*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 121755 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 01, 2023, 02:48:01 πμ »
1.Μπορεί κάποιος που έχει κάνει αίτηση για βελτίωση να κάνει και αίτηση για απόσπαση; σε περίπτωση που δεν βρει "καλό" σχολείο...
2.Οι αποσπάσεις/τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΔΕ βγαίνουν πριν τις τοποθετησεις των αποσπάσεων από πυσδε σε πυσδε;
3. Οι αναπληρωτές επιλέγουν τελευταίοι για τα λειτουργικά κενά;
Τα ερωτήματα είναι από διαφορετικά πρόσωπα γι αυτό και δεν "κολλάνε "μεταξύ τους...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

1. Εννοείται πως ναι.
2. Αυτό εξαρτάται . Να τα πάρουμε με τη σειρά.Οι τοποθετήσεις όσων είναι στη διάθεση προηγούνται  των αποσπασμένων ενώ οι αποσπασμένοι εντός και εκτός κανονικά συνεξετάζονται.. Όμως στις περισσότερες περιπτώσεις τα ΠΥΣΔΕ, τοποθετούν πρώτα τους αποσπασμένους εντός ΠΥΣΔΕ  . Γι’ αυτό σε πολλές δδε οι αιτήσεις για εντός ΠΥΣΔΕ αποσπάσεις γίνονται μέσα στο καλοκαίρι. Σε άλλες  γίνονται ταυτόχρονα με τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ το Σεπτέμβριο . Δεν υπάρχει κοινή γραμμή γενικά για τις τοποθετήσεις των εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ αποσπασμένων.
3. Ναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:55 »

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 01, 2023, 10:49:00 πμ »
Έχει εντοπίσει κανείς σε ποιο σημείο της εγκυκλίου για τις αποσπάσεις αναφέρει τα δικαιολογητικά για συνυπηρέτηση, εντοπιότητα, οικογενειακή κατάσταση κλπ;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 01, 2023, 11:59:34 πμ »
Στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ αναφέρει  τα κριτήρια και κάποια πράγματα.Τα δικαιολογητικά είναι τα ίδια με των μεταθέσεων ,δηλαδή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, πιστοποιητικό εντοπιότητας ,βεβαίωση συνυπηρέτησης και τα αντίστοιχα για λόγους υγείας.

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 01, 2023, 12:38:17 μμ »
Άλλη μία απορία: ως αναπληρωτές ήμασταν γραμμένοι στο ΟΠΣΥΔ. Τώρα ως νεοδιόριστοι ισχύει ο ίδιος λογαριασμός  ή κάνουμε καινούργι, ώστε να μπορέσουμε να υποβάλουμε αίτηση απόσπασης;

Ναι.Με τους ίδιους κωδικούς.Συνδεεται με ΑΦΜ κ ΑΜΚΑ.Εκανα πέρυσι αίτηση απόσπασης κ όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:17:55 »

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 01, 2023, 03:44:26 μμ »
Οι νεοδιόριστοι του 23 που ακόμα δεν έχουμε πάρει οργανική αλλά θέλουμε μετά την οργανική να αιτηθούμε αποσπασασης εντός πυσδε κάνουμε κάτι τώρα η περιμένουμε μετά την οργανική προς τον Ιούνιο;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 01, 2023, 03:57:22 μμ »
Οι νεοδιόριστοι του 23 που ακόμα δεν έχουμε πάρει οργανική αλλά θέλουμε μετά την οργανική να αιτηθούμε αποσπασασης εντός πυσδε κάνουμε κάτι τώρα η περιμένουμε μετά την οργανική προς τον Ιούνιο;

Τώρα δεν κάνετε κάτι. Πρώτα θα τοποθετηθείτε οργανικά ,κ αργότερα μέσα στο καλοκαίρι θα βγει από τη ΔΔΕ σας πρόσκληση για αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος Vipera Berus mkiii

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 01, 2023, 05:28:23 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Παρακαλώ για τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε. Προσπάθησα να βρώ κάτι σχετικά αλλά δεν μπόρεσα, συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνω κάτι που έχει ήδη απαντηθεί.

Είμαι νεοδιόριστος του '21, με έγκριση της μετάθεσής μου στην περιοχή καταγωγής μου και (προφανώς) χωρίς τοποθέτηση σε οργανική στην ΔΔΕ της μετάθεσης, καθώς ακόμα υπηρετώ το δίχρονο στην περιοχή διορισμού.

1) Μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης σε άλλο (όμορο της ΔΔΕ της μετάθεσής μου) ΠΥΣΔΕ, για το ερχόμενο σχολικό έτος; Το πρώτο δηλαδή της υπηρέτησής μου στη ΔΔΕ της μετάθεσής μου; Αντιλαμβάνομαι ότι φυσικά θα «χρωστάω» τον ένα αυτόν χρόνο.

2) Στην αίτησή μου (που θα είναι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ) ποιο θα δηλώσω ως ΠΥΣΔΕ αφετηρίας; Το τωρινό μου ή αυτό που θα είμαι το καλοκαίρι;

3) Αν κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σε αυτή τη φάση, έχω δικαίωμα σε μεταγενέστερο χρόνο να κάνω πάλι αίτηση για την ίδια απόσπαση; Έχω δικαίωμα δηλαδή σε δεύτερη φάση αποσπάσεων;

4) Επίσης, υποθέτω ότι η ολοκλήρωση της διαδικασίας της μετάθεσής μου με πιθανή απόδοση οργανικής δεν θα επηρεαστούν από την αίτηση απόσπασης αλλά συνεχίζει, σωστά;

5) Αν πρέπει να ρωτήσω κάποια ΔΔΕ για τις πληροφορίες αυτές, ποια θα μου προτείνατε; Την τωρινή μου, αυτήν της μετάθεσής μου ή αυτή που στοχεύω για την απόσπαση;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2023, 08:12:10 μμ από Vipera Berus mkiii »
Κοίτα εκεί που θες να πας, αλλιώς...
...θα πας εκεί που κοιτάς.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 01, 2023, 09:28:54 μμ »
Ναι.Με τους ίδιους κωδικούς.Συνδεεται με ΑΦΜ κ ΑΜΚΑ.Εκανα πέρυσι αίτηση απόσπασης κ όλα καλά.
Συνδέομαι στον παλιό λογαριασμό μου με τους κωδικούς ΟΠΣΥΔ που έχω ορίσει, όχι με ΑΦΜ και ΑΜΚΑ. Όμως ο λογαριασμός μου δεν είναι ενημερωμένος, πχ η προϋπηρεσία 2021-2022 και 2022-2023 δεν έχει περαστεί. Άρα τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:17:07 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Παρακαλώ για τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε. Προσπάθησα να βρώ κάτι σχετικά αλλά δεν μπόρεσα, συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνω κάτι που έχει ήδη απαντηθεί.

Είμαι νεοδιόριστος του '21, με έγκριση της μετάθεσής μου στην περιοχή καταγωγής μου και (προφανώς) χωρίς τοποθέτηση σε οργανική στην ΔΔΕ της μετάθεσης, καθώς ακόμα υπηρετώ το δίχρονο στην περιοχή διορισμού.

1) Μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης σε άλλο (όμορο της ΔΔΕ της μετάθεσής μου) ΠΥΣΔΕ, για το ερχόμενο σχολικό έτος; Το πρώτο δηλαδή της υπηρέτησής μου στη ΔΔΕ της μετάθεσής μου; Αντιλαμβάνομαι ότι φυσικά θα «χρωστάω» τον ένα αυτόν χρόνο.

2) Στην αίτησή μου (που θα είναι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ) ποιο θα δηλώσω ως ΠΥΣΔΕ αφετηρίας; Το τωρινό μου ή αυτό που θα είμαι το καλοκαίρι;

3) Αν κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό σε αυτή τη φάση, έχω δικαίωμα σε μεταγενέστερο χρόνο να κάνω πάλι αίτηση για την ίδια απόσπαση; Έχω δικαίωμα δηλαδή σε δεύτερη φάση αποσπάσεων;

4) Επίσης, υποθέτω ότι η ολοκλήρωση της διαδικασίας της μετάθεσής μου με πιθανή απόδοση οργανικής δεν θα επηρεαστούν από την αίτηση απόσπασης αλλά συνεχίζει, σωστά;

5) Αν πρέπει να ρωτήσω κάποια ΔΔΕ για τις πληροφορίες αυτές, ποια θα μου προτείνατε; Την τωρινή μου, αυτήν της μετάθεσής μου ή αυτή που στοχεύω για την απόσπαση;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

1) Ναι μπορείς και όπως γράφεις θα χρωστάς την υπηρέτηση της οργανικής.
2)Δεν δηλώνεις ΠΥΣΔΕ αφετηρίας. Δηλώνεις τα ΠΥΣΔΕ που θέλεις να αποσπαστείς. Τα στοιχεία του μητρώου σου ενημερώνονται από τη ΔΔΕ.
3) Όπως έγραψα πιο πάνω είναι εφικτό . Παρόλα αυτά  να γνωρίζεις ότι μετά την ανακοίνωση των αποσπάσεων, γίνονται μαζί με τις ενστάσεις και τις αιτήσεις επανεξέτασης και νέες αιτήσεις για απόσπαση.
4) Σωστά.
5) Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κάπου συνάδελφε. Θα το επιβεβαιώσουν κι άλλοι ,ότι ισχύουν τα παραπάνω. Αλλά αν θέλεις για να αισθανθείς καλύτερα ,όπου και να ρωτήσεις το ίδιο είναι.
Επίσης, αν διαβάσεις τις εγκυκλίους αποσπάσεων και μεταθέσεων θα πάρεις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 02:42:08 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:28:33 πμ »
Συνδέομαι στον παλιό λογαριασμό μου με τους κωδικούς ΟΠΣΥΔ που έχω ορίσει, όχι με ΑΦΜ και ΑΜΚΑ. Όμως ο λογαριασμός μου δεν είναι ενημερωμένος, πχ η προϋπηρεσία 2021-2022 και 2022-2023 δεν έχει περαστεί. Άρα τι ισχύει;
Δεν έχουν ενημερωθεί οι υπηρετήσεις γιατί μάλλον δεν έχεις κάνει αίτηση για μετάθεση. Στην εγκύκλιο γράφει ότι πρέπει    να « δωθεί προσοχή στις οδηγίες της εγκυκλίου των μεταθέσεων» . Δεν το γνωρίζω τι σημαίνει αυτό γιατί εγώ κάνω κάθε χρόνο αίτηση μετάθεσης και είναι πάντα συμπληρωμένα . Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τη ΔΔΕ, γιατί οι υπηρετήσεις συμπληρώνονται από αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:44:59 πμ »
Έριξα μια γρήγορη ματιά στην εγκύκλιο μεταθέσεων αλλά δεν βλέπω να γράφει κατι για το θέμα. Οπότε , τηλέφωνο στη ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 02, 2023, 05:38:42 πμ »
Συνδέομαι στον παλιό λογαριασμό μου με τους κωδικούς ΟΠΣΥΔ που έχω ορίσει, όχι με ΑΦΜ και ΑΜΚΑαριασμός μου δεν είναι ενημερωμένος, πχ η προϋπηρεσία 2021-2022 και 2022-2023 δεν έχει περαστεί. Άρα τι ισχύει;

Ο λογαριασμός συνδέεται με αυτά τα στοιχεία, οπότε ένας αρκεί.Και στο δικό μου opsyd αναφέρει μόνο την προϋπηρεσία αναπληρωτή, Προς το παρόν έστω!Εξάλλου αναφέρει ότι μετά οι δδε κάνουν τους ελέγχους κ ενημερώνουν τα συστήματα που πρέπει!Η αίτηση μετάθεσης γίνεται στο teachers, η απόσπαση στο opsyd!Σε κάθε περίπτωση αν κάτι δε σας καλύπτει,καλέστε τη δδε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 05:43:10 πμ από regi84 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 02, 2023, 09:06:20 πμ »
Regi84, το γνωρίζω ότι η αίτηση μετάθεσης γίνεται στο teachers  και η αίτηση απόσπασης στο opsyd. Δυστυχώς -για εμένα- κάνω και τα δύο κάθε χρόνο. Αυτό που έγραψα το αναφέρει στην εγκύκλιο αποσπάσεων, στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ στη ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ . Παραθέτω:



Ο χρόνος συνολικής υπηρεσίας που υπολογίζεται στις αποσπάσεις ταυτίζεται με τον χρόνο των μεταθέσεων. Στην περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί έχουν υποβάλει αίτηση μετάθεσης (φέτος ή κατά τα προηγούμενα έτη) αο χρόνος εμφανίζεται συμπληρωμένος στην ηλεκτρονική αίτηση, επικαιροποιημένος για το τρέχον έτος.

Βέβαια το συμπέρασμα είναι το ίδιο πρέπει να τηλεφωνήσει στη ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Vipera Berus mkiii

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 02, 2023, 11:06:43 πμ »
1) Ναι μπορείς και όπως γράφεις θα χρωστάς την υπηρέτηση της οργανικής.
2)Δεν δηλώνεις ΠΥΣΔΕ αφετηρίας. Δηλώνεις τα ΠΥΣΔΕ που θέλεις να αποσπαστείς. Τα στοιχεία του μητρώου σου ενημερώνονται από τη ΔΔΕ.
3) Όπως έγραψα πιο πάνω είναι εφικτό . Παρόλα αυτά  να γνωρίζεις ότι μετά την ανακοίνωση των αποσπάσεων, γίνονται μαζί με τις ενστάσεις και τις αιτήσεις επανεξέτασης και νέες αιτήσεις για απόσπαση.
4) Σωστά.
5) Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κάπου συνάδελφε. Θα το επιβεβαιώσουν κι άλλοι ,ότι ισχύουν τα παραπάνω. Αλλά αν θέλεις για να αισθανθείς καλύτερα ,όπου και να ρωτήσεις το ίδιο είναι.
Επίσης, αν διαβάσεις τις εγκυκλίους αποσπάσεων και μεταθέσεων θα πάρεις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά σου.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη διάθεση! Να είσαι καλά vama!
Κοίτα εκεί που θες να πας, αλλιώς...
...θα πας εκεί που κοιτάς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.