*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 417416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 25, 2009, 10:56:24 μμ »
Καλή επιτυχία και σε σένα...
Το καλύτερο τελικά από αυτή τη διαδικασία είναι ότι απομυθοποιούμαι τις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:26 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 25, 2009, 11:22:22 μμ »
Αύριο το απόγευμα, μετά τη συνάντηση στο βαθμολογικό για τ' Αρχαία, θα μπορέσω να σας πω σχετικά με τον τρόπο βαθμολόγησης της μετάφρασης κλπ. Δεν διορθώνω αρχαία αλλα θα πάω στη συνάντηση γιατί τα δίδαξα και θέλω να δω τι θα γίνει...

Skandalo, και από εμένα θερμότατα συγχαρητήρια! Οι βαθμοί βγαίνουν γύρω στα τέλη Ιουνίου (μεταξύ 25 και 28 συνήθως), οπότε θα μάθεις και τα μόριά σου. Μετά κάνεις μηχανογραφικό και οι βάσεις των σχολών μαζί με τους επιτυχόντες βγαίνουν γύρω στις 25 Αυγούστου.

Είμαι σίγουρος ότι θα σκίσεις και, ως απόφοιτος Αρχαιολογικού, σε καλωσορίζω στους κόλπους των Ελλήνων αρχαιολόγων. Η αρχαιολογία είναι μια θαυμάσια επιστήμη και θα σου χαρίσει απίστευτα όμορφες στιγμές (αρκεί να μην περιμένεις ν'αποκατασταθείς επαγγελματικά ως αρχαιολόγος  ;D ;D

Κι εσύ βέβαια δεν θα της δώσεις λίγα, να το ξέρεις  ;) :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2009, 11:30:27 μμ από daffyduck »
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 26, 2009, 01:05:22 πμ »
Μπράβο και από μένα, SKANDALO!  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 26, 2009, 03:08:57 πμ »
η αληθεια ειναι οτι τα θεματα ηταν για παιδια του....ΠΙΚΠΑ.

Κόψε κάτι Μάρκο... ::)

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:26 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 26, 2009, 12:37:43 μμ »
Αρχαία, Φυσική για πολύ διαβασμένους
 
Ο Θουκυδίδης και η Φυσική, που παίδεψαν χθες τους υποψηφίους, φρενάρουν τις βάσεις στις περιζήτητες σχολές του κέντρου.
(...)
Αντίστοιχα, τα Αρχαία Ελληνικά, μάθημα-καταλύτης για τη θεωρητική κατεύθυνση λόγω του αυξημένου βαθμολογικού του βάρους, φαίνεται να συγκρατούν την απότομη ώθηση που είχαν δώσει στις βάσεις του 1ου επιστημονικού πεδίου (Νομικές, Φιλολογίες κ.λπ.), συμπαρασύροντας και τα Παιδαγωγικά, τα χαμηλής δυσκολίας θέματα στην Ιστορία και τη Νεοελληνική Λογοτεχνία. Στη θεωρητική κατεύθυνση έπεσε μάλλον βαρύς ο αδίδακτος Θουκυδίδης, ενώ τα «Ηθικά Νικομάχεια» του Αριστοτέλη που επελέγησαν από τα διδαγμένα κείμενα είχαν διαφύγει της προσοχής πολλών υποψηφίων επειδή ακριβώς είχαν ξαναπέσει πέρυσι.

Γενικώς η χθεσινή πέμπτη ημέρα των Πανελλαδικών δεν ήταν εύκολη για τους υποψηφίους από τα Γενικά Λύκεια. Σύμφωνα με την Πανελλήνια Ενωση Φιλολόγων, «τα θέματα των Αρχαίων Ελληνικών χωρίς να παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες μπορούσε να τα επεξεργαστεί ένας μαθητής της θεωρητικής κατεύθυνσης. Οι ερωτήσεις για το διδαγμένο κείμενο απαιτούσαν τόσο γνώση των σχολίων του διδακτικού βιβλίου όσο και βαθύτερη γνώση του κειμένου και αξιοποίηση της κρίσης των μαθητών. Για το αδίδακτο κείμενο, μολονότι έχει κάποια δύσκολα σημεία στη μετάφραση, παρουσιάζει νοηματική συνέχεια και δεν έχει ιδιαίτερες δυσκολίες».

Από την άλλη εβδομάδα που θα αρχίσει η ροή των βαθμολογιών από τα βαθμολογικά κέντρα προς τη μηχανογράφηση του υπουργείου Παιδείας θα διαμορφωθεί μία σφαιρικότερη εικόνα για τις επιδόσεις και τις βάσεις.

Για το 70% των υποψηφίων η αυλαία πέφτει αύριο Τετάρτη με Λατινικά, Χημεία, Ηλεκτρολογία και Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον. Για το υπόλοιπο 30% που επέλεξε τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, η αυλαία των Πανελλαδικών θα πέσει την Παρασκευή.

http://www.alfavita.gr/typos/t26_5_9_919.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 26, 2009, 12:44:21 μμ »
Αρχαία, Φυσική για πολύ διαβασμένους
 
Ο Θουκυδίδης και η Φυσική, που παίδεψαν χθες τους υποψηφίους, φρενάρουν τις βάσεις στις περιζήτητες σχολές του κέντρου.
(...)
Αντίστοιχα, τα Αρχαία Ελληνικά, μάθημα-καταλύτης για τη θεωρητική κατεύθυνση λόγω του αυξημένου βαθμολογικού του βάρους, φαίνεται να συγκρατούν την απότομη ώθηση που είχαν δώσει στις βάσεις του 1ου επιστημονικού πεδίου (Νομικές, Φιλολογίες κ.λπ.), συμπαρασύροντας και τα Παιδαγωγικά, τα χαμηλής δυσκολίας θέματα στην Ιστορία και τη Νεοελληνική Λογοτεχνία. Στη θεωρητική κατεύθυνση έπεσε μάλλον βαρύς ο αδίδακτος Θουκυδίδης, ενώ τα «Ηθικά Νικομάχεια» του Αριστοτέλη που επελέγησαν από τα διδαγμένα κείμενα είχαν διαφύγει της προσοχής πολλών υποψηφίων επειδή ακριβώς είχαν ξαναπέσει πέρυσι.

Γενικώς η χθεσινή πέμπτη ημέρα των Πανελλαδικών δεν ήταν εύκολη για τους υποψηφίους από τα Γενικά Λύκεια. Σύμφωνα με την Πανελλήνια Ενωση Φιλολόγων, «τα θέματα των Αρχαίων Ελληνικών χωρίς να παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες μπορούσε να τα επεξεργαστεί ένας μαθητής της θεωρητικής κατεύθυνσης. Οι ερωτήσεις για το διδαγμένο κείμενο απαιτούσαν τόσο γνώση των σχολίων του διδακτικού βιβλίου όσο και βαθύτερη γνώση του κειμένου και αξιοποίηση της κρίσης των μαθητών. Για το αδίδακτο κείμενο, μολονότι έχει κάποια δύσκολα σημεία στη μετάφραση, παρουσιάζει νοηματική συνέχεια και δεν έχει ιδιαίτερες δυσκολίες».

Από την άλλη εβδομάδα που θα αρχίσει η ροή των βαθμολογιών από τα βαθμολογικά κέντρα προς τη μηχανογράφηση του υπουργείου Παιδείας θα διαμορφωθεί μία σφαιρικότερη εικόνα για τις επιδόσεις και τις βάσεις.

Για το 70% των υποψηφίων η αυλαία πέφτει αύριο Τετάρτη με Λατινικά, Χημεία, Ηλεκτρολογία και Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον. Για το υπόλοιπο 30% που επέλεξε τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, η αυλαία των Πανελλαδικών θα πέσει την Παρασκευή.

http://www.alfavita.gr/typos/t26_5_9_919.php


Έτσι ακριβώς ,μίλησα κ εγώ με μαθητές.Ο Θουκυδίδης δεν είναι ιδιαίτερα αγαπημένος συγγραφέας των παιδιών.Ο Αριστοτέλης μπήκε για αιφνιδιασμό.Να πω  κ από εδώ ότι τα παιδιά δεν πρέπει να πηγαίνουν με θέματα αλλά με σκληρή προετοιμασία ,σύστημα κ  να καλύπτουν όλη την ύλη.Καλό είναι να σπαταλάμε χρόνο σε πράγματα που θα επηρεάσουν αργότερα τη ζωή μας σε μεγάλο βαθμό.Έτσι, όταν αγωνιζόμαστε εκτιμάμε περισσότερο τον εαυτό μας ,τους άλλους ,αποφεύγουμε την αλαζονεία ,την έπαρση .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2009, 01:05:37 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 26, 2009, 01:37:51 μμ »
εγω παλι τους εκανα παρα πολυ θουκυδιδη γιατι πιστευα οτι ειναι πολυ πιθανος και γιατι εμενα προσωπικα μου αρεσει.  ετσι εγραψαν. αλλα εκαναν ετσι κι αλλιως σκληρη προετοιμασια.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 26, 2009, 02:11:16 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.

εγώ συμμετείχα στις πανελλαδικές ως υποψήφια, κυνηγώντας το όνειρό μου που είναι να σπουδάσω κλασική αρχαιολογία στο απθ(στο ίδιο πανεπιστήμιο τελείωσα το κλασικό της φιλολογίας).Αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες γιατί  οι κατατακτήριες παραήταν απαιτητικές για το χρόνο που μπορούσα να διαθέσω για διάβασμα και επιπλέον οι θέσεις ήταν εξαιρετικά περιορισμένες.Επίσης με τις κατατακτήριες δε δικαιούσαι-νομίζω- πάσο και τις υπολοιπες φοιτητικές παροχές, οπότε είπα να πάω από την οδό των πανελλαδικών.

Διέθεσα περίπου ένα μήνα για διάβασμα και η αλήθεια είναι πως στην αρχή είχα λίγο αγωνία για την εξέλιξη.Όταν όμως πήγα στο σχολείο να δώσω έπαθα πλάκα...Είχα στο μυαλό μου το κλίμα των εξετάσεων επί δεσμών που είχα δώσει εγώ και όταν βρέθηκα εκεί μου έκανε εντύπωση το κλίμα που επικρατούσε μεταξύ των υποψηφίων:ουρλιαχτά, τσιρίδες ,γέλια πλάκες κλπ.Θυμάμαι όταν έδινα πριν από 10 χρόνια επικρατούσε στο σχολείο μια σιγή και η αγωνία όλων επλανάτο στο χώρο...Τέλος πάντων δεν είναι αυτό που έχει σημασία, εξάλλου τα πράγματα αλλάζουν.Όταν λοιπόν είδα τα θέματα της πρώτης μέρας σκέφτηκα ότι αν συνεχίσουν έτσι θα πάρω τουλάχιστον "το αίμα μου πίσω" για εκείνες τις πανελλήνιες στις οποίες συμμετείχα πριν από 10 χρόνια και στις οποίες έχασα χρόνια από τη ζωή μου από την αγωνία.Και πράγματι μέχρι σήμερα τα πράγμτα κύλησαν χαλαρά...Είναι απολαυστικό να δίνεις πανελλήνιες και να είσαι χαλαρός...

Πιστεύω πως το αρχαιολογικό το πιάνω ακόμα και αν ανέβει, ωστόσο δεν έχω πει ούτε στη μητέρα μου ότι έδωσα πανελλήνιες.Ακούγεται λίγο γελοίο για καθηγήτρια να δίνει εξετάσεις...Ούτε στους καθηγητές επιτηρητές έχω πει με τι ασχολούμαι παρόλο που είναι φανερή η περιέργεια τους...Τέλος πάντων τώρα που οι εξετάσεις τυπικά τελειώνουν μπορώ τουλάχιστον να το καταθέσω εδώ σαν εμπειρία!Α και αν έχετε καμιά πληροφόρηση για το πότε βγαίνουν οι βαθμοί καλοδεχούμενη θα είναι...

    Καλή επιτυχία κι από 'μένα! Ειλικρινά μπράβο σου. Έχω τελειώσει κι εγώ Ιστορικό-Αρχαιολογικό απθ. και τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει πολύ, αλλά δε ξέρω γιατί δεν το έψαξες καθόλου για μεταπτυχιακό στην κλασική αρχαιολογία.   Στην τελική, κλασική φιλολογία έχεις τελιώσει, θα μπορούσες άνετα να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές στην κλασική περίοδο και απλά το καλοκαίρι να πας και σε καμιά ανασκαφή για να δεις τι σημαίνει αρχαιολογία επί του πεδίου. Εγώ μπήκα στο μεταπτυχιακό πριν τρία χρόνια και ειλικρινά περνούσε ο ένας στους 2, ειδικά στην κλασική -που πάντα έχει περισσότερες θέσεις- τα ποσοστά επιτυχίας είναι πάντα υψηλότερα! Και με καθηγητές που έχω μιλήσει για τις νέες φουρνιές μεταπτυχιακών φοιτητών, μου έχουν πει ότι ότι με το ζόρι πολλές φορές συμπληρώνονται οι θέσεις. Να φανταστείς στον δικό μου κλάδο (Προϊστορία) έχουν πάρει φοιτητές και από τμήματα Κοινωνικής ανθρωπολογίας ή Μεσογειακών σπουδών, που έχουν πιο έμμεση σχέση με το αντικείμενο.
    Σίγουρα οι εξετάσεις για το μεταπτυχιακό δεν είναι πανεύκολες, όμως πιστεύω ότι θα πιεστείς περισσότερο αν θα πρέπει να ξαναδώσεις ξανά από την αρχή 52 μαθήματα για ένα πτυχίο. Φαντάσου μάλιστα να πρέπει να ξαναδώσεις μαθήματα που ήδη έχεις περάσει (π.χ. αρχαία, λατινικά, μεφ, νεφ, φιλοσοφία, παιδαγωγικά).Στο μεταπτυχιακό μπορεί τον πρώτο χρόνο να έχεις τρία μαθήματα την εβδομάδα και κάποιες εργασίες, όμως γενικά είσαι πολύ πιο χαλαρός (εγώ για παράδειγμα την τελική μου εργασία την τελειώνω χαλαρότατα, ενώ παράλληλα δουλέυω σε 2 φροντιστήρια, χωρίς εξεταστικές κτλ). Και δεν νομίζω ότι δεν έχεις το υπόβαθρο, αυτό που έχεις ήδη κάνει είναι πολύ σχετικό. Δεν ξέρω τι μαθήματα επιλογής είχες πάρει από το αρχαιολογικό, φαντάζομαι όμως ότι δε θα σου είναι δύσκολο π.χ. να κάνεις μια εργασία πάνω στην επιγραφική, ή στην αρχαία ελληνική θρησκεία κτλ.Εξάλλου έχεις ήδη εξοικείωση και με τις πηγές, πολύ περισσότερο απ' ό,τι ένας αρχαιολόγος. Εγώ πριν 6-7 χρόνια, όταν ήμουν στο προπτυχιακό, είχα γνωρίσει σε μια ανασκαφή  έναν κύριο γύρω στα 35-40 που ήταν φιλόλογος, διορισμένος μάλιστα, και έκανε μεταπτυχιακό στην Προϊστορική αρχαιολογία του Απθ (απ. ό,τι θυμάμαι είχε κάνει μια εργασία σχετικά με τις τοιχογραφίες της Κνωσού). Οπότε, γιατί όχι κι εσύ;
    Ακόμα, λοιπόν, και αν περάσεις στις πανελλαδικές (που είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρεις), σου συνιστώ να κάνεις μια προσπάθεια για το μεταπτυχιακό, οι εξετάσεις γίνονται κάθε Οκτώβρη. Εγώ είχα διαβάσει 20 μέρες, ίσως εσύ που είσαι και από άλλο τμήμα να χρειαστείς το διπλάσιο ή και το τριπλάσιο, αλλά σίγουρα δεν είναι αδύνατο. Στην τελική με ένα μεταπτυχιακό θα πάρεις και δύο μόρια, με το δεύτερο πτυχίο όμως όχι. Επιπλέον,  έχεις και τις ίδιες παροχές (π.χ. πάσο) που έχει και ο προπτυχιακός φοιτητής.Αν χρειστείς οποιαδήποτε πληροφορία, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

     Στο λέω εκ πείρας ότι το δεύτερο πτυχίο μοιάζει πολύ πιο ζόρικο από το μεταπτυχιακό. Εγώ φέτος πέρασα στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών, επειδή μου αρέσει πολύ η Νεότερη Πολιτική Ιστορία και η πολιτική Φιλοσοφία. Μολονότι με συναρπάζει το αντικείμενο,δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω για εξεταστικές (με το ζόρι πιστέυω ότι τον Ιούνιο θα αντέξω να δώσω 2 μαθήματα). Ίσως να φταίει το ότι έκανα μια μικρή προσπάθεια γι τον Ασεπ και κουράστικα, δε ξέρω. Σίγουρα δεν με πιέζει ο χρόνος, το κάνω απλά για γούστο και δε με νοιάζει αν θα τελειώσω τη δεύτερη σχολή σε 7-8 χρόνια (ίσως να μην την τελειώσω κιόλας).Όμως διαπιστώνω τελικά πως οι μεταπτυχιακές σπουδές συνδυάζονται πολύ πιο εύκολα με την καθημερινή δουλειά, παρά οι προπτυχιακές!  

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 26, 2009, 02:29:18 μμ »


    Καλή επιτυχία κι από 'μένα! Ειλικρινά μπράβο σου. Έχω τελειώσει κι εγώ Ιστορικό-Αρχαιολογικό απθ. και τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει πολύ, αλλά δε ξέρω γιατί δεν το έψαξες καθόλου για μεταπτυχιακό στην κλασική αρχαιολογία.   Στην τελική, κλασική φιλολογία έχεις τελιώσει, θα μπορούσες άνετα να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές στην κλασική περίοδο και απλά το καλοκαίρι να πας και σε καμιά ανασκαφή για να δεις τι σημαίνει αρχαιολογία επί του πεδίου. Εγώ μπήκα στο μεταπτυχιακό πριν τρία χρόνια και ειλικρινά περνούσε ο ένας στους 2, ειδικά στην κλασική -που πάντα έχει περισσότερες θέσεις- τα ποσοστά επιτυχίας είναι πάντα υψηλότερα! Και με καθηγητές που έχω μιλήσει για τις νέες φουρνιές μεταπτυχιακών φοιτητών, μου έχουν πει ότι ότι με το ζόρι πολλές φορές συμπληρώνονται οι θέσεις. Να φανταστείς στον δικό μου κλάδο (Προϊστορία) έχουν πάρει φοιτητές και από τμήματα Κοινωνικής ανθρωπολογίας ή Μεσογειακών σπουδών, που έχουν πιο έμμεση σχέση με το αντικείμενο.
    Σίγουρα οι εξετάσεις για το μεταπτυχιακό δεν είναι πανεύκολες, όμως πιστεύω ότι θα πιεστείς περισσότερο αν θα πρέπει να ξαναδώσεις ξανά από την αρχή 52 μαθήματα για ένα πτυχίο. Φαντάσου μάλιστα να πρέπει να ξαναδώσεις μαθήματα που ήδη έχεις περάσει (π.χ. αρχαία, λατινικά, μεφ, νεφ, φιλοσοφία, παιδαγωγικά).Στο μεταπτυχιακό μπορεί τον πρώτο χρόνο να έχεις τρία μαθήματα την εβδομάδα και κάποιες εργασίες, όμως γενικά είσαι πολύ πιο χαλαρός (εγώ για παράδειγμα την τελική μου εργασία την τελειώνω χαλαρότατα, ενώ παράλληλα δουλέυω σε 2 φροντιστήρια, χωρίς εξεταστικές κτλ). Και δεν νομίζω ότι δεν έχεις το υπόβαθρο, αυτό που έχεις ήδη κάνει είναι πολύ σχετικό. Δεν ξέρω τι μαθήματα επιλογής είχες πάρει από το αρχαιολογικό, φαντάζομαι όμως ότι δε θα σου είναι δύσκολο π.χ. να κάνεις μια εργασία πάνω στην επιγραφική, ή στην αρχαία ελληνική θρησκεία κτλ.Εξάλλου έχεις ήδη εξοικείωση και με τις πηγές, πολύ περισσότερο απ' ό,τι ένας αρχαιολόγος. Εγώ πριν 6-7 χρόνια, όταν ήμουν στο προπτυχιακό, είχα γνωρίσει σε μια ανασκαφή  έναν κύριο γύρω στα 35-40 που ήταν φιλόλογος, διορισμένος μάλιστα, και έκανε μεταπτυχιακό στην Προϊστορική αρχαιολογία του Απθ (απ. ό,τι θυμάμαι είχε κάνει μια εργασία σχετικά με τις τοιχογραφίες της Κνωσού). Οπότε, γιατί όχι κι εσύ;
    Ακόμα, λοιπόν, και αν περάσεις στις πανελλαδικές (που είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρεις), σου συνιστώ να κάνεις μια προσπάθεια για το μεταπτυχιακό, οι εξετάσεις γίνονται κάθε Οκτώβρη. Εγώ είχα διαβάσει 20 μέρες, ίσως εσύ που είσαι και από άλλο τμήμα να χρειαστείς το διπλάσιο ή και το τριπλάσιο, αλλά σίγουρα δεν είναι αδύνατο. Στην τελική με ένα μεταπτυχιακό θα πάρεις και δύο μόρια, με το δεύτερο πτυχίο όμως όχι. Επιπλέον,  έχεις και τις ίδιες παροχές (π.χ. πάσο) που έχει και ο προπτυχιακός φοιτητής.Αν χρειστείς οποιαδήποτε πληροφορία, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

     Στο λέω εκ πείρας ότι το δεύτερο πτυχίο μοιάζει πολύ πιο ζόρικο από το μεταπτυχιακό. Εγώ φέτος πέρασα στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών, επειδή μου αρέσει πολύ η Νεότερη Πολιτική Ιστορία και η πολιτική Φιλοσοφία. Μολονότι με συναρπάζει το αντικείμενο,δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω για εξεταστικές (με το ζόρι πιστέυω ότι τον Ιούνιο θα αντέξω να δώσω 2 μαθήματα). Ίσως να φταίει το ότι έκανα μια μικρή προσπάθεια γι τον Ασεπ και κουράστικα, δε ξέρω. Σίγουρα δεν με πιέζει ο χρόνος, το κάνω απλά για γούστο και δε με νοιάζει αν θα τελειώσω τη δεύτερη σχολή σε 7-8 χρόνια (ίσως να μην την τελειώσω κιόλας).Όμως διαπιστώνω τελικά πως οι μεταπτυχιακές σπουδές συνδυάζονται πολύ πιο εύκολα με την καθημερινή δουλειά, παρά οι προπτυχιακές!  
[/quote]συμφωνώ...εξεταστική...ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Μέχρι και τον ΑΣΕΠ προτιμώ από μία εξεταστική περίοδο ως προπτυχιακός. σε ποιο πανεπιστήμιο κάνεις μεταπτυχιακό  Despoina 25? δε νομίζω σε πολλά πανεπιστήμια να μπαίνουν τόσο εύκολα...σκέφτομαι κλασικό, καλσίκή αρχαιολογία, διδακτική ιστορίας...πολλά μεταπτυχιακά με ενδιαφέρουν
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 26, 2009, 03:30:32 μμ »
 Στο απθ κάνω μεταπτυχιακό.  
   

Για τη διδακτική της Ιστορίας υπάρχει ένα μεταπτυχιακό στο απθ, στο παιδαγωγικό δημοτικής. Όπμως τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα, γιατί οι διαδικασίες είναι λίγο αδιαφανείς.  Έδωσε ο θείος μου π.χ. ο οποίος ήταν δάσκαλος, με εμπειρία στα πομακοχώρια, σεμινάρια μουσειοπαιδαγωγικής και δημοσιεύσεις και δεν τον πήρανε (ίσως γιατί ήξερε πιο πολλά από αυτούς). Η κολλητή μου έδωσε στο ίδιο μεπταπτυχιακό, βγήκε πρώτη στις γραπτές εξετάσεις είχε βαθμό πτυχίο, proficiency κτλ και όμως δεν την πήρανε και δέχτηκαν άτομα που είχαν γράψει κάτο από τη βάση. Όταν πήγε να διαμαρτυρηθεί στη γραμματεία της είπαν με θράσος" το παιδί είχε γράψει για 10 και καταλάθος του είχαμε βάλει 01), δεν την άφησαν ούτε να κάνει ένσταση.
    Έτσι κι εγώ, παρόλο που με ενδιέφερε η διδακτική, προτίμησα να δώσω στο αρχαιολογικό, όπου οι διαδικασίες είναι πιο καθαρές.Όχι ότι δεν έχω ακούσει και για το αρχαιολογικό σενάρια για ειδική μεταχείρηση φοιτητών, ωστόσο υπάρχουν εξετάσεις, γεγονός που διασφαλίζει ως ένα βαθμό την αξιοκρατία. Η συνέντευξη μετράει 25% μόνο. Απλά τελευταία στο αρχαιολογικό και στα μεταπτυχιακά της ιστορίας η ζήτηση δεν είναι πολύ μεγαλύτερη από την προσφορά, ίσως λόγω της ανεργίας που υπάρχει στον αρχαιολογικό κλάδο. Αντίθετα, τα παιδαγωγικά, οι διδακτικές κτλ έχουν ζήτηση λόγω της μεγαλύτερης μοριοδότησής τους, γεγονός που σαφώς αυξάνει τον ανταγωνισμό.
     Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για το μεταπτυχιακό του Βόλου, το οποίο βέβαια είναι λίγο πιο διαθεματικό (π.χ. κάνεις και ιστορία και ανθρωπολογία μαζί). Επίσης έχω δει ένα ενδιαφέρον μεταπτυχιακό στη διδακτική στο site του Ιονίου, αλλά ποιος πάει στην Κέρκυρα αν δεν μπορεί να εξασφαλίσει τα προς το ζην;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2009, 03:46:32 μμ από despoina25 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 26, 2009, 03:40:22 μμ »
daffyduck ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...Τη λατρεύω την αρχαιολογία...Μακάρι να μπορέσω να ασχοληθώ εις βάθος και να μη με καταπιούν στην πορεία οι βιοτικές μέριμνες και δεν μπορέσω να την τελειώσω..

despoina25 είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μου λες για το μτπτχκ...Ο Συρής που τον είχα στη ρωμαική μου είχε προτείνει να κάνω στην αρχαία ιστορία.Θα τα ψάξω λίγο το καλοκαίρι αν και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να εντρυφήσω σε βάθος στη σχολή, ενώ το μτπτχκ συνήθως εξειδικεύεται.Φαντάζομαι ότι τα κοινά μαθ θα τα αναγνωρίσω όπως επίσης και πληθώρα επιλογης που είχα πάρει από το τμήμα (φάκλαρη,βουτηρά, κορτη-κόντη, δούνα-σμιτ,σουρή, ξυδόπουλο και κάποιους άλλους που δεν τους θυμάμαι τώρα).

Σας φιλώ τώρα και πάω να ρίξω μια ματιά στα λατινικά, γιατί δίνω αύριο....
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 26, 2009, 03:54:56 μμ »
  Στην αρχαία Ιστορία τα πράγματα για 'σενα θα είναι εύκολα, γιατί η ύλη είναι κυρίως αρχαία ιστοριογραφία. Ωστόσο εγώ σου πρότεινα το μεταπτυχιακό, γιατί μου είπες ότι σε ενδιαφέρει κυρίως κλασική αρχαιολογία. Στη σχολή θα κάνεις πολλά άλλα (π.χ. προϊστορικά, βυζαντινά, ιστορία τέχνης, ιστορίες, λαογραφίες, ανθρωοπολογίες).  Αν σε ενδιαφέρουν, εύγε! Απλώς να ξέρεις ότι είναι πολλοί λίγοι οι καθηγητές στο αρχαιολογικό του απθ, που είναι επί της ουσίας αρχαιολόγοι.Ο μόνος τρόπος για να εντρυφήσεις είναι να διαβάζεις μόη σου ή να κάνεις καμιά εργασία που και που.  Φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα τμήματα, αλλά ειδικά στο ιστορικό αρχαιολογικό  υπάρχουν άτομα που τελειώνουν, αλλά δεν έχουν ιδέα για το αντικείμενο.

    Καλή επιτυχία στα Λατινικά, αν και νομίζω ότι οι ευχές περιττεύουν!

Αποσυνδεδεμένος THELEA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 26, 2009, 05:02:32 μμ »
γεια σας...μήπως, λέω μήπως καμιά/κανένας εκπαιδευτικός ξέρει ή έχει πρόσβαση σε κάποια ιστοσελίδα που να βγάζει νωρίς τα θέματα των πανελληνίων...συνήθως τα μαθαίνω από το ΥΠΕΠΘ ή το alfavita γύρω στις 10.30..
υπάρχει περίπτωση να τα έχει κάπου νωρίτερα;όχι τίποτε άλλο οι μαμάδες των παιδιών που κάνω μαθήματα είναι χωμένες στο internet και μόλις ανακοινωθούν από το Υπουργείο με βομβαρδίζουν στα τηλέφωνα και μου κάνουν ερωτήσεις, χωρίς να έχω ένα μικρό χρονικό περιθώριο να "δουλέψω" λίγο τις λύσεις...

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 26, 2009, 05:18:49 μμ »
   Εγώ πάντως τα θέματα της λογοτεχνίας την προηγούμενη εβδομάδα τα είδα να δημοσιεύονται πρώτα στο pde και μετά στο Ypepth! Pde και πάλι pde!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.