*

Αποστολέας Θέμα: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24  (Αναγνώστηκε 173268 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anaek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #420 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 07:39:22 πμ »
Μέσα είσαι, αλλά έπεσε μεγάλος κουβάς στην Α' Φάση και είμαι επιφυλακτικός.

Η Α' Φάση για πρώτη φορά στα χρονικά δεν είχε καθόλου προσλήψεις από Τακτικό Προϋπολογισμό, πιστώσεις που παραδοσιακά πηγαίνουν στη Δευτεροβάθμια Γενική.
Πέρυσι η Α' Φάση είχε 1500 προσλήψεις από Τακτικό Προϋπολογισμό, ενώ αυτό που ανέφερε ο mmmm για τις πιστώσεις από τις άδειες άνευ αποδοχών είναι κάτι που γίνεται σε σταθερή βάση τα τελευταία χρόνια, αλλά συνήθως προς το Νοέμβριο.
Βέβαια, ξέρουμε από πέρυσι ότι είναι γενικότερη κατεύθυνση να μειωθούν οι πιστώσεις για Αναπληρωτές από Τακτικό Προϋπολογισμό, αλλά εδώ μιλάμε για μηδενισμό (μέχρι στιγμής).
Εν τω μεταξύ ακόμα δεν έχει ενταχθεί στο Πρόγραμμα «Ανθρώπινο Δυναμικό και Κοινωνική Συνοχή 2021-2027» η Πράξη «Υποστήριξη Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για μαθητές», που μπορεί να δώσει άλλες 500 πιστώσεις στη Δευτεροβάθμια Γενική. Δεν ξέρω γιατί τόση καθυστέρηση φέτος, ενώ πέρυσι πάλι άργησε να ενταχθεί αλλά όχι τόσο.

Φυσικά, ό,τι και να γίνει δεν πρόκειται να καλυφθούν ούτε τα μισά εναπομείναντα κενά. Δεν νομίζω να πιστεύει κάποιος ότι με ακάλυπτα 47Κ - 28Κ (Σ.Σ. καμιά 300αριά μη αναλήψεις) = 19Κ κενά από την Α' Φάση και χωρίς σε αυτά να περιλαμβάνονται ΔΥΕΠ και τα 950 ΖΕΠ Πρωτοβάθμιας, τα κενά είναι λιγότερα από 20Κ. Στην πραγματικότητα είναι περίπου 22,5Κ. Φυσικά μιλάμε για τα κενά που έφθασαν στο Υπουργείο από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, τα οποία το Υπουργείο θεωρεί ότι δεν ανταποκρίνονται στη δική του πραγματικότητα (και στην Α' Φάση αν προσέξατε δεν διαψεύστηκε ότι έφθασαν 47Κ κενά, αλλά ότι τα κενά που έφθασαν δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, όπως την αντιλαμβάνεται το Υπουργείο). Τώρα το τι αναγράφεται ότι "με 10.000 Αναπληρωτές το Υπουργείο Παιδείας θα καλύψει όλα τα κενά τα οποία έχουν καταγραφεί κι έχουν δηλωθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα από τους Διευθυντές Εκπαίδευσης", κανείς σώφρων άνθρωπος δεν το πιστεύει.

Αγαπητέ Πατρέα μηπως θα μπορουσες να μας δωσεις τα κενα που δοθηκαν απο διευθυνσεις ανα ειδικοτητα σε γενικη και ειδικη? χωρις φυσικα να σε πιεζουμε για  προβλεψη για το ποσοστο καλυψης των κενων! Αν και η δικη σου προβλεψη ειναι καλοδεχουμενη απο ολους μας!
Απλα να εχουμε μια εικονα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:42 »

Αποσυνδεδεμένος Effiemum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #421 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 07:46:32 πμ »
Τώρα το τι αναγράφεται ότι "με 10.000 Αναπληρωτές το Υπουργείο Παιδείας θα καλύψει όλα τα κενά τα οποία έχουν καταγραφεί κι έχουν δηλωθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα από τους Διευθυντές Εκπαίδευσης", κανείς σώφρων άνθρωπος δεν το πιστεύει.       

....... Τρίχες Κατσαρές δηλαδή... Τελευταία στιγμή αποφασίζεται ο ακριβής αριθμός προσλήψεων. Αποκλείεται να έχουμε μια έστω λίγων ημερών έγκυρη ενημέρωση για την κατανομή; Και ποσοστό κάλυψης έστω κατά προσέγγιση; Στο φιλότιμο του Πατρέα βασιζόμαστε..

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #422 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 08:31:22 πμ »
Τώρα το τι αναγράφεται ότι "με 10.000 Αναπληρωτές το Υπουργείο Παιδείας θα καλύψει όλα τα κενά τα οποία έχουν καταγραφεί κι έχουν δηλωθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα από τους Διευθυντές Εκπαίδευσης", κανείς σώφρων άνθρωπος δεν το πιστεύει.       

....... Τρίχες Κατσαρές δηλαδή... Τελευταία στιγμή αποφασίζεται ο ακριβής αριθμός προσλήψεων. Αποκλείεται να έχουμε μια έστω λίγων ημερών έγκυρη ενημέρωση για την κατανομή; Και ποσοστό κάλυψης έστω κατά προσέγγιση; Στο φιλότιμο του Πατρέα βασιζόμαστε..

Αυτό ακριβώς.... ξαφνικά δηλαδή μπορεί να πούνε θα πάρουμε 11000 ... έλεος

Αποσυνδεδεμένος math02063

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #423 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 01:03:27 μμ »
Σε πολλες Διευθυνσεις εγιναν χτες επανατοποθετησεις αναπληρωτων
Αυτο τι σημαινει; Οτι εγινε ουσιαστικα βελτιωση θεσης; Δλδ θα δωσουνε τα κενα που αφησαν στην Β φαση;;😠


Λογικό  δεν είναι η Α φάση να πάρει καλύτερα κενά από την Β; Τι σου προκαλεί εκνευρισμο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:42 »

Αποσυνδεδεμένος nikolakisb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #424 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 01:38:07 μμ »
Τελικά τα ονόματα θα ανακοινωθούν αυτή την εβδομάδα ή την επόμενη; Κύριε Πατρέα ενημερώστε μας αν έχετε την καλοσύνη!

Αποσυνδεδεμένος exoystoy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #425 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 01:55:38 μμ »
Πραγματικά , ας μας πουν επίσημα ποτέ έχουν σκοπό να ανακοινώσουν τα ονόματα , μας έχει φάει η αγωνία .

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 575
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #426 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 03:08:11 μμ »
Τελικά τα ονόματα θα ανακοινωθούν αυτή την εβδομάδα ή την επόμενη; Κύριε Πατρέα ενημερώστε μας αν έχετε την καλοσύνη!
Αν ανακοινωθούν την άλλη εβδομάδα τον ήπιαμε. Στο σχολείο μου χρειαζόμαστε επειγόντως συναδέλφους αλλιώς προβλέπω στα εργαστήρια να γίνεται χαμός

Αποσυνδεδεμένος margarita37

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #427 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 05:56:06 μμ »
Τίποτα δεν μας εκνευρίζει απλά τι μεσολάβησε και αλλάξανε τα κενά…Και για να είμαι ειλικρινής δεν είναι λογικό συνάδελφε γτ πολλές φορές δίνονται κενά σε μακρινές περιοχές στην α φάση… Είμαι ομοιοπαθής…

Αποσυνδεδεμένος hold_a_small_basket

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #428 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 06:06:30 μμ »
Αν ανακοινωθούν την άλλη εβδομάδα τον ήπιαμε. Στο σχολείο μου χρειαζόμαστε επειγόντως συναδέλφους αλλιώς προβλέπω στα εργαστήρια να γίνεται χαμός

Μα 28-29 θα ανακοινωθούν έχουν πει

Αποσυνδεδεμένος sofigian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #429 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 06:33:05 μμ »
Αγαπητέ Patrea έχεις κάποια ενημέρωση σχετικά με τις προσλήψεις ΠΕ02 Γενικής και Ειδικής? Θα είναι ικανοποιητικός ο αριθμός? Κυκλοφόρησε ότι θα είναι αντίστοιχος με αυτόν της Α φάσης, κάτι που θεωρείται αδύνατο να πάρει 1800 Φιλολόγους. Αν δεν γνωρίζεις επίσημα κάνε εστω μια εκτίμηση σε παρακαλούμε.

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #430 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 06:52:14 μμ »
Αγαπητέ Patrea έχεις κάποια ενημέρωση σχετικά με τις προσλήψεις ΠΕ02 Γενικής και Ειδικής? Θα είναι ικανοποιητικός ο αριθμός? Κυκλοφόρησε ότι θα είναι αντίστοιχος με αυτόν της Α φάσης, κάτι που θεωρείται αδύνατο να πάρει 1800 Φιλολόγους. Αν δεν γνωρίζεις επίσημα κάνε εστω μια εκτίμηση σε παρακαλούμε.

Αυτό περιμένουνε όλοι....τα κενά είναι πάνω από 1000 στην γενική.... σίγουρα θα δώσει μεγάλο αριθμό.... ενώ έχουν αποφασίσει από όσα διαρρέουν να δώσουν στην ειδική και πολλές παράλληλες

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #431 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 07:45:23 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
ζητάω την εξής διευκρίνιση (εάν τυχόν το θέμα τίθεται κάπου αλλού, σας παρακαλώ να με παραπέμψετε):
μετατέθηκα σε σχολική μονάδα και ζήτησα κατ' ευθείαν απόσπαση. Εγκρίθηκε και υπηρετώ εκεί από την 1/9. Αργότερα, αιτήθηκα ανάκληση απόσπασης κι επιστροφή στην οργανική μου. Ενημερώθηκα προφορικά πριν από 2 μέρες ότι εγκρίθηκε η ανάκληση και ότι θα τεθεί σε ισχύ μόλις μου κοινοποιηθεί. Το σχολείο της απόσπασης έχει επίσης μόνο προφορική ενημέρωση. Ο διευθυντής μου λέει ότι θα παραμείνω στο σχολείο της απόσπασης μέχρις ότου σταλεί αναπληρωτής που θα πάρει τη θέση μου και μόνον τότε θα μπορώ να επιστρέψω στην οργανική μου. Στο μεταξύ, ο ίδιος δεν έχει αιτηθεί αναπληρωτή (λογικό, αφού δεν είχε επίσημη ενημέρωση για την ανάκληση της απόσπασής μου) και υποθέτει ότι το έχει πράξει η δευτεροβάθμια. 1) Ισχύει ότι εγώ παραμένω στο σχολείο της απόσπασης μέχρι να έρθει αναπληρωτής; (με την ίδια λογική, δεν θα έπρεπε να μην είχε εγκριθεί η απόσπασή μου εφόσον δεν είχε έρθει αναπληρωτής στο σχολείο της οργανικής μου;) 2) Είμαι από μετάθεση κι έχω υποχρέωση να υπηρετήσω την οργανική μου για ένα έτος. Εάν τελικά επιστρέψω σύντομα στην οργανική μου θέση, μετράει ως υπηρέτηση οργανικής και ο χρόνος που υπηρέτησα αποσπασμένη, προτού ανακληθεί η απόσπαση; Ελπίζω ότι δεν σας μπέρδεψα κι ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #432 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 08:01:22 μμ »
filro καλησπέρα. Είσαι σε συζήτηση αναπληρωτών.

Το θέμα για τις αποσπάσεις βρίσκεται εδώ: https://www.pde.gr/index.php?topic=37126.msg1202428#new

1) Αν και εγκρίνεται η απόσπαση ή ανάκληση της απόσπασης, πρέπει να καλυφθεί το κενό που αφήνεις για να μπορέσεις να φύγεις!
2) Δεν θα ξεχρεώσεις την υπηρέτηση της οργανικής σου γιατί από 1/9 μέχρι την ημερομηνία της ανάκλησης υπηρέτησες αλλού.

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Β´ Φάση Αναπληρωτών 23-24
« Απάντηση #433 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 08:21:50 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση και το λινκ, Lasid. Θα ξαναρωτήσω εκεί. Εάν μπορείς, δες το λιγάκι για να ρωτήσω κάτι ακόμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.