*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #224 στις: Απρίλιος 06, 2023, 11:30:54 μμ »
Ναι, ρώτησα εγώ στην Αθμια κ αφού δεν μου απάντησαν κ πήρα τηλέφωνο σήμερα συνειδητοποίησα ότι ούτε καν είχαν καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Κ επίσης μου είπαν , ε να μη στείλουμε τώρα γραπτό ερώτημα γιατί θα αργήσει το υπουργείο να απαντήσει. Πάντως εγώ θα επιμείνω
Να επιμείνεις. Τι πάει να πει θα αργήσει ; Αφού υπάρχει πρόβλημα. Επίσης οι διευθύνσεις μπορούν να επικοινωνήσουν και τηλεφωνικά, ώστε να υπάρχει και πιο άμεση απάντηση και κινητοποίηση. Γιατί είναι διαφορετικά να πάρεις τηλέφωνο εσύ ως άτομο- που πρέπει να πάρεις και εσύ- και διαφορετικά να πάρει η διεύθυνση επίσημα ως μια υπηρεσία προς την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:19:36 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #225 στις: Απρίλιος 06, 2023, 11:46:58 μμ »
Ναι. Απόσπαση από ΠΥΣΠΕ στο ίδιο ΠΥΣΠΕ.
Για την ακρίβεια τώρα είμαι στη διάθεσή με προσωρινή τοποθέτηση και θέλω να δοκιμάσω για μια χρονιά τη διεύθυνση της περιοχής μου.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Οκ. Άλλο κατάλαβα εγώ.


Ανήκω σε αυτές.
Εκεί το ωράριο είναι σαν το δικό μας το εργασιακό (8-2) και οι άδειες (Χριστούγεννα-Πασχα-καλοκαιρι);
Υπάρχει περίπτωση να μπεις χωρίς να έχεις μπάρμπα σε πολιτικό γραφείο;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Όχι , το ωράριο είναι των  διοικητικών υπαλλήλων δηλαδή 7-3. Το ίδιο ισχύει και για τις άδειες. Χριστούγεννα , Πάσχα ,καλοκαίρι δουλεύεις . Δικαιούσαι 20-25 μέρες άδεια συνολικά ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας .
Να μπεις χωρίς να έχεις  μπάρμπα στην Κορώνη , δύσκολο στις περισσότερες περιπτώσεις. Αν γνωρίζεις τον προϊστάμενο και θέλει να πας θα πας. Αν δεν τον γνωρίζεις ίσως θα έπρεπε να επιδιώξεις να τον συναντήσεις και να εκφράσεις την επιθυμία σου να αποσπαστείς εκεί.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 06, 2023, 11:50:24 μμ »
Επειδή διάβασα στην προκηρύξη ότι μετράνε τα μόρια για αποσπαση, αλλά δεν τα βλέπω περασμένα στο οπσυδ. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή. Άρα να πάρω ένα τηλ στην Δδε λες.
Δηλαδή στα χρόνια προϋπηρεσίας φαίνονται λιγότερα; Εγώ στη δικιά μου βλέπω μόνο το συνολικό αριθμό. Κάτι δεν καταλαβαίνω.
Πάντως για αυτά υπεύθυνη είναι η ΔΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2023, 12:04:37 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος metr83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #227 στις: Απρίλιος 07, 2023, 12:16:16 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι!

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου λύσει μιαν απορία σχετικά με τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Αν κάποιος στοχεύει να πάει με απόσπαση σε δυσπρόσιτη περιοχή πώς δηλώνεται στην επιλογή των περιοχών; Οι περιοχές που εμφανίζει το opsyd είναι ευρύτερες περιοχές και ούτε κάπου έχει ως επιλογή με τσεκάρισμα δυσπρόσιτες περιοχές μα ούτε και  κάπου ως επιλογή για δυσπρόσιτα. Π. χ αν κάποιος στοχεύει σε δυσπρόσιτο του νομού Μαγνησίας τα οποία είναι δεδομένα ποια σχολεία είναι δεν μπορεί να επιλέξει τύπο περιοχής π.χ Β Μαγνησίας παρά μόνο όλον τον νομό.. Η επιλογή συγκεκριμένης περιοχής δυσπροσίτων πότε είναι εφικτή; Στις μεταθέσεις μόνο; Κι αν στις αιτήσεις απόσπασης δεν τον προσλάβουν σε δυσπρόσιτο χάνει και την ευκαιρία να υπηρετήσει μακριά με μόρια πολλά αλλά και αποχωρίζεται από το σπίτι του;; .. Πως δηλώνονται σε αποσπάσεις τα δυσπρόσιτα; Αν κάποιος μόνιμος εννοείται -σε φάση απόσπασης- κατόρθωσε να δηλώσει και να τον προσλάβουν εκεί ας μας διαφωτίσει..
Ευχαριστώ προκαταβολικά
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2023, 12:19:00 πμ από metr83 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:19:36 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #228 στις: Απρίλιος 07, 2023, 12:36:36 πμ »
Θεωρώ ότι αν αποσπαστεί κάποιος στο ΠΥΣΔΕ Μαγνησίας, στην αίτηση που θα κάνει μετά θα δηλώσει ότι ενδιαφέρεται για τις Σποράδες.
Όπως όταν κάποιος αποσπάται στο ΠΥΣΔΕ Λέσβου, δηλώνει αργότερα στην ΔΔΕ Λέσβου αν επιθυμεί τη Λέσβο ή τη Λήμνο.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #229 στις: Απρίλιος 07, 2023, 01:20:30 πμ »
Έτσι είναι θα αποσπαστείς στο ΠΥΣΔΕ Μαγνησίας. Θα παρουσιαστείς  το Σεπτέμβριο και τότε συνήθως δηλώνεις σχολεία προτίμησης.Δεν υπάρχει επιλογή για δυσπρόσιτα από πριν .Δυστυχώς δεν μπορείς να διασφαλίσεις ότι θα πας σε δυσπρόσιτο καθώς οι αποσπασμένοι επιλέγουν τελευταίοι. Μόνο αν δεν το θέλουν οι μόνιμοι του νομού ή τυχόν άλλοι αποσπασμένοι που προηγούνται σε μόρια.  Εν ολίγοις είναι θέμα τύχης. Δεν υπάρχουν αποσπάσεις σε δυσπρόσιτα ούτε και μεταθέσεις σε δυσπρόσιτα ( εκτός κι αν όλη η περιοχή είναι δυσπρόσιτη). 
Και μια τελευταία παρατήρηση. Οι περισσότεροι που θέλουμε να πάρουμε απόσπαση , θέλουμε να έρθουμε  στο σπίτι μας ή έστω κοντά σε αυτό. Μπορεί να προσπαθούμε να τοποθετηθούμε σε σχολεία με πολλά μόρια , γιατί τα χρειαζόμαστε ώστε κάποια στιγμή να μπορέσουμε να πάρουμε  μετάθεση, αλλά αν δεν τα καταφέρουμε τουλάχιστον έχουμε καταφέρει να είμαστε στον τόπο μας. Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει κόσμος που επιδιώκει απόσπαση για να πάρει μόρια. Δεν το λέω με κακή πρόθεση απλά μου κάνει εντύπωση.

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #230 στις: Απρίλιος 07, 2023, 07:23:22 πμ »
Οκ. Άλλο κατάλαβα εγώ.


Όχι , το ωράριο είναι των  διοικητικών υπαλλήλων δηλαδή 7-3. Το ίδιο ισχύει και για τις άδειες. Χριστούγεννα , Πάσχα ,καλοκαίρι δουλεύεις . Δικαιούσαι 20-25 μέρες άδεια συνολικά ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας .
Να μπεις χωρίς να έχεις  μπάρμπα στην Κορώνη , δύσκολο στις περισσότερες περιπτώσεις. Αν γνωρίζεις τον προϊστάμενο και θέλει να πας θα πας. Αν δεν τον γνωρίζεις ίσως θα έπρεπε να επιδιώξεις να τον συναντήσεις και να εκφράσεις την επιθυμία σου να αποσπαστείς εκεί.
Ευχαριστώ πολύ! Πάντως μου είπε συνάδελφος πως υπάρχουν δύο τρόποι τοποθέτησης εκεί. Ο ένας είναι αυτός που προανεφερες. Σύμφωνα με τον άλλο ισχύει το εργασιακό μας και οι άδειές μας. Έχει φίλη σε διεύθυνση στην Αττική που δουλεύει χρόνια με αυτό το καθεστώς.


Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #231 στις: Απρίλιος 07, 2023, 08:28:21 πμ »
Πάντως μου είπε συνάδελφος πως υπάρχουν δύο τρόποι τοποθέτησης εκεί.

αν δεν έχεις βύσμα (ειδικά σε μεγάλη) , ξέχνα το. πρέπει να σε ξέρουν ή να σε μάθουν , να κλαφτείς (αν είναι ψυχοπονιάρης ο διευθυντής κλπ κλπ).
οι δύο τρόποι είναι και οι ΔΥΟ ΒΥΣΜΑΤΙΚΟΙ κατά κανόνα . ό,τι σου λέει η vama για την απόσπαση. το άλλο που ψαρεύεις πληροφορίες (για ωράρια και άδειες σχολείου) είναι ΤΟ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΒΥΣΜΑΤΙΚΟ, αλλά πρέπει να ανήκεις στη διεύθυνση, είναι η ΔΙΑΘΕΣΗ που δεν περνά από τον κόφτη του ΥΠΑΙΘ για αποσπάσεις (εκεί παίζουν και πολιτικά γραφεία όμως) , αλλά είναι όσοι θέλει ο διευθυντής (ενίοτε στρατός), σε συνεννόηση με τον ΠΔΕ και δηλώσεις πολλές αναπληρωτών - γιατί σιγά μην ικανοποιείται η προϋποθεση να μην έχει κενό η ειδικότητα. εκεί αν είσαι το ΚΑΡΑΒΥΣΜΑ είσαι και στο πλάι του διευθυντή να σηκώνεις απλά τηλέφωνα, να χαζολογάς, να τον συνοδεύεις σε ημερίδες κλπ κλπ. αυτά... τις βαριές δουλειές τις κάνουν οι αποσπασμένοι και οι μόνιμοι που είναι κολλημένοι στα γραφεία

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #232 στις: Απρίλιος 07, 2023, 09:48:46 πμ »
Σιγά μη χάσουμε και την αξιοπρέπεια μας για μια παλιοθεση.
Σχολείο και πάλι σχολείο. Θεώρησα πως με πιστοποιητικό από ΚΕΠΑ είχες ελπίδες.
Δε θα παρακαλάμε κιόλας.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #233 στις: Απρίλιος 07, 2023, 10:09:00 πμ »

Σχολείο και πάλι σχολείο. Θεώρησα πως με πιστοποιητικό από ΚΕΠΑ είχες ελπίδες.


απάντησα σε ό,τι παράθεσα. το ΚΕΠΑ δεν το είχα δει στο εν λόγω μήνυμα. δες μήπως εμπίπτεις σε άλλα. αλλά αν το έχεις όντως, γιατί να μην πας με αυτό να μιλησεις με τον προϊστάμενο/διευθυντή;  μπορεί να τους πιάσει το φιλότιμο, μπορεί να βολέψει ημετέρους αλλά να κάνει και μια καλή πράξη για καλή ψυχή ! τράβα , καλέ, με το χαρτί και κλείσε ραντεβού, αν δεν έχεις κάποιον πιο ψηλά να τηλεφωνήσει !

άστε τις αξιοπρέπειες , έχουν κάνει φτερά εδώ και καιρό (όσο πιο ψηλά τόσο πιο πολύ δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις). κοιτάτε να βρείτε άκρη. έχουν πιάσει την καλή κάτι παρτάλια που θα αηδιάσεις... μην μπερδεύστε ότι είναι είναι υπουργείον της παιδείας και της ανωτερότητας...

Αποσυνδεδεμένος GameOver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Ntari ntari mexrei na......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #234 στις: Απρίλιος 07, 2023, 11:07:03 πμ »
Δηλαδή στα χρόνια προϋπηρεσίας φαίνονται λιγότερα; Εγώ στη δικιά μου βλέπω μόνο το συνολικό αριθμό. Κάτι δεν καταλαβαίνω.
Πάντως για αυτά υπεύθυνη είναι η ΔΔΕ.
[/quot]
Τελικά λύθηκε η απορία. Τα τραβάνε από το teachers και φαίνονται σε ξεχωριστό πεδίο στην αίτηση. Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 07, 2023, 11:28:26 πμ »
Επειδή δεν έχω βρει απάντηση στο νήμα, ρωτάω: τα πτυχία ξένων γλωσσών πώς τα ανεβάσατε; μεταφρασμένα και επικυρωμένα ή μόνο επικύρωση χρειάζονται;

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #236 στις: Απρίλιος 07, 2023, 12:38:19 μμ »
Καλησπέρα ερώτησή΄: Αν κάποιος ζητήσει απόσπαση από ΠΥΣΠΕ ΣΕ ΠΥΣΠΕ και συγκεκριμένα απόσπαση σε φορέα(γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης),ξέρετε   πόσο μόρια θα πάρει γ αυτή την χρόνια?
Επίσης ποια είναι τα ωράρια εργασίας?Το καλοκαίρι 21 Ιουνίου μετά την λήξη  της απόσπασης επιστραφείς  στην οργανική σου?Δηλαδή θέλω να πω δε δουλεύεις το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #237 στις: Απρίλιος 07, 2023, 12:42:32 μμ »
Καλησπέρα ερώτησή΄: Αν κάποιος ζητήσει απόσπαση από ΠΥΣΠΕ ΣΕ ΠΥΣΠΕ και συγκεκριμένα απόσπαση σε φορέα(γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης),ξέρετε   πόσο μόρια θα πάρει γ αυτή την χρόνια?
Επίσης ποια είναι τα ωράρια εργασίας?Το καλοκαίρι 21 Ιουνίου μετά την λήξη  της απόσπασης επιστραφείς  στην οργανική σου?Δηλαδή θέλω να πω δε δουλεύεις το καλοκαίρι.

τα έχεις λιγο μπερδεμένα, εν τάχει και γενικά :
Αν κάποιος ζητήσει απόσπαση από ΠΥΣΠΕ ΣΕ ΠΥΣΠΕ και συγκεκριμένα απόσπαση σε φορέα : άλλο ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΠΕ (σχολεία) άλλο απόσπαση σε φορέα.
απόσπαση σε ΔΠΕ : μόρια κοντινής μονάδας +2
ωράρια γραφείου αποσπασμένου ειναι τα ωράρια του γραφείου 7-3, μπορεί και 8-4 (ό,τι κανονίζει ο διευθυντής με τους υπαλλήλους, έχει συνεννόηση , παραχωρήσεις κλπ αναλόγως στο μιλητό )
η ΑΠΟΣΠΑΣΗ σε γραφείο-φορέα είναι για ΣΧΟΛΙΚΟ έτος (μέχρι 31/08)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2023, 12:44:04 μμ από asta napane »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.