*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 233222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #238 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:51:06 μμ »
Παιδια να ρωτησω κατι. Οι μερες κανονικης αδειας ισχυουν μονο για τη φετιμη συμβαση ετσι, δηλαδη αν παρει κανεις 5 μερες δε σημαινει οτι δε θα  παρει την επ[ομενη σχολικη χρονια?


...το ιδιο ισχυει και για την αναρρωτικη αδεια???

Όπως το λες είναι. Η άδεια δε μεταφέρεται ούτε συμψηφίζεται σε άλλη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:45 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #239 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:25:26 μμ »
Εμένα τότε γιατί μου είπαν ότι η κανονική άδεια πάει με το ημερολογιακό έτος; ??? Δηλαδή ότι όσες είναι (7 νομίζω) ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο 2011. Μάλιστα, μου είπαν ότι μπορούσα να πάρω τον αντίστοιχο αριθμό κανονικής άδειας από τον Οκτώβριο που ξεκίνησα μέχρι τον Δεκέμβρη 2010!

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι δεν μεταφέρεται η άδεια σε άλλη χρονιά. Οι ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούται ένας αναπληρωτής είναι μέχρι 10 για κάθε ημερολογιακό έτος. Ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο κάθε έτους αλλά ισχύουν και για τους πρώτους 6 μήνες του έτους.

Εμενα μου ειπαν οτι 10 ημερες ανα ημερολογιακο ετος ειναι η κανονικη αδεια των μονιμων. Των αναπληρωτων ειναι 7 ημερες ανα συμβαση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 04, 2011, 01:16:49 πμ »
Εμένα τότε γιατί μου είπαν ότι η κανονική άδεια πάει με το ημερολογιακό έτος; ??? Δηλαδή ότι όσες είναι (7 νομίζω) ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο 2011. Μάλιστα, μου είπαν ότι μπορούσα να πάρω τον αντίστοιχο αριθμό κανονικής άδειας από τον Οκτώβριο που ξεκίνησα μέχρι τον Δεκέμβρη 2010!

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι δεν μεταφέρεται η άδεια σε άλλη χρονιά. Οι ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούται ένας αναπληρωτής είναι μέχρι 10 για κάθε ημερολογιακό έτος. Ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο κάθε έτους αλλά ισχύουν και για τους πρώτους 6 μήνες του έτους.

Εμενα μου ειπαν οτι 10 ημερες ανα ημερολογιακο ετος ειναι η κανονικη αδεια των μονιμων. Των αναπληρωτων ειναι 7 ημερες ανα συμβαση.

Αδειες αναπληρωτών καθηγητών
Δ2/2107/04-04-2001 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες για άδειες αναπληρωτών καθηγητών
Αναφερόμενα στο με αριθμ. πρωτ. 28967/12.2.2001 έγγραφο σας, που αφορά άδειες αναπληρωτών καθηγητών σας πληροφορούμε τα εξής:
Σύμφωνα με τις διατάζεις της παρ. θ του άρθρου 20 του Π. Δ/τος 410/88 και της 44/90 γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, οι αναπληρωτές δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές μέχρι δέκα (10) το πολύ εργάσιμες ημέρες κατ` έτος γιο λόγους εξαιρετικής ανάγκης.
 Στις αναπληρώτριες καθηγήτριες σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Ν.2874/00 που δημοσιεύθηκε στο (ΦΕΚ 286/29.12.00, τεύχος Α`) η συνολική διάρκεια της άδειας μητρότητας ορίζεται σε εκατόν δεκαεννέα (119) ημέρες συνολικά , δηλαδή πενήντα έξι (56) ημέρες πριν από την πιθανή ημέρα τοκετού και εξήντα τρεις (63) ημέρες μετά.
 Συνοδευτικά σας στέλνουμε τις διατάξεις νόμων εγκυκλίων κλπ, που αφορούν στις άδειες μητρότητας των αναπληρωτριών καθηγητριών.


http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od19_12_08_849k.php



Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #241 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:24:34 μμ »
Εμένα τότε γιατί μου είπαν ότι η κανονική άδεια πάει με το ημερολογιακό έτος; ??? Δηλαδή ότι όσες είναι (7 νομίζω) ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο 2011. Μάλιστα, μου είπαν ότι μπορούσα να πάρω τον αντίστοιχο αριθμό κανονικής άδειας από τον Οκτώβριο που ξεκίνησα μέχρι τον Δεκέμβρη 2010!

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι δεν μεταφέρεται η άδεια σε άλλη χρονιά. Οι ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούται ένας αναπληρωτής είναι μέχρι 10 για κάθε ημερολογιακό έτος. Ισχύουν μέχρι τον Δεκέμβριο κάθε έτους αλλά ισχύουν και για τους πρώτους 6 μήνες του έτους.

Εμενα μου ειπαν οτι 10 ημερες ανα ημερολογιακο ετος ειναι η κανονικη αδεια των μονιμων. Των αναπληρωτων ειναι 7 ημερες ανα συμβαση.

Αδειες αναπληρωτών καθηγητών
Δ2/2107/04-04-2001 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες για άδειες αναπληρωτών καθηγητών
Αναφερόμενα στο με αριθμ. πρωτ. 28967/12.2.2001 έγγραφο σας, που αφορά άδειες αναπληρωτών καθηγητών σας πληροφορούμε τα εξής:
Σύμφωνα με τις διατάζεις της παρ. θ του άρθρου 20 του Π. Δ/τος 410/88 και της 44/90 γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, οι αναπληρωτές δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές μέχρι δέκα (10) το πολύ εργάσιμες ημέρες κατ` έτος γιο λόγους εξαιρετικής ανάγκης.
 Στις αναπληρώτριες καθηγήτριες σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Ν.2874/00 που δημοσιεύθηκε στο (ΦΕΚ 286/29.12.00, τεύχος Α`) η συνολική διάρκεια της άδειας μητρότητας ορίζεται σε εκατόν δεκαεννέα (119) ημέρες συνολικά , δηλαδή πενήντα έξι (56) ημέρες πριν από την πιθανή ημέρα τοκετού και εξήντα τρεις (63) ημέρες μετά.
 Συνοδευτικά σας στέλνουμε τις διατάξεις νόμων εγκυκλίων κλπ, που αφορούν στις άδειες μητρότητας των αναπληρωτριών καθηγητριών.


http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od19_12_08_849k.php

Δεν ξερω τι να σου πω, επειδη κι εγω ειχα διαβασει τον Σεπτεμβριο το συγκεκριμενο κειμενο που παραθετεις και νομιζα οτι η αδεια θα ηταν 10 ημερες... κι ομως η απαντηση τοσο της δικης μου δευτεροβαθμιας, οσο και του ιδιου του υπουργειου, ηταν αυτη που εγραψα. Που σημαινει προφανως οτι το κειμενο αυτο ειναι ετεροχρονισμενο και πλεον ισχυουν οι 7 ημερες?

(αν δεις και το εγκολπιο των αναπληρωτων δασκαλων, για τους οποιους υποτιθεται οτι ισχυουν τα ιδια πραγματα με τους αναπληρωτες καθηγητες οσον αφορα στις αδειες, λεει 7 ημερες)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 09:43:35 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:45 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #242 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:24:33 μμ »

Για να είμαι ειλικρινής έχω δει κι εγώ τα δημοσιεύματα που μιλάνε για 7 μέρες αλλά στηριζόντουσαν σε παλαιότερους νόμους. Τι να πω?
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 11, 2011, 12:43:12 πμ »
Γνωρίζει καποιος πόσες μέρες άδεια δικαιούται ένας αναπληρωτής για να παραστεί σε δίκη ως μάρτυρας;;;Εχω διαβάσει ότι για μόνιμους δίνουν από 1-3 μέρες αλλά για αναπληρωτές δεν λέει πόσες!!Ας μου απαντήσει κάποιος...ευχαριστώ!!!Απο πρωτοβάθμια δεν ξέρουν!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kasbel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #244 στις: Απρίλιος 12, 2011, 11:25:17 μμ »
Καλησπέρα! Έχω μια απορία, οποιος μπορεί ας βοηθήσει , αν χρησιμοποιήσουμε μέρος της κανονικής άδειας που δικαιούμαστε , έχουμε κάποια μείωση στο τέλος του επιδόματος άδειας ή αποζημίωσης?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #245 στις: Απρίλιος 13, 2011, 09:53:17 πμ »
Καλησπέρα! Έχω μια απορία, οποιος μπορεί ας βοηθήσει , αν χρησιμοποιήσουμε μέρος της κανονικής άδειας που δικαιούμαστε , έχουμε κάποια μείωση στο τέλος του επιδόματος άδειας ή αποζημίωσης?

Το επίδομα άδειας το δικαιούνται (προς το παρόν) όλοι, είτε κάνουν χρήση της άδειας είτε όχι. Αντίθετα η αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας είναι αυτονόητο ότι μειώνεται, αν κάποιος χρησιμοποιήσει μέρος της άδειας του.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #246 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:41:20 πμ »
Είμαι ΑΜΩ και χρειάστηκε να λείψω για σοβαρό λόγο υγείας (χειρουργείο) 16 μέρες από το σχολείο. Η διαδικασία ήταν η εξής: Ο γιατρός έπειτα από εισαγωγή στο νοσοκομείο έδωσε ένα χαρτί με την άδεια που προτείνει, με αυτό πήρα προέγκριση από τον ελεγκτή γιατρό του ΙΚΑ που υπάγεται το νοσοκομείο μετά έκλεισα ραντεβού στο ΙΚΑ που υπάγομαι εγώ για  να περάσω επιτροπή. 2 μήνες μετά (σύμφωνα με το ραντεβού) πέρασα την επιτροπή που μου ενέκρινε την άδεια και μου χορήγησε ένα χαρτί-απόφαση επιτροπής για έγκριση αδείας με το οποίο πήγα στη διεύθυνση για να δικαιολογήσω την άδειά μου. Από εκεί μου είπαν ότι σύμφωνα με το νόμο θα μου παρακρατήσουν κάποια χρήματα από τις΄αποδοχές (νομίζω 2 ημερών) τα οποία θα εισπράξω από το ΙΚΑ. Πράγματι, πήγα στο ΙΚΑ και εισέπραξα ένα ποσό. Τώρα μένει να δω αν αυτά που θα μου παρακρατήσουν θα είναι λιγότερα ή περισσότερα από αυτά που έδωσε το ΙΚΑ.
Γενικό συμπέρασμα: Ο εργαζόμενος με ΙΚΑ αν λείψει από τη δουλειά του για πολλές μέρες για ασθένεια δεν πληρώνεται για όλες από τον εργοδότη και πιθανότατα να καθυστερήσει να πληρωθεί το μισθό του μήνα που έλειψε ώσπου να περάσει από επιτροπή του ΙΚΑ και να του εγκρίνουν κλπ. Αν πάλι δεν εγκρίνουν, ενώ έχεις ήδη πάρει την άδεια, αφού τα ραντεβού με την επιτροπή αργγούν, τότε υποθέτω ότι χάνεις τα χρήματα για τις μέρες που αναλογούν αλλά την άδεια την έχεις ήδη πάρει....
Για εγκυμοσύνη σίγουρα δεν είναι απλά τα πράγματα γιατί από το ΙΚΑ κοιτάζουν να γλιτώσουν μέρες πληρωμής και είναι αυστηροί κινδυνεύεις να χάσεις τα λεφτά σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2011, 11:43:06 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος bpetros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #247 στις: Απρίλιος 19, 2011, 03:29:10 μμ »
εμένα μου είπαν από το ΙΚΑ οτι για τις πρώτες 15 μέρες (που δικαιούται μετ' αποδοχών ο αναπληρωτής πλήρους ωραρίου) δεν χρειάζεται να περάσεις επιτροπή, απλά να καταθέσεις στην υπηρεσία σου την τριπλότυπη άδεια....(τρία χαρτιά διαφορετικών χρωμάτων)...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #248 στις: Απρίλιος 20, 2011, 12:00:02 μμ »
Aν έχεις νοσηλευθεί σε ιδιωτικό νοσοκομείο ή την άδεια δεν σου την έχει γράψει γιατρός του ΙΚΑ νομίζω ότι περνάς επιτροπή άσχετα από το χρονικό διάστημα. Απλά αν η άδεια είναι πάνω από 15 μέρες τότε δε σου πληρώνει όλα τα χρήματα ο εργοδότης
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 25, 2011, 05:05:14 μμ »
εμένα μου είπαν από το ΙΚΑ οτι για τις πρώτες 15 μέρες (που δικαιούται μετ' αποδοχών ο αναπληρωτής πλήρους ωραρίου) δεν χρειάζεται να περάσεις επιτροπή, απλά να καταθέσεις στην υπηρεσία σου την τριπλότυπη άδεια....(τρία χαρτιά διαφορετικών χρωμάτων)...

Χρειαζεται σιγουρα να περασεις απο επιτροπη, γιατι αυτη ειναι που δινει την εντολη στο ΙΚΑ να σου πληρωσει το προβλεπομενο ποσό απο την 4η μερα και μετα. Τις 3 πρωτες μερες το ΙΚΑ δεν πληρωνει τιποτα κι ο εργοδοτης πληρωνει το μισο.

Χαρτιά διαφορετικων χρωματων δεν ανεφερε κανεις. Η διαδικασια ηταν αυτη ακριβως που περιεγραψε το spasiklaki (ο γιατρος του ΙΚΑ δινει αδεια, πας το χαρτί στο ΙΚΑ της περιοχης σου για να το πρωτοκολλησουν και να περασεις απο επιτροπη, περνας απο επιτροπη για να εγκρινουν την αδεια). Επισης, το ΙΚΑ της περιοχης σου θα σου ζητησει ενα χαρτι-δηλωση εργοδοτη για τ'οτι δεν εργαστηκες και δεν πληρωθηκες εκεινες τις μερες.

Αποσυνδεδεμένος Drakoumel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #250 στις: Μάιος 13, 2011, 11:52:36 πμ »
Καλημέρα! Είμαι αναπληρώτρια και είχα ένα ατύχημα. Το ΙΚΑ μου έγραψε 15 μέρες αναρρωτική. Στο σχολείο μου είπαν ότι αυτές τις μέρες θα τις πληρωθώ από το ΙΚΑ και τις υπόλοιπες του μήνα από το σχολείο.Έχω Μ.Κ.17, μήπως ξέρει κανείς πόσα χρήματα θα πάρω περίπου από το σχολείο και πόσα από το ΙΚΑ;  Ευχαρίστώ πολυ

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #251 στις: Μάιος 13, 2011, 04:02:26 μμ »
Μήπως έκαναν λάθος; Εγώ που έλειψα 16 μέρες πληρώθηκα από το σχολείο εκτός από 2 μέρες που τις πληρώθηκα από το ΙΚΑ
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.