*

Αποστολέας Θέμα: Συνταξιοδοτήσεις 2024  (Αναγνώστηκε 30995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 15, 2024, 11:37:07 μμ »
Είχα δει κάπου και κάποιες οργανικές οι οποίες δεν είχαν καλυφθεί πέρυσι με διορισμούς. Υπάρχουν κάπου αυτές?
Έτσι απλά για να ελπίζουμε λίγο παραπάνω..😁
https://www.esos.gr/arthra/86353/anaklithike-o-diorismos-67-ekpaideytikon
https://www.especial.gr/anaklisi-diorismoy-logo-esfalmenis-moriodotisis-metaptihiakoy-titloy-spoydon/
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/435247_ypoyrgeio-paideias-anaklisi-diorismoy-ekpaideytikon-logo-mi-analipsis-ypiresias

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:38:14 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 15, 2024, 11:57:18 μμ »
https://www.especial.gr/organika-kena-deyterovathmias-genikis-poia-tha-dothoyn-mazi-me-ta-leitoyrgika-kena-gia-proslipseis-anaplirwtwn-2023-24/
Δε νομιζω οτι εχει καποια λειτουργικη αξια στη τρεχουσα συγκυρια αυτος ο πινακας για τους εξης λογους:
O πινακας αυτος ειχε αναρτηθει 6/8/23 και περιειχε στη μια στηλη τα οργανικα κενα που ειχαν δοθει τον μαρτη 2023 για τις μεταταξεις (ΔΗΛ όσα απεμειναν μετα τις μεταθεσεις 2023) και στην αλλη στηλη τον αριθμο των διορισθεντων ανα ειδικοτητα. Και ευλογα θα σκεφτει ενας αδιοριστος συναδελφος ΠΕ02 το εξης :
"Περυσι τον μαρτη ειχαν ανακοινωσει 561 κενα φιλολογων. Τον αυγουστο διορισαν 432 αρα μας χρωστανε - εκτος των φετινων διορισμων- και 129 απο την περυσινη χρονιά..".
Δεν ισχυει ομως κατα τη γνωμη μου αυτο γιατι απο περυσι τον αυγουστο ενδεχεται να εχει αλλαξει άρδην η εικονα.
Πιο συγκεκριμενα, ενδεχεται στις περιοχες που απεμειναν ακαλυπτα αυτα τα κενα να μειωθηκαν φετος οι μαθητες (πχ αυτοι που θα πανε στην α γυμνασιου) και να μην υπηρχαν συνταξιοδοτησεις . Επισης ειναι δυνατον να κλεισουν καποια κενα απο τις φετινες (απριλης-μαης 2024)  εσωτερικες υπηρεσιακες μεταβολές (και δε σημανει οτι οταν κλεινει ενα κενο απο βελτιωση πως ανοιγει απαραιτητα καποιο αλλο), Το μονο βεβαιο (που και γω περυσι το συνειδητοποιησα) ειναι οτι θα δοθουν για  διορισμο τα κενα απο τις περσινες ΜΗ αποδοχες διορισμου λογω οτι ειχαν δεσμευθει τα αντιστοιχα κονδυλια.
ΟΛα τα ανωτερω απαισιοδοξα σχόλια μου περιιγράφουν βεβαια το μεγιστο των αρνητικο εξελιξεων και δε σημαινει οτι θα συμβουν ολα (αυτα τα ζοφερά) μαζί
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2024, 11:59:59 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 12:10:18 πμ »
Επειδή βλέπω πολλοί να έχουν αρχίσει τους υπολογισμούς για τον αριθμό των πιθανών οργανικών κενών με τα οποία θα τρέξουν οι μεταθέσεις (και αντίστοιχα θα προκύψουν και τα ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ κενά των πιθανών διορισμών), νομίζω πως πρέπει με τη σειρά μου να σχολιάσω τα εξής:

Ναι μεν, όπως έχει ειπωθεί πολλάκις, στην πρωτοβάθμια κάθε συνταξιοδότηση μεταφράζεται και σε ένα νέο οργανικό κενό (με την επιφύλαξη πως δεν υπάρχουν πλεονάσματα -που λόγω του περσινού υπολογισμού των κενών μεταθέσεων πριν τις ανακλήσεις θα υφίστανται σε κάποιες περιοχές-, όπως και τυχόν άλλες σχολικές μεταβολές), στη δευτεροβάθμια όμως, λόγω του ειδικού αλγόριθμου υπολογισμού των κενών, δεν νομίζω πως ευσταθεί η λογική της πρόσθεσης των αδιάθετων προς διορισμό περσινών οργανικών κενών στο νούμερο των συνταξιοδοτήσεων, για την πρόβλεψη των φετινών οργανικών κενών, όπως βλέπω να κάνουν πολλοί εκπαιδευτικοί.

Αντιθέτως, όπως επισημαίνει και ο συνάδελφος g.t, που φαίνεται να γνωρίζει ενδελεχώς τα σχετικά δεδομένα της δευτεροβάθμιας, ο ρυθμός μεταβολής του μαθητικού δυναμικού παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην πρόβλεψη των ωρών διδασκαλίας των μαθημάτων κάθε κλάδου, και λαμβάνεται υπόψη προκειμένου να υπολογιστεί το σύνολο των ωρών στο οποίο υπάρχει έλλειμμα μόνιμων εκπαιδευτικών και συνεπώς να υπολογιστεί ΕΚ ΝΕΟΥ ο αριθμός των οργανικών κενών με βάση τον κανόνα των 12 ωρών α' ανάθεσης.

Επομένως, τα οργανικά κενά στη δευτεροβάθμια ΣΥΝΗΘΩΣ υπολείπονται των αποχωρήσεων εκπαιδευτικών, καθώς ο αλγόριθμος αυτός βλέπει ουσιαστικά ώρες μαθημάτων και όχι άτομα. Έτσι, για παράδειγμα, στον πολυπληθέστερο κλάδο της δευτεροβάθμιας, τους ΠΕ02, το 2022 είχαμε 519 συνταξιοδοτήσεις που μεταφράστηκαν σε 317 οργανικά κενά και έδωσαν 307 διορισμούς. Το 2023 όμως, είχαμε ανατροπή της παραπάνω λογικής και από τις 494 συνταξιοδοτήσεις (πριν από τις ανακλήσεις) προέκυψε όχι μικρότερος, αλλά μεγαλύτερος αριθμός οργανικών κενών: 560 οργανικά κενά (στα οποία αργότερα έγιναν 421 διορισμοί). Ο αριθμός αυτός νομίζω πως είναι ακατανόητος και δεν μπορώ προσωπικά να καταλάβω πως δικαιολογείται (ίσως ο g.t. μας διαφωτίσει), δεδομένου πως το μαθητικό δυναμικό μειώνεται, τα πειραματικά σχολεία (που δεν έχουν οργανικές) αυξάνονται και οι αποχωρήσεις μέσω ΚΥΣΔΕ και ακόμα και οι θάνατοι εν ενεργεία εκπαιδευτικών δεν νομίζω πως είναι τόσο πολλοί ώστε να προκύψει ένα τέτοιο νούμερο (υπογραμμίζω: οργανικών κενών και ΟΧΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ).

Η άποψη μου είναι πως πέρυσι (και λόγω των εθνικών εκλογών) πολλές διευθύνσεις φούσκωσαν τεχνηέντως τα οργανικά κενά (προβλέποντας ίσως πως θα λειτουργήσει μεγαλύτερος αριθμός τμημάτων από ότι την προηγούμενη χρονιά), προκειμένου να υπάρξει μεγαλύτερη ικανοποίηση μεταθέσεων και για αυτόν τον λόγο προέκυψε μεγαλύτερος αριθμός οργανικών κενών από τις συνταξιοδοτήσεις στους ΠΕ02 (και ας με διαψεύσουν οι πιο έμπειροι χρήστες του forum αν κάνω λάθος, καθώς δεν είμαι της δευτεροβάθμιας). Δεδομένου πως τα κενά πέρυσι υπολογίστηκαν χωρίς να υπολογιστούν οι ανακλήσεις των συνταξιοδοτήσεων και στις δύο βαθμίδες, καθώς και του ότι οι νέες αποχωρήσεις δεν συνεπάγονται τη δημιουργία ισάριθμων οργανικών κενών, θεωρώ πως οποιοδήποτε υπολογισμός γίνεται με βάση τα αδιάθετα περσινά κενά και τις φετινές συνταξιοδοτήσεις δεν είναι βάσιμος. Εκτός φυσικά αν η ίδια λογική με πέρυσι εφαρμοστεί και φέτος. Εξάλλου η πρόβλεψη των τμημάτων που θα λειτουργήσουν εναπόκεται στην κρίση του εκάστοτε ΠΥΣΔΕ. Αν το συμβούλιο θεωρήσει πως του χρόνου για κάποιο λόγο τα τμήματα θα αυξηθούν (π.χ. θα εγκριθούν περισσότερα ολιγομελή τμήματα), τότε θα υπολογίσει αυτές τις επιπλέον ώρες και κανένας δεν θα ασκήσει κάποιο σχετικό έλεγχο σε αυτό.  Το θέμα όμως είναι ότι η υπογεννητικότητα εισέρχεται σιγά σιγά και στη δευτεροβάθμια και αργά ή γρήγορα τα αποτελέσματά της θα γίνουν κάτι παραπάνω από εμφανή.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 01:15:15 πμ »
Μια εντυπωσιακα ευστοχη (κατα τη ταπεινη μου γνωμη) τεχνικη αναλυση/στοχευση της δευτεροβαθμιας οργανικότητας, που γινεται + 1 εως 2  επιπεδα πιο εντυπωσιακη απο το γεγονος  οτι προερχεται απο συναδελφο της πρωτοβαθμιας. 
Επειδή βλέπω πολλοί να έχουν αρχίσει τους υπολογισμούς για τον αριθμό των πιθανών οργανικών κενών με τα οποία θα τρέξουν οι μεταθέσεις (και αντίστοιχα θα προκύψουν και τα ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ κενά των πιθανών διορισμών), νομίζω πως πρέπει με τη σειρά μου να σχολιάσω τα εξής:

Ναι μεν, όπως έχει ειπωθεί πολλάκις, στην πρωτοβάθμια κάθε συνταξιοδότηση μεταφράζεται και σε ένα νέο οργανικό κενό (με την επιφύλαξη πως δεν υπάρχουν πλεονάσματα -που λόγω του περσινού υπολογισμού των κενών μεταθέσεων πριν τις ανακλήσεις θα υφίστανται σε κάποιες περιοχές-, όπως και τυχόν άλλες σχολικές μεταβολές), στη δευτεροβάθμια όμως, λόγω του ειδικού αλγόριθμου υπολογισμού των κενών, δεν νομίζω πως ευσταθεί η λογική της πρόσθεσης των αδιάθετων προς διορισμό περσινών οργανικών κενών στο νούμερο των συνταξιοδοτήσεων, για την πρόβλεψη των φετινών οργανικών κενών, όπως βλέπω να κάνουν πολλοί εκπαιδευτικοί. μεσα σε 3 γραμμες ειπες ολο το πλαισιο των οργανικων μεταβολων Αβαθμιας-Βθμιας.

Αντιθέτως, όπως επισημαίνει και ο συνάδελφος g.t, που φαίνεται να γνωρίζει ενδελεχώς τα σχετικά δεδομένα της δευτεροβάθμιας, ο ρυθμός μεταβολής του μαθητικού δυναμικού παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην πρόβλεψη των ωρών διδασκαλίας των μαθημάτων κάθε κλάδου, και λαμβάνεται υπόψη προκειμένου να υπολογιστεί το σύνολο των ωρών στο οποίο υπάρχει έλλειμμα μόνιμων εκπαιδευτικών και συνεπώς να υπολογιστεί ΕΚ ΝΕΟΥ ο αριθμός των οργανικών κενών με βάση τον κανόνα των 12 ωρών α' ανάθεσης.

Επομένως, τα οργανικά κενά στη δευτεροβάθμια ΣΥΝΗΘΩΣ υπολείπονται των αποχωρήσεων εκπαιδευτικών, καθώς ο αλγόριθμος αυτός βλέπει ουσιαστικά ώρες μαθημάτων και όχι άτομα. Έτσι, για παράδειγμα, στον πολυπληθέστερο κλάδο της δευτεροβάθμιας, τους ΠΕ02, το 2022 είχαμε 519 συνταξιοδοτήσεις που μεταφράστηκαν σε 317 οργανικά κενά και έδωσαν 307 διορισμούς. Το 2023 όμως, είχαμε ανατροπή της παραπάνω λογικής και από τις 494 συνταξιοδοτήσεις (πριν από τις ανακλήσεις) προέκυψε όχι μικρότερος, αλλά μεγαλύτερος αριθμός οργανικών κενών: 560 οργανικά κενά (στα οποία αργότερα έγιναν 421 διορισμοί).
Κι ενω και τις 2 αυτες χρονιες ειχα -λογω προσωπικου ενδιαφεροντος- στραμμένη πανω κατα πανω στους  πε02 το προσωπικο αριθμητικο μου ενδιαφερον, εντουτοις ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ αυτην την αριθμητικη μεταστροφή.. Εντυπωσιασμος στο max!


Ο αριθμός αυτός νομίζω πως είναι ακατανόητος και δεν μπορώ προσωπικά να καταλάβω πως δικαιολογείται (ίσως ο g.t. μας διαφωτίσει), δεδομένου πως το μαθητικό δυναμικό μειώνεται, τα πειραματικά σχολεία (που δεν έχουν οργανικές) αυξάνονται και οι αποχωρήσεις μέσω ΚΥΣΔΕ και ακόμα και οι θάνατοι εν ενεργεία εκπαιδευτικών δεν νομίζω πως είναι τόσο πολλοί ώστε να προκύψει ένα τέτοιο νούμερο (υπογραμμίζω: οργανικών κενών και ΟΧΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ).

Παρολο οτι ειναι απολυτως ευλογα και τα 3 αντεπιχειρηματα σου, θα σου πω οτι (κατα τη γνωμη μου)  απο αριθμητικης αποψης τα παντα μπορουν να συμβουν με το συγκεκριμενο τροπο υπολογισμου οργανικων κενων στη δευτεροβαθμια δηλ για παραδειγμα 500 συνταξεις να δημιουργησουν 300 επιπροσθετα κενα αλλα και -ως ενα βαθμο- το αντιστροφο, οσο κι αν φαινεται περιεργο  (ειχα αναφερει συγκεκριμενα αριθμητικα παραδειγματα στα
https://www.pde.gr/index.php?topic=37230.msg1207854#msg1207854
https://www.pde.gr/index.php?topic=37409.msg1207822#msg1207822). Επιπλεον γνωριζω οτι καποια πυσδε οταν εχουν σε μια ειδικοτητα  πχ -10 ωρες ή -11 το κανουν (αυθαιρετα) -12 για να δημιουργηθει ένα επιπλεον κενό μεταθεσης ή διορισμου και να αυξησουν κατ αυτον τον τροπο το υπαρχον οργανικο δυναμικο.
Επισης να σκεφτουμε και το εξης οτι περυσι πχ στους πε02 οι παραιτησεις (πριν απο ανακλησεις) ειχαν ολοκληρωθει 13/2 και στη συνεχεια ζητηθηκαν (απο το υπουργειο)  τα κενα απο καθε ΔΔΕ για να γινουν οι μεταθεσεις. Σε καθε δδε όμως και ανεξαρτητως παραιτησεων υπηρχαν υφισταμενα οργανικα κενα λογω πχ διαφοροποιησης των τμηματων δηλ σε καποια σχολεια να αυξηθηκαν κατα λιγο οι μαθητες (1-2) και να εσπασαν τμηματα ή να δημιουργηθηκαν τμηματα προαανατολισμων λυκειων (β+ γ ταξης) σε προσανατολισμους που την προηγουμενη χρονια δεν υπηρχαν (πχ μικρα ΓΕΛ επαρχιας ή εσπερινα). Φυσικα δεν μπορουν αυτα τα γεγονοτα να επιφερουν δραματικη αυξηση των κενων που διαφαινονται λογω παραιτησεων, αλλα να μην ξεχναμε οτι τα 560 οργανικα που δοθηκαν για τις μεταταξεις, προεκυψαν ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΕΡΣΙΝΕΣ EXTRA LARGE μεταθεσεις που ειναι δυνατον να δημιουργησαν δραματικες αλλαγες στη τελικη συνθεση των οργανικων κενων


Η άποψη μου είναι πως πέρυσι (και λόγω των εθνικών εκλογών) πολλές διευθύνσεις φούσκωσαν τεχνηέντως τα οργανικά κενά (προβλέποντας ίσως πως θα λειτουργήσει μεγαλύτερος αριθμός τμημάτων από ότι την προηγούμενη χρονιά), προκειμένου να υπάρξει μεγαλύτερη ικανοποίηση μεταθέσεων και για αυτόν τον λόγο προέκυψε μεγαλύτερος αριθμός οργανικών κενών από τις συνταξιοδοτήσεις στους ΠΕ02 (και ας με διαψεύσουν οι πιο έμπειροι χρήστες του forum αν κάνω λάθος, καθώς δεν είμαι της δευτεροβάθμιας). Δεδομένου πως τα κενά πέρυσι υπολογίστηκαν χωρίς να υπολογιστούν οι ανακλήσεις των συνταξιοδοτήσεων και στις δύο βαθμίδες, καθώς και του ότι οι νέες αποχωρήσεις δεν συνεπάγονται τη δημιουργία ισάριθμων οργανικών κενών, θεωρώ πως οποιοδήποτε υπολογισμός γίνεται με βάση τα αδιάθετα περσινά κενά και τις φετινές συνταξιοδοτήσεις δεν είναι βάσιμος. Εκτός φυσικά αν η ίδια λογική με πέρυσι εφαρμοστεί και φέτος. Εξάλλου η πρόβλεψη των τμημάτων που θα λειτουργήσουν εναπόκεται στην κρίση του εκάστοτε ΠΥΣΔΕ. Αν το συμβούλιο θεωρήσει πως του χρόνου για κάποιο λόγο τα τμήματα θα αυξηθούν (π.χ. θα εγκριθούν περισσότερα ολιγομελή τμήματα), τότε θα υπολογίσει αυτές τις επιπλέον ώρες και κανένας δεν θα ασκήσει κάποιο σχετικό έλεγχο σε αυτό.  Έχεις απολυτο δικιο Το θέμα όμως είναι ότι η υπογεννητικότητα εισέρχεται σιγά σιγά και στη δευτεροβάθμια και αργά ή γρήγορα τα αποτελέσματά της θα γίνουν κάτι παραπάνω από εμφανή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2024, 07:14:56 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:38:14 »

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 07:49:52 πμ »
@Lasid ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση!!!

Αποσυνδεδεμένος athatsim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 03:12:23 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 03:49:33 μμ »

ΠΕ01 2
ΠΕ02 9
ΠΕ03 3
ΠΕ04.01 1
ΠΕ04.02 1
ΠΕ04.04 1
ΠΕ04.05 1
ΠΕ05 1
ΠΕ06 2
ΠΕ07 1
ΠΕ11 2
ΠΕ78 2
ΠΕ80 3
ΠΕ82 2
ΣΥΝΟΛΟ 31

Αιτήσεις συνταξιοδότησης από ΔΔΕ Έβρου

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 05:13:53 μμ »
Οι αιρετοί της Α/θμιας δείχνουν ότι ενδιαφέρονται πραγματικά, ενώ της Β/θμιας το αντίθετο.

Φυσικα. Γιατι στην Δευτεροβαθμια γινονται και τα μεγαλυτερα μαγειρεματα

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 16, 2024, 06:23:53 μμ »
Φυσικα. Γιατι στην Δευτεροβαθμια γινονται και τα μεγαλυτερα μαγειρεματα
Εχοντας περάσει και από τις δυο βαθμίδες πιστευω οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο γι' αυτο και οι αιρετοί κόπτονται περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος xristosbad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 08:15:52 πμ »
Για να βγάλουμε κάποια προβλεψη για τις προσλήψεις που αναμένουμε οι ενδιαφερόμενοι σε κάθε νομό η περιοχη τριγύρω θα πρέπει να δουμε αποχωρήσεις ανα ειδικότητα σε κάθε νομό. Να λάβουμε υπόψιν τι θα μείνει από τις μεταθέσεις , που δεν είναι ευκολο καθώς πολλές δευτεροβάθμιες κυρίως απο νησιά και παραμεθόριες δεν δίνουν τι περιοχή ζητουν οι αιτούντες την μετάθεση και σίγουρα θα υπάρχουν εκπλήξεις που δεν μπορείς να υπολογίσεις και ακόμη ας λάβουμε υπόψιν οτι πολλοι απο τους συναξιοδοτούμενους δεν κάλυπταν κάποια θέση στην ειδικότητα έιτε γιατι ηταν διευθυντές είτε γιατι ηταν αποσπασμένοι είτε ... είτε ... και σίγουρα είχαν και μειωμένο ωράριο .
Κοντολογίς δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουμε πόσες προσλήψεις θα γίνουν σε κάθε ειδικότητα και σε κάθε νομό .
 Αν σε όλα αυτά προσθέσεις οτι οι προθέσεις της κυβέρνησης είναι άγνωστες και δεν πιέζεται απο πουθενά (εδώ έκανε παράνομους διορισμούς παραμονές εκλογών και δεν άνοιξε ρουθουνι, ουτε καν ένας δημοσιογράφος δεν μίλησε ) ας μην αγχωνόμαστε από τώρα . Μονο όταν βγει η προκύρηξη θα μπορούμε να έχουμε μια ιδέα τι ελπίδες έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 09:05:54 πμ »
Ας περιμένουμε να δούμε τι ετοιμάζει το υπουργείο για τον υπολογισμό των κενών. Υποτίθεται υποσχέθηκαν ότι από τον Μάρτιο θα γνωρίζουν τα κενά για Σεπτέμβριο. Έτσι το διαφημίζουν. Στο μεταξύ για τα οργανικά κενά υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες που προβλέπει η νομοθεσία, ίσως αλλάξει και αυτά. Μάλλον εννοούσαν τον υπολογισμό για προσλήψεις αναπληρωτών αλλά ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να φτάσει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 09:22:36 πμ »
ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ + ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΕΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ
Στη Δευτεροβάθμια Γ΄ Αθήνας, έως τις 12-02-2024, είχαμε:
113 αιτήσεις παραίτησης και 27 αυτοδίκαιες αποχωρήσεις από την υπηρεσία (ΣΥΝΟΛΟ 140).
Πιο συγκεκριμένα ανά ειδικότητα: ΔΕ02.01 (2), ΔΕ02.02 (2), ΠΕ01 (4), ΠΕ02 (21), ΠΕ03 (22), ΠΕ04.01 (10), ΠΕ04.02 (5), ΠΕ04.04 (4), ΠΕ05 (6), ΠΕ06 (😎, ΠΕ08 (1), ΠΕ11 (10), ΠΕ23 (1), ΠΕ29 (1), ΠΕ78 (4), ΠΕ79.01 (2), ΠΕ80 (4), ΠΕ81 (3), ΠΕ82 (6), ΠΕ83 (6), ΠΕ84 (1), ΠΕ85 (1), ΠΕ86 (10), ΠΕ87.01 (2), ΠΕ87.02 (2), ΠΕ87.04 (1), ΠΕ88.01 (1).

Πηγή: Theodoros Katsonopoulos

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2024
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 10:34:42 πμ »
Οι αιρετοί της Α/θμιας δείχνουν ότι ενδιαφέρονται πραγματικά, ενώ της Β/θμιας το αντίθετο.
Φυσικα. Γιατι στην Δευτεροβαθμια γινονται και τα μεγαλυτερα μαγειρεματα
Εχοντας περάσει και από τις δυο βαθμίδες πιστευω οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο γι' αυτο και οι αιρετοί κόπτονται περισσοτερο

Εγώ δεν ξέρω που μπορεί να γίνονται τα περισσότερα μαγειρέματα γιατί έχω εικόνα μόνο από μία βαθμίδα, ωστόσο με βάση το γεγονός ότι μέχρι στιγμής έχουμε μάθει τους αριθμούς συνταξιοδοτήσεων ανά κλάδο σε 48 από τις 58 Δ.Π.Ε., αλλά μόνο σε 3 από τις 58 Δ.Δ.Ε. (εκτός αν υπάρχουν στοιχεία και από άλλες Δ.Δ.Ε. που δεν έχουν πέσει στην αντίληψή μου), νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά με την πληροφόρηση από τους αιρετούς της δευτεροβάθμιας (και είτε δεν θέλουν να ενημερώσουν, είτε δεν τους παρέχονται τα σχετικά στοιχεία από τις υπηρεσίες). Και ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει αυτό με το δικό του τρόπο.

Πάντως δημιουργεί αν μη τι άλλο εντύπωση σε μένα της πρωτοβάθμιας, δεδομένου πως τα πράγματα αντικειμενικά είναι πιο δύσκολα στη δευτεροβάθμια (μικρότερος αριθμός ικανοποιήσης μεταθέσεων, λίγοι διορισμοί σε σχέση με το πλήθος των εκπαιδευτικών στους πίνακες κλπ.), το γεγονός πως δεν υπάρχει πίεση (ή τουλάχιστον το ότι οι αιρετοί δεν την αφουγκράζονται), στο να υπάρξει πληροφόρηση αναφορικά με τόσο κομβικά δεδομένα όπως είναι ο αριθμός των συνταξιοδοτήσεων. Επιπλέον, το γεγονός αυτό προκαλεί ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση, αν αναλογιστούμε ότι η θητεία των αιρετών λήγει φέτος και πρέπει να διεκδικήσουν ξανά την ψήφο μας (και εκεί νομίζω οφείλεται και η τόσο μεγάλη διάθεση για πληροφόρηση των αιρετών της πρωτοβάθμιας φέτος, σε σχέση με πέρυσι).

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή τα μηνύματα μένουν και επειδή θα είναι χρήσιμο για όποιον ενδιαφέρεται για συγκρίσεις σε ένα μήνα από τώρα ή του χρόνου, θυμίζω πως μπορεί να βρει κάποιος συγκεντρωτικά σε προηγούμενή μου ανάρτηση, στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος, όλα τα στοιχεία για τις συνταξιοδοτήσεις στην Π.Ε.. Οι διευθύνσεις Π.Ε. για τις οποίες τελικά δεν μάθαμε τα σχετικά νούμερα είναι οι: Γ' Αθήνας, Δ' Αθήνας, Πειραιά, Χίου, Ζακύνθου, Κεφαλληνίας, Λευκάδας, Λακωνίας και Ευρυτανίας (σε κάποιες από αυτές μπορεί οι παραιτήσεις να ήταν μηδενικές και για αυτό να μην αναρτήθηκε κάτι). Τέλος, για το Ηράκλειο μάθαμε μόνο το συνολικό νούμερο και όχι την κατανομή τους ανά κλάδο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.