*

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 9396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3429
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 27, 2024, 02:06:58 μμ »
Και εδώ άκουσα περίπτωση όπου ζητήθηκε πλήρως τυπωμένος φάκελος με φύλλα εργασίας που έχουν γίνει από όλες τις χρονιές που ο συνάδελφος εργάστηκε ως αναπληρωτής μέχρι και σήμερα.

Ξεκιναμε με μια εγγραφη ερωτηση στην.αξιολογητρια να τα ζητησει αυτα γραπτως.
Αφου το κανει , με την φωτοτυπια αυτη καταχωρουμε αλλη μια αιτηση στην ΔΔΕ και κοινοποιηση στο υπουργειο.
Σε περιπτωση που η απαντηση ειναι τυπικη προχωραμε σε αναφορα για καθυστερηση διαδικασιας η οποια φυσικα εχει ηθικες κ.τ.λ βλαβες και εξελιξης και κοινοποιηση στο υπουργειο εσωτερικων και στον συνηγορο πολιτη φυσικα.

Η ολη παραπανω διαδικασια θα γινει κυριως για τα εξτρα χαρτια που ζηταει τα οποια αν θελει ας τα ζητησει υπηρεσιακως  .

Ολα τα παραπανω εγιναν σε δδε. Η διαδικασια φυσικα προχωρησε  αμεσα με επικοινωνια στον αξιολογητη και "τραβηγμα" αυτιου.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:31 »

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 27, 2024, 06:05:08 μμ »
και εγώ έκανα αντιγραφή επικόλληση στην πλατφόρμα του Β όσα είχα γράψει στο Α1 και Α2 και τα ανέβασα αλλά μετά μου είπε η αξιολογητρια ότι έπρεπε να βάλω ως τεκμήρια στο Β όλα όσα έχω κάνει αυτή τη χρονιά (υπεύθυνη τμήματος, εφημερίες, εκδηλώσεις, δράσεις κτλ) με αναφορά σε όλα οσα γραφτηκαν με ημερομηνίες στο πρακτικό όπου υπάρχει το όνομά μου, τα έγραψα όλα αυτά λεπτομερώς και της τα έδωσα σε έντυπη μορφή γιατί στην πλατφόρμα δεν μπορούσα άλλο γιατί την είχα κλείσει, τα πήρε όλα αυτά και μου είπε ότι τελικά θα μου βάλει" πολύ καλά"!! μόνο και μόνο γιατί δεν τα ανέβασα στην πλατφόρμα!!

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3019
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 27, 2024, 07:11:28 μμ »
Μήπως, τελικά, οι επιθεωρητές είναι κεκαλυμμένοι (νετσαγιεφικοί, ίσως) καταστασιακοί πλατφορμιστές και τους έχομε παρεξηγήσει;🤔
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2024, 07:18:19 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 27, 2024, 07:22:13 μμ »
Μήπως, τελικά, οι επιθεωρητές είναι κεκαλυμμένοι (νετσαγιεφικοί, ίσως) καταστασιακοί πλατφορμιστές και τους έχομε παρεξηγήσει;🤔

 ;D ;D ;D


Ολα τα παραπανω εγιναν σε δδε. Η διαδικασια φυσικα προχωρησε  αμεσα με επικοινωνια στον αξιολογητη και "τραβηγμα" αυτιου.


σοβαρά ; καλός παίχτης ο νεοδιόριστος ... σε ποια δεν θα πεις -κατανοητό, αν και έχει σημασία για την ιστορία-  αλλά τράβηξε αφτί ο δδε ή από ΚΥ ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:31 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 27, 2024, 10:57:50 μμ »
Εγώ στην αρχική αυτοαξιολόγηση στο Α1 -την οποία μετά έκανα επικόλληση αυτούσια στο Α2 και στο Β- αναφέρω ονομαστικά τις δράσεις στις οποίες συμμετείχα στο περσινό σχολείο μου , τις δράσεις στις οποίες συμμετέχω φέτος, τις εκδηλώσεις του σχολείου στις οποίες συμμετέχω και για τις εκδρομές έγραψα ότι «έχω συνοδεύσει μονοήμερες και πολυήμερες εκδρομές» (χωρίς άλλες λεπτομέρειες ). Εγώ έχω εξαιρετικό Διευθυντή και ο σύμβουλος και ο αξιολογητής  για το Β ήταν πολύ καλοί και όλοι ήταν πλήρως συνειδητοποιημένοι για την όλη διαδικασία. Οπότε όλα κύλησαν ήρεμα.
Αυτά που διαβάζω για τεκμήρια από το Πρακτικό …. Στο Β συμμετέχει και ο Διευθυντής . Θα μπορούσατε  να είχατε γράψει ψέμματα τουλάχιστον για αυτή τη χρονιά; Κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ; Τι να πω……

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 27, 2024, 11:31:32 μμ »
Κι εγω γι αυτό απόρησα. Αυτά τα ζήτησε ο Δευθυντής ή ο σύμβουλος; Είναι δυνατόν ο διευθυντής να ζητά τετοια τεκμήρια; Γιατί, δεν γνωρίζει τι συμβαίνει; Εκτός αν το κάνει για να καλυφθεί απέναντι στον σύμβουλο για την βαθμολογία. Αλλά αν είναι έτσι, αυτά τα ζητάς ευγενικά. Αλλιώς ο καθένας θα σχηματίσει την άποψη του.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1461
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 28, 2024, 12:04:16 πμ »
Δεν τα ζητά η διευθύντρια αλλά η αξιολογητρια που δεν είναι Συντονίστρια της ειδικότητας μου. Η διευθύντρια αν και μου είχε ζητήσει να ανεβάσω τεκμήρια το έκανε από άγνοια ή επειδή είχε ακούσει τι ζητάει η αξιολογητρια. Σήμερα επικοινώνησε μαζί της και όταν τα άκουσε όλα αυτά εκνευρίστηκε πολύ. Νομίζω ότι προσβλήθηκε γιατί στην ουσία ο λόγος της δεν έχει καμία βαρύτητα. Η αξιολογητρια ζήτησε να μετρηθούν ακόμα και το πόσες φορές έχω γράψει εγώ προσωπικά στο βιβλίο σχολικής ζωής.. (Καμία γιατί δεν ήταν στις υποχρεώσεις μου  :( )
Γιατί δηλαδή να μην ρωτήσει πόσες φορές έκανα την διανομή των Σχολικών γευμάτων; Γιατί να μην ρωτήσει πόσα κενά μου χρησιμοποίησα για να καλύψω συναδέλφους που έλειπαν; Πόσες πληγές καθάρισα; Πόσα κορδόνια έδεσα; Σκέφτομαι και άλλα άσχετα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2024, 12:12:39 πμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 28, 2024, 07:39:24 πμ »
Δεν τα ζητά η διευθύντρια αλλά η αξιολογητρια που δεν είναι Συντονίστρια της ειδικότητας μου. Η διευθύντρια αν και μου είχε ζητήσει να ανεβάσω τεκμήρια το έκανε από άγνοια ή επειδή είχε ακούσει τι ζητάει η αξιολογητρια. Σήμερα επικοινώνησε μαζί της και όταν τα άκουσε όλα αυτά εκνευρίστηκε πολύ. Νομίζω ότι προσβλήθηκε γιατί στην ουσία ο λόγος της δεν έχει καμία βαρύτητα. Η αξιολογητρια ζήτησε να μετρηθούν ακόμα και το πόσες φορές έχω γράψει εγώ προσωπικά στο βιβλίο σχολικής ζωής.. (Καμία γιατί δεν ήταν στις υποχρεώσεις μου  :( )
Γιατί δηλαδή να μην ρωτήσει πόσες φορές έκανα την διανομή των Σχολικών γευμάτων; Γιατί να μην ρωτήσει πόσα κενά μου χρησιμοποίησα για να καλύψω συναδέλφους που έλειπαν; Πόσες πληγές καθάρισα; Πόσα κορδόνια έδεσα; Σκέφτομαι και άλλα άσχετα.
Τυπική διαδικασία η αξιολόγηση..  Κι όλα αυτά ΧΩΡΙΣ να έχει συνδεθεί με τη μισθολογική εξέλιξη. Διαβάστε τι πρέπει να έχεις κάνει για να πάρεις το "πολύ καλά" στο Β. Καλά για το "εξαιρετικά" δεν το συζητώ καν. Θέλει να ασχολείσαι όλη μέρα, κάθε μέρα ΜΟΝΟ με το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 28, 2024, 10:33:39 πμ »
Δεν τα ζητά η διευθύντρια αλλά η αξιολογητρια που δεν είναι Συντονίστρια της ειδικότητας μου. Η διευθύντρια αν και μου είχε ζητήσει να ανεβάσω τεκμήρια το έκανε από άγνοια ή επειδή είχε ακούσει τι ζητάει η αξιολογητρια. Σήμερα επικοινώνησε μαζί της και όταν τα άκουσε όλα αυτά εκνευρίστηκε πολύ. Νομίζω ότι προσβλήθηκε γιατί στην ουσία ο λόγος της δεν έχει καμία βαρύτητα. Η αξιολογητρια ζήτησε να μετρηθούν ακόμα και το πόσες φορές έχω γράψει εγώ προσωπικά στο βιβλίο σχολικής ζωής.. (Καμία γιατί δεν ήταν στις υποχρεώσεις μου  :( )
Γιατί δηλαδή να μην ρωτήσει πόσες φορές έκανα την διανομή των Σχολικών γευμάτων; Γιατί να μην ρωτήσει πόσα κενά μου χρησιμοποίησα για να καλύψω συναδέλφους που έλειπαν; Πόσες πληγές καθάρισα; Πόσα κορδόνια έδεσα; Σκέφτομαι και άλλα άσχετα.

Μα η Συντονίστρια συνεργάζεται με τον/την Διευθυντή/-τρια για το Β. Ζητώντας αυτά δεν είναι σαν να παρακάμπτει -δεν εμπιστεύεται τον Διευθυντή; Εννοώ ότι αφού την αυτοαξιολόγηση την βλέπει και ο Διευθυντής σε αυτή τη φάση προφανώς ελέγχει και αν εχεις γράψει  κάποια  ανακρίβεια.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2438
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 28, 2024, 11:14:47 πμ »
  Schoolikui ενδιαφερεσαι για το εξαιρετικα για μελλοντικες διοικητικες θεσεις ; Αν ναι, καταλαβαινω την αγωνια σου. Αν και πιστευω οτι εχοντας τα τυπικα προσονυα (διδακτορικα κτλ) θα την παρεις

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1461
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 28, 2024, 01:10:20 μμ »
Προς το παρόν για την μονιμοποίηση...
Αλλά είναι μία χρονιά κατά την οποία έχω τρέξει και κουραστεί όσο όλα τα 16 προηγούμενα μαζί. Όχι έχοντας την αξιολόγηση στο μυαλό μου αλλά γιατί και η ψυχολογία και η προοπτική που σου δίνει η οργανική θέση σου επιτρέπουν να κάνεις κάποια από τα πράγματα που θα ήθελες. Δεν θέλω κανενός είδους αναγνώριση του κόπου μου. Απλά δεν θέλω ούτε να νιώσω απογοήτευση και να χάσω την διάθεση μου. Θέλω ό,τι κάνω να αφορά τα παιδιά και η διαδικασία της αξιολόγησης κλέβει από τα παιδιά.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 28, 2024, 01:48:24 μμ »
Η αξιολογητρια ζήτησε να μετρηθούν ακόμα και το πόσες φορές έχω γράψει εγώ προσωπικά στο βιβλίο σχολικής ζωής.. (Καμία γιατί δεν ήταν στις υποχρεώσεις μου  :( )
Γιατί δηλαδή να μην ρωτήσει πόσες φορές έκανα την διανομή των Σχολικών γευμάτων; Γιατί να μην ρωτήσει πόσα κενά μου χρησιμοποίησα για να καλύψω συναδέλφους που έλειπαν; Πόσες πληγές καθάρισα; Πόσα κορδόνια έδεσα; Σκέφτομαι και άλλα άσχετα.

Στο βιβλίο σχολικής ζωής μπορεί να γράψει μόνο ο διευθυντής, απ' όσο θυμάμαι. Ο υπόλοιπος σύλλογος μπορεί μόνο να το διαβάσει αν θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 28, 2024, 02:24:20 μμ »
Προς το παρόν για την μονιμοποίηση...
Αλλά είναι μία χρονιά κατά την οποία έχω τρέξει και κουραστεί όσο όλα τα 16 προηγούμενα μαζί. Όχι έχοντας την αξιολόγηση στο μυαλό μου αλλά γιατί και η ψυχολογία και η προοπτική που σου δίνει η οργανική θέση σου επιτρέπουν να κάνεις κάποια από τα πράγματα που θα ήθελες. Δεν θέλω κανενός είδους αναγνώριση του κόπου μου. Απλά δεν θέλω ούτε να νιώσω απογοήτευση και να χάσω την διάθεση μου. Θέλω ό,τι κάνω να αφορά τα παιδιά και η διαδικασία της αξιολόγησης κλέβει από τα παιδιά.

 Η ενασχόληση με τη λειτουργία του σχολείου δεν κλέβει από τα παιδιά. Το αντίθετο, διευκολύνει το έργο όλων. Αυτό για το κομμάτι του να θες να κανεις πράγματα πέρα από το μάθημα. Το να μετράς τις συνεδριάσεις που παρεστης προφανώς είναι σπατάλη χρόνου, αν εννοείς αυτό.
By the way που λέμε και στο χωριό μου, τι σημαίνει «συνεδριάσεις στις οποίες κάποιος ήταν παρών;». Αφού στις συνεδριάσεις είμαστε όλοι, αφού είμαστε στο σχολείο όλοι ούτως ή άλλως. Αποτιμάται η φυσική παρουσία ως ντεκόρ;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1461
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Β νεοδιόριστου
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 28, 2024, 02:30:55 μμ »
Ο, τι κάνω για το σχολείο το απολαμβάνω και το αγαπάω. Η διαδικασία της αξιολόγησης αυτή καθ αυτή κλέβει πολύτιμο χρόνο και δυνάμεις.
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162245
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.