*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #238 στις: Μάρτιος 21, 2006, 09:50:57 μμ »
Στην προκειμένη περίπτωση , η λέξη που χρησιμοποιώ είναι η κατάλληλη. Έχει μεταφορική σημασία φίλε μου. Οσο για το site , πιστεύω ότι το μέσο πληροφόρησης. Από την στιγμή που αναρτήθηκε τώρα και όχι πιο πριν , σημαίνει πολλά!

Μάλλον χρειάζεσαι λεξικό ή κάτι άλλο.....

Σωστά. Για σένα ο μόνος τρόπος ενημέρωσης είναι το site.....(μην το λες στους μαθητές σου και γελάνε).

Ξαναλέω (να δω πότε θα το καταλάβεις) Το κομμάτι στο οποίο αναφέρεσαι έχει αναρτηθεί και μοιράζεται από τον ΣΤΕΜΠ τα τελευταία 8-9 χρόνια (αν θυμάμαι καλά από το 1997 ή 1998).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:34 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #239 στις: Μάρτιος 21, 2006, 10:02:15 μμ »
Φίλε Χουάν , πριν την ψήφιση του ΠΔ , η ΕΠΕ πίεζε προς το υπουργείο συνεχώς για να μπούνε αυτά τα καινούρια τμήματα και στην ΠΕ10 αλλά και στην ΠΕ20! Συνεχώς υπομνήματα , επιστολές κλπ. Με το που ψηφίζεται ΧΑΙΡΕΤΙΖΟΥΝ την απόφαση του ΥΠΕΠΘ και στην ουσία ευχαριστούν την ηγεσία του. Και μέρες , μπορεί και ένα μήνα μετά διαμαρτύρονται γιατί μπήκαν αυτά τα τμήματα!

Το ψάρι βρωμάειιιι!!!

Όταν δεν καταλαβαίνουμε κάτι, το εύκολο που κάνουμε είναι να τα ισοπεδώνουμε όλα. ...

ΝΑΙ είναι αλήθεια ότι οι ΕΠΕ και ΣΤΕΜΠ ζητούσανε (όσο και παράξενο να φαίνεται σε κάποιους κακοπροαίρετους) να μπουν και άλλα τμήματα ΑΕΙ και ΤΕΙ στην ΠΕ19 και ΠΕ20 αντίστοιχα.

Το ότι μπήκανε και τμήματα που δεν έπρεπε, είναι κάτι άλλο και καλώς διαμαρτύρονται οι ΕΠΕ-ΣΤΕΜΠ. Διαμαρτύρονται γιατίι λόγω αντικείμενου του προγράμματος σπουδών τους (και όχι επειδή δεν είναι καλοί στο αντικείμενο τους που όμως δεν είναι η Πληροφορική) οι απόφοιτοι κάποιων από τα τμήματα αυτά δεν έπρεπε να μπουν στην ΠΕ20.

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Ούτε καμιά διαμάχη υπάρχει ούτε κάτι άλλο. Αυτό με το "Το ψάρι βρωμάειιιι!!!" δεν το πολυκατάλαβα. Μάλλον κάτι θα εννοείς που μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις και κανένας άλλος.......

Αυτό που έλεγες "Θα αποσυρθώ λόγω σοβαρού προβλήματος μου" τελικά τι έγινε? Όλα καλά? (ρωτάω γιατί από ότι βλέπω στέλνεις μηνύματα..).



Προς ΧΟΥΑΝ: Τα υπομνήματα των ΣΤΕΜΠ και ΕΠΕ όπως βλέπεις μπορεί να τα βρει ο καθένας. Δεν είναι κάτι κρυφό ή πονηρό. ;-)



Προς amstrad Είπες: "Απλά για να ενημερωθείτε. Και αν συνεχίσει ο "κύριος" να μου στέλνει πριβέ μηνύματα και να με βρίζει και να με απειλεί και επίσης να χλευάζει την Κρήτη , θα ενημερώσω τον διακομιστή για IP BAN."

Τελικά ποιος και γιατί σε έβριζε? Γιατί ρίχνεις ένα "πυροτέχνημα" και μετά δεν εξηγείς?????




Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #240 στις: Μάρτιος 22, 2006, 02:26:35 μμ »
snipper_hellas1 :
Προς amstrad Είπες: "Απλά για να ενημερωθείτε. Και αν συνεχίσει ο "κύριος" να μου στέλνει πριβέ μηνύματα και να με βρίζει και να με απειλεί και επίσης να χλευάζει την Κρήτη , θα ενημερώσω τον διακομιστή για IP BAN."

Τελικά ποιος και γιατί σε έβριζε? Γιατί ρίχνεις ένα "πυροτέχνημα" και μετά δεν εξηγείς??


Τι θέλεις να σου εξηγήσω ακριβώς...? Μήπως θέλεις και το ΑΦΜ μου? Προειδοποίησα και εισακούστηκα. Δεν θέλω να πω περισσότερα. Αυτός ή αυτοί με άλλα id's πήραν το μήνυμα

Creta Power!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #241 στις: Μάρτιος 22, 2006, 02:43:00 μμ »
Φίλε snipper_hellas1 , τελικά υπάρχει πλήρης μα πλήρης διάσταση απόψεων. Δεν πειράζει και αυτό δημοκρατικό είναι. Όσο για το λεξικό , ευχαριστώ που συνέχεια επιδεικνύεις τους καλούς σου τρόπους μειώνοντας τους άλλους. Φαίνεται οι λέξεις που χρησιμοποιώ είναι γλώσσα μηχανής για σένα.
Με αποκάλεσες "καχεκτικό". Εγώ μειώνω τους άλλους??? Απλά όταν χρησιμοποιείς μια λέξη, καλό είναι να ξέρεις τι σημαίνει....




Επίσης πως ισχυρίζεσαι ότι το κομμάτι που επικαλούμαι στο site μοιράζεται από το 1997 όταν αυτές οι σχολές δεν υπήρχαν!
Δηλαδή , τρέχατε και φωνάζατε πριν δημιουργηθούν οι καινούριες σχολές που μπήκαν στην ΠΕ20? Τι να πω... Προφήτες...!

Ο ΣΤΕΜΠ έλεγε από το 1997 ή 1998 το εξής:
"Στην περίπτωση που απόφοιτοι άλλων τμημάτων των ΤΕΙ με αντικείμενο την Πληροφορική επιθυμούν να εγγραφούν στον Σύλλογο μας (αποστέλλοντας mail στην διεύθυνση του Συλλόγου), τίθεται το θέμα από το ΔΣ στην επόμενη συνέλευση, όπου λαμβάνεται από την ολομέλεια μια απόφαση για το δικαίωμα εγγραφής του Συνόλου των αποφοίτων του συγκεκριμένου τμήματος"

Αυτό και φυσικά το σκεφτήκανε κάποιοι τότε! (για δυο λόγους)
1) Όταν θέλεις να είσαι ένας σοβαρός Σύλλογος, φροντίζεις να σκεφτείς και το μέλλον και όχι μόνο το παρόν.Δεν ήταν λογικό να υπάρχουν για πάντα μόνο 3 τμήματα σχετικά με Πληροφορική
2) Ο ΣΤΕΜΠ γνώριζε ότι (κυρίως μέσω του ΕΠΕΑΕΚ) θα δημιουργηθούν τμήματα σχετικά με Πληροφορική.


Υπάρχει ένα χάος στο μυαλό σου (δεν ξέρω γιατί). Τα έχεις μπερδέψει όλα και πετάς διάφορα άσχετα μεταξύ τους.. Καλό είναι να το λύσεις κάποια στιγμή αυτό.





Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:34 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #242 στις: Μάρτιος 22, 2006, 02:45:46 μμ »
Τι θέλεις να σου εξηγήσω ακριβώς...? Μήπως θέλεις και το ΑΦΜ μου? Προειδοποίησα και εισακούστηκα. Δεν θέλω να πω περισσότερα. Αυτός ή αυτοί με άλλα id's πήραν το μήνυμα

"Δεν θέλω να πω περισσότερα" η κλασική ατάκα όταν συνήθως δεν έχουμε να πούμε κάτι. Ο λόγος που το λέω είναι ότι αφήνεις υπονοούμενα και κάποιοι μπορεί να το αντιληφθούν διαφορετικά....

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #243 στις: Μάρτιος 22, 2006, 03:07:24 μμ »
ΠΡΟΣ snipper_hellas1

αγαπητέ τόσο πολύ σε ενοχλεί η μυστικότητα? Δηλαδή αν συνέβαινε σε εσένα θα τους έδινες "στεγνά"?
Αν θυμάμαι καλά , είχες πει σε παλιότερο post σου ότι δεν εκπροσωπείς κανέναν σύλλογο παρά μόνο τον εαυτό σου

Με τα λεγόμενα σου : ο  ΣΤΕΜΠ έλεγε από το 1997 ή 1998 το εξής:
"Στην περίπτωση που απόφοιτοι άλλων τμημάτων των ΤΕΙ με αντικείμενο την Πληροφορική επιθυμούν να εγγραφούν στον Σύλλογο μας (αποστέλλοντας mail στην διεύθυνση του Συλλόγου), τίθεται το θέμα από το ΔΣ στην επόμενη συνέλευση, όπου λαμβάνεται από την ολομέλεια μια απόφαση για το δικαίωμα εγγραφής του Συνόλου των αποφοίτων του συγκεκριμένου τμήματος"

Αυτό και φυσικά το σκεφτήκανε κάποιοι τότε! (για δυο λόγους)
1) Όταν θέλεις να είσαι ένας σοβαρός Σύλλογος, φροντίζεις να σκεφτείς και το μέλλον και όχι μόνο το παρόν.Δεν ήταν λογικό να υπάρχουν για πάντα μόνο 3 τμήματα σχετικά με Πληροφορική
2) Ο ΣΤΕΜΠ γνώριζε ότι (κυρίως μέσω του ΕΠΕΑΕΚ) θα δημιουργηθούν τμήματα σχετικά με Πληροφορική.


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ!

ΕΙΣΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ?

Αν εκπροσωπείς παρά μόνο τον ευατό σου θα έπρεπε οι απαντήσεις σου να είναι διαφορετικές...

Σε περιμένω Κρήτη!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #244 στις: Μάρτιος 22, 2006, 07:00:25 μμ »
Θα μπει πάλι λουκέτο. Σταματήστε επιτέλους την αντιπαράθεση.

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #245 στις: Μάρτιος 22, 2006, 08:44:46 μμ »
Και ψυχολόγος αγαπητέ snipper? Έχω και χάος στο μυαλό μου , ε? Πόσο χρεώνεις την επίσκεψη ώστε να με βοηθήσεις να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου ποιος είμαι , που πάω και τι κάνω?
Και μην μου πεις μετά ότι είμαι και είρωνας!
Τέλος πάντων , δεν μου αρέσει καθόλου να έρχομαι σε αντιπαράθεση με συναδέλφους. Εσένα σ΄αρέσει?
Μας έχει αποδυναμώσει όλους αυτή η ιστορία


Και μένα δεν μου αρέσει να έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν αλλά όταν λες πράγματα που δεν στέκουν, μην περιμένεις οι άλλοι να μην σου απαντούν. Απλά μην απορείς για αυτό...

Σχετικά με το χάος... είναι γεγονός ότι τα έχεις μπερδέψει. Σε αυτό δεν φταις εσύ αλλά η παραπληροφόρηση. Είναι γεγονός ότι κυκλοφορούν διάφορες απόψεις και είναι δύσκολο για όλους μας να έχουμε σωστή και αντικειμενική ενημέρωση.


ARAGKORN, ηρέμησε λίγο και ασχολήσου με το προσωπικό σου πρόβλημα. Από αυτά που είπες καταλαβαίνω ότι αυτό πρέπει να είναι η προτεραιότητα σου και όχι να απαντήσεις σε μένα. Αυτά....

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2006, 09:00:51 μμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #246 στις: Μάρτιος 22, 2006, 08:56:57 μμ »
ΠΡΟΣ snipper_hellas1
αγαπητέ τόσο πολύ σε ενοχλεί η μυστικότητα? Δηλαδή αν συνέβαινε σε εσένα θα τους έδινες "στεγνά"?

Η μυστικότητα με αφήνει αδιάφορο. Το να λες όμως στο φόρουμ (και όχι στον διαχειριστή του φόρουμ) ότι σε παρενοχλούν με μηνύματα και να μην αναφέρεις κάτι άλλο, ΝΑΙ με ενοχλεί. Είτε μην λες τίποτα σε εμάς (αλλά στον Dr_Michael που είναι ο αρμόδιος) είτε πες μας τι έγινε και μην αφήνεις σκοτεινά σημεία (π.χ. κάποιος μπορεί να σκεφτόταν ότι εγώ σου στέλνω αυτά τα μηνύματα)



Αν θυμάμαι καλά , είχες πει σε παλιότερο post σου ότι δεν εκπροσωπείς κανέναν σύλλογο παρά μόνο τον εαυτό σου
Άσχετο αυτό που λες σε σχέση με αυτό που σου είπα... ???


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ!
ΕΙΣΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ?


Είχες πει κάποτε και το άλλο...
Έχω διαβάσει την προσφυγή του ΣΤΕΜΠ αναλυτικά. Όπως υπογράφεται και από κάποια άτομα , και πιστεύω ότι είσαι μέσα σε αυτά.

Έχεις μια εμμονή να μάθεις ποιος είμαι....  Γιατί κολλάς και ρωτάς ποιος είναι ο καθένας?
Πιστεύω ότι εδώ όλοι έχουν επιλέξει να μην αποκαλύπτουν την ταυτότητα τους. Με αυτούς τους κανόνες "παίζουν" όλοι. Θέλεις να προτείνεις να τους αλλάξουμε? Κανένα πρόβλημα.
Επίσης μεγαλύτερη σημασία έχουν αυτά που λέμε και όχι απαραίτητα η ιδιότητα μας και η "ταμπέλα" που κουβαλάει ο καθένας μας. Ελπίζω να το καταλάβεις κάποια στιγμή..


Αν εκπροσωπείς παρά μόνο τον ευατό σου θα έπρεπε οι απαντήσεις σου να είναι διαφορετικές...

Δηλαδή υπάρχει ένα σετ απαντήσεων για τον πρόεδρο του ΣΤΕΜΠ και ένα άλλο για τα μέλη του?  ;D



Σε περιμένω Κρήτη!

Κερνάς τσικουδιά?  ;)



Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #247 στις: Απρίλιος 27, 2006, 11:02:11 μμ »
ΝΕΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΙΚΑΣΗΣ       Πέμπτη  23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2006.
(Πλάκα θα έχει να γίνουν οι εξετάσεις του Νέου ΑΣΕΠ το προηγούμενο Σαββατοκύριακο!!!!)

Και αν γίνουν το επόμενο ΣΚ δηλ. 25-26 Νοεμβρίου όπως φημολογείται;

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #248 στις: Απρίλιος 28, 2006, 02:00:11 πμ »
ΝΕΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΙΚΑΣΗΣ       Πέμπτη  23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2006.
(Πλάκα θα έχει να γίνουν οι εξετάσεις του Νέου ΑΣΕΠ το προηγούμενο Σαββατοκύριακο!!!!)

Και αν γίνουν το επόμενο ΣΚ δηλ. 25-26 Νοεμβρίου όπως φημολογείται;

Κι αν γίνει ο ΑΣΕΠ 25-26 Νοεμβρίου και το δικαστήριο ξανα πάρει αναβολή??

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 22, 2006, 10:42:40 πμ »
"...το υπόμνημα του ΣΤΕΜΠ δεν έχει σχέση με τα 11 νέα τμήματα.."
"...δεν μπορούμε να καταλάβουμε τις ξεκάθαρες, λογικές και απλές κινήσεις που κάνουν αυτοί του ΣΤΕΜΠ..."




Έχω και κάτι δανεισμένο από άλλο φόρουμ...
Οπώς καλώς τα έχουμε βάλει με τους αυτοματιστές καλώς πρέπει να τα βάλουμε και με τους ενεργειακούς μηχανικούς αλλά και με τους ναυπηγούς μηχανικούς που πριν 4-5 χρόνια ήθελαν να υπογράφουν αυτοί για έργα πληροφορικής και εμάς να μας αφήσουν απέξω (εννοώ τους απόφοιτους ΑΕΙ πληροφορικής_...Την ξέρετε την ιστορία...Αλήθεια ο ΣΤΕΜΠ τι γνώμη έχει επ' αυτού;; Γιατί τότε προσπαθούσε να το περάσει μέσω υπουργού που τύγχανε να είναι και μηχανικός...στα πλαίσια της "αλληλεγγύης" στους συνάδελφους μηχανικούς..
http://www.kep.gov.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9701&whichpage=3


1) Μην υποτιμάς την την νοημοσύνη κάποιων άνθρωπων, δεν είναι σώστο.
2) Έχουν πέσει κορμιά σε φόρουμ πάνω σε αυτό το θέμα σχετικά με τα 11 νέα τμήματα.
3) Όλοι οι πτυχίουχοι των 11 νέων τμημάτων είναι ενάντια στην απόφαση του ΣΤΕΜΠ(έτυχε?  ;))
4) Ο ΣΤΕΜΠ δεν συμπαθεί και τους αυτοματιστές, μήπως έιναι τυχαίο που προσπαθεί με κάθε τρόπο να
ξεκαθαρίσει το τοπίο  ωστε να βολευτούν αυτοί?
5) Ζούμε σε μία δημοκρατική χώρα όπου ο καθένας από εμάς έχει δικαίωμα στο όνειρο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι
έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε κάποιους εφιάλτες πραγματικότητα.
6) Όπως πολύ σωστά τόνισε κάποιος σε ένα φόρουμ, το ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα πήρε σάρκα και οστα  :).
7) Προσωπικά, δεν καίγομαι με την απόφαση του ΣΤΕΜΠ, γιατί μέχρι να βγάλουν άκρη οι περισσότεροι απο εδώ θα είμαστε διορισμένοι.Αλλά δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τον εαυτούλη μου, αλλά και για τους υπολοιπους συναδέλφους. Ήδη έχει πάρει μία αναβολή και πάει για δέυτερη λόγω ΑΣΕΠ. Που σημαίνει ότι έχουν γεμίσει όλες οι θέσεις μέχρι να βγει η απόφαση είτε θετική είτε αρνητική.

Επειδή όμως θα πρέπει να έιμαστε και αντικειμενικοί, υπάρχει περίπτωση να κάνω και εγώ λάθος.
Οπότε, καλή συνέχεια στον αγώνα που δίνετε και ας κρίνουν οι υπεύθυνοι ποιοι έχουν δίκαιο,
μην χαλάσουμε τις καρδιές καλοκαιριάτικα.. :D


Dr_Michael, sorry που βγήκα εκτός θέματος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2006, 11:21:47 πμ από Autaras »
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 22, 2006, 05:33:40 μμ »
Έχω και κάτι δανεισμένο από άλλο φόρουμ...
Οπώς καλώς τα έχουμε βάλει με τους αυτοματιστές καλώς πρέπει να τα βάλουμε και με τους ενεργειακούς μηχανικούς αλλά και με τους ναυπηγούς μηχανικούς που πριν 4-5 χρόνια ήθελαν να υπογράφουν αυτοί για έργα πληροφορικής και εμάς να μας αφήσουν απέξω (εννοώ τους απόφοιτους ΑΕΙ πληροφορικής_...Την ξέρετε την ιστορία...Αλήθεια ο ΣΤΕΜΠ τι γνώμη έχει επ' αυτού;; Γιατί τότε προσπαθούσε να το περάσει μέσω υπουργού που τύγχανε να είναι και μηχανικός...στα πλαίσια της "αλληλεγγύης" στους συνάδελφους μηχανικούς..
http://www.kep.gov.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9701&whichpage=3

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Την ιστορία την ξέρω αλλά δεν έχει καμία σχέση με ΣΤΕΜΠ και αποφοίτους ΤΕΙ. Μήπως τα μπερδεύεις?


1) Μην υποτιμάς την την νοημοσύνη κάποιων άνθρωπων, δεν είναι σώστο.
2) Έχουν πέσει κορμιά σε φόρουμ πάνω σε αυτό το θέμα σχετικά με τα 11 νέα τμήματα.
3) Όλοι οι πτυχίουχοι των 11 νέων τμημάτων είναι ενάντια στην απόφαση του ΣΤΕΜΠ(έτυχε?  ;))
6) Όπως πολύ σωστά τόνισε κάποιος σε ένα φόρουμ, το ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα πήρε σάρκα και οστα  :).
Φαντάζομαι ότι δεν μιλάς για μένα προσωπικά γιατί δεν υποτιμάω την νοημοσύνη κανενός. Εκτός αν θεωρείς ότι η "ξεροκεφαλιά" και η άρνηση πρέπει να είναι χαρηκτηριστικό μας.

Εξηγώ: Η "κίνηση" του στεμπ φαίνεται ότι είναι ενάντια στα 11+ τμήματα που μπήκαν στην ΠΕ20. Ουσιαστικά όμως από την τροποποίηση του ΠΔ που ζητάει ο ΣΤΕΜΠ, πλήττονται μόνο οι απόφοιτοι Αυτοματισμού και ακόμη 2-3 τμήματα. Τα υπόλοιπα τμήματα κερδίζουν γιατί θα παραμείνουν στην ΠΕ20 (όπως πρέπει σύμφωνα με τα επιχειρήματα που έχουν ακουστεί εδώ και αλλού), άρα λιγότεροι υποψήφιοι!

Άρα το μόνο που απομένει είναι να καταλάβουν οι πτυχιούχοι που πρέπει να είναι στην ΠΕ20 ότι η προσφυγή του ΣΤΕΜΠ είναι υπέρ τους! (σκεφτείτε το λίγο καλύτερα και θα το διαπιστώσετε και εσείς).


4) Ο ΣΤΕΜΠ δεν συμπαθεί και τους αυτοματιστές, μήπως έιναι τυχαίο που προσπαθεί με κάθε τρόπο να
ξεκαθαρίσει το τοπίο  ωστε να βολευτούν αυτοί?
Πάλι δεν κατάλαβα τι εννοείς.... Εξάλλου δεν καταλαβαίνω γιατί ισχυρίζεσαι ότι ο στεμπ και τα μέλη του δεν συμπαθούν τους αυτοματιστές... Το μόνο που λέει ο στεμπ είναι ότι δεν πρέπει να είναι στην ΠΕ20. Η συμπάθεια τι σχέση έχει?????


7) Προσωπικά, δεν καίγομαι με την απόφαση του ΣΤΕΜΠ, γιατί μέχρι να βγάλουν άκρη οι περισσότεροι απο εδώ θα είμαστε διορισμένοι.Αλλά δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τον εαυτούλη μου, αλλά και για τους υπολοιπους συναδέλφους. Ήδη έχει πάρει μία αναβολή και πάει για δέυτερη λόγω ΑΣΕΠ. Που σημαίνει ότι έχουν γεμίσει όλες οι θέσεις μέχρι να βγει η απόφαση είτε θετική είτε αρνητική.

Συγνώμη που το λέω αλλά με εκφράσεις του τύπου "μέχρι να βγάλουν άκρη οι περισσότεροι απο εδώ θα είμαστε διορισμένοι" σε κακοχαρακτηρίζουν και έτσι δικαιώνεις τις απόψεις του ΣΤΕΜΠ....


Επειδή όμως θα πρέπει να έιμαστε και αντικειμενικοί, υπάρχει περίπτωση να κάνω και εγώ λάθος.


Όλοι μας μπορεί να κάνουμε λάθη. Άνθρωποι είμαστε!




Dr_Michael, sorry που βγήκα εκτός θέματος[/b][/color]

Ναι, βγήκες εκτός θέματος αλλά εσύ να είσαι καλά! Καλό είναι να μην γράφεις και με μπλε.... (κάνει κακή εντύπωση στην εποχή μας...)  :-)





Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 22, 2006, 07:25:48 μμ »
Ουσιαστικά όμως από την τροποποίηση του ΠΔ που ζητάει ο ΣΤΕΜΠ, πλήττονται μόνο οι απόφοιτοι Αυτοματισμού και ακόμη 2-3 τμήματα.

Α μάλιστα, οι μηχανικοί Αυτοματισμού λοιπόν και μερικοί ακόμα... ΠΟΙΟΙ; Γιατί να μην μάθουν οι θιγόμενοι;
Το ρήμα «πλήττονται» βάζει πλέον τα πράγματα στη θέση τους αποδεικνύοντας τις αληθινές προθέσεις.

Παράθεση
άρα λιγότεροι υποψήφιοι!

Όσο καταδικαστέα είναι η αντίληψη «...θέλω να διοριστώ», άλλο τόσο και ακόμα περισσότερο καταδικαστέα είναι η αντίληψη «όσο λιγότεροι υποψήφιοι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε εμείς»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161499
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.