*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολόγια μαθητών  (Αναγνώστηκε 86320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 12:33:15 μμ »
ενταξει δεν περιμενω ουτε χαμογελα ουτε να ακουσω κανα ευχαριστω.
Σιγουρα γκρινια και οτι τα παιδια τους αξιζουν κατι καλυτερο μπλα μπλα....
Ισως και ατακες οτι πλεον πιεζονται πολυ (εγω την μονη πιεση που εχω δει ειναι του αγκωνα που εχει πιαστει
να κανει το μαξιλαρι....) και γενικα μερικοι θα ασκησουν πιεση.

Εγω ομως εχω περαιτερω προβληματα, εχω ταξεις που με δυσκολια κανω μαθημα.
Οποτε το ρεζουμε ειναι, θα τους καταστησω σαφες οτι αν δεν αλλαξουν βιολι
και να γινουν ΤΑΞΗ πολυ απλα θα παρουν στο τελος τους ιδιους βαθμους.
Απο εκει και περα ο καθενας θα ορισει το μελλον του οπως νομιζει καλυτερα.

Ξεκαθαροι λογαριασμοι κανουν ξεκαθαρους "φιλους".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:48 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 01:05:03 μμ »
Σιγουρα γκρινια και οτι τα παιδια τους αξιζουν κατι καλυτερο μπλα μπλα....
Ισως και ατακες οτι πλεον πιεζονται πολυ

Συνάδελφε να έχεις στο μυαλό σου επίσης ότι τα παιδιά (στα ΕΠΑΛ) προκειμένου να τη βγάλουν καθαρή λένε πολλά ψέματα!!!
Επίσης εκμεταλεύονται καταστάσεις όπως: Θα έπρεπε να μυρίσεις τα νύχια σου εσύ ότι π.χ. η Καλυψώ πριν ένα μήνα έκανε ένα σημαντικό χειρουργείο στο πόδι της, -ότι της Κικής οι γονείς είναι στα χωρίσματα, -ότι στις 15/11 ώρα 10:21 φώναξες στον Παντελή να κάτσει ήσυχα κ του δημιούργησες αρνητική στάση γα το μάθημα ............

Κ γενικότερα ότι κ καλά στους μαθητές πρέπει να δίνουμε αγάπη κ να  κατανοούμε κάκιστες συμπεριφορές γιατι το 90% απο αυτά έχουν πολλά θέματα!!!
Μόνο ο καθηγτής οφείλει να είναι πάντα χαρούμενος, πάντα ορεξάτος, πάντα προετοιμασμένος, πάντα συμπονετικός ... κ χωρίς προβλήματα!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 03:22:11 μμ »

ότι στις 15/11 ώρα 10:21 φώναξες στον Παντελή να κάτσει ήσυχα κ του δημιούργησες αρνητική στάση γα το μάθημα ............


εχω και αντιθετες καταστασεις,
γονεας μου ειπε οτι ο πατερας του τα χριστουγεννα, τον σαπισε (τον μαθητη) στο ξυλο...
δεν του δινεις και εσυ καμια, μηπως εσενα σε φοβηθει? και καλα εχω το ελευθερο και να μην φοβαμαι
για αντιδρασεις αφου υπαρχει το οκ απο τους γονεις.

Τι της απαντας τωρα?  :-\

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 06:53:37 μμ »
εχω και αντιθετες καταστασεις,
γονεας μου ειπε οτι ο πατερας του τα χριστουγεννα, τον σαπισε (τον μαθητη) στο ξυλο...
δεν του δινεις και εσυ καμια, μηπως εσενα σε φοβηθει? και καλα εχω το ελευθερο και να μην φοβαμαι
για αντιδρασεις αφου υπαρχει το οκ απο τους γονεις.

Τι της απαντας τωρα?  :-\
Απαράδεκτο να φοβούνται οι μαθητές τον εκπαιδευτικό, απαράδεκτο να δίνουν οι γονείς "το ελεύθερο" στους εκπαιδευτικούς ακόμη και να χτυπήσουν τα παιδιά τους μήπως κι έτσι συμμορφωθούν, αλλά εξίσου απαράδεκτο να ψεύδονται οι μαθητές σε βάρος των εκπαιδευτικών, για να γλιτώσουν από τις τιμωρίες και τις επιπλήξεις των γονιών τους! 
Φυσικά οι εκπαιδευτικοί πρέπει, προτού βαθμολογήσουν, να λαμβάνουν υπόψη τους κάποιες ιδιαίτερες συνθήκες και πιθανά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές τους (προβλήματα υγείας, θάνατος γονέα, διαζύγιο ...), αλλά δε γίνεται να είναι συνεχώς ελαστικοί ή υποχωρητικοί, γιατί δε θα μπορούν στο τέλος να σταθούν μέσα στην τάξη! Πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να είναι αντικειμενικοί στο ζήτημα της βαθμολογίας και να μη χαρίζονται βάζοντας μεγάλους βαθμούς, ώστε να μην "κοπούν" στο τέλος τα παιδιά. Δηλ. να φτάσουμε στο σημείο να επιβραβεύουμε την αδιαφορία των μαθητών και την κακή τους εικόνα μέσα στην τάξη, μόνο και μόνο για να μας λένε "καλούς"; Αγαπώ τους μαθητές, δε σημαίνει πως τους περνάω στα μαθήματα που διδάσκω κι όλα μέλι-γάλα. Σημαίνει πως τους στεναχωρώ με τις παρατηρήσεις και τις συστάσεις μου, τους υπενθυμίζω τις υποχρεώσεις τους ως μαθητές, τους παρακινώ για καταβολή μεγαλύτερης προσπάθειας και τους καθιστώ σαφές από την αρχή τι είναι αποδεκτό και τι όχι μέσα στην τάξη και στο σχολείο!
Ορθώς οι προηγούμενοι συνάδελφοι επιμένουν σε μια αυστηρότερη γραμμή βαθμολόγησης, χωρίς να επηρεάζονται από άλλους συναδέλφους, γιατί μόνο έτσι ο εκπαιδευτικός θα έχει κύρος και στα μάτια των μαθητών, αλλά και των γονιών τους. Και μη μου πει κάποιος πως οι γονείς (σχεδόν στο σύνολό τους) δεν ξέρουν τι παιδιά έχουν και τι είδους μαθητές είναι, γιατί αυτό δεν το δέχομαι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:48 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 07:19:28 μμ »

 Αγαπώ τους μαθητές, δε σημαίνει πως τους περνάω στα μαθήματα που διδάσκω κι όλα μέλι-γάλα. Σημαίνει πως τους στεναχωρώ με τις παρατηρήσεις και τις συστάσεις μου, τους υπενθυμίζω τις υποχρεώσεις τους ως μαθητές, τους παρακινώ για καταβολή μεγαλύτερης προσπάθειας και τους καθιστώ σαφές από την αρχή τι είναι αποδεκτό και τι όχι μέσα στην τάξη και στο σχολείο!



Οταν ημουν στη σχολη, θυμαμαι ενα καθηγητη που μου ειχε πει το εξης:
Οταν θα περασουν τα χρονια, τους καθηγητες που θα θυμασαι, δεν ειναι αυτοι που σου βαζανε ευκολα βαθμους η σε ειχαν στα ωπα ωπα, αλλα αυτους που με χιλιους τροπους και προσπαθειες, σου εδωσαν τα εφοδια και τις γνωσεις για να προχωρησεις επαγγελματικα.

Σημερα, αν εχω μαθει κατι χρησιμο και μπορω να το μεταδιδω (ναι απο αυτους τους λιγους που δεν μου εβαζαν βαθμους)
το ωφειλω σε αυτους κυριως.
Αλλα εδω δεν ειναι το θεμα μας αν θα μαθουν η οχι καποια παιδια το μαθημα που μπαινει ο καθηγητης να διδαξει,
αν ο Χ καθηγητης θα εχει την ησυχια του και θα γλυτωσει απο δυσαρεστες σκηνες η και ακομα αν θα τα εχει καλα με διαφορες ντοπιες ιστοριες αν με εννοεις....

Απο ολα αυτα προτιμω να κανω αυτο που πρεπει για τα παιδια και ας χαλαστει τροπο τινα ο καθε γονεας.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 11:35:23 μμ »
Αγαπώ τους μαθητές δεν σημαίνει τους βάζω μεγάλους βαθμούς.
Πολλοί, όπως λέτε, βάζουν μεγάλους βαθμούς για να το παίξουν καλοί και να μην έχουν παράπονο.

Αλλά ούτε και το αντίθετο ισχύει απαραίτητα. Ότι ένας καθηγητής βάζει μικρούς βαθμούς δεν σημαίνει ότι ενδιαφέρεται για το καλό των μαθητών του και "μοχθεί" για την πρόοδό τους.
Συχνά το κάνει είτε "εκδικητικά", είτε για να τους ελέγχει με την απειλή ότι θα τους κόψει αν δεν κάθονται ήσυχα.

Δεν νομίζω ότι συσχετίζεται το βάζω ή δεν βάζω καλούς βαθμούς, με το αγαπάω ή δεν αγαπάω τους μαθητές μου και προσπαθώ ή δεν προσπαθώ για αυτούς.

Ο καθένας ανάλογα με την κρίση του θα πρέπει να βάζει βαθμούς, αναλογικά πάντα με την προσπάθεια που κάνουν ή δεν κάνουν οι μαθητές. Δεν υπάρχουν διακιολογίες περί πίεσης από το σύλλογο, ένανα ότι κάνουν οι πιο παλιοί κτλ. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2016, 01:10:15 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 01:38:32 πμ »
ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν επραξα σωστα,
το κριτηριο μου για τους βαθμους ηταν αυστηρα πρωτα απο ολα η αξιολογηση μου
στο τι γνωσεις καταφεραν να αποκομισουν οι μαθητες και πολυ δευτερα τα υπολοιπα,
πχ θεματα συμπεριφορας κλπ.

Ξαναβλεπωντας τους βαθμους πανω στις καρτελες, μου ηρθε ενα κυμα αμφισβητησης
γιατι εβλεπα και την φωτογραφια του μαθητη που πηρε πχ ενα 16,
και ειπα (οχι φωναχτα) "μα αυτος 16 που μου ειχε αλλαξει τα φωτα?"
Αφου αποφορτιστηκα, κατεληξα οτι προτιμω να ειμαι αντικειμενικος περα απο τον αρνητισμο
που μου εβγαζε η φατσα του μαθητη.
Ναι 16 και ας ηθελα με πολυ χαρα να του βαλω 10 με το ζορι, προφανως αυτο που αναφερει ο/η niteulf ισχυει.

Ο σωστος και γνωστικα εξοπλισμενος αυριανος επαγγελματιας δεν εχει να κανει με το ποσο μου σπαει εμενα τα νευρα
και καλο θα ειναι να ειμαστε αποφορτισμενοι ειτε κρινοντας θετικα καποιο ειτε αρνητικα.
Ο γλυκουλης μαθητης που προσπαθει να περασει σαν καλο παιδακι, στουρνος ατελειωτος ομως,
στη  δουλεια του πολυ πιθανον να ειναι αχρηστος γιατι πολυ απλα βρηκε ενα τροπο να προχωραει στη ζωη του
χωρις να τον ενδιαφερει να αποκτησει εφοδια.
Το δραμα ομως στη ζωη, ειναι οτι οταν κανεις μια δουλεια, οι απαιτησεις δεν μειωνονται με το αν εισαι καλο παιδι
αλλα με το αν εχεις σπασει το κεφαλι σου, αν εχεις ξενυχτησει, αν γενικως καταφερες να ανεβεις επιπεδα.


Αλλα ολα αυτα για αρκετους συναδελφους ειναι ψιλιες ελιες και για να γινω πιο ειλικρινης,
ολα αυτα τα συζηταω μονο εδω, παρακατω δεν τολμαω να ανοιξω τοσο εκτενη συζητηση.
Ειτε θα πανε τσαμπα, ειτε στη χειροτερη θα τσακωθω και τελικα δεν θα βρεθει ακρη.


Το μονο καινουριο που μπηκε στη ζωη μου, ειναι οτι απομυθοποιησα τον εκπαιδευτικο κλαδο, (με μολις 4 μηνες υπηρεσια)
ενω τον ειχα ας πουμε καπως ψηλα, τελικα ο βασιλιας ειναι γυμνος.
Σε ενα σοβαρο ποσοστο, αντιληφθηκα οτι πολλα πραγματα κρυβονται και πασπαλιζονται για να φαινονται
ομορφα σε ενα κοσμο αγγελικα πλασμενο....

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 01:22:01 μμ »
@fertility
νομίζω καλά έκανες αφού έτσι ένοιωσες ότι έπρεπε να κάνεις.
Τα σχόλια μου είναι γενικά και δεν αναφέρομαι σε σένα.
Πάντως, αν πρόκειται για ΕΠΑΛ, από γονείς θα έχεις μηδενικές αντιδράσεις. Λίγοι γονείς εκεί ενδιαφέρονται για τη βαθμολογία των παιδιών.

Κανονικά θα έπρεπε σε κάθε εξάμηνο να γίνεται μία συζήτηση των καθηγητών σχετικά με την πρόοδο των μαθητών και την επίδοσή τους. Εμείς, ο καθένας κάνει ότι νομίζει, γι αυτό και παρατηρούνται τεράστιες αποκλίσεις.

Ξέρω συνάδελφο που τους βάζει όλους από 17 και πάνω!!!
Παρόλα αυτά έχει και αυτός παράπονα από τους μαθητές. Γιατί αυτός που παίρνει 17, γκρινιάζει ότι άλλοι που δεν κάνουν απολύτως τίποτα παίρνουν 20ρια. Δυστυχώς υπάρχουν και αυτά.
 

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 05:50:05 μμ »
 fertility είσαι καινούριος στα ΕΠΑΛ; δεν ξέρεις ακόμα ότι τα ΕΠΑΛ είναι ένας τύπος "σχολείων" όπου άμα δεν έχουν αρκετές εγγραφές μαθητών κάθε χρονιά, τότε δεν δημιουργούνται τμήματα και ειδικότητες και άρα μένουν χωρίς ώρες διδασκαλίας οι εκπαιδευτικοί; κι ότι ο αριθμός των εγγραφών είναι ευθέως ανάλογος της ευκολίας με την οποία θα πάρει ένας "μαθητής" το απολυτήριο; δεν έχεις καταλάβει ακόμα από που ακριβώς τα κρατάνε τα ΕΠΑΛ (δλδ τους διευθυντές και τους καθηγητές τους) οι "μαθητές" τους; ναι, από εκεί που πήγε το μυαλό σου.
Κάνε ότι καλύτερο μπορείς λοιπόν, υπομονή και σου εύχομαι του χρόνου μία καλύτερη τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 06:04:13 μμ »
Ξέρει κανείς να μου πει πότε δίνονται οι βαθμοί του πρώτου τετραμήνου στα λύκεια;

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 06:21:31 μμ »
fertility είσαι καινούριος στα ΕΠΑΛ; δεν ξέρεις ακόμα ότι τα ΕΠΑΛ είναι ένας τύπος "σχολείων" όπου άμα δεν έχουν αρκετές εγγραφές μαθητών κάθε χρονιά, τότε δεν δημιουργούνται τμήματα και ειδικότητες και άρα μένουν χωρίς ώρες διδασκαλίας οι εκπαιδευτικοί; κι ότι ο αριθμός των εγγραφών είναι ευθέως ανάλογος της ευκολίας με την οποία θα πάρει ένας "μαθητής" το απολυτήριο; δεν έχεις καταλάβει ακόμα από που ακριβώς τα κρατάνε τα ΕΠΑΛ (δλδ τους διευθυντές και τους καθηγητές τους) οι "μαθητές" τους; ναι, από εκεί που πήγε το μυαλό σου.
Κάνε ότι καλύτερο μπορείς λοιπόν, υπομονή και σου εύχομαι του χρόνου μία καλύτερη τοποθέτηση.

Μεγαλη αλήθεια λες...

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 07:18:04 μμ »
Ξέρει κανείς να μου πει πότε δίνονται οι βαθμοί του πρώτου τετραμήνου στα λύκεια;
Στο ΕΠΑΛ που υπηρετώ δώσαμε σήμερα βαθμούς. Στο ΓΕΛ που συστεγάζεται με το σχολείο μας, έδωσαν βαθμούς πριν 2 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 09:23:39 μμ »
Lasid ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 09:33:25 μμ »
Εμεις στο σχολειο μας απο εβδομαδα!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.