*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 410111 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #924 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 01:42:06 πμ »
Συνάδελφοι η ύλη μας για το 2015-2016...δείτε το φεκ απο σελ 1820 και μετά για την γ λυκείου...πώς θα τα διδάξουμε όλα αυτά;;;;Σκέφτομαι να αγοράσω τα βιβλία των λόγων και να αρχίσω από τώρα με ότι υπάρχει ήδη στα σχολικά...π΄χ Θουκυδιδη Επιτάφιος και Σικελικα (απ΄ότι βλέπω βρίσκονται στην α λυκείου)

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/204281/to-programma-spoydon-gia-ta-arhaia-ths-g-lykeioy.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:13 »

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #925 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 10:35:35 μμ »
είναι τεράστια η ύλη ή είναι ιδέα μου;
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #926 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:26:30 μμ »
είναι τεράστια η ύλη ή είναι ιδέα μου;
Οχι δεν ειναι ιδεα σου. Αλλα ειναι νωρις ακομα. Θα δειξει τι θα πει ο νεος υπουργος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #927 στις: Ιανουάριος 26, 2015, 01:52:51 μμ »
Συμφωνώ με Ρεγγίνα Φιλίππου: "είναι νωρίς ακόμα", για να πούμε. Οχι για τις προθέσεις του νέου υπουργου, όσο για τον "όγκο" υλης. Νομίζω πως ΔΕΝ είναι τόσο μεγάλη ωστε να μην καλυπτεται. Πιθανότατα επιλογή κάποιων αποσπασμάτων και όχι ολόκληρα έργα. Με το συστημα Δεσμων τα διδαγμένα ηταν πολλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2015, 04:07:12 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:13 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #928 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 07:15:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους σας! Θα ήθελα να μου πείτε πότε είναι καλό να έχει "βγει" η ύλη σε επίπεδο ιδιαίτερων μαθημάτων. Βρισκόμαστε στην 5-6 ενότητα των Ηθικών. Υπολογίζω ως τις 10-15 Μαρτίου να ἐχουμε τελειώσει. Είναι καλά κατά τη γνώμη σας; Έπειτα ξεκινάμε πάλι από Πρωταγόρα την επανάληψη ή με τυχαία σειρά;

Την επόμενη εβδομάδα τελειώνω την ύλη. Βρίσκομαι στο 19 Πολιτικά.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #929 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 07:19:18 μμ »
Συνάδελφοι η ύλη μας για το 2015-2016...δείτε το φεκ απο σελ 1820 και μετά για την γ λυκείου...πώς θα τα διδάξουμε όλα αυτά;;;;Σκέφτομαι να αγοράσω τα βιβλία των λόγων και να αρχίσω από τώρα με ότι υπάρχει ήδη στα σχολικά...π΄χ Θουκυδιδη Επιτάφιος και Σικελικα (απ΄ότι βλέπω βρίσκονται στην α λυκείου)

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/204281/to-programma-spoydon-gia-ta-arhaia-ths-g-lykeioy.html

Πιστεύω πως έχουν να γίνουν πολλές αλλαγές φέτος και μέσα σε αυτές θα είναι και αυτό που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #930 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 11:18:33 μμ »
Θα ήθελα να μου πει κάποιος για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να βαθμολογούμε τις απαντήσεις στις ερμηνευτικές ερωτήσεις του διδαγμένου κειμένου. Ποια στοιχεία θεωρούνται θετικά σε μια απάντηση και ποια αρνητικά;

Αποσυνδεδεμένος elpida31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #931 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 12:54:02 πμ »
Καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι βοήθεια!Θα ήθελα να με βοηθήσετε στους συλλογισμούς στα ηθικά νικομάχεια (προκείμενες -συμπέρασμα). Μου το ζήτησαν τα παιδιά για καθεμιά ενότητα!Βοήθεια!Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος ellitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #932 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 11:57:36 πμ »
Καλημερα!!!!Γνωριζει κανεις αν τελικα θα ισχυσει η νεα υλη που ειχαν βγαλει,αφου θα διατηρηθει το συστημα των τεσσαρων μαθηματων?

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #933 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 08:35:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι βοήθεια!Θα ήθελα να με βοηθήσετε στους συλλογισμούς στα ηθικά νικομάχεια (προκείμενες -συμπέρασμα). Μου το ζήτησαν τα παιδιά για καθεμιά ενότητα!Βοήθεια!Ευχαριστώ!
τα έχει όλα το www.study4exams.gr/anc_greek
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #934 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 12:34:57 πμ »
Καλημερα!!!!Γνωριζει κανεις αν τελικα θα ισχυσει η νεα υλη που ειχαν βγαλει,αφου θα διατηρηθει το συστημα των τεσσαρων μαθηματων?
δεν μιλάει κανείς γι' αυτό! το θέμα είναι αν θα αυξηθούν οι ώρες των αρχαίων σε 10. αν τελικά αυξηθούν, η (μεγάλη) νέα ύλη μπορεί να καλυφθεί...
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος ellitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #935 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 02:20:51 μμ »
Σε ενα σχολειο ναι,αλλα σε ενα φροντιστηριο πως?Και αλλα χρηματα για βοηθηματα που θα χρειαστουν μονο για δυο χρονιες?Δεν ειναι αδικο?και μετα τι?πως θα μπαινουν τα παιδια στα πανεπιστημια?οσοι ειμαστε αδιοριστοι θα πεθανουμε?

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #936 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 11:55:56 μμ »
Στην ενότητα 17 των Πολιτικών έχω μπερδευτεί πολύ με την ερμηνεία - μετάφραση και "αντιστοιχία" των πολιτευμάτων κατά τον Αριστοτέλη με τα τότε αλλά και με τα σύγχρονα δεδομένα. Ερώτηση: το πολίτευμα της αριστοκρατίας υπήρχε στην Αρχαία Αθήνα ("Ο Αριστοτέλης, λοιπόν, αναζητώντας το ιδανικό πολίτευμα ξεκινά από τα υπάρχοντα πολιτεύματα της εποχής του" Πηγή:  study4exams) με την έννοια που της δίνει ο Αριστοτέλης δηλαδή ασκούν την εξουσία λίγοι που υπερέχουν κατ΄αρετήν με παιδεία και μόρφωση ? Εγώ νομίζω ότι η αριστοκρατία που υπήρξε στην Αρχαία Ελλάδα βασιζόταν στην ευγενική καταγωγή και στην κατοχή κτημάτων και κοπαδιών άρα αριστοκρατία πλούτου. Είναι ιδεατό το πολίτευμα αυτό? Επίσης η δημοκρατία στην Αθήνα (στα χρόνια του Περικλή όχι η Αθήνα των δημαγωγών) αντιστοιχεί στην "πολιτεία" = το κατεξοχήν πολίτευμα?    ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2015, 11:58:55 μμ από valia87 »

Αποσυνδεδεμένος Πάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #937 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 12:52:30 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το διδαγμένο της γ΄λυκείου και τον τρόπο με τον οποίο κάνετε την επανάληψη πριν τις εξετάσεις.Εγώ εργάζομαι σε φροντιστήριο με ολιγομελή τμήματα,αλλά διαφωνώ εν μέρει με τον τρόπο με τον οποίο οργανώνουμε-εξετάζουμε την ύλη.Ξεκινάτε κι εσείς από Πολιτικά,Ηθικά,Πολιτεία,Πρωταγόρα;Και αν ναι,με ποιο τροπο κανετε την επανάληψη;Εμάς εχει τη μορφή ερωτήσεων και μας λένε τα παιδιά όλα τα σχόλια,αφού πρώτα τα αποστηθίσουν.Μου έχουν πει μάλιστα να μην τους επιτρέπω να ξεχνούν ούτε λέξη και να μη χρησιμοποιούν δικές τους,ούτε άλλα σχόλια από διαφορετικές δηλαδή πηγές..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 216
Σύνολο: 226

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.