συνάδελφε?! Εγώ στη σελ 11 βλέπω να γράφει στον τίτλο  αυτό που αναφέρεις χωρίς την Α/θμια...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 04:15:16 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 493
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 02, 2023, 05:23:18 μμ »
Γενικά έχει διαφοροποιήσεις. Και στους νεοδιόριστους γράφει μόνο ΚΕΠΑ όχι ΑΣΥΕ κλπ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 02, 2023, 05:43:19 μμ »

Που το είδες να το γράφει αυτό συνάδελφε?! Εγώ στη σελ 11 βλέπω να γράφει στον τίτλο  αυτό που αναφέρεις χωρίς την Α/θμια...

Το νομικό πλαίσιο είναι ίδιο με πέρσι. Οπότε στείλε στη διεύθυνση σου, να στείλουν στο υπουργείο να ρωτήσουν.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 02, 2023, 07:16:27 μμ »
Γενικά έχει διαφοροποιήσεις. Και στους νεοδιόριστους γράφει μόνο ΚΕΠΑ όχι ΑΣΥΕ κλπ

Όμως το να ζητάει μόνο από δευτεροβάθμια δεν στέκει γιατι η αναπηρία πιστοποιείται από πρωτοβάθμιες επιτροπές κ μόνο αν υπάρχει ένσταση παραπέμπεται στη β/ μια επιτροπή . Όταν κάποιου η αίτηση έχει γίνει δεκτή από την Αθμια δεν πηγαίνει εκ των πραγμάτων στη Βθμια!
Δεν είναι δλδ μια απλή διαφοροποίηση. Είναι κάτι που δεν υφίσταται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 07:46:02 μμ από georgia06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.