*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές πρώτου διορισμού  (Αναγνώστηκε 112839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #378 στις: Ιούλιος 12, 2009, 11:59:58 πμ »
Αν ο διορισμός δεν είναι με κεφαλαία(για να το πω κάπως απλοΐκά) π.χ. αν είναι Γ Έβρου δεν είσαι υποχρεωμένος να μείνεις 2 χρόνια, παρά το γεγονός ότι σίγουρα θα σε στείλουν σε δυσπρόσιτο εκεί.Όταν βγουν οι περιοχές θα τα πούμε πιο αναλυτικά, αν δεν εχεις πρόβλημα με απόσταση η Β και η Γ Έβρου είναι χλιδή, από 8 και πάνω μόρια και κανένα με άσχημο δρόμο,( Πάλι διαφημίζω όπως λέει και ο συνάδεφος Νίκος  ;D) Σε ένα χρόνο είσαι σίγουρα πίσω  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:00 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #379 στις: Ιούλιος 12, 2009, 12:15:55 μμ »
Απλά θα ήθελα να μαζέψω αρκετά μόρια φέτος ώστε να έχω ελπίδες να έρθω κάπου κοντίτερα την 2η χρονιά. Δεν θα ήθελα να πάω σε ένα σχολείο και να πάρω 6 μόρια και μετά να μην μπορώ να γυρίσω με τίποτα κοντά αλλά να χρειαστώ και 2ο χρόνο υπηρέτησης. Αν είναι έτσι προτειμώ να πάω 2 χρόνια σε δυσπρόσιτο με 2x10 μόρια αυξάνοντας την πιθανότητα επιστροφής μου στην έδρα μου.
Αλλά αν θέλετε ας μείνουμε στο σενάριο του ενός έτους σε δυσπρόσιτο να δούμε αν γίνεται...πιστεύυω πως η κουβέντα αυτή αφορά πολύ κόσμο άσχετα από το πόσο ψηλά βρίσκεται στην λίστα πόσο μάλλον αυτούς που βρίσκονται χαμηλότερα. Χαμηλότερα από εμένα αποκλείεται πάντως.

Περίμενε μέχρι να βγουν οι περιοχές και τα ξαναλέμε. Αν π.χ. σου βγει ένα δυσπρόσιτο στην Αρκαδία δεν θα ήταν άσχημο δεδομένου ότι είσαι από Κόρινθο... άσε που αν δεν σε φτάνουν τα μόρια της 1 χρονιάς για να πας Κόρινθο , δεν βλέπω που είναι το κακό της 2ετους δέσμευσης σε δυσπρόσιτο... βέβαια έτσι σκέφτομαι εγώ...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #380 στις: Ιούλιος 12, 2009, 12:26:17 μμ »
Δίκιο έχεις knk αλλά αν τελικά είναι τυχερός και διοριστεί φέτος, ούτε μία στο εκατομμύριο να ...ξεμείνει το δυσπρόσιτο Αρκαδίας.Κάνε ένα κόπο και κοίτα που διορίστηκαν τα τελευταία χρόνια οι 20 τελευταίοι Ασεπ στην ειδικότητά μας. ;)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #381 στις: Ιούλιος 12, 2009, 12:48:48 μμ »
Δίκιο έχεις magda.. ας το κάνω πιο ρεαλιστικό.. αφού είναι από Κόρινθο , θεωρώ καλύτερο το δυσπρόσιτο της Ζακύνθου παρά της Θράκης ...
πέρσι διορίστηκα... φουλ στο νησί ήταν πέρσι.. αρκετοί από τους τελευταίους πήγαν Κυκλάδες ή δεν θυμάμαι καλά ?

Δίκιο έχεις knk αλλά αν τελικά είναι τυχερός και διοριστεί φέτος, ούτε μία στο εκατομμύριο να ...ξεμείνει το δυσπρόσιτο Αρκαδίας.Κάνε ένα κόπο και κοίτα που διορίστηκαν τα τελευταία χρόνια οι 20 τελευταίοι Ασεπ στην ειδικότητά μας. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:00 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #382 στις: Ιούλιος 12, 2009, 01:56:01 μμ »
Εδώ υπάρχουν περιοχές διορισμού για κάποιες ειδικότητες.
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank09_7_9_0428.php

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #383 στις: Ιούλιος 12, 2009, 02:16:17 μμ »
Απλα να πω οτι αυτος ο πινακας αφορα μονο την Α/βαθμια και οτι στων Αγγλικων εχει λαθος.Τη χρονια 2009-10 δε διοριζονται 228, αυτο ειναι το συνολο απο ασεπ κ για τις δυο χρονιες.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #384 στις: Ιούλιος 12, 2009, 02:33:49 μμ »
Πράγματι έτσι έγινε στους μαθηματικούς πέρυσι, επειδή διορίστηκα πρόπερσι δεν είχα δει τα περυσινά!!Το δυσπρόσιτο της Ζακύνθου όμως, αν ανοίξει θα γίνει ανάρπαστο.Και η Β και Γ Κυκλάδων καλά μόρια έχουν,αν και τα πιο πολλά είναι δύσκολα το χειμώνα.Αν δεν βγουν οι περιοχες όσα λέμε είναι εικασίες όμως.Και ο καθένας αποφασίζει μόνος του τι του αρέσει  :)Κάπου είχαμε ξανανοίξει θέμα παλιά για εμπειρίες νεοδιόριστων και άλλο ένα με δυσπρόσιτα.
Για το τέλος αφήνω μια ατάκα από τη φίλη μου Ιωάννα..Ήμασταν εκδρομή στην Κων/λη και λέει ""τελικά καλά περνάμε στα δυσπρόσιτα!!!"" ;D ;D 4 ώρες πριν ήμασταν ακόμη σχολείο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2009, 02:37:41 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #385 στις: Ιούλιος 12, 2009, 02:37:18 μμ »
ο Εβρος ειναι λουκουμακι (εκτος απο την Σαμοθρακη ;D) το ξερω καλα λογω καποιων οκογενειακων κ φιλικων σχεσεων και τον επισκεπτομαι συχνα. τωρα και με την εγνατια δεν το συζηταμε!! αλλα αυτα για κατοικους απο την κεντρικη ελλαδα και πανω  ;)

 λογικα ενας αθηναιος θα θεωρει ποιο κοντινα τα νησια των κυκλαδων.


καλη τοποθετηση σε ολους σας! ε με λιγη υπομονη και με καποιους συμβασμους παντου καλα περνας  :P

αρκει να μην μπαινει και το ζητημα οικογενεια στην μεση! :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2009, 02:38:59 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #386 στις: Ιούλιος 12, 2009, 05:29:52 μμ »

αν διοριστούμε πχ στη Δ δωδεκανησου , δηλ. όχι σε ονομαστικό δυσπρόσιτο και μετά για να τοποθετηθούμε σε σχολε'ιο βάζουμε ονομαστικά

πχ γυμνάσιο κάσου, δεν μένουμε 2ετία ?

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕΟ3
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 12, 2009, 05:44:35 μμ »
Οχι,τοποθετεισαι εκει για ενα χρονο.Μετα το τελος της σχολ.χρονιας δεν ισχυει αλλο η τοποθετηση αυτη.

Αποσυνδεδεμένος den_leei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 12, 2009, 07:03:45 μμ »
Πολύ ωραίο το μουσείο να πάτε όσοι μπορείτε να δείτε τι έχουν πάρει και πόσο μεγαλειώδες ήταν το έργο για την εποχή του.

Λοιπόν είμαι οκ με όλα αυτά που συζητήσαμε. Αν αναφερθεί ονομαστικά το δυσπρόσιτο πρέπει να μείνω εκει 2 χρόνια. ΑΝ είναι η περιοχή είμαστε για έναν χρόνο. Αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι πως στην εγκύκλιο διορισμού του 2008-09 αναφέρει μόνο περιοχές που δεν έχουν δυσπρόσιτα μέσα ή κάνω λάθος; ας πουμε πουθενά δεν αναφέρει να δηλώσω Δ δωδεκανήσου αλλά κάποια από τα σχολεία της Δ Δωδεκανίσου με κεφαλαία ως δυσπρόσιτα. Αρα αντικειμενικά δεν μπορεί να συμβεί αυτό το σενάριο να διοριστώ στην Δ Δωδεκανήσου.

Στην Αρκαδία τέλεια θα ήταν αλλά δε νομίζω πως έχω ελπίδες να παω τόσο κάτω που είμαι.Εννοείται πως αν τύχει κάτι τέτοιο θα είναι πολύ καλό για εμένα και κάθομαι άνετα 2 χρόνια.
Για τον Εβρο δεν έχω πρόβλημα αλλά για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να πάρω 12 μόρια από ενα νησί. Και από τον Εβρο να είναι δε με πειράζει καθόλου πάντως. Απλά θέλω να πάρω 10-12 και όχι 6.

Καταλαβαίνω πως πρέπει να βγουν πρώτα η περιοχές(έτσι Μάγδα;) για να κάνουμε μια τέτοια κουβέντα. Το κακό είναι πως μετά δεν έχουμε μεγάλες περιόδους συζήτησης και για αυτό προσπαθώ να ξεψαρώσω μαθαίνοντας από εσάς τους έμπειρους. Μπορώ αν θέλετε να την σταματήσω και να περιμένουμε τις περιοχές.

Τέλος να αναφέρω πως δεν θα με πείραζε να πήγαινα και 2 χρόνια σε ένα νησί ή στον Εβρο. Όμως είμαι βέβαιος πως θα πείραζε την γυναίκα μου και την κόρη μου κι ας μη μου το λέει. Γι αυτό και αναζητώ τον καλύτερο-νόμιμο- συνδυασμό υπηρέτησης και γρήγορης επιστροφής.

Σας ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #389 στις: Ιούλιος 12, 2009, 08:13:15 μμ »
Αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι πως στην εγκύκλιο διορισμού του 2008-09 αναφέρει μόνο περιοχές που δεν έχουν δυσπρόσιτα μέσα ή κάνω λάθος; ας πουμε πουθενά δεν αναφέρει να δηλώσω Δ δωδεκανήσου αλλά κάποια από τα σχολεία της Δ Δωδεκανίσου με κεφαλαία ως δυσπρόσιτα. Αρα αντικειμενικά δεν μπορεί να συμβεί αυτό το σενάριο να διοριστώ στην Δ Δωδεκανήσου.
Τέλος να αναφέρω πως δεν θα με πείραζε να πήγαινα και 2 χρόνια σε ένα νησί ή στον Εβρο. Όμως είμαι βέβαιος πως θα πείραζε την γυναίκα μου και την κόρη μου κι ας μη μου το λέει. Γι αυτό και αναζητώ τον καλύτερο-νόμιμο- συνδυασμό υπηρέτησης και γρήγορης επιστροφής.
Σας ευχαριστώ πολύ

Αν κατάλαβα τι λες , κάνεις λάθος . Πέρσι είχαν βγάλει σε εμάς τους μαθηματικούς Γ Φωκίδας . Και τοποθέτησαν μαθηματικό στο Λιδωρίκι ( της Γ Φωκίδας ) που είναι δυσπρόσιτο . Το θυμάμαι γιατί το είχα δηλώσει , άσχετα που διορίστηκα αλλού.
Δεν πιστεύω η κόρη σου να είναι μικρότερη από 4 ετών και να μην ξέρεις πως δικαιούσαι άδεια ?

Αποσυνδεδεμένος den_leei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 12, 2009, 08:23:24 μμ »
Θα γίνει τον Οκτώβριο 4. τι αδεια δικαιούμαι; ντρέπομαι να ζητήσω άδεια ακόμα δεν διορίστηκα...χαχαχα

Δηλαδή υπήρχε και Γ Φωκίδας και ΓΥΜΝ. ΛΙΔΟΡΙΚΙΟΥ(Π.Χ.); Αν ισχύει αυτό εκανα μεγάλο λάθος...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 12, 2009, 08:36:39 μμ »
Θα γίνει τον Οκτώβριο 4. τι αδεια δικαιούμαι; ντρέπομαι να ζητήσω άδεια ακόμα δεν διορίστηκα...χαχαχα

Δηλαδή υπήρχε και Γ Φωκίδας και ΓΥΜΝ. ΛΙΔΟΡΙΚΙΟΥ(Π.Χ.); Αν ισχύει αυτό εκανα μεγάλο λάθος...

Αααααααααα αυτο με τη μικρή σου δεν το ήξερα!!!Εννοείται πως θα πάρεις άδεια ανατροφής αν δεν τη δικαιούται η γυναίκα σου.Και να μη  ντρέπεσαι καθόλου, θα είσαι με την οικογένειά σου, υπάρχει μεγαλύτερη χαρά??
Συμβουλή: Δεν θα ντρέπεσαι για τα δικαιώματά σου, να ντρέπονται όσοι εφευρίσκουν τρόπους να πίνουν καφέ στο σπιτάκι τους και να παίρνουν τρελλά μόρια, όπως κάτι πιτσιρίκια που πήραν αποσπάσεις στο ΥΠΕΠΘ άνευ λόγου και αιτίας  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.