*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214606 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #294 στις: Νοέμβριος 20, 2006, 09:02:47 μμ »
Αυτό λέω και εγώ... το άλλοι στον ΣΤΕΜΠ πήγαινε...
Τελείωσε το τμήμα σου με το καλό... αν και ο ΣΤΕΜΠ ειδικά έχει καταφερθεί εναντίον του τμήματός σου , με ουκ ολίγα "ειρωνικά" σχόλια... Μάλλον λάθος , ο ΣΤΕΜΠ δεν έχει κανένα πρόβλημα... όπως κάποιοι που μπαίνουν εδω μέσα το ισχυρίζονται...
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 20, 2006, 11:21:56 μμ »
Η λογική μου λεει ότι αυτο που ζητέι το στεμπ, ειναι εντελώς παραλογο.
Το μονο που θα μπορουσε να γίνει προκειμενου να μην νιώθει αδικημένο το στεμπ είναι να δοθει προτεραιότητα σε αυτα τα 2-3
τμηματα που το στεμπ θεωερει οτι ειναι πληρως καταρτησμένα βασει ωρολογιού προγράμματος στην πληροφορική.
Αν αφαιρεθουν τα υπολοιπα τμήματα τότε πάλι θα έχουμε κένα στους καθηγητές πληροφορικής. Ας δοθει εστω τοτε προτεραιότητα σρους ΑΡΧΙΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΥΣ-"γκουρού της πληροφορικής" για να μην νίωθουν αδικημένα τα παιδιά.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος jkaltir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 09:34:04 πμ »
Καλημέρα! Παρακολουθώ τόσο καιρό αυτά που γράφονται και συζητώ με πολλούς συναδέρφους πληροφορικής και άλλων ειδικοτήτων για το θέμα του δικαστηρίου. Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η φασαρία σχετικά με το ποιοι είναι κατάλληλοι και ποιοι όχι. Έχουμε πέσει όλοι με τα μούτρα στις γνώσεις που ο καθένας μπορεί να έχει αποκτήσει και το που τις έχει αποκτήσει ώστε να θεωρείται κατάλληλος για να διδάξει πληροφορική στα σχολεία. Ποίος είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του πλήρως καταρτισμένο σε θέματα πληροφορικής; Μήπως είμαι εγώ; Ναι το όνομά μου είναι πινόκιο και θέλω να δουλεύω στο σχολείο ενώ μου έχει κάνει πρόταση η NASA και η Microsoft για 1.000.000$ το χρόνο, άλλα εγώ θέλω τα 1000 euro το μήνα! Θα έπρεπε να σκεφτούμε λιγάκι παραπέρα και να συνυπάρξουμε στα πλαίσια της συναδελφικότητας. Φαινόμενα σαν κι αυτά δεν έχουν θέση στους κύκλους της εκπαίδευσης. Δεν με ενοχλεί καμία σχολή που ανήκει στον ΠΕ 20 και ούτε κάνω κόντρες γνώσεων με κανένα από τους Γκουρού που πολύ καλά χαρακτηρίσατε. Αυτό που με απασχολεί είναι να βελτιώνομαι καθημερινά ως εκπαιδευτικός και ως άνθρωπος. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με τα πολλά μου λόγια, τα οποία εύχομαι να ευαισθητοποιήσουν κάποιους, που αδίκως  έρχονται σε αντιπαράθεση και δυσφημίζουν τον κλάδο. :)

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 12:04:16 μμ »
Καλημέρα! Παρακολουθώ τόσο καιρό αυτά που γράφονται και συζητώ με πολλούς συναδέρφους πληροφορικής και άλλων ειδικοτήτων για το θέμα του δικαστηρίου. Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η φασαρία σχετικά με το ποιοι είναι κατάλληλοι και ποιοι όχι. Έχουμε πέσει όλοι με τα μούτρα στις γνώσεις που ο καθένας μπορεί να έχει αποκτήσει και το που τις έχει αποκτήσει ώστε να θεωρείται κατάλληλος για να διδάξει πληροφορική στα σχολεία. Ποίος είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του πλήρως καταρτισμένο σε θέματα πληροφορικής; Μήπως είμαι εγώ; Ναι το όνομά μου είναι πινόκιο και θέλω να δουλεύω στο σχολείο ενώ μου έχει κάνει πρόταση η NASA και η Microsoft για 1.000.000$ το χρόνο, άλλα εγώ θέλω τα 1000 euro το μήνα! Θα έπρεπε να σκεφτούμε λιγάκι παραπέρα και να συνυπάρξουμε στα πλαίσια της συναδελφικότητας. Φαινόμενα σαν κι αυτά δεν έχουν θέση στους κύκλους της εκπαίδευσης. Δεν με ενοχλεί καμία σχολή που ανήκει στον ΠΕ 20 και ούτε κάνω κόντρες γνώσεων με κανένα από τους Γκουρού που πολύ καλά χαρακτηρίσατε. Αυτό που με απασχολεί είναι να βελτιώνομαι καθημερινά ως εκπαιδευτικός και ως άνθρωπος. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με τα πολλά μου λόγια, τα οποία εύχομαι να ευαισθητοποιήσουν κάποιους, που αδίκως  έρχονται σε αντιπαράθεση και δυσφημίζουν τον κλάδο. :)



Ίσως η καλύτερη απάντηση που έχει δωθεί στο φόρουμε για το topic αυτό... Συγχαρητήρια στον jkaltir... Και του εύχομαι ότι για μένα , τέτοιοι εκπαιδευτικοί κάνουν τον κλάδο μας καλύτερο... Πολλά μπράβο!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος euler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • If you are going through hell, keep going
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 04:57:22 μμ »
Ναι ρε παιδιά, αν νιώθετε ότι τα ξέρετε, είστε έτοιμοι για την εκπαίδευση. Τώρα τι σχολή έχετε τελειώσει δεν έχει καμία σημασία, ούτε φυσικά αν έχετε κάποια παιδαγωγική κατάρτιση. Καλή θέληση να υπάρχει και όρεξη. Άλλωστε μιλάμε για γνώσεις που μπορείς να αποκτήσεις πολύ εύκολα, προσφέρονται απλόχερα από Ram, PcMagazine και ειδικά Computer για όλους. Άλλωστε υπάρχει πολύ ψωμί στην εκπαίδευση και εις το όνομα της συναδελφικότητας είναι όλοι ίδιοι αφού υπάρχει ψωμί για όλους, μη σκοτώνεστε, όλοι θα παάρετε.

Τελικά πάλι τα παιδιά θα τη πληρώσουν και θα την πληρώνουν για πολύ καιρό ακόμα, όσο το υπουργείο λειτουργεί με κέντρο τον καθηγητή και όχι τον μαθητή.

Καλημέρα! Παρακολουθώ τόσο καιρό αυτά που γράφονται και συζητώ με πολλούς συναδέρφους πληροφορικής και άλλων ειδικοτήτων για το θέμα του δικαστηρίου. Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η φασαρία σχετικά με το ποιοι είναι κατάλληλοι και ποιοι όχι. Έχουμε πέσει όλοι με τα μούτρα στις γνώσεις που ο καθένας μπορεί να έχει αποκτήσει και το που τις έχει αποκτήσει ώστε να θεωρείται κατάλληλος για να διδάξει πληροφορική στα σχολεία. Ποίος είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του πλήρως καταρτισμένο σε θέματα πληροφορικής; Μήπως είμαι εγώ; Ναι το όνομά μου είναι πινόκιο και θέλω να δουλεύω στο σχολείο ενώ μου έχει κάνει πρόταση η NASA και η Microsoft για 1.000.000$ το χρόνο, άλλα εγώ θέλω τα 1000 euro το μήνα! Θα έπρεπε να σκεφτούμε λιγάκι παραπέρα και να συνυπάρξουμε στα πλαίσια της συναδελφικότητας. Φαινόμενα σαν κι αυτά δεν έχουν θέση στους κύκλους της εκπαίδευσης. Δεν με ενοχλεί καμία σχολή που ανήκει στον ΠΕ 20 και ούτε κάνω κόντρες γνώσεων με κανένα από τους Γκουρού που πολύ καλά χαρακτηρίσατε. Αυτό που με απασχολεί είναι να βελτιώνομαι καθημερινά ως εκπαιδευτικός και ως άνθρωπος. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με τα πολλά μου λόγια, τα οποία εύχομαι να ευαισθητοποιήσουν κάποιους, που αδίκως  έρχονται σε αντιπαράθεση και δυσφημίζουν τον κλάδο. :)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 06:49:49 μμ »
...όσο το υπουργείο λειτουργεί με κέντρο τον καθηγητή και όχι τον μαθητή.

Όσο συνεχίζουμε να κατηγορούμε το Υπουργείο, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο κλπ, για ότι αντιτίθεται στα συντεχνιακά συμφέροντα, το αποτέλεσμα θα είναι 0: ήτοι ένας κύκλος που διαγράφεται με κέντρο την ελλειπή ενημέρωση και ακτίνα την ιδιοτέλεια. Και αυτό είναι η μόνη πραγματική απειλή για τους μαθητές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2006, 07:08:10 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 07:49:38 μμ »
ΝΕΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΔΙΚΑΣΗΣ
Αγαπητοί φίλοι, η εκδίκαση παίρνει πάλι αναβολή, πιθανότατα για Ιανουάριο (ακριβής ημερομηνία θα γνωστοποιηθεί την Πέμπτη).
Την αναβολή την ζήτησε ο ίδιος ο Εισηγητής του ΣτΕ (δε ξέρω ακόμη τους λόγους).

Επίσης, απ' ότι έμαθα, κανένας άλλος δε κατέθεσε παρέμβαση για να υπερασπιστεί πτυχιούχους άλλου τμήματος.



Εκτιμώ ότι οι μόνοι που θα χαρούν από την εξέλιξη αυτή θα είναι οι καρδιολόγοι, οι οποίοι θα αποκτήσουν πλήθος πελατών, καθηγητών ή υποψήφιων καθηγητών ΠΕ20 [μεταλλαγμένων (όπως μας αποκαλούνε >:( ) ή καλιεργημένων με κοπριά, χωρίς φυτοφάρμακα (όπως η αντιστοιχία επιβάλλει  :P)].
Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να επισπεύσω το ετήσιο τσέκ-απ που το επερχόμενο γήρας έχει επιφέρει στη ζωή μου... (που πάω ο Καραμήτρος?   :-\ )
Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 08:00:04 μμ »
ΝΕΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΔΙΚΑΣΗΣ
Αγαπητοί φίλοι, η εκδίκαση παίρνει πάλι αναβολή, πιθανότατα για Ιανουάριο (ακριβής ημερομηνία θα γνωστοποιηθεί την Πέμπτη).
Την αναβολή την ζήτησε ο ίδιος ο Εισηγητής του ΣτΕ (δε ξέρω ακόμη τους λόγους).

Επίσης, απ' ότι έμαθα, κανένας άλλος δε κατέθεσε παρέμβαση για να υπερασπιστεί πτυχιούχους άλλου τμήματος.



Εκτιμώ ότι οι μόνοι που θα χαρούν από την εξέλιξη αυτή θα είναι οι καρδιολόγοι, οι οποίοι θα αποκτήσουν πλήθος πελατών, καθηγητών ή υποψήφιων καθηγητών ΠΕ20 [μεταλλαγμένων (όπως μας αποκαλούνε >:( ) ή καλιεργημένων με κοπριά, χωρίς φυτοφάρμακα (όπως η αντιστοιχία επιβάλλει  :P)].
Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να επισπεύσω το ετήσιο τσέκ-απ που το επερχόμενο γήρας έχει επιφέρει στη ζωή μου... (που πάω ο Καραμήτρος?   :-\ )

Έχει και μια θετική όψη το νόμισμα αυτό: Όσο περνάει ο χρόνος, όλο και περισσότεροι συνάδελφοι των νέων τμημάτων εδραιώνονται στον κλάδο Πληροφορικής, περνάνε στις εξετάσεις ΑΣΕΠ, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 08:12:50 μμ »
Πως λέγεται ο εισηγητής... Να τον κεράσουμε κάτι!!!
Χα χα...  ;D
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 08:19:39 μμ »
κανένας άλλος δε κατέθεσε παρέμβαση για να υπερασπιστεί πτυχιούχους άλλου τμήματος.

Αυτό τι σημαίνει πρακτικά; Ότι οι άλλοι σύλλογοι αποφοίτων δεν ήταν τόσο δραστήριοι όσο ο Σύλλογος Μηχανικών Αυτοματισμού ΒΕ; Ή ότι δεν τους ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της εκδίκασης;

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #304 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 08:39:56 μμ »
Έχει και μια θετική όψη το νόμισμα αυτό: Όσο περνάει ο χρόνος, όλο και περισσότεροι συνάδελφοι των νέων τμημάτων εδραιώνονται στον κλάδο Πληροφορικής, περνάνε στις εξετάσεις ΑΣΕΠ, κλπ.
... μειώνεται ο αριθμός των διορισμένων (καρδιακά - εγκεφαλικά - ψυχολογικά - *.ικά προβλήματα) άρα λιγότεροι μισθοί προς πληρωμή από το Δημόσιο, μειώνεται ο αριθμός υποψηφίων (πάλι για τους ίδιους λόγους), άρα μειώνεται η ανεργία, ο πληθωρισμός, αυξάνεται η κατανάλωση αλκοόλ - άρα έχουν δουλειά τα μπάρ και οι κάβες-, φαγητού -άρα έχουν δουλειά και οι διαιτολόγοι- , αντικαταθλιπτικών-εδώ να δείς δουλειά που δίνουμε στον κόσμο- , παραισθησιογόνων κλπ...   σε δουλειά να βρισκόμαστε Μιχάλη....

Προς amstrad: Μή γελάσεις, λέγεται "Μ. Πικραμένος"....

Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 08:51:59 μμ »
κανένας άλλος δε κατέθεσε παρέμβαση για να υπερασπιστεί πτυχιούχους άλλου τμήματος.

Αυτό τι σημαίνει πρακτικά; Ότι οι άλλοι σύλλογοι αποφοίτων δεν ήταν τόσο δραστήριοι όσο ο Σύλλογος Μηχανικών Αυτοματισμού ΒΕ; Ή ότι δεν τους ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της εκδίκασης;

Ή το ξέχασαν, ή είναι σίγουροι ότι δε θα πάθουν τίποτα οι απόφοιτοί τους ή (λέω εγώ τώρα υποθετικά) δε τους νοιαζει να πάθουν κάτι οι απόφοιτοί τους (άσχετα αν μετά κάποιες βάσεις εισαγωγής θα υποδιπλασιαστούν). Αναφέρομαι στα τμήματα και όχι στους συλλόγους. Δε γνωρίζω (και δε νομίζω) να υπάρχουν σύλλογοι αποφοίτων των άλλων 10 τμημάτων. Ίσως ήταν μια ευκαιρία να ιδρυθούν.

Να μη σας πρήζω (και εγώ) με το site μας, αλλά όποιος θέλει να διαβάσει την παρέμβαση του δικηγόρου μας, μπορεί να την βρεί εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2006, 08:57:57 μμ από paphar »
Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 11:19:26 μμ »
Παράθεση
Άλλωστε μιλάμε για γνώσεις που μπορείς να αποκτήσεις πολύ εύκολα, προσφέρονται απλόχερα από Ram, PcMagazine και ειδικά Computer για όλους.

 ;D ;D ;D 

Euler (ή κάποιος άλλος) μήπως ξέρεις που θα μπορούσα να βρώ το ΠΣ του τμήματος ΤηλεΠληροφορικής καθώς και σε ποιά πόλη είναι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...




"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 11:33:43 μμ »
Παράθεση
Άλλωστε μιλάμε για γνώσεις που μπορείς να αποκτήσεις πολύ εύκολα, προσφέρονται απλόχερα από Ram, PcMagazine και ειδικά Computer για όλους.

 ;D ;D ;D 

Euler (ή κάποιος άλλος) μήπως ξέρεις που θα μπορούσα να βρώ το ΠΣ του τμήματος ΤηλεΠληροφορικής καθώς και σε ποιά πόλη είναι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Δε ξέρω αν εννοείς αυτό το τμήμα http://www.teleinfom.teiep.gr/ στην Άρτα είναι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161828
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.