*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110932 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 16, 2011, 04:29:46 μμ »
μα όλα αυτά εννοείται ότι ισχύουν,για να το λέτε,όπως και χειρότερα και σε όλους τους κλάδους,το 8ωρο όμως ή οι λιγότερες διακοπές πώς θα βελτιώσουν την κατάσταση;

Το σύστημα το εκπαιδευτικό, (αλλά και της υγείας, κλπ κλπ) κατά ένα μεγάλο μέρος τους βασίζονται στο φιλότιμο εκείνων που εργάζονται - παράγουν - αποδίδουν. Πολλοί ή λίγοι, υπάρχουν.
Γεγονός είναι ότι υπάρχουν και οι αλεξιπτωτιστές. Οι λιγότερες διακοπές και το 8ωρο θα αποδώσουν εάν συνοδεύονται και με ελεγκτικούς μηχανισμούς. Εκείνος που κάνει το καθήκον του, δεν χρειάζεται να αισθανθεί προσβεβλημένος, θα έκανε αυτό το παραπάνω έτσι και αλλιώς, η άλλη κατηγορία θα ζοριστεί λίγο, όμως έτσι πρέπει, να ζοριστεί και να παράγει επιτέλους το "ελάχιστο δυνατόν.

Σήμερα στην Εθνική Τράπεζα 2 υπάλληλοι έτρωγαν (δεν ήταν ώρα διαλείμματος) και μία "πνιγόταν" κυριολεκτικά, είχα το νούμερο 33. Ο ένας εκ των δύο υπαλλήλων ήταν στο ίδιο πόστο - στην εξυπηρέτηση πελατών. Ακριβώς επειδή προφανώς ο προϊστάμενος μάλλον έλειπε σε διακοπές το ποντίκι χόρευε, ή μάλλον έτρωγε...Γι' αυτό έλεγχος..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2011, 04:35:34 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:25:00 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 16, 2011, 04:31:30 μμ »
μα όλα αυτά εννοείται ότι ισχύουν,για να το λέτε,όπως και χειρότερα και σε όλους τους κλάδους,το 8ωρο όμως ή οι λιγότερες διακοπές πώς θα βελτιώσουν την κατάσταση;
με την άμεση αναπλήρωση σε περίπτωση ασθενείας,με τον προγραμματισμό εν ώρα υπηρεσίας του διδακτικού έργου,με τη διόρθωση των γραπτών-γιατί τι άλλο να κάνεις;,με τη δημιουργία θεατρικών,ιστοσελίδων κτλ που τώρα δε γίνονται γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος....αυτά για το 8ωρο και όχι αύξηση διδακτικού ωραρίου
Οι διακοπές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 16, 2011, 04:34:17 μμ »
Kυκλαμινο,evants  και  cd, εχετε  παραπανω  απο  δικιο σ'αυτα  που  λετε. Κι  εγω  διδασκω  16  χρονια  κι  εχω  δει  πολλα  στα  σχολεια,  αρνητικα. Ο μως  παρατηρω  οτι  υπαρχουν  αρκετα  φιλοτιμα  ατομα  και  ικανα και  μιλω γι'αυτα
εξω  στην  κοινωνια (γιατι  και  τα  αρνητικα  απο  μας  τα  ακουνε και  απο  τα  παιδια  τους  βεβαια). Προτιμω  να  μιλω  για  τη  δουλεια  μου  και  την καλη  δουλεια  των  συναδελφων  παρα  για  τα  υπολοιπα  που  δυστυχως  ειναι  οι  πιο  συχνες  περιπτωσεις. Στο κρατικο  αποκεντρωμενο  ραδιοφωνο  κανουμε  μια  εκπομπη  με  μια  αλλη  ξενογλωσση  (μαχιμη  και  δυνατη  ) για  τις  δρασεις  των  εκπαιδευτικων  στα  σχολεια  που  υπηρετουμε  σε  νησιωτικη  και  ηπειρωτικη  Ελλαδα).Καιρος  ειναι  να  φωτισουμε αλλου  και  να  διασπασουμε  την  προπαγανδα. Αλλα  κι  αυτο  το  topic ξεκιναει  με  το  αν  το  ωραριο  ειναι  8-2, καποιο  αλλο  αν  πρεπει  να  κανουμε  τη  θερινη  μας  υπηρεσια ή  αν  πρεπει  να  την  αποφυγουμε , ε  τι  αλλο 

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 16, 2011, 04:35:08 μμ »
συμφωνώ υπάρχουν υπάλληλοι - εκπαιδευτικοί οι οποίοι απλά πηγαίνουν και φεύγουν μηχανικά από τη δουλειά τους.Αναρωτιέμαι όμως ποιός θα μας ελέγχει και τελικά ποιός θα αποφασίζει για την συνέπεια μας στο χώρο του σχολείου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:25:00 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 16, 2011, 04:44:41 μμ »
@ Kyriaki: Ουσιαστικότατη η παρέμβαση - θέση ότι πρέπει να φωτίζονται οι περιπτώσεις καλών πρακτικών - συνεργασιών και γενικότερα προσφοράς και ήθους.
Όμως όταν αυτοί οι ίδιοι εκπαιδευτικοί σιγά - σιγά νιώθουν επάνω τους την κατηγορία ότι "χαλάνε την πιάτσα", και μάλιστα από εκείνους που λειτουργούν αντισυναδελφικά.

Γιατί πρέπει λίγο αυτή τη λέξη να την ερευνήσουμε. Τι σημαίνει "συναδελφικά"?
Ότι σιωπώ μπροστά σε μια αδικία, ή ότι αναλαμβάνω την ευθύνη μου, είτε με το να δίνω το παράδειγμα, είτε να τοποθετούμαι ενώπιον συλλόγου για τα καλώς ή κακώς κείμενα;

@ nipiagwgos
Στις επαρχίες που ως επί το πλείστον έχω υπηρετήσει οι σύλλογοι αναλώνονται στο τι θα φάνε το μεσημέρι και σε ποιο ουζερί θα τσουγκρίσουν τα ποτήρια τους. Σύλλογος σημαίνει να θέτω ένα ζήτημα, να το συζητώ, εάν χρειαστεί να ταχθώ με την νόμιμη και ηθική πλευρά του θέματος. Αντί γι' αυτό, οι περισσότεροι σιωπούν επειδή θα είναι αντισυναδελφικό να κατονομάσουν ότι ο συνάδελφος "ΝΑΙ" προκάλεσε τους μαθητές, ΝΑΙ ο συνάδελφος αποφεύγει να αναλάβει καθήκοντα, ΝΑΙ ο συνάδελφος βρίσκει τελικά και κάνει ό,τι κάνει.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 16, 2011, 09:59:39 μμ »
Όλα τα κακά ισχύουν γιατι τα ανεχονται διευθυντες και προιστάμενοι  και τα κάνουν τα κομματόσκυλα του σχολείου.
Αυτοί που ξέρουν ότι δεν θα τους πουν τίποτα γιατι είναι συνδικαλιστές ή μελη του κομματος.¨Ξερεις ποιος ειμαι
εγώ;¨.Και αν τους καταγγείλεις εσύ ή οι γονείς τα κουκουλώνουν....

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 16, 2011, 10:30:30 μμ »
Όλα τα κακά ισχύουν γιατι τα ανεχονται διευθυντες και προιστάμενοι  και τα κάνουν τα κομματόσκυλα του σχολείου.
Αυτοί που ξέρουν ότι δεν θα τους πουν τίποτα γιατι είναι συνδικαλιστές ή μελη του κομματος.¨Ξερεις ποιος ειμαι
εγώ;¨.Και αν τους καταγγείλεις εσύ ή οι γονείς τα κουκουλώνουν....

Πολύ απλοϊκό το "όλα τα κάνουν τα κομματόσκυλα". 'Ότι και να λέμε για ελέγχους και αξιολογήσεις, η συνέπεια στο εκπαιδευτικό έργο είναι πρώτα και κύρια θέμα συνείδησης! Αν δεν έχεις συνείδηση του έργου που οφείλεις να επιτελείς, καμιά αξιολόγηση και κανένας μπαμπούλας δεν πρόκειται να σε συνετίσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2011, 11:12:35 μμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 16, 2011, 10:54:18 μμ »
Τα έχουμε πει και ξαναπεί. Λύσεις βελτίωσης στην δημόσια εκπαίδευση υπάρχουν. Η αντίστοιχη βούληση από την εκάστοτε ηγεσία σε επίπεδο υπουργείου, Β'-θμιας και σχολείου (Δ/νση, σύλλογος) δεν υπάρχουν...
Έχω δει σε σχολεία μεμονωμένους εκπαιδευτικούς, συλλόγους ή Διευθυντές να κάνουν αξιόλογη προσπάθεια, μέχρι να αλλάξουν τα πρόσωπα ή να υπάρξουν συγκρουόμενα συμφέροντα και διχασμός και λόγω κομματισμού... Μέχρι εκεί... 

Επίσης, οι αγώνες των συνδικαλιστών μας δεν επέφεραν καρπούς ούτε καν στα μισθολογικά θέματα. Σε παλαιότερες μεγάλες κινητοποιήσεις κατάφεραν να πετύχουν μειώσεις στο διδακτικό ωράριο  :P και μια άτυπη συμφωνία ανοχής στα λεγόμενα παράνομα ιδιαίτερα. Τα αιτήματα βελτίωσης των εκπαιδευτικών θεμάτων εκ' μέρους των συνδικαλιστών ηταν γενικόλογα και αφηρημένα. Για στολισμό...

Κρίμα που η πολιτική εξουσία δεν μπορεί /δεν θέλει να αξιοποιήσει ένα τεράστιο ανθρώπινο δυναμικό στη δημόσια εκπαίδευση θεσμοθετώντας το πλαίσιο που απαιτείται και κρίμα που δεν έχει υπάρξει εκ' μέρους του εκπαιδευτικού κόσμου μια δυναμική που θα ανάγκαζε τους "άρχοντες" του να υποκύψουν σε ένα πλαίσιο που θα διαμορφωθεί από μάχιμους εκπαιδευτικούς.

Κάτι ακόμη, όπως έγραψα πρόσφατα σε άλλο blog:

Για να διοριστεί τα τελευταία 10 χρόνια κάποιος στην Β’θμια εκπαίδευση πρέπει να ανέβει Γολγοθά. Να δώσει πολλές φορές ΑΣΕΠ να εργαστεί χρόνια πολύ φθηνά σαν συμβασιούχος και να μετακομίσει περισσότερες φορές από έναν στρατιωτικό. Και όλα αυτά για τον μικρότερο μισθό στο δημόσιο. Πιστεύετε πως κάποιος που δεν έχει μεράκι την διδασκαλία θα μπορούσε να υπερνικήσει όλες αυτές τις δυσκολίες; 

Εγώ πιστεύω πως στον κλάδο των εκπαιδευτικών υπάρχει αρκετή ποιότητα που στο στρεβλό πλαίσιο δεν βρίσκει την δυνατότητα να αναδειχτεί. Το υπουργείο δεν βελτιώνει το πλαίσιο με την φθήνια που προτείνει…
Αντεπίθεση...  :)

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 18, 2011, 08:55:24 πμ »
Όλα τα κακά ισχύουν γιατι τα ανεχονται διευθυντες και προιστάμενοι  και τα κάνουν τα κομματόσκυλα του σχολείου.
Αυτοί που ξέρουν ότι δεν θα τους πουν τίποτα γιατι είναι συνδικαλιστές ή μελη του κομματος.¨Ξερεις ποιος ειμαι
εγώ;¨.Και αν τους καταγγείλεις εσύ ή οι γονείς τα κουκουλώνουν....

Πολύ απλοϊκό το "όλα τα κάνουν τα κομματόσκυλα". 'Ότι και να λέμε για ελέγχους και αξιολογήσεις, η συνέπεια στο εκπαιδευτικό έργο είναι πρώτα και κύρια θέμα συνείδησης! Αν δεν έχεις συνείδηση του έργου που οφείλεις να επιτελείς, καμιά αξιολόγηση και κανένας μπαμπούλας δεν πρόκειται να σε συνετίσει.
Συμφωνώ μαζί σου.Γι' αυτό άλλωστε λειτουργούν ακόμα τα σχολεία.Με την καρδιά και την ψυχη ,αλλά και τα λεφτά (αγορά υλικού)
από τον εκπαιδευτικό. Οταν όμως έχεις τον άλλο να κάνει μάθημα απ το γραφείο (πρωτότυπη εφαρμογή ...τηλεδιδασκαλίας) ή ακόμα
χειρότερα να σου φορτώνει την τάξη του γιατι επιβλεπει την οικοδομή του,τοτε δεν αγανακτείς ;Αργότερα δε ,οι δυο προαναφερθέντες
συνάδελφοι επιβραβεύτηκαν με την διευθυνση 2 διαφορετικών σχολείων. Αυτά γινονται εξαιτίας της σχέσης με το κόμμα
¨Οσο για την αξιολόγηση επειδή την έζησα 2 χρόνια στην Κύπρο,δεν ξέρεις πόσο εύκολα σε μετατρέπει σε γλύφτη...Είναι χαρακτηριστικό οτι σε σύλλογο 120 συναδέλφων  , οι  110 ψηφιζαν ότι ήθελε η Λυκειάρχισσα ( που βαθμολογούσε) και μόνο οι
10 συνάδελφοι εξ' Ελλάδος ,που δεν είχαν βαθμολογία ,ψηφιζαν  αρνητικά

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 18, 2011, 09:19:48 πμ »
Τα έχουμε πει και ξαναπεί. Λύσεις βελτίωσης στην δημόσια εκπαίδευση υπάρχουν. Η αντίστοιχη βούληση από την εκάστοτε ηγεσία σε επίπεδο υπουργείου, Β'-θμιας και σχολείου (Δ/νση, σύλλογος) δεν υπάρχουν...
Έχω δει σε σχολεία μεμονωμένους εκπαιδευτικούς, συλλόγους ή Διευθυντές να κάνουν αξιόλογη προσπάθεια, μέχρι να αλλάξουν τα πρόσωπα ή να υπάρξουν συγκρουόμενα συμφέροντα και διχασμός και λόγω κομματισμού... Μέχρι εκεί... 

Επίσης, οι αγώνες των συνδικαλιστών μας δεν επέφεραν καρπούς ούτε καν στα μισθολογικά θέματα. Σε παλαιότερες μεγάλες κινητοποιήσεις κατάφεραν να πετύχουν μειώσεις στο διδακτικό ωράριο  :P και μια άτυπη συμφωνία ανοχής στα λεγόμενα παράνομα ιδιαίτερα. Τα αιτήματα βελτίωσης των εκπαιδευτικών θεμάτων εκ' μέρους των συνδικαλιστών ηταν γενικόλογα και αφηρημένα. Για στολισμό...

Κρίμα που η πολιτική εξουσία δεν μπορεί /δεν θέλει να αξιοποιήσει ένα τεράστιο ανθρώπινο δυναμικό στη δημόσια εκπαίδευση θεσμοθετώντας το πλαίσιο που απαιτείται και κρίμα που δεν έχει υπάρξει εκ' μέρους του εκπαιδευτικού κόσμου μια δυναμική που θα ανάγκαζε τους "άρχοντες" του να υποκύψουν σε ένα πλαίσιο που θα διαμορφωθεί από μάχιμους εκπαιδευτικούς.

Κάτι ακόμη, όπως έγραψα πρόσφατα σε άλλο blog:

Για να διοριστεί τα τελευταία 10 χρόνια κάποιος στην Β’θμια εκπαίδευση πρέπει να ανέβει Γολγοθά. Να δώσει πολλές φορές ΑΣΕΠ να εργαστεί χρόνια πολύ φθηνά σαν συμβασιούχος και να μετακομίσει περισσότερες φορές από έναν στρατιωτικό. Και όλα αυτά για τον μικρότερο μισθό στο δημόσιο. Πιστεύετε πως κάποιος που δεν έχει μεράκι την διδασκαλία θα μπορούσε να υπερνικήσει όλες αυτές τις δυσκολίες; 

Εγώ πιστεύω πως στον κλάδο των εκπαιδευτικών υπάρχει αρκετή ποιότητα που στο στρεβλό πλαίσιο δεν βρίσκει την δυνατότητα να αναδειχτεί. Το υπουργείο δεν βελτιώνει το πλαίσιο με την φθήνια που προτείνει…
Αντεπίθεση...  :)
οι περισσότεροι από τους συναδέλφους που τηρούν αντισυναδελφική στάση είναι διορισμένοι ήδη από καιρό και η διαδικασία πρόσληψης καθώς και η παραμονή τους σε κορφοβούνια δε συγκρίνεται με τις καταστάσεις που θα βιώσουν πχ οι φετινοί διοριστέοι.Ας θυμηθούμε και τη διαδικασία αποσπάσεων ως πρόσφατα.Πόσοι έπαιρναν μόρια παραμεθορίου υπηρετώντας στην Αθήνα,σε κάποιο γραφείο;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:26:59 μμ »
Καλά καλά δεν ξεκίνησε η φετινή χρονιά, και η 1η κουβέντα και αγωνία των περισσότερων συναδέλφων με το που πάτησαν το πόδι τους στο σχολείο ύστερα από 2 μήνες καθισιό (για να μην πω για τους μήνες Μάιο-Ιούνιο όπου δεν έρχονταν όλοι κάθε μέρα παρά μονο όταν είχαν εισήγηση ή επιτήρηση και αυτό για 1-2 ωρίτσες), ήταν αν θα πρέπει να ερχόμαστε κάθε μέρα μέχρι τις 12 που είναι ο αγιασμός.

Κάθε λίγο με ρωτούσαν "είπε τίποτα η διευθύντρια για το αν θα πρέπει να ερχόμαστε κάθε μέρα?".
μετά άκουσα και το εξής: "είναι υποχρεωτικό να έρθουμε στον αγιασμό?"

Ρε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Μακάρι να μας κόψουν το 50% των αποδοχών μας, γιατί ούτε για αυτό δεν αντιστοιχούν οι ώρες που δουλεύουμε.
Που αλλού ακούστηκε αυτό, μετά από 2 μήνες καθισιό; Στον ιδιωτικό τομέα; στο υπόλοιπο δημόσιο;
Και διαμαρτυρόμαστε γιατί ο Γερμανός καθηγητής αμοίβεται με 3000€, και πρώτο πρώτο αίτημα στις απεργίες είναι οτι είμαστε οι πιο χαμηλόμισθοι καθηγητές στην Ευρώπη.
Μάλιστα έχει δημοσιευτεί και λίστα των αμοιβών καθηγητών του εξωτερικού!
Προτείνω την επόμενη φορά να μπει δίπλα και μια λίστα με τις ώρες εργασίας ανα εβδομάδα και δίπλα €/ώρα για να δούμε την πραγματικότητα.

Και μην μου πείτε ότι είμαστε ο κλάδος με τις πιο δύσκολες συνθήκες εργασίας στον κόσμο και πρέπει να δουλεύουμε το πολύ 4 ώρες την ημέρα (20 ώρες εβδομαδιαιως) και να έχουμε και το καθισιό που έχουμε (να μην αρχίσω να απαριθμώ αργίες γιατί πρεπει να γράφω 2 σελίδες), γιατί μου ακούγεται ανέκδοτο.

Που αλλού ισχύει το "γιατί μας κουβαλάει όλους εδώ καθε μέρα?"
Μα, δεν πληρωνόμαστε για κάθε μέρα ρε γ@&%το μου?

Βαρέθηκα, σιχαθηκα. Τι θέλω και τα γράφω εδώ δεν ξέρω. Στην υπουργό θα τα στέλνω! εδώ τρελό με λέτε έτσι κι αλλιώς!

Αυτά! ξεθύμανα κάπως!
τα λέμε..

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:49:37 μμ »
Θα ήθελα αφού πρώτα διευκρυνίσω ότι αυτή η νοοτροπία δεν ισχύει για όλους τους εκπαιδευτικούς, να συμφωνήσω με τον συνάδελφο και να του πω μπράβο που δημοσιοποίησες την άποψή σου για αυτό το θέμα!!!!!!
Ήμουν αυτή τη χρονιά αναπληρώτρια και σιχάθηκα να ακούω όλους τους μόνιμους να παραπονιούνται συνέχεια για αυτό το ζήτημα.
Γι' αυτό δεν θα πάμε ποτέ μπροστά σαν κλάδος!!!!!!
Ο κόσμος θα μας λιντσάρει καμιά μέρα...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 12:29:19 μμ »
έχω υπηρετήσει σε συνολικά 4 διαφορετικά σχολεία μέχρι σήμερα και ομολογώ ότι η πλειοψηφία μονίμων που έχω συναντήσει είναι της λογικής αυτής. Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις.
Να έχω πέσει εγώ στην περίπτωση; Μακάρι!

έχω όμως μια απορία. Αν δεν είναι ευχαριστημένοι με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, και δεν τους αρέσει οι 2 μήνες το καλοκαίρι που κάθονται, οι 15 μέρες Χριστούγεννα οι 15 μερες Πάσχα, οι εκδρομές όταν έχει καλό καιρό κλπ κλπ, τότε γιατί δεν πάνε στον ιδιωτικό τομέα ή σε μια άλλη θέση του δημοσίου με μετάταξη πχ στο ΙΚΑ Ομόνοιας, να δουλεύουν 8ωρο κάθε μέρα και το καλοκαίρι;
Το πιο εύκολο πράγμα είναι να πας από το δημόσιο στον ιδιωτικό τομέα. Το αντίστροφο δεν γίνεται τόσο εύκολα!

Εχω παρατηρήσει πάντως ότι τα άτομα αυτής της λογικής, είναι άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που με το που πήραν το πτυχίο τους την άλλη μέρα διορίστηκαν σε ένα σχολείο, και επομένως δεν έχουν γνωρίσει τι θα πει να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα από το πρωί μεχρι το βράδυ για 800€ και τα καλοκαίρια, και να δικαιείσαι όλο τον χρόνο 20 μέρες άδεια.

Πριν διοριστώ, δούλευα στον ιδιωτικό τομέα με ωράριο 8-άγνωστο... Αν έφευγα στις 6 το απόγευμα δηλαδή μετά από 10 ώρες εργασίας μου έλεγε ο προιστάμενος "τι έγινε? ημιαργία σήμερα?".
Σε όποιον δεν αρεσει το ωράριο του εκπαιδευτικού, ας μου στείλει pm να του συστήσω μερικές εταιρίες, με καλό μισθό και άψογες συνθήκες εργασίας! αλλά με ωράριο που θα σε κάνει να νοσταλγήσεις τις μέρες που ήσουν εκπαιδευτικός!!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 12:37:30 μμ »
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω, απλά θα ήθελα να προσθέσω και άλλη μια συνηθισμένη ατάκα που ακούω (ίσως να την έχετε ακούσει και άλλοι):

"Είσαι μικρή, ανύπαντρη, χωρίς παιδιά και με λίγα χρόνια στην υπηρεσία, όταν θα φτάσεις στη δικιά μου κατάσταση θα ..... μπορείς να διεκδικείς τα νόμιμα" :o :o :o :o :o


Δηλαδή, όλες οι υπόλοιπες μητέρες που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα(ανάμεσά τους και η δικιά μου) με τις συνθήκες που περιγράφει ο killbill, πώς μεγάλωσαν τα παιδιά τους; ??? ??? ???
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.