*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 116293 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 07:30:07 πμ »
Είμαι φιλόλογος κι όχι ιστορικός αλλά τολμώ να πω ότι κατέχω καλύτερα τους Περσικούς και τον Πελοποννησιακό απ' ό,τι τον β' Παγκόσμιο γιατί τους γνώρισα κατευθείαν μέσα από τις πηγές τους (Ηρόδοτος, Θουκυδίδης, Ξενοφών). Είναι ακόμη μεγάλη τύχη να μπορείς να παραπέμψεις στους Φιλιππικούς του Δημοσθένη για να εξηγήσεις το κλίμα στη Ν. Ελλάδα πριν την επικράτηση των Μακεδόνων ή στον Αρριανό για ν' αποδώσεις τη φυσιογνωμία του Μ. Αλεξάνδρου. Επίσης για τη Βυζαντινή περίοδο αισθάνεσαι πιο ασφαλής αν έτυχε να πραγματευτείς εκτενή αποσπάσματα πχ από την Άννα Κομνηνή και τον Ψελλό κλπ..
Για τη νεότερη ιστορία όμως σηκώνω τα χέρια ψηλά...
Πάντως είναι πράγματι μεγάλη ζημιά για τους μαθητές να υποβαθμίζεται από το σύστημα το μάθημα της ιστορίας. Κι εγώ πολύ αργά κατάλαβα την πολλαπλή σημασία του, μέσα από τη διδασκαλία της Έκθεσης. Εκεί συνειδητοποίησα πόσο απαραίτητο είναι όχι μόνο να γνωρίζεις γεγονότα αλλά και να τα συνδέεις με το σήμερα και να βρίσκεις τη σχέση και τη συνέχεια παρελθόντος-παρόντος.
Τελικά για να διδάξει κάποιος ιστορία πρέπει να είναι πρώτα και κύρια ιστορικός αλλά παράλληλα και φιλόλογος και κοινωνιολόγος και εν ολίγοις δάσκαλος με ευρύτατη μόρφωση.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:55 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 07:28:15 μμ »
Το θέμα της ανάθεσης μαθημάτων είναι πολύ μεγάλο και ταλαιπωρεί πολλούς συναδέλφους που αναγκάζονται να διδάξουν μαθήματα που δεν είναι της ειδικότητας τους. Εγώ προσωπικά είμαι νεοδιόριστη ξένης φιλολογίας και διδάσκω μόνο 10 ώρες το μάθημα της ειδικότητας μου. Τις άλλες 10 ώρες για να συμπληρώσω ωράριο διδάσκω οικιακή οικονομία και γεωγραφία! Πιστέψτε με ότι είναι κάτι αρκετά δύσκολο παρόλες τις προσπάθειες που κάνω για να ανταποκριθώ. Στο σχολείο που είμαι συνάδελφος επίσης ξενόγλωσσης φιλολογίας διδάσκει αγωγή του πολίτη, ενώ πέρσυ δίδασκε ιστορία! Δεν είναι καθόλου ευχάριστο να είσαι αναγκασμένος να διδάξεις κάτι που δεν έχεις σπουδάσει, δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και ίσως και να μην σε ενδιαφέρει ως αντικείμενο! Επίσης τα παιδιά το καταλαβαίνουν κι έτσι υπάρχει κίνδυνος να χάσεις την αξιοπιστία σου ακόμα και στο μάθημα της ειδικότητας σου. Αν και θα μπορούσα να διατεθώ στην πρωτοβάθμια, αυτό δεν κατέστη δυνατό, γιατί προβλέπεται ότι πρέπει να εξαντληθούν όλα τα περιθώρια συμπλήρωσης ωραρίου στη δευτεροβάθμια! Ενώ υπήρχαν θέσεις σε δημοτικά της περιοχής μου, δεν μπορούσα να πάω. Ειδικά επειδή είμαι νεοδιόριστη και μου λείπει η εμπειρία ακόμα και στην ειδικότητα μου, το θεωρώ υποτιμητικό να εξαναγκάζομαι να διδάσκω άλλα μαθήματα. Ταυτόχρονα υποτιμάται και το περιεχόμενο των μαθημάτων ανάθεσης, αφού δεν διδάσκονται από καταρτισμένους καθηγητές.


Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 08:10:06 μμ »
Απλά, να υπενθυμίσω ότι στα περισσότερα μαθήματα στα ιστορικά τμήματα, μας πεθαίνουν στις πηγές. Θυμάμαι στην αρχαία ιστορία ότι κάναμε μέχρι και λυρική ποίηση ως πηγή. Έχουμε κι εμείς οι καημένοι επαφή με πρωτότυπα κείμενα αρχαίων, μη μας κοιτάτε έτσι. Απλώς, δεν μας πολυενδιαφέρει η γραμματική!

Εμμένω, ωστόσο, στην αρχική μου άποψη. Τα μαθήματα μας είναι περισσότερο ζήτημα καλής προετοιμασίας και λιγότερο προγενέστερης γνώσης. Απλώς, ανάλογα με την εξειδίκευση μας, μπορεί να γλιτώσουμε λίγο χρόνο. Προσωπικά, για κάποιο λόγο που ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω, μου παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο να ετοιμάσω ένα μάθημα ιστορίας (μέχρι να βρω πηγή που να μου αρέσει, να βρω χάρτες, κλπ κλπ), παρά λογοτεχνία ή έκθεση.

Αποσυνδεδεμένος QUICONQUE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 03, 2008, 04:51:18 μμ »
Πάντως με την "λογική" αυτή πρέπει και γω αν και φιλόλογος να συμπληρώσω τις ώρες μου, αν χρειαστεί, διδάσκοντας το μάθημα των Αγγλικών.  Proficiency,επάρκεια, άδεια διδσκαλίας διαθέτω, why not λοιπόν.... ??? >:(



Γιατί αυτή η άδεια ισχύει μόνο για φροντιστήρια. Άλλο προφ. και άλλο αγγλική φιλ/γία θα σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:55 »

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 07, 2008, 11:54:52 μμ »
και εμείς του ιστορικού κραταμε τις γνωσεις μας και τις σπουδες μας για τον εαυτο μας!!!τι ωραια >:(να ζησει το ελληνικο κρατος ακομη μια φορα!!!

Αποσυνδεδεμένος QUICONQUE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:03:37 πμ »
αλλά μπαίνει το ζήτημα τι σημασία αποδίδουμε στο μάθημα της Ιστορίας. Ασφαλώς και δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται ως δευτερεύον.
Ναι καλά τώρα. Γι' αυτό όλοι βάζουν στόχο 20 για ιστορία; Δεν είναι αλήθεια ότι είναι το πιο εύκολο μάθημα της κατεύθυνσης; Σε ποιό άλλο μάθημα μπορείς να χτυπήσεις 20 και σε ποιό άλλο μάθημα έχουν πάρει τόσοι πολλοί 20άρια;

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 08, 2008, 01:47:10 μμ »
Ίσως όμως να μπαίνει αυτός  ο στόχος γιατί μπορούν να τον πετύχουν. Δλδ με διάβασμα. Δεν θέλει ειδικές γνώσεις...πχ μαθηματικά που πρέπει να τα καταλαβένεις...Διάβασες; είσαι εντάξη...
Λέω τώρα εγώ ...
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 09, 2008, 01:21:59 μμ »
τι λετε ρε παιδια???η ιστορια ευκολο μαθημα??????με 20?????τα λατινικα τοτε τι ειναι???εγω οταν εδινα πανελληνιες το 2002 ιστορια κατευθυνση 18-20 ειχε γραψει 1-2%...αν ειναι δυνατον!!!!!!μαλλον ετσι εχει φτασει να υποτιμαται το μαθηαμα της ιστοριας και να το διδασκουν πραγματικα ανειδικευτικοι!συγνωμη για την σκληρη κριτικη αλλα ειναι προσωπικη αποψη του καθενος...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 09, 2008, 01:49:45 μμ »
Δεν είπα οτι είναι ευκολο. Είπα πως είναι θέμα διαβάσματος. Ενώ τα μαθηματικά κλπ όσο και να διαβάσεις αν δεν τα καταλαβένεις ....βράσε όρυζα.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 09, 2008, 02:01:16 μμ »
Το θέμα είναι ότι εγώ σαν φιλόλογος μπορεί τη στιγμή που διδάσκω να θυμηθώ ένα παράδειγμα,μια δευτερεύουσα αναφορά...κτλ  που θα βοηθήσει τα παιδιά στην εμπέδωση...Επιπλέον το να διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα άλλες ειδικότητες αποδεικνύει την ύπαρξη αρκετών κενών.Τότε γιατί αφήνουν 17000 περίπου φιλολόγους εκτός;;;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 09, 2008, 02:19:17 μμ »
Παιδιά δεν είμαι φιλόλογος.
Όμως είμαι έξω από το χορό και δεν μπορώ να κατανοήσω το πρόβλημα και την κόντρα σας με του Φιλολογικού και Ιστορικού κλπ.
 Όμως διαβάζοντας στο φόρουμ έχω καταλάβει κάποιες από τις "διαφορές" σας.
Ένα έχω να πω όμως. Στην β, γ, και δ, λυκείου είχαμε μια καθηγήτρια που είχε τελειώσει Ιστορικό - Αρχαιολογικό. Και ήταν η καλύτερη φιλόλογος που είχα ποτέ μακράν ...από τους υπόλοιπους. Γινόταν το μάθημα τόσο ωραία που μόνο με της σημειώσεις της και το πλάνο που μας έκανε μειώναμε το χρόνο διαβάσματος στο μισό.

Τωρα για του Πε διάφορους που διδάσκουν το μάθημα αυτό δεν μπορω να το εξηγήσω. Τι σκέφτονται δλδ εκεί στο υπουργείο.... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2008, 02:21:06 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 09, 2008, 02:25:29 μμ »
Δε νομίζω ότι έχει τεθεί θέμα "κόντρας" μεταξύ των διαφόρων φιλολογικών τμημάτων.Η ουσιαστική συζήτηση αναφέρεται κυρίως σε φιλολογικές σχολές και σε σχολές άλλων ειδικοτήτων που διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα....
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος QUICONQUE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 17, 2008, 02:39:00 μμ »
τι λετε ρε παιδια???η ιστορια ευκολο μαθημα??????με 20?????τα λατινικα τοτε τι ειναι???εγω οταν εδινα πανελληνιες το 2002 ιστορια κατευθυνση 18-20 ειχε γραψει 1-2%...αν ειναι δυνατον!!!!!!μαλλον ετσι εχει φτασει να υποτιμαται το μαθηαμα της ιστοριας και να το διδασκουν πραγματικα ανειδικευτικοι!συγνωμη για την σκληρη κριτικη αλλα ειναι προσωπικη αποψη του καθενος...
Ψέμματα είναι; Κοίτα τα στατιστικά. Ιστορία-λατινικά 20 γράφουν οι περισσότεροι (επιτυχόντες), ενώ αρχαία-έκθεση τουλάχιστον 2 μονάδες παρακάτω.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 17, 2008, 03:55:25 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι!
Αυτό το ζήτημα ανάθεσης της Ιστορίας είναι μια πληγή για τον κλάδο μας. Το γνωρίζω από πρώτο χέρι, διότι το έζησα από κοντά. Τη χρονιά που μας πέρασε είχα προσληφθεί ως αναπληρώτρια σε  σχολείο του νομού μου. Εκεί ( 20 χλμ από την πόλη της Άρτας)το Λύκειο συστεγάζεται με το Γυμνάσιο και ζητήθηκαν δύο αναπληρωτές φιλόλογοι για να καλύψουν περίπου 36 ώρες σε Γυμνάσιο και Λύκειο. Αντί να συμβεί αυτό, προσέλαβαν εμένα (ΠΕ02) στο Λύκειο με 21 ώρες και έδωσαν τις Ιστορίες του Λυκείου (εκτός της κατεύθυνσης) σε  ΠΕ13 & τις Ιστορίες Γυμνασίου σε ΠΕ06. Αντιλαμβάνεστε τι αιμορραγία είναι αυτή για τον κλάδο μας, αφού θα μπορούσε να έχει προσληφθεί ένας ακόμη αναπληρωτής ή τουλάχιστον δύο ωρομίσθιοι συνάδελφοι. Είμαι δε απόλυτα σίγουρη ότι αυτό γίνεται σε μεγάλη κλίμακα. Το αξιοσημείωτο είναι ότι οι ίδιοι οι μαθητές του Λυκείου με παρακαλούσαν (λες και ήταν στο χέρι μου να κάνω κάτι) να αναλάβω και τις ιστορίες, γιατί κατανοούσαν ότι ο συνάδελφος της άλλης ειδικότητας δεν μπορούσε να ανταποκριθεί (παρά τις φιλότιμες προσπάθειες) με επάρκεια. Αυτά τα ζητήματα  έπρεπε πρωτίστως να απασχολούν την Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων καθώς και τις κατά τόπους ενώσεις Φιλολόγων ώστε να ασκηθεί πίεση προς αυτή την κατεύθυνση. Διότι οι άνθρωποι του κλάδου μας έχουν σφαιρικότερη αντίληψη γύρω από τα θέματα αυτά και είναι σε θέση να γνωρίζουν καλύτερα τη σημασία της σωστής διδασκαλίας της ιστορίας στη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός αυριανού πολίτη. Και στο δικό μου σχολείο που είμαι ωρομίσθια ,Ιστορία δεν κάνει κανένας Φιλόλογος , μόνο οι καθηγητές Γαλλικών , Γερμανικών κια Νομικών επιστημών


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.