*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 233300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 25, 2011, 07:24:22 μμ »
@remvazw

Καλησπέρα. Σε παρακαλούμε να μην ανοίγεις νέα θέματα όταν υπάρχει θέμα για την ερώτηση σου και να μην ποστάρεις δυο φορές το ίδιο κείμενο.

Σε ευχαριστούμε!

Τώρα σχετικά με την απορία σου. Εγω θα ζήταγα στη θέση σου κανονική άδεια αρκετά νωρίτερα, λέγοντας μια δικαιολογία για να μου την εγκρίνουν, ακριβώς επειδή θα γίνει τετραήμερο. Γενικά απο οτι έχω δει τα γραφεί εγκρίνουν άδειες αβέρτα! Αλλά εμείς οι αναπληρωτές είναι καλό να είμαστε πιο προσεκτικοί και τυπικοί. Εγω στη θέση σου αυτό θα έκανα. Θα έβρισκα μια καλή δικαιολογία. Πάντως στην άδεια πάνω μπορείς να γράψεις αιτιολόγηση "για προσωπικούς λόγους.

Αν κάποιος συνάδερφος έχει άλλη ιδέα ας την πει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #225 στις: Μάρτιος 26, 2011, 12:32:12 πμ »
καλημέρα,
οι ΑΜΩ δικαιούνται κανονική άδεια και πόσες μέρες τελικά;

Αποσυνδεδεμένος remvazw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #226 στις: Μάρτιος 26, 2011, 01:03:37 μμ »
Έχεις δίκιο για το "διπλοποστάρισμα", αλλά ήμουν ανυπόμονη(!)
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Κι εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου να κάνω...
Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Ευπρόσδεκτη όποια άλλη ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #227 στις: Μάρτιος 31, 2011, 10:25:30 μμ »
Ουφ, τι μπέρδεμα με το ΙΚΑ, τον εργοδότη και πράσινα άλογα. Για να μπερδεύεται ο εργαζόμενος και να μην ξέρει τί έχει να λαμβάνει... Ευχαριστώ jak13 για τη διαφώτιση. Όμως πώς τα πληρώνεσαι τελικά αυτά από το ΙΚΑ; Απευθύνεσαι ξεχωριστά στο ΙΚΑ και όποτε τα πάρεις ή με τη μισθοδοσία από τη διεύθυνση;

Πηγαίνεις στο ΙΚΑ με τα δικαιολογητικά και τα εισπράττεις.
Να είσαι καλά.

να ρωτήσω κάτι παιδιά...παίρνεις την αναρρωτική (15 μέρες που δικαιούνται οι αναπληρωτές)  και δεν πηγαίνεις το χαρτί (τριπλότυπο νομίζω) της άδειας στην αβθμια ή τη βθμια; και μετά από που πληρώνεσαι και τί; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #228 στις: Απρίλιος 01, 2011, 01:44:34 μμ »
Παιδια να ρωτησω κατι. Οι μερες κανονικης αδειας ισχυουν μονο για τη φετιμη συμβαση ετσι, δηλαδη αν παρει κανεις 5 μερες δε σημαινει οτι δε θα  παρει την επ[ομενη σχολικη χρονια?

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #229 στις: Απρίλιος 01, 2011, 02:12:39 μμ »
Πήρα αναρρωτική 10 μέρες και το ΙΚΑ μου έδωσε 82€. Για ποιό λόγο τόσα λίγα;είναι λογικό;Απο πρωτοβάθμια μου είπανε ότι πληρώνομαι απο αυτούς τις 3 πρώτες μέρες μισά.τα αλλα μισά είναι αυτά από το ΙΚΑ;;και τις υπόλοιπες 7 από πού;;από πρωτοβάθμια;;Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ!!Είναι η πρώτη φορά που ζητάω αναρρωτική και μ'έχουν μπερδέψει!Άλλα μου λέγαν από πρωτοβάθμια, άλλα απο το ΙΚΑ...όταν φυσικά δε βαριόντουσαν να μου μιλήσουν!!!Ελπίζω να μη δω το μισθό μου μειωμένο!!και αρρωστη και χασιμο χρημάτων!!Θα καταρρεύσω....

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #230 στις: Απρίλιος 01, 2011, 03:17:12 μμ »
Ουφ, τι μπέρδεμα με το ΙΚΑ, τον εργοδότη και πράσινα άλογα. Για να μπερδεύεται ο εργαζόμενος και να μην ξέρει τί έχει να λαμβάνει... Ευχαριστώ jak13 για τη διαφώτιση. Όμως πώς τα πληρώνεσαι τελικά αυτά από το ΙΚΑ; Απευθύνεσαι ξεχωριστά στο ΙΚΑ και όποτε τα πάρεις ή με τη μισθοδοσία από τη διεύθυνση;

Πηγαίνεις στο ΙΚΑ με τα δικαιολογητικά και τα εισπράττεις.
Να είσαι καλά.

να ρωτήσω κάτι παιδιά...παίρνεις την αναρρωτική (15 μέρες που δικαιούνται οι αναπληρωτές)  και δεν πηγαίνεις το χαρτί (τριπλότυπο νομίζω) της άδειας στην αβθμια ή τη βθμια; και μετά από που πληρώνεσαι και τί;

http://www.pde.gr/index.php?topic=16493.msg419655#msg419655

Δε χρειάζεται να πας στη διεύθυνση.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #231 στις: Απρίλιος 01, 2011, 03:31:05 μμ »
Παιδια να ρωτησω κατι. Οι μερες κανονικης αδειας ισχυουν μονο για τη φετιμη συμβαση ετσι, δηλαδη αν παρει κανεις 5 μερες δε σημαινει οτι δε θα  παρει την επ[ομενη σχολικη χρονια?

Όπως το λες είναι. Η άδεια δε μεταφέρεται ούτε συμψηφίζεται σε άλλη χρονιά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #232 στις: Απρίλιος 01, 2011, 06:24:51 μμ »
Παιδια να ρωτησω κατι. Οι μερες κανονικης αδειας ισχυουν μονο για τη φετιμη συμβαση ετσι, δηλαδη αν παρει κανεις 5 μερες δε σημαινει οτι δε θα  παρει την επ[ομενη σχολικη χρονια?

Όπως το λες είναι. Η άδεια δε μεταφέρεται ούτε συμψηφίζεται σε άλλη χρονιά.
Εμένα τότε γιατί μου είπαν ότι η κανονική άδεια πάει με το ημερολογιακό έτος; ??? Δηλαδή ότι όσες είναι (7 νομίζω) ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο 2011. Μάλιστα, μου είπαν ότι μπορούσα να πάρω τον αντίστοιχο αριθμό κανονικής άδειας από τον Οκτώβριο που ξεκίνησα μέχρι τον Δεκέμβρη 2010!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #233 στις: Απρίλιος 02, 2011, 12:34:08 πμ »
Πήρα αναρρωτική 10 μέρες και το ΙΚΑ μου έδωσε 82€. Για ποιό λόγο τόσα λίγα;είναι λογικό;Απο πρωτοβάθμια μου είπανε ότι πληρώνομαι απο αυτούς τις 3 πρώτες μέρες μισά.τα αλλα μισά είναι αυτά από το ΙΚΑ;;και τις υπόλοιπες 7 από πού;;από πρωτοβάθμια;;Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ!!Είναι η πρώτη φορά που ζητάω αναρρωτική και μ'έχουν μπερδέψει!Άλλα μου λέγαν από πρωτοβάθμια, άλλα απο το ΙΚΑ...όταν φυσικά δε βαριόντουσαν να μου μιλήσουν!!!Ελπίζω να μη δω το μισθό μου μειωμένο!!και αρρωστη και χασιμο χρημάτων!!Θα καταρρεύσω....

Το έχω γράψει πολλές φορές. Το ΙΚΑ σε πλήρωσε για τις 7 ημέρες ένα μέρος του ημερομισθίου. Τα υπόλοιπα (για τις 7 ημέρες) θα τα πάρεις από την Α΄βάθμια καθώς και τα μισά για τις 3 πρώτες ημέρες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #234 στις: Απρίλιος 02, 2011, 03:19:25 πμ »
Εμένα τότε γιατί μου είπαν ότι η κανονική άδεια πάει με το ημερολογιακό έτος; ??? Δηλαδή ότι όσες είναι (7 νομίζω) ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο 2011. Μάλιστα, μου είπαν ότι μπορούσα να πάρω τον αντίστοιχο αριθμό κανονικής άδειας από τον Οκτώβριο που ξεκίνησα μέχρι τον Δεκέμβρη 2010!

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι δεν μεταφέρεται η άδεια σε άλλη χρονιά. Οι ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούται ένας αναπληρωτής είναι μέχρι 10 για κάθε ημερολογιακό έτος. Ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο κάθε έτους αλλά ισχύουν και για τους πρώτους 6 μήνες του έτους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 02, 2011, 04:11:35 μμ »
Πήρα αναρρωτική 10 μέρες και το ΙΚΑ μου έδωσε 82€. Για ποιό λόγο τόσα λίγα;είναι λογικό;Απο πρωτοβάθμια μου είπανε ότι πληρώνομαι απο αυτούς τις 3 πρώτες μέρες μισά.τα αλλα μισά είναι αυτά από το ΙΚΑ;;και τις υπόλοιπες 7 από πού;;από πρωτοβάθμια;;Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ!!Είναι η πρώτη φορά που ζητάω αναρρωτική και μ'έχουν μπερδέψει!Άλλα μου λέγαν από πρωτοβάθμια, άλλα απο το ΙΚΑ...όταν φυσικά δε βαριόντουσαν να μου μιλήσουν!!!Ελπίζω να μη δω το μισθό μου μειωμένο!!και αρρωστη και χασιμο χρημάτων!!Θα καταρρεύσω....

Το έχω γράψει πολλές φορές. Το ΙΚΑ σε πλήρωσε για τις 7 ημέρες ένα μέρος του ημερομισθίου. Τα υπόλοιπα (για τις 7 ημέρες) θα τα πάρεις από την Α΄βάθμια καθώς και τα μισά για τις 3 πρώτες ημέρες.


Σ'ευχαριστώ που απαντάς...αλλα τα υπόλοιπα μισά των 3 ημερών τα χάνω;;;;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #236 στις: Απρίλιος 02, 2011, 06:16:34 μμ »
Πήρα αναρρωτική 10 μέρες και το ΙΚΑ μου έδωσε 82€. Για ποιό λόγο τόσα λίγα;είναι λογικό;Απο πρωτοβάθμια μου είπανε ότι πληρώνομαι απο αυτούς τις 3 πρώτες μέρες μισά.τα αλλα μισά είναι αυτά από το ΙΚΑ;;και τις υπόλοιπες 7 από πού;;από πρωτοβάθμια;;Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ!!Είναι η πρώτη φορά που ζητάω αναρρωτική και μ'έχουν μπερδέψει!Άλλα μου λέγαν από πρωτοβάθμια, άλλα απο το ΙΚΑ...όταν φυσικά δε βαριόντουσαν να μου μιλήσουν!!!Ελπίζω να μη δω το μισθό μου μειωμένο!!και αρρωστη και χασιμο χρημάτων!!Θα καταρρεύσω....

Το έχω γράψει πολλές φορές. Το ΙΚΑ σε πλήρωσε για τις 7 ημέρες ένα μέρος του ημερομισθίου. Τα υπόλοιπα (για τις 7 ημέρες) θα τα πάρεις από την Α΄βάθμια καθώς και τα μισά για τις 3 πρώτες ημέρες.

Σ'ευχαριστώ που απαντάς...αλλα τα υπόλοιπα μισά των 3 ημερών τα χάνω;;;;;

Ναι, τα χάνεις δυστυχώς. Να είσαι καλά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #237 στις: Απρίλιος 03, 2011, 12:10:53 μμ »
Εμένα τότε γιατί μου είπαν ότι η κανονική άδεια πάει με το ημερολογιακό έτος; ??? Δηλαδή ότι όσες είναι (7 νομίζω) ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο 2011. Μάλιστα, μου είπαν ότι μπορούσα να πάρω τον αντίστοιχο αριθμό κανονικής άδειας από τον Οκτώβριο που ξεκίνησα μέχρι τον Δεκέμβρη 2010!

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι δεν μεταφέρεται η άδεια σε άλλη χρονιά. Οι ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούται ένας αναπληρωτής είναι μέχρι 10 για κάθε ημερολογιακό έτος. Ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο κάθε έτους αλλά ισχύουν και για τους πρώτους 6 μήνες του έτους.
Α, ok. Νόμιζα ότι έλεγες άλλο πράγμα. Καλημέρα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162247
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.