*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α  (Αναγνώστηκε 115130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:35:13 μμ »
Ξέρω πως δικαιούστε απαλλαγές από εφημερίες αλλά για μειωμένο ωράριο δε νομίζω γιατί συνάδελφος που είχα και πήγαινε σε 4 σχολεία δεν είχε μειωμένο.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leith

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:39:45 μμ »
Ξέρω πως δικαιούστε απαλλαγές από εφημερίες αλλά για μειωμένο ωράριο δε νομίζω γιατί συνάδελφος που είχα και πήγαινε σε 4 σχολεία δεν είχε μειωμένο.

Ναι, για τις εφημερίες το γνωρίζω. Το άλλο δεν ξέρω  :(
Επίσης, το ότι απασχολούνται πολλοί με πλήρες σε πολλά σχολεία δεν λέει πάλι κάτι:  το τι εφαρμόζεται τελικά στα σχολεία με το τι ισχύει νομοθετικά έχει πολύ συχνά απόκλιση! Η ερώτηση είναι αν γίνεται νομίμως.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:37:08 μμ »

Είμαι ειδικότητα και φέτος πήρα απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε άλλο ΠΥΣΠΕ.

Έχω τοποθετηθεί σε τέσσερα σχολεία και κάποιοι συνάδελφοι σε πέντε.
Άκουσα πως δικαιούμαστε -λόγω τοποθέτησης σε πολλά σχολεία- μειωμένο ωράριο. Ισχύει;

Έχουμε -ακόμα καλύτερα- το νόμο/εγκύκλιο;

Οχι, δεν τιθεται τετοιο ζητημα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος leith

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 07:01:44 μμ »
Ευχαριστώ!
(άρα πλήρες και σε 4-5 σχολεία: κανένα πρόβλημα, ο διακτινισμός ως γνωστόν συγκαταλέγεται στις ιδιότητες των εκπαιδευτικών, όχι;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zarco1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 03:02:31 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Είχα την τύχη να προσληφθώ σαν αναπληρωτής στην τελευταία φάση στην Α Κορινθιας. Οταν εμφανιστηκα μου ειπαν οτι επειδη δεν συμπληρωνω ωρες στην Α (ειχα 14 ωρες) θα παω για 7 ωρες στη Γ κορινθιας παρολο που δεν την ειχα δηλώσει σαν επιλογη. Το αποδεχθηκα γιατι γνωριζω οτι συμβαινει συχνα. Σημερα με ενημερωσαν οτι θα φυγω απο το σχολειο της Α κορινθιας και θα βρεθω σε αλλο σχολειο της Γ Κορινθιας για 14 ωρες. Δηλαδη θα βρισκομαι μόνο στην Γ Κορινθιας. Ειναι νόμιμο αυτό? Μπορω να κανω ενσταση? Αν καποιος ξερει κατι παρακαλω να με ενημερωσει. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 03:21:12 μμ »
Είναι απολύτως νόμιμο.
Τέτοιες μετακινήσεις, μπορούν άνετα να γίνουν και για μόνιμους και για αναπληρωτές.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 06:27:41 μμ »
Υπό προϋποθέσεις είναι νόμιμο. πχ αν δεις οτι τις δεκατέσσερις ώρες τις πάρει κάποιος συνάδελφος σου που στην ίδια φάση προσελήφθη στη Γ Κορινθίας, τότε μπορείς να επιμείνεις, γιατί πρόκειται για εξώφθαλμη παρατυπία. Αν όμως δεν υπάρχει άλλο κενό (γιατί πχ ο μόνιμος που κατέχει τη θέση ανακάλεσε την άδεια του ή την απόσπαση του, ή έληξε η άδεια του ή τέλος πάντων το κενό δεν υπάρχει πλέον), τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το ΠΥΣΔΕ πλέον έχει δικαίωμα να σε στείλει οπουδήποτε εντός των ορίων δικαιοδοσίας του, ενώ ο περιφερειακός διευθυντής μπορεί να μετακινήσει κάποιον οπουδήποτε εντός περιφερειακής Διεύθυνσης, αλλά πάντα υπό προϋποθέσεις. Αυτά συνήθως τα ξέρουν καλά οι αιρετοί.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 10:02:52 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Είχα την τύχη να προσληφθώ σαν αναπληρωτής στην τελευταία φάση στην Α Κορινθιας. Οταν εμφανιστηκα μου ειπαν οτι επειδη δεν συμπληρωνω ωρες στην Α (ειχα 14 ωρες) θα παω για 7 ωρες στη Γ κορινθιας παρολο που δεν την ειχα δηλώσει σαν επιλογη. Το αποδεχθηκα γιατι γνωριζω οτι συμβαινει συχνα. Σημερα με ενημερωσαν οτι θα φυγω απο το σχολειο της Α κορινθιας και θα βρεθω σε αλλο σχολειο της Γ Κορινθιας για 14 ωρες. Δηλαδη θα βρισκομαι μόνο στην Γ Κορινθιας. Ειναι νόμιμο αυτό? Μπορω να κανω ενσταση? Αν καποιος ξερει κατι παρακαλω να με ενημερωσει. Ευχαριστω
Μα δε νομίζω να μπορούν να σε υποχρεώσουν να το κάνεις αυτό! Τότε τι κενά δηλώνουν αφού δεν είναι πραγματικά;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:25:16 μμ »
Το κενό Κωνσταντίνε, μπορεί να σταματήσει να υπάρχει. πχ παίρνω αναρρωτική μακράς διαρκείας εγώ και μετά από ένα μήνα επιστρέφω. Παλιά θα με βάζανε εμένα να γράφω διαβιβαστικά για να μην διακόψουν τη σύμβαση του αναπληρωτή και του κόψουν τη δουλειά. Σήμερα μπορεί να ψάχνουν άλλα κενά για να τον στείλουν. Αν όμως παραμείνει το κενό και απλά σκοπεύουν να το δώσουν μελλοντικά σε κάποιον άλλο αναπληρωτή (καταλαβαίνεις τι εννοώ ε;), τότε ναι δεν έχουν δικαίωμα. Σε κάθε περίπτωση αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο θα επικοινωνούσα με κάποιον αιρετό για να ενημερωθώ τι ισχύει ή θα το συζητούσα ακόμα και με τον ίδιο τον προϊστάμενο. Με βάση τις απαντήσεις που θα έπαιρνα θα έπραττα και αναλόγως..

Αποσυνδεδεμένος pi.gama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 04:32:37 μμ »
Η Ερευνητική Εργασία ορίζεται ως «πρώτη ανάθεση» όλων των ειδικοτήτων. (47143/Γ2/27–04–2012)

Προσπαθήστε να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ πολύ, πως γίνεται να μου αφαιρείται η διδασκαλία της ερευνητικής εργασίας (συνδιδασκαλία) με την οποία συμπληρώνω ωράριο για να διατεθώ σε άλλο σχολείο (στην ίδια πόλη) και να διδάξω μάθημα της ειδικότητάς μου (για τον ίδιο αριθμό ωρών);

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 04:36:36 μμ »
γινεται αν δεν υπάρχει άλλος της ειδικότητάς σου να μπορεί να κάνει το μάθημα της ειδικότητας αυτής. Δεδομένου ότι το project  μπορούν να το κανουν όλοι αλλά φερ' ειπείν την Βιολογία κατεύθυνσης δεν μπορούν να την κάνουν οι φιλόλογοι ενώ το project  μπορούν, και δεδομένου οτι πιστώσεις για αναπληρωτές/ωρομίσθιους μόνο με τα κυάλια εφεξής, μπορεί να γίνει αυτό που λες.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος pi.gama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 05:26:26 μμ »
γινεται αν δεν υπάρχει άλλος της ειδικότητάς σου να μπορεί να κάνει το μάθημα της ειδικότητας αυτής. Δεδομένου ότι το project  μπορούν να το κανουν όλοι αλλά φερ' ειπείν την Βιολογία κατεύθυνσης δεν μπορούν να την κάνουν οι φιλόλογοι ενώ το project  μπορούν, και δεδομένου οτι πιστώσεις για αναπληρωτές/ωρομίσθιους μόνο με τα κυάλια εφεξής, μπορεί να γίνει αυτό που λες.


Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά με την ίδια λογική (του χρόνου ίσως) θα μπορούσαν να μου αφαιρέσουν ώρες διδασκαλίας Φυσικής Γυμνασίου για να διδάξω Φυσική κατεύθυνσης σε λύκειο!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2012, 05:30:50 μμ από pi.gama »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 06:51:34 μμ »
θεωρητικά ναι, αλλά απ΄την άλλη το project  είναι α' ανάθεση για όλους ( μπαλαντέρ τρόπω τινά ) ενώ η φυσική γ/σιου ή κατ/σης δεν ειναι...

θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 06:54:01 μμ »
γινεται αν δεν υπάρχει άλλος της ειδικότητάς σου να μπορεί να κάνει το μάθημα της ειδικότητας αυτής. Δεδομένου ότι το project  μπορούν να το κανουν όλοι αλλά φερ' ειπείν την Βιολογία κατεύθυνσης δεν μπορούν να την κάνουν οι φιλόλογοι ενώ το project  μπορούν, και δεδομένου οτι πιστώσεις για αναπληρωτές/ωρομίσθιους μόνο με τα κυάλια εφεξής, μπορεί να γίνει αυτό που λες.


Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά με την ίδια λογική (του χρόνου ίσως) θα μπορούσαν να μου αφαιρέσουν ώρες διδασκαλίας Φυσικής Γυμνασίου για να διδάξω Φυσική κατεύθυνσης σε λύκειο!
μη σου φανει κι αυτο παραξενο.Απο περυσι ,κυριως,καλυπτουν  πρωτα τις ωρες των Λυκειων (και μαλιστα για μαθηματα κατ/νσης) και μετα των γυμνασιων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 201
Σύνολο: 207

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.