*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 03, 2010, 09:28:15 μμ »
Για την μείωση του ωραρίου διδασκαλίας, συνυπολογίζεται και χρόνος προυπηρεσίας ως αναπληρωτής και ωρομίσθιος ή μόνο ως μόνιμος;

Ναι, συνυπολογίζεται και ο χρόνος προυπηρεσίας ως αναπληρωτής και ωρομίσθιος.

ναι αλλα αφου τον υπολογίσεις τον χρόνο σου ως χρονο πραγματικης προϋπηρεσίας, για παραδειγμα 4 χρόνια ωρομίσθιος αντιστοιχει 1 χρόνο περίπου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 03, 2010, 09:48:25 μμ »
Για την μείωση του ωραρίου διδασκαλίας, συνυπολογίζεται και χρόνος προυπηρεσίας ως αναπληρωτής και ωρομίσθιος ή μόνο ως μόνιμος;

Ναι, συνυπολογίζεται και ο χρόνος προυπηρεσίας ως αναπληρωτής και ωρομίσθιος.

ναι αλλα αφου τον υπολογίσεις τον χρόνο σου ως χρονο πραγματικης προϋπηρεσίας, για παραδειγμα 4 χρόνια ωρομίσθιος αντιστοιχει 1 χρόνο περίπου

Φυσικα μιλαμε για χρονο πραγματικης προυπηρεσιας. Επισης τα 4 χρονια ωρομισθιας δεν αντιστοιχουν σε 1 χρονο πραγματικης προυπηρεσιας οπωσδηποτε, διοτι η πραγματικη προυπηρεσια αποτελει ενα μεγεθος που καθοριζεται απο τον αριθμο των ωρων που ανατιθενται στον εκπαιδευτικο κατ 'ετος και οχι απο το συνολο των ετων. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 05, 2010, 12:07:13 πμ »
1) πως θα αντιστοιχήσω τον χρόνο της προυπηρεσίας ως αναπληρωτής σε χρόνο υπηρεσίας μόνιμου εκπαιδευτικού; κάθε 12 μήνες ως αναπληρωτής θα το θεωρήσω 1 χρόνο; ή ισχύει κάτι αλλο;

2) έρχεται κάποιο επίσημο έγγραφο στο σχολείο από την δευτεροβάθμια που θα λέει ότι πλέον το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι πχ 19 ώρες;

3) αν έχω 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο και ας υποθέσουμε ότι Νοέμβρη μήνα κλείνω 6ετία, τότε το υπόλοιπο διδακτικό έτος θα συνεχίζω να έχω 21 ώρες ή θα πρέπει να γίνει αλλαγή του προγράμματος στην μέση της χρονιάς, ώστε να έχω 19 ώρες;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2010, 12:15:57 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος dski

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 05, 2010, 02:17:06 μμ »
@Dionysios

Παράθεση
Με το νόμο υπολογίζεται η συνολική προϋπηρεσία στο δημόσιο γενικά (και στα ιδιωτικά σχολεία ΙΕΚ, ΟΑΕΔ) αρκεί (για το δημόσιο) να υπήρχαν τα τυπικά προσόντα (πτυχίο καθηγητικής σχολής).
Ωστόσο με νεώτερη εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ (άγνωστο αν είναι σωστή) αναγνωρίζει μόνο την προϋπηρεσία σε σχολεία, ιδιωτικά, ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕι.

Μήπως γνωρίζεις ποιος είναι ο νόμος στον οποίος αναφέρεσαι για τη μείωση του ωραρίου και την προϋπηρεσία? Έχω προϋπηρεσία  (όχι εκπαιδευτική) σχεδόν 11 ετών στο δημόσιο την οποία έχω αναγνωρίσει μισθολογικά (μου έδωσαν το σχετικό ΜΚ κτλ) αλλά βασει της εγκυκλίου που λες δε διεκδίκησα και μείωση ωραρίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 05, 2010, 02:33:58 μμ »
κοιταξε στο παρακάτω link, μήπως και βρεις κάτι:

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/28-orario-didaskalias.htm
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 09, 2010, 11:25:12 πμ »
1) πως θα αντιστοιχήσω τον χρόνο της προυπηρεσίας ως αναπληρωτής σε χρόνο υπηρεσίας μόνιμου εκπαιδευτικού; κάθε 12 μήνες ως αναπληρωτής θα το θεωρήσω 1 χρόνο; ή ισχύει κάτι αλλο;

2) έρχεται κάποιο επίσημο έγγραφο στο σχολείο από την δευτεροβάθμια που θα λέει ότι πλέον το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι πχ 19 ώρες;

3) αν έχω 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο και ας υποθέσουμε ότι Νοέμβρη μήνα κλείνω 6ετία, τότε το υπόλοιπο διδακτικό έτος θα συνεχίζω να έχω 21 ώρες ή θα πρέπει να γίνει αλλαγή του προγράμματος στην μέση της χρονιάς, ώστε να έχω 19 ώρες;

Κάποιος να απαντήσει;

Αποσυνδεδεμένος dski

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 09, 2010, 11:34:25 πμ »
1) πως θα αντιστοιχήσω τον χρόνο της προυπηρεσίας ως αναπληρωτής σε χρόνο υπηρεσίας μόνιμου εκπαιδευτικού; κάθε 12 μήνες ως αναπληρωτής θα το θεωρήσω 1 χρόνο; ή ισχύει κάτι αλλο;

2) έρχεται κάποιο επίσημο έγγραφο στο σχολείο από την δευτεροβάθμια που θα λέει ότι πλέον το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι πχ 19 ώρες;

3) αν έχω 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο και ας υποθέσουμε ότι Νοέμβρη μήνα κλείνω 6ετία, τότε το υπόλοιπο διδακτικό έτος θα συνεχίζω να έχω 21 ώρες ή θα πρέπει να γίνει αλλαγή του προγράμματος στην μέση της χρονιάς, ώστε να έχω 19 ώρες;

Κάποιος να απαντήσει;

Για το (1) δε γνωρίζω, μάλλον πρέπει να ρωτήσεις στη Β/βάθμια

Για το (2) το καλύτερο θα ήταν να ενημερώσεις εσύ το διευθυντή σου και κατόπιν να μιλήστε με το γραφείο.Δεν ξέρω αν πράγματι το γραφείο παρακολουθεί τη μείωση ωραρίου κτλ αλλά θα έλεγα να να αναλάβεις εσύ δράση :-)

Για το (3) νομίζω, ότι, προκειμένου να μην δημιουργηθεί αναταραχή στο πρόγραμμα κτλ, η συνήθης πρακτική είναι να παραμείνεις με τις 21 ώρες μέχρι το τέλος της χρονιάς και τις 2 επιπλέον να τις πάρεις ως υπερωρία.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 09, 2010, 11:35:22 πμ »
1) πως θα αντιστοιχήσω τον χρόνο της προυπηρεσίας ως αναπληρωτής σε χρόνο υπηρεσίας μόνιμου εκπαιδευτικού; κάθε 12 μήνες ως αναπληρωτής θα το θεωρήσω 1 χρόνο; ή ισχύει κάτι αλλο;

2) έρχεται κάποιο επίσημο έγγραφο στο σχολείο από την δευτεροβάθμια που θα λέει ότι πλέον το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι πχ 19 ώρες;

3) αν έχω 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο και ας υποθέσουμε ότι Νοέμβρη μήνα κλείνω 6ετία, τότε το υπόλοιπο διδακτικό έτος θα συνεχίζω να έχω 21 ώρες ή θα πρέπει να γίνει αλλαγή του προγράμματος στην μέση της χρονιάς, ώστε να έχω 19 ώρες;

1. 12 μήνες πραγματικής υπηρεσίας αναπληρωτή =12 οποιοιδήποτε μήνες μόνιμου(πχ. από 1 ιαν 2010 ως 31 δεκ 2010)
2. δεν είμαι σίγουρος, αλλά και να μην έρχεται, αφού ορίζεται με νόμο η μείωση ωραρίου....
3. τι είχε συμβεί σε ένα προηγούμενο σχολείο μου: επειδή δεν μπορούσε να γίνει αλλαγή του προγράμματος, ο συνάδελφος που έκλεισε 6ετία στη μέση της χρονιάς συνέχισε μέχρι το τέλος του διδ. έτους να κάνει 21 ώρες, δουλεύοντας όμως υπερωριακά τις 2 επιπλέον ώρες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 09, 2010, 02:06:07 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σίγουρα θα μεριμνήσω εγώ για όταν κλείσω 6ετία, και δεν θα περιμένω κανένα χαρτί (που μπορεί και να μην έρθει!). Απλά επειδή φέτος έφτιαχνα εγώ το πρόγραμμα στο σχολείο, ο διεθυντής μου είπε να ρωτήσω πρώτα τον κάθε συνάδελφο τι υποχρεωτικό ωράριο έχει. Έτσι και έκανα και ο καθένας μου έλεγε ότι ώρες ήθελε!! μου έκανε δηλαδή εντύπωση η .. προχειρότητα σε αυτό το θέμα και το γεγονός ότι δεν υπήρχε κάτι επίσημο. Δηλαδή θα μπορούσα να πω και εγώ ότι έχω 19 ώρες...

Ίσως να μην έρχεται χαρτί στο σχολείο , αλλά να γίνεται έλεγχος από την ΔΔΕ όταν το σχολείο καταθετει τα επίσημα στοιχεία του προγράμματος

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 09, 2010, 02:50:07 μμ »
Όντως δεν έρχεται επίσημο χαρτί όταν συμπληρώνεις 6ετία.Απλώς στην αρχή κάθε έτους ο Δ/ντης ή ο υποδιευθυντής ρωτούν καθε εκπ/κο πόσα χρονια προυπηρεσίας έχει ως μόνιμος και βγαζουν τις ώρες του καθενος προκειμένου να δουν και ποσοι εκπ/κοι λειπουν από κάθε σχολειο.Φαντάζομαι ότι θα πρεπει μετα να ενημερώνεται και η ΔΔΕ
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 09, 2010, 03:04:51 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σίγουρα θα μεριμνήσω εγώ για όταν κλείσω 6ετία, και δεν θα περιμένω κανένα χαρτί (που μπορεί και να μην έρθει!). Απλά επειδή φέτος έφτιαχνα εγώ το πρόγραμμα στο σχολείο, ο διεθυντής μου είπε να ρωτήσω πρώτα τον κάθε συνάδελφο τι υποχρεωτικό ωράριο έχει. Έτσι και έκανα και ο καθένας μου έλεγε ότι ώρες ήθελε!! μου έκανε δηλαδή εντύπωση η .. προχειρότητα σε αυτό το θέμα και το γεγονός ότι δεν υπήρχε κάτι επίσημο. Δηλαδή θα μπορούσα να πω και εγώ ότι έχω 19 ώρες...

Ίσως να μην έρχεται χαρτί στο σχολείο , αλλά να γίνεται έλεγχος από την ΔΔΕ όταν το σχολείο καταθετει τα επίσημα στοιχεία του προγράμματος

H ΔΔΕ διενεργει τον ελεγχο για τα υποχρεωτικα ωραρια των εκπαιδευτικων. Οταν υποβαλλεται το αναλυτικο προγραμμα ενος σχολειου, ο αρμοδιος υπαλληλος της ΔΔΕ ελεγχει μεταξυ αλλων και τα ωραρια, και σε περιπτωση που διαπιστωνει λαθη, προβαινει στις καταλληλες διορθωσεις. Μαλιστα τα υποχρεωτικα ωραρια των εκπαιδευτικων ειναι το συχνοτερο σοβαρο λανθασμενο στοιχειο στα υποβληθεντα αναλυτικα προγραμματα των σχολειων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 30, 2011, 11:29:25 μμ »
Από πότε βρε παιδιά είναι απαράδεκτο να δουλεύουμε μετά τις 11 γιατί έπιασαν οι ζέστες;
Που αλλού γίνονται αυτά εκτός από τον χώρο της εκπαίδευσης;
Είπε ο διευθυντής να βάλουμε 2η βάρδια στις εξετάσεις και μόνο που δεν τον έδειραν.
Ακους εκει λέει, να ερχόμαστε και να καθόμαστε 11-1 στο σχολείο. Τι πράγματα είναι αυτά; !!

Ε ρε ξύλο που θέλουν ορισμένοι. Αλλά θα ερθει αξιολόγηση δεν θα έρθει; 

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 30, 2011, 11:40:21 μμ »
αστα φιλε εγω αναπληρωτης ειμαι και οι μονιμοι κανουν οτι μπορουν να μας χωσουν...λες και ειναι στρατος...δουλευουν ελαχιστα και η αποδοτικοτητα τους ειναι επιεικως τραγικη... :(η διαμαντοπουλου εχει δικιο σε αυτο..μονο να παραπονιουνται ξερουν...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 31, 2011, 12:09:56 πμ »

Φίλε killbill με το συμπαθειο κιόλας, αλλά απ' όσα κατα καιρούς έχεις γράψει -στο παρελθόν τουλάχιστον- εσύ δεν πρέπει να είσαι σε σχολείο, αλλά σε κ..λοχανείο!!  ;D Δεν υπάρχει τέτοιο σχολείο... :(  Όλα τα σχολεία 2 βαρδιες έχουν... (αν όχι όλες τις μέρες, τις περισσότερες..) Τι να πω..   :o

Ας προσέχουμε μόνο να μη γενικεύουμε καταστάσεις και βγαζουμε τα ματάκια μας με τα χεράκια μας.. Οτι κακώς κείμενο συμβαίνει στο σχολείο μας δε αυμβαίνει κατ' ανάγκη παντού...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2011, 12:34:04 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.