*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110329 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:00:37 μμ »
 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:21:39 μμ »
Σημερα μας έστειλαν στο email του σχολείου απο τη Δ/νση, την εγκυκλιο για το ωραριο των Δημ. Υπαλλήλων που είχε βγει το καλοκαίρι και ΔΕΝ ισχυε οπως ελεγε για εκπαιδευτικους. Αυτη που έλεγε ότι θα δουλεύουν 8ωρο κ διαλέγουν βάρδια και υπογραμμισμένο ότι οι ΔΟΥ εξυπηρετουν το κοινο μέχρι τις 2:30 κτλ. Και για ποιο λόγο μας την εστειλαν τοτε, δε το πιασα?

απλά γιατί στα σχολεία απασχολούνται και διοικητικοί ( γραμματείς, επιστάτες, καθαρίστριες κτλ)  και το ωράριο αυτό ισχύει για εκείνους.... ( αν και σε λίγο θα έρθει και το αντίστοιχο ωράριο των εκπ/κών..υπομονή!  ;)  )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:24:38 μμ »
Σημερα μας έστειλαν στο email του σχολείου απο τη Δ/νση, την εγκυκλιο για το ωραριο των Δημ. Υπαλλήλων που είχε βγει το καλοκαίρι και ΔΕΝ ισχυε οπως ελεγε για εκπαιδευτικους. Αυτη που έλεγε ότι θα δουλεύουν 8ωρο κ διαλέγουν βάρδια και υπογραμμισμένο ότι οι ΔΟΥ εξυπηρετουν το κοινο μέχρι τις 2:30 κτλ. Και για ποιο λόγο μας την εστειλαν τοτε, δε το πιασα?

απλά γιατί στα σχολεία απασχολούνται και διοικητικοί ( γραμματείς, επιστάτες, καθαρίστριες κτλ)  και το ωράριο αυτό ισχύει για εκείνους.... ( αν και σε λίγο θα έρθει και το αντίστοιχο ωράριο των εκπ/κών..υπομονή!  ;)  )


κράτα το για τον εαυτό σου !!! εμείς ήμαστε ευχαριστημένοι με αυτό που έχουμε  :P

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:30:13 μμ »
εχει δικιο ο kinegiros!! ασε που εχουμε γαιδουρινηηηηηηηηηη υπομονη αποτε μπορουμε να περιμενουνε καμια 50αρια χρονακια... ::)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:52 »

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:32:19 μμ »
Σημερα μας έστειλαν στο email του σχολείου απο τη Δ/νση, την εγκυκλιο για το ωραριο των Δημ. Υπαλλήλων που είχε βγει το καλοκαίρι και ΔΕΝ ισχυε οπως ελεγε για εκπαιδευτικους. Αυτη που έλεγε ότι θα δουλεύουν 8ωρο κ διαλέγουν βάρδια και υπογραμμισμένο ότι οι ΔΟΥ εξυπηρετουν το κοινο μέχρι τις 2:30 κτλ. Και για ποιο λόγο μας την εστειλαν τοτε, δε το πιασα?

απλά γιατί στα σχολεία απασχολούνται και διοικητικοί ( γραμματείς, επιστάτες, καθαρίστριες κτλ)  και το ωράριο αυτό ισχύει για εκείνους.... ( αν και σε λίγο θα έρθει και το αντίστοιχο ωράριο των εκπ/κών..υπομονή!  ;)  )


κράτα το για τον εαυτό σου !!! εμείς ήμαστε ευχαριστημένοι με αυτό που έχουμε  :P

ασε που και αυτό πολύ τους είναι... όλα κλειστά θα έπρεπε να ειναι. Τα dvd να τα στελναμε στα σκουπιδια και τα σχολεια να τα κλειδωναμε εμεις και οχι να περιμενουμε να κανουν καταληψη τα παιδια

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:51:21 μμ »
να τα κλειδωσουν οι εκπαιδευτικοι ειναι παρανομο.....οι γονεις ομως θα επρεπε.....
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 05:56:36 μμ »
να τα κλειδωσουν οι εκπαιδευτικοι ειναι παρανομο.....οι γονεις ομως θα επρεπε.....

συμφωνω.. αλλα και απο τους καθηγητες οταν γινεται σε επιπεδο ελμε-ολμε ειναι αγωνας και οχι παρανομια. Αλλωστε να μιλησει η κυβερνηση για παρανομιες ειναι λιγο αστειο πλέον

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 06:03:54 μμ »
οχι απλα αστειο >:( αλλα σιγουρα θα μιλησει!!!!! >:(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 06:06:40 μμ »
Σημερα μας έστειλαν στο email του σχολείου απο τη Δ/νση, την εγκυκλιο για το ωραριο των Δημ. Υπαλλήλων που είχε βγει το καλοκαίρι και ΔΕΝ ισχυε οπως ελεγε για εκπαιδευτικους. Αυτη που έλεγε ότι θα δουλεύουν 8ωρο κ διαλέγουν βάρδια και υπογραμμισμένο ότι οι ΔΟΥ εξυπηρετουν το κοινο μέχρι τις 2:30 κτλ. Και για ποιο λόγο μας την εστειλαν τοτε, δε το πιασα?

απλά γιατί στα σχολεία απασχολούνται και διοικητικοί ( γραμματείς, επιστάτες, καθαρίστριες κτλ)  και το ωράριο αυτό ισχύει για εκείνους.... ( αν και σε λίγο θα έρθει και το αντίστοιχο ωράριο των εκπ/κών..υπομονή!  ;)  )


κράτα το για τον εαυτό σου !!! εμείς ήμαστε ευχαριστημένοι με αυτό που έχουμε  :P

 ;D ;D ;D ;D ;D
Το θέμα είναι ότι εγώ ευχαρίστως να το κρατήσω για τον εαυτό μου....αλλά δεν ειμαι εγώ η υπουργός παιδείας.... :P :P

όπως και να χει, οι ελμε της χώρας κοιμουνται τον ύπνο του δικαίου ( για αυτό και για πολλά άλλα θέματα) ... αλλά απ΄την άλλη δε βλέπω και να πολυ-πιέζονται απο τη "βάση"...   αλλά αν όχι τώρα, πότε - αν όχι εσείς , ποιός;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 11:05:50 μμ »
bitch

μην ανησυχείς έχουν γνώση οι φύλακες  8) . Όσο για την Άννα πιο πιθανό είναι να ξαποστείλει διοικητικούς που είναι πολύ πιο ανοργάνωτοι και θα δώσει άμεση μείωση του προϋπολογισμού παρά να πειράξει τους εκπαιδευτικούς και το ωράριο τους που θα τις προκαλέσουν μεγαλύτερο και μη προβλεπόμενο κόστος.

Όλα αυτά βέβαια είναι πολύ σχετικά γιατί ο χρόνος της Άννας φθίνει γεωμετρικά όπως και ο μισθός μας δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:17:10 πμ »
 ;D ;D ;D

οι διοικητικοί του υπουργείου παιδείας είναι οι μόνοι που δεν πλεονάζουν.(αντίθετα απο τους χιλιάδες σε δάθεση εκπ/κούς)  Επομένως, επι του παρόντος τουλάχιστον αυτοί οι διοικητικοί  δεν κινδυνεύουν.
Πέραν αυτού, και προσωπικά μιλώντας, πρώτον δεν είμαι σε ηλικία υψηλού κινδύνου για την εφεδρεία και δεύτερον ο διορισμός μου ως εκπ/κού ανατρέχει μέσω ΑΣΕΠ - η μετάταξή μου οφείλεται σε αυτόν ακριβώς τον διορισμό...
Τρίτον, δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας...υπάρχει πάντα και το εξωτερικό....ή το χωράφι του παππού μου...
αλοίμονο σε όσους έχουν τον πωπό τους στη στάχτη και τη μύτη τους στον ουρανό... :P :P

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 09:22:54 πμ »

Αν και έχεις διατελέσει εκπαιδευτικός, συμπεριφέρεσαι καθαρά ως διοικητικός, θα έχεις τους λόγους σου. ;)
Οι χιλιάδες σε διάθεση εκπαιδευτικοί καταλήγουν σε σχολεία και πολλές φορές χρειάζεται να κάνουν και υπερωρίες, αλλά παρ`όλα αυτά τα αμέτρητα κενά στα σχολεία υπάρχουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 02:02:13 μμ »
;D ;D ;D

οι διοικητικοί του υπουργείου παιδείας είναι οι μόνοι που δεν πλεονάζουν.(αντίθετα απο τους χιλιάδες σε δάθεση εκπ/κούς)  Επομένως, επι του παρόντος τουλάχιστον αυτοί οι διοικητικοί  δεν κινδυνεύουν.
Πέραν αυτού, και προσωπικά μιλώντας, πρώτον δεν είμαι σε ηλικία υψηλού κινδύνου για την εφεδρεία και δεύτερον ο διορισμός μου ως εκπ/κού ανατρέχει μέσω ΑΣΕΠ - η μετάταξή μου οφείλεται σε αυτόν ακριβώς τον διορισμό...
Τρίτον, δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας...υπάρχει πάντα και το εξωτερικό....ή το χωράφι του παππού μου...
αλοίμονο σε όσους έχουν τον πωπό τους στη στάχτη και τη μύτη τους στον ουρανό... :P :P

τίποτα δεν πλεονάζει αν δεν το κάνεις να πλεονάζει όπως π.χ. συγχωνεύεις μερικά σχολεία, καταργείς άλλα, καταργείς δομές υποστήριξης (κεσυπ, κεδδυ, κλπ κλπ) αλλάζεις το ωρολόγιο μερικών κλάδων (π.χ. πληροφορικής, τεχνολόγων) καταργείς καθολικά μαθήματα (π.χ. δεύτερες ξένες γλώσσες), έτσι και στους διοικητικούς αντίστοιχα είναι ευκολότερο να συγχωνεύσεις τμήματα μέσα σε διευθύνσεις λιγότεροι προϊστάμενοι λιγότεροι γραμματείς, όλα γίνονται ας είναι καλά η τεχνολογία και λίγη καλή θέληση. Άλλωστε είναι προτιμότερο να έχω έναν λιγότερο διοικητικό παρά έναν λιγότερο εκπαιδευτικό αν το δεις από την πλευρά του γονέα. Γενικά οι διοικητικοί σε οποιοδήποτε τομέα δεν έχουν δείξει ότι είναι καλύτεροι από τους εκπαιδευτικούς είτε στους αγώνες τους είτε στην προσφορά τους. Το λέω αυτό σε αντιδιαστολή με τα λεγόμενα σου σχετικά με του συλλόγους διδασκόντων.
Δυστυχώς bitch εσύ είσαι η εξαίρεση και μακάρι να ήταν όλοι οι διοικητικοί σαν εσένα αλλά δεν είναι ούτε κατά ελάχιστο.

-20% ο μισθός -20% ο χρόνος που απομένει στην άννα

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 03:53:45 μμ »

Αν και έχεις διατελέσει εκπαιδευτικός, συμπεριφέρεσαι καθαρά ως διοικητικός, θα έχεις τους λόγους σου. ;)
Οι χιλιάδες σε διάθεση εκπαιδευτικοί καταλήγουν σε σχολεία και πολλές φορές χρειάζεται να κάνουν και υπερωρίες, αλλά παρ`όλα αυτά τα αμέτρητα κενά στα σχολεία υπάρχουν.

θα σου πω - εκτιμώ το έργο του πραγματικού εκπαιδευτικού και ακριβώς επειδή έχω περάσει απο αυτό, ξέρω ότι δεν υπάρχει δυσκολότερο - αλλά και ωραιότερο - πράγμα....
Ωστόσο έχω επίσης δει - και συνεχίζω να βλέπω από άλλη θέση πλέον - όπως ειμαι σίγουρη τα βλέπετε κι εσείς ότι το πλεονάζον εκπαιδευτικό προσωπικό δεν έχει άμεσα την ευθύνη της κατάστασής του, την έχει όμως έμμεσα.
Και εξηγούμαι:
όταν πχ πριν λίγα χρόνια οι νεοδιόριστοι έβγαιναν πλεονάζοντες και πήγαιναν με συνοπτικές διαδικασίες να υπηρετήσουν κοντά στο σπίτι τους, έχετε άραγε ιδέα γιατί γινόταν αυτό; Να σας πω εγώ που το ζησα το εργο απο πάρα πολύ κοντά: ο 21ος στη σειρά είχε μέσο ...το έβαλε....και φυσικά αναγκαστικά οι προηγούμενοι 20 κρίθηκαν επίσης υπεράριθμοι και πήγαν κι αυτοί κοντά στα σπίτια τους...
κάποιοι άλλοι είχαν τα γνωστά κοννέ και διορίστηκαν  επειδή τα προηγούμενα χρόνια είχαν πετύχει σε τουλάχιστον τέσσερις γέννες.
ακόμα πιο πριν, άλλο είχαν τις κατάλληλες γνωριμίες και ενέταξαν εαυτούς σε πίνακες και υποπίνακες με προϋπηρεσία σε οαεδ/ πδς/ ιεκ και δε συμμαζεύεται και μπήκαν κι αυτοί στο χορό.
Εν μέσω όλων αυτών θέλησαν και δικαίως κατ΄εμέ μερίδιο της πίτας και αυτοί που στρώθηκαν και πέρασαν στον ΑΣΕΠ....
και αφού λοιπόν διόριζε ένα σωρό κόσμο μετά ο μισός απο αυτούς δήλωνε επαπειλούμενες και ανατροφής και ένα σωρό άλλα και να σου εκ νέου τα κενά και άντε μετά πάρε αναπληρωτές που με τη σειρά τους μάζευαν προϋπηρεσια και εντάασοταν σε έναν άλλον πίνακα και διεκδικούσαν εκ νέου διορισμό ώστε μετά να πάρουν κι αυτοί άδεια για να προκύψουν και άλλα κενά και άντε πάλι απ΄την αρχή.....

βεβαίως φταίει το υπουργειο που έθρεψε και θέριεψε αυτή την κατάσταση. Δεν το συζητώ αυτό. Αλλά στην τελική  το σκεπτικό "να βολευτούμε όλοι" είναι αυτό που τώρα έφερε τον εκπ/κό κόσμο εκεί που τον έφερε.. Το χω ξαναγράψει και συμφώνησε και ο  Damien  σε αυτό - πριν λίγα χρονια η έννοια διαθεσίτης ήταν άγνωστη και οφείλοταν πράγματι σε συγχωνεύσεις, καταργήσεις και άρα υπεραριθμίες....τώρα μπορεί και να οφείλεται σε μετάθεση...Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι γίνεται μετάθεση μόνο όπου υπάρχουν οργανικές θέσεις....Σε εμάς μόνο υπάρχουν αυτή τη στιγμή δέκα μετατιθέμενοι περσινοί που βρίσκονται στη διάθεση και δεν έχουν οργανική....

στην δική μου ειδικοτητα ας πούμε υπάρχουν στο νομό περίπου σαράντα άτομα σε διάθεση!!! αυτοί κάπως βρέθηκαν στο νομό ....και τώρα πάνε σε δημοτικά ή όπου αλλού.....
Και ακριβώς επειδή πλέον σκέφτομαι ως διοικητικός ξέρεις τι θα πρότεινα; Θα πρότεινα όποιος χτυπάει απόσπαση σε γραφείο για πάνω απο τρία χρόνια να μετατάσσεται αυτόματα σε διοικητικό. Δε γίνεται να κατέχεις δύο θέσεις - και μάλιστα σε τέτοιες εποχές που άλλοι δεν έχουν ούτε μισή.

;D ;D ;D

οι διοικητικοί του υπουργείου παιδείας είναι οι μόνοι που δεν πλεονάζουν.(αντίθετα απο τους χιλιάδες σε δάθεση εκπ/κούς)  Επομένως, επι του παρόντος τουλάχιστον αυτοί οι διοικητικοί  δεν κινδυνεύουν.
Πέραν αυτού, και προσωπικά μιλώντας, πρώτον δεν είμαι σε ηλικία υψηλού κινδύνου για την εφεδρεία και δεύτερον ο διορισμός μου ως εκπ/κού ανατρέχει μέσω ΑΣΕΠ - η μετάταξή μου οφείλεται σε αυτόν ακριβώς τον διορισμό...
Τρίτον, δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας...υπάρχει πάντα και το εξωτερικό....ή το χωράφι του παππού μου...
αλοίμονο σε όσους έχουν τον πωπό τους στη στάχτη και τη μύτη τους στον ουρανό... :P :P

τίποτα δεν πλεονάζει αν δεν το κάνεις να πλεονάζει όπως π.χ. συγχωνεύεις μερικά σχολεία, καταργείς άλλα, καταργείς δομές υποστήριξης (κεσυπ, κεδδυ, κλπ κλπ) αλλάζεις το ωρολόγιο μερικών κλάδων (π.χ. πληροφορικής, τεχνολόγων) καταργείς καθολικά μαθήματα (π.χ. δεύτερες ξένες γλώσσες), έτσι και στους διοικητικούς αντίστοιχα είναι ευκολότερο να συγχωνεύσεις τμήματα μέσα σε διευθύνσεις λιγότεροι προϊστάμενοι λιγότεροι γραμματείς, όλα γίνονται ας είναι καλά η τεχνολογία και λίγη καλή θέληση. Άλλωστε είναι προτιμότερο να έχω έναν λιγότερο διοικητικό παρά έναν λιγότερο εκπαιδευτικό αν το δεις από την πλευρά του γονέα. Γενικά οι διοικητικοί σε οποιοδήποτε τομέα δεν έχουν δείξει ότι είναι καλύτεροι από τους εκπαιδευτικούς είτε στους αγώνες τους είτε στην προσφορά τους. Το λέω αυτό σε αντιδιαστολή με τα λεγόμενα σου σχετικά με του συλλόγους διδασκόντων.
Δυστυχώς bitch εσύ είσαι η εξαίρεση και μακάρι να ήταν όλοι οι διοικητικοί σαν εσένα αλλά δεν είναι ούτε κατά ελάχιστο.

-20% ο μισθός -20% ο χρόνος που απομένει στην άννα

kinegire οσα τμήματα και να συγχωνεύσεις απο τη στιγμή που η πλειοψηφία αυτών που εργάζονται στα τμήματα αυτά ειναι εκπ/κοί οι διοικητικοί δεν γίνεται να βγουν υπεράριθμοι. Απλά θα φορτωθούν πολλά περισσότερα αντικείμενα.

Ωστόσο θα συμφωνήσω πως οι διοικητικοί δεν έχουν πάντα επιδείξει καλή συμπεριφορά ή εξυπηρετικότητα. Αλλά  νομίζω ότι κι εσείς έχετε μια ευθύνη για αυτό. Και εξηγώ: οταν ας πούμε έρθεις στη δδε και δε σε εξυπηρετήσω ή σου μιλήσω άσχημα κάνε μου αναφορά στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Με κάποιο τρόπο ανάγκασέ με να γίνω καλύτερη. Αν απλά εσύ - όχι εσύ ατομικά, εσύ ως μέρος ενός συνόλου - το αφήνεις να περάσει στο ντουγκου ναι, αυτό που περιγράφεις θα γίνεται. Πάρε θέση και άλλαξέ το.

σ' ευχαριστώ ωστόσο για τα σχόλιά σου που με αφορούν. Το παλεύω όσο μπορώ να ξεχωρίζω με θετικό τρόπο. Δεν τα καταφέρνω πάντα αλλά σε γενικές γραμμές τα καταφέρνω... :) :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.