*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολόγια μαθητών  (Αναγνώστηκε 85774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 11:55:26 μμ »
Η δική μου πρόταση είναι η αναλυτική βαθμολογία. Περιγραφική  και αξιολογικη ταυτόχρονα. Θα προμηθευε την απαραίτητη ανατροφοδοτηση αλλά και τα κίνητρα της αξιολόγησης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:56 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 12:47:40 πμ »
 Γενικά η όλη κατάσταση έχει ξεφύγει. Είναι φανερό οτι το σύστημα θέλει εκ βάθρων αλλαγή, αυτό όμως σηκώνει πολλή συζήτηση!
  

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 01, 2016, 10:28:14 μμ »
μετα την μαχη των βαθμων, εκανα ενα μικρο απολογισμο.

Περασα μεγαλο ζορι, εδωσα χοντρες μαχες και μεσα και εξω απο την ταξη,
σημερα βγηκε το πρωτο φως στο ξεφωτο.

Αφου εφαγα ολο τον μηνα, με μια ταξη που κανανε οτι θελανε, αφου εχω φαει καμια δεκαρια κιλα χαρτακια,
αφου δεν τολμουσα να γυρισω την πλατη να γραψω κατι στο πινακα, και καμια δεκαρια αλλα "αφου"
την  προηγουμενη εβδομαδα τους εκανα μια διαλεξη - ξηγα και τους ειπα σε απλα λαικα,
οτι δεν με ενοχλει που πετανε χαρτακια και κανουνε τα χειροτερα.
Επισης δεν υπαρχει καποιο προβλημα και οτι θα παμε ετσι μεχρι το Μαιο - ολα καλα - ολα ανθηρα  8)
Μαλιστα αν θελουν, μπορουμε να πεταμε χαρτακια ολοι μαζι  :P

Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν θα μπορεσουν να γραψουν στο τελος γιατι δεν θα εχουν καταλαβει το μαθημα,
οποτε δυστυχως οι ιδιοι σκαβουν το λακο τους και εκει που θα μπορουσαν να κανουν μπανια τελικα θα διαβαζουν μεσα στη ζεστη.
Οποτε στη ερωτηση αν θα μεινουν στο μαθημα, τους απαντησα οτι οι ιδιοι επιλεγουν αν το περνανε η οχι.
Και αυτο γιατι στις εξετασεις τα παντα ειναι μετρημενα κουκια, γραφεις ? περνας - δεν γραφεις? καλα κρασια....
Το μαθημα ειναι μονο πολλαπλης επιλογης, αντιστοίχηση κλπ και ελαχιστα αναπτυξης, οποτε δεν εχουμε και πολλα να ψυρισουμε.


Ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορειτε να φανταστειτε το χθεσινο μαθημα τι εγινε!
Μπαινω μεσα και ειναι σχετικα ηρεμοι κατι οχι νορμαλ....
Αρχιζω να κανω επαναληψη κεφαλαιου, και ξαφνικα ενας απο τους φασαριοζους αρχιζει να κανει τα δικα του....
εγω δεν μιλησα καθολου, ουτε καν παρατηρηση.
Αμεσως του την πεφτουν 2 μπροστινοι και ενας απο πισω....... "τι ειπαμε? δεν ειπαμε δεν θα κανουμε φασαρια? θες να πεσουνε τιποτα φαπες?'
δυο τρια ατομα στη συνεχεια που προσπαθησαν να δημιουργησουν προβληματα, τους την πεφτανε αλλοι πεντε απο διαφορα σημεια, καποια στιγμη στριμωχνουν ενα με το αγριο και εκει λεω παιδες οχι τσακωμους, ηρεμα.... (αλλα δεν το επα πολυ φανατικα)

Τελικα η ιδια η ταξη αυτορυθμιστηκε και η ιδια η ταξη επεβαλε τους κανονες της χωρις εγω να επιβαλλω τιποτα σε κανενα.
Και αν θελετε το αποτελεσμα οχι μονο με δικαιωνει για τις επιλογες μου, αλλα νιωθω αρκετα ικανοποιημενος.
Και αυτο γιατι εφαγα 2 μηνες κυνηγι, πιεση, φωνες απο γονεις και γενικα δυσκολες καταστασεις,
Αλλα δεν περασε το δικο τους, περασε το δικο μου, αυτο που τους ειχα πει απο την αρχη:΅
Θα μαθετε, θελετε δεν θελετε....τελεια και παυλα

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:01:13 μμ »
Ο καλυτερος τροπος για να πειστουν οι μαθητες για την αξια της ησυχιας στο μαθημα ειναι αυτος ακριβως: να καταλαβουν οτι απο τη συμπεριφορα τους εξαρταται η μαθηση τους (και ο βαθμος που τους απασχολει παρα πολυ). Στο γυμνασιο βεβαια εγω δεν εχω καταφερει να τους ταρακουνησω χρησιμοποιωντας αυτο το επιχειρημα, αλλα χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχει ελπιδα να πιασει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:56 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:33:00 μμ »
εσπερε ισχυει το εξης:
αν πιανεις μαθητες κατα μονας και τους αρχιζεις στο μπλα μπλα, τοτε παιζει να τους βαλεις σε μια σειρα.
Οταν ξαναγυρνανε στη αγελη και τους αφηνεις να γινουν αγελη, τοτε το χανεις το παιχνιδι.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #173 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:38:13 μμ »
Γονιός, παρουσία δικηγόρου, ζητά το λόγο από τον καθηγητή για τους βαθμούς του παιδιού του


https://www.alfavita.gr/arthron/gonios-paroysia-dikigoroy-zita-logo-apo-ton-kathigiti-gia-toys-vathmoys-toy-paidioy-toy

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #174 στις: Μάρτιος 13, 2016, 01:05:29 μμ »
Ώρες ώρες λέω ότι η λύση είναι να βάζουμε σε όλους 20, να είναι ευχαριστημένοι. Θα τρώνε τις φάπες τους στα γραπτά, αλλά θα έχουν το πολυπόθητο 20άρι στον έλεγχο, θα μας αφήνουν εμάς ήσυχους να κάνουμε τη δουλειά μας διδάσκοντας όποιον ενδιαφέρεται να μάθει χωρίς να σπαταλάμε φαιά ουσία και εργατοώρες σκεπτόμενοι αν ο τάδε πρέπει να πάρει 13 ή 14, ή 19 ή 20. Έτσι κι αλλιώς, πανελλήνιες θα δώσουν όλοι.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #175 στις: Μάρτιος 13, 2016, 02:09:22 μμ »
ειμαι απο την μειοψηφια που δεν λειτουργει με βαση την δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια η μου φαινεται?
καταλαβαινει κανεις οτι δημιουργουμε (και ευλογουμε) μια φαντασιακη πραγματικοτητα στο τομεα των γνωσεων?

Δεν θελω να κανω συγκρισεις, αλλα δουλευα για πολλα χρονια στον ιδιωτικο τομεα, ειχαμε και εκει τα (πολλα) στραβα μας  αλλα τουλαχιστον οι περισσοτεροι προσπαθουσαν για το καλυτερο οτι και να σημαινει αυτο.
Εδω βλεπω πως θα προσπαθησουμε για το χειροτερο, αν αυτο ευνοει την ησυχια μας!!!

Ας ερθει και ο αρειος παγος να με τσεκαρει, εγω θα κανω την δουλεια οπως εγω νομιζω καλυτερα.

Οτι λεω, το λεω πολυ εκνευρισμενος, γιατι εχω αρκετα στοχοποιηθει εδω που ειμαι.
Με πιεζουν καμποσοι γονεις, οι καθηγητες με κυττανε με συμπαθεια (αλλα στριβουν το κεφαλι οταν πρεπει),
και ηδη δυο μαθητες με εχουν απειλησει δημοσια (θα τα πουμε εξω.... ξερω που μενεις.... ξερω που πας τα βραδια.... και η λιστα εμπλουτιζεται) και το χειροτερο απο ολα, ειναι οτι βλεπω μια σιωπηλη ομερτα ολοι να λιβανιζουν το ιδιο τροπαρι: ελα μωρε κανε την κοροιδα να τελειωνουμε....


Και ειμαι βεβαιος οτι ακομα και εδω μεσα κυκλοφορει τετοιος κοσμος.
Ειλικρινα ντροπη οση τουλαχιστον υπαρχει ακομα.


Οσο για μενα, δεν ξερω για ποσο ακομα θα την βγαζω καθαρη, και αν θα τελειωσω φυσιολογικα την χρονια μου.
Ισως γιατι τους εχω μπερδεψει με καποιες τακτικες μου και τους δειχνω οτι ολη μου η προσπαθεια γινεται οχι γιατι εχω κατι μαζι τους αλλα γιατι προσπαθω να τους μαθω 5-10 πραγματα που αυτοι επελεξαν οτι θα τους ειναι χρησιμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2016, 02:11:39 μμ από fertility »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #176 στις: Μάρτιος 13, 2016, 02:13:55 μμ »
Γονιός, παρουσία δικηγόρου, ζητά το λόγο από τον καθηγητή για τους βαθμούς του παιδιού του


https://www.alfavita.gr/arthron/gonios-paroysia-dikigoroy-zita-logo-apo-ton-kathigiti-gia-toys-vathmoys-toy-paidioy-toy
Και γεννάται το ερώτημα, με ποιο μαθηματικό τύπο μπορεί να υπολογιστεί ο μέγιστος αριθμός εξώδικων που δύνανται να κατατεθούν σε σχέση με τη βαθμολογία σε ένα σχολείο για ένα τρίμηνο/τετράμηνο;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #177 στις: Μάρτιος 13, 2016, 05:25:20 μμ »
ειμαι απο την μειοψηφια που δεν λειτουργει με βαση την δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια η μου φαινεται?
καταλαβαινει κανεις οτι δημιουργουμε (και ευλογουμε) μια φαντασιακη πραγματικοτητα στο τομεα των γνωσεων?

Δεν θελω να κανω συγκρισεις, αλλα δουλευα για πολλα χρονια στον ιδιωτικο τομεα, ειχαμε και εκει τα (πολλα) στραβα μας  αλλα τουλαχιστον οι περισσοτεροι προσπαθουσαν για το καλυτερο οτι και να σημαινει αυτο.
Εδω βλεπω πως θα προσπαθησουμε για το χειροτερο, αν αυτο ευνοει την ησυχια μας!!!



Η απαξίωση της βαθμολογίας για μένα δεν είναι κάτι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Είμαι πεπεισμένη ότι ο βαθμός λειτουργεί εις βάρος της γνώσης, με την υπάρχουσα νοοτροπία. Όσο μπορώ προσπαθώ να εμφυσήσω στους μαθητές μου την άποψη ότι σημασία έχει το τι θα μάθουν σε βάθος χρόνου και όχι ο βαθμός που θα πάρουν αλλά συναντώ απέναντί μου έναν τοίχο. Κάνω όσο μπορώ καλύτερα τη δουλειά μου στον τομέα της αξιολόγησης, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι ο βαθμός με το ισχύον σύστημα δεν αποδεικνύει τίποτα παραπάνω από μια απλή συγκριτική κατάταξη της επίδοσης των μαθητών. Είμαι υπέρ της περιγραφικής αξιολόγησης η οποία προφανώς συνοδεύεται από κάποιον φόρτο εργασίας, αλλά ουδόλως με αφορά, από τη στιγμή που θεωρώ ότι μπορεί να έχει όφελος.

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 30, 2020, 12:15:24 πμ »
Οι φετινοι μετεξεταστεει στο γυμνάσιο, πότε θα εξεταστούν;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 30, 2020, 12:16:31 πμ »
Οι φετινοι μετεξεταστεει στο γυμνάσιο, πότε θα εξεταστούν;

Απλά δεν θα υπάρχουν μετεξεταστέοι φέτος...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 30, 2020, 12:29:34 πμ »
Με 8 και 10 στα δύο τετραμηνα θα υπάρξουν. Το ίδιο και με δύο εννιάρια .

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 30, 2020, 12:33:11 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι θα υπάρχει.. "αυστηρή σύσταση" (κατά τον Χαρδαλιά) για.. κατάλληλη βαθμολογία στο 2ο τετράμηνο  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.