*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 114935 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 02:37:21 μμ »
Συμφωνώ ότι είναι ανεπίτρεπτο να διδάσκουν οι καθηγητές των Ξένων Γλωσσσών Ιστορία και άλλα φιλολογικά μαθήματα αλλά μην πάτε πολύ μακριά..
Όλοι όσοι έχουν Proficiency και άδεια διδασκαλίας διδάσκουν Αγγλικά και οποιαδήποτε άλλη γλώσσα σε φροντιστήρια και στερούν με τον ίδιο τρόπο
θέσεις από εμάς που έχουμε σπουδάσει αυτό.Αυτό δηλαδή γιατί δεν το βλέπει κανείς αγαπητή μου Βιβή?Επειδη δεν είναι θέσεις του Δημοσίου?Είναι
κάτι ανάλογο..Δε λέω να διδάσκουμε εμείς Ιστορία αλλά να μη διδάσκετε ούτε εσείς οι άσχετοι Αγγλικά..

Μη/ συγχέεις το ιδιωτικό με το δημόσιο γαι τον απλούστατο λόγο ότι ο ιδιώτης ιδιωκτήτης φροντιστηρίου έχει το δικαίωμα να προσλάβει όποιον θέλει και κανένας δεν μπορεί να μιλήσει για μη αντικειμενικά κριτήρια επιλογής γιατί δικιά του είναι η επιχείρηση και ό,τι θέλει την κάνει!!!!!!!Αλίμονο αν επικρατήσει η ίδια λογική και στο δημόσιο!!!!!!!
*/


Συμφωνω Αλμαλι!Τι σχεση μπορει να εχει ο ιδιωτικος με το δημοσιο τομεα;Ο επιχειρηματιας κοιτα πως θα βαλει περισσοτερα στην τσεπη του.Εμεις αγωνιζομαστε για να μην επικρατησει τετοιου ειδους δικαιο στον κρατικο τομεα.επισης δεν ετυχε ποτε ν ακουσω γι αναθεση ξενογλωσσων μαθηματων σε μη ξενογλωσσο καθηγητη,συνηθως οι πε05,06,07 φορτωνονται αναθεσεις απο ασχετα αντικειμενα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος may22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 02:45:51 μμ »
Όχι,διαφωνώ σε αυτό που λες.Αν το υπουργείο φρόντιζε να διασφαλίζει τους εκπαιδευτικούς και τα πτυχία τους
δε θα μπορούσε ο κάθε φροντιστηριούχος να παίρνει όποιον το βολεύει και του κάνει κέφι.Θα ήταν αναγκασμένος
να προσλάβει πτυχιούχο.Και η ίση μεταχείριση στην εργασία και τα δικαιώματα πρέπει να είναι τα ίδια είτε είναι δημόσιο
είτε είναι ιδιωτικό.

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 02:54:22 μμ »
Σαφως και πρεπει να ειναι τα ιδια!Η Ελλαδα ειναι πλεον δυο ταχυτητων και αυτο δεν την τιμα.Ομως η οικονομια ειναι καπιταλιστικη και δυστυχως η εκμεταλλευση στον ιδιωτικο τομεα ειναι γεγονος.Αν ομως γινει το ιδιο και ο κρατικος τομεας που υποτιθεται μενει σταθερος σε καποιες αξιες,τοτε ειμαστε καμενοι απο χερι.Το δημοσιο θα γινει χαλια και το ιδιωτικο ακομα χειροτερο.Σκληρη, αλλα αληθεια.

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 09:01:00 μμ »
.Δε λέω να διδάσκουμε  εμείς Ιστορία αλλά να μη διδάσκετε ούτε εσείς οι άσχετοι Αγγλικά..


Άσχετοι??? Σίγουρα είμαι λιγότερο άσχετη στα αγγλικά από ό,τι εσείς στην ιστορία. Αλλά δεν έχει και τόσο σημασία τελικά.
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:14 »

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:19:16 μμ »
Το θέμα αυτό το συζητάμε και στο Διάφορα θέματα για την εκπαίδευση και το τραγικό είναι ότι μέσα από τη συζήτηση κατέληξαν μερικοί καθηγητές των ξένων γλωσσών να θεωρούν ότι είναι φυσικό να συμβαίνει αυτό επειδή πολλοί φιλόλογοι με proficiency διδασκουν αγγλικά σε φροντιστήρια!!!!Είδατε που μας έφτασε ο ανταγωνισμός : να μπερδεύουμε τον ιδιωτικό με το δημόσιο τομέα ;D

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:49:13 μμ »
Καταρχάς πιστεύω ότι το μάθημα της Ιστορίας αντιμετωπίζεται ως δευτερεύον και τριτεύον με το να δίνεται το δικαίωμα και στους ξενόγλωσσους καθηγητές να το διδάσκουν.
Όσον αφορά το δικαίωμα να διδάσκουν αγγλικά οι κάτοχοι Proficiency , δεν είναι κάτι που παρέχεται από το κράτος; Πάνω σ' αυτή τη βάση μπορώ να κατανοήσω τις αντιδράσεις των καθηγητών της αγγλικής.

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:54:30 μμ »
μετά αναρωτιώμάστε γιατί τα παιδιά δεν γνωρίζουν και δεν έχουν  ίχνος ιστορικής συνείδησης,
- γιατί επισταμένως το κράτος απαξιώνει το μάθημα ή ίσως δεν θέλει να μορφωθούν οι νέοι  έπιβάλλοντας ξενόγλωσσους να διδασκουν ιστορία. Είναι πολύ ΘΛΙΒΕΡΟ για πάρα πολλούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος frotri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Dum spiro spero.....
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 02:15:03 μμ »
Αχχχ, πονεμενη ιστορια η Ιστορια συναδελφοι!!

Ας ρωτησει και μας τους ξενογλωσσους καποιος τι τραβαμε που ως ασχετοι ομολογουμενως με το αντικειμενο καλουμαστε να το διδαξουμε;;;;!

Νεοδιοριστη Αγγλικης σε γυμνασιο επαρχιας ειμαι αναγκασμενη να κανω Ιστορια Β' και Γ' Γυμνασιου!!!!Η συναδελφος των γαλλικων πηρε την Α' και τη Γ' τη μοιραζομαστε. Κι αυτο γιατι δε συμπληρωνα ωρες (ειχα 14) και καλα για να μη με στειλουν σε αλλο σχολειο-ωστοσο γνωριζω οτι συναδελφος με λιγοτερες ωρες απλα συμπληρωνει με γραμματειακη υποστηριξη(σε αλλο σχολειο)....!

Το γ* της υποθεσης τουλαχιστον για μενα ειναι οτι ποτε δεν συμπαθουσα την Ιστορια (τι να κανουμε;!) στις πανελλαδικες ηταν το μονο μαθημα που ξαναδωσα δευτερη φορα (!!!) και τωρα τρεχω και δεν φτανω!

Και συμφωνω με οσα λεει ο/η aeee...οσο κι αν προσπαθω για το καλυτερο με θεωρω αθλια στη διδασκαλια της Ιστοριας! Προσπαθω να τους περασω αυτο που θεωρω εγω τωρα οτι θα επρεπε να ειχα κρατησει ως μαθητρια :P

Θα ηταν προτιμοτερο ως δευτερη αναθεση να μας διναν Κειμενα πχ...μια λογοτεχνια την καναμε στο παν/μιο και εχουμε καποιες γνωσεις. Ιστορια τωρα....!

Ξενογλωσσοι πασης Ελλαδος ενωθειτε να το θεσουμε ζητημα στο Παιδαγωγικο Ινστιτουτο! Ν'αλλαξει το μαθημα β' αναθεσης!!!!!

Αυτα!
Σας χαιρετω!

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 03:06:54 μμ »
To θέμα συζήτησης είναι λίγο παλιό βέβαια αλλά πολύ ενδιαφέρον.

Τα Αγγλικά δεν είναι μόνο διδάσκω γραμματική , την οποία δεν διδασκόμαστε στο πανεπιστήμιο αλλά την γνωρίζουμε από πριν , αλλά και ιστορικάκαι πολιτιστικά στοιχεία και γλωσσολογία (φωνητική και κοινωνιογλωσσολογία εντάσσονται στο μάθημά μας και τα χρησιμοποιούμε καθημερινά). Επιτρέψτε μου να πω έχοντας και πτυχίο Αγγλικής αλλά και Proficiency ότι δεν έχει καμία σχέση το προφίσιενσι με το πτυχίο.Αν οι έχοντες το προφίσιενσι βρίσκουν δουλειά σε φροντιστήρια δεν είναι αποτέλεσμα των γνώσεων τους αλλά του ότι πληρώνονται λιγότερο από εμάς .

Τώρα για το γεγονός ότι οι καθηγητές ξένων γλωσσών διδάσκουν ιστορία στην δευτεροβάθμια ίσως να φταίει το ότι το πτυχίο μας γράφει "την αγγλικήν τε την ελληνικήν φιλολογίαν σπουδάσασα" το οποίο σε μπερδεύει . Εγώ δεν ε΄ιχα καν προσέξει αυτή την φράση μέχρι που την παρατήρησε μία φίλη μου γεωλόγος όταν καταθέταμε τα χάρτια μας για τον ΑΣΕΠ. Είναι όντως παραπλανητικό! Πιστεύετε όμως ότι εμείς θέλουμε να διδάσκουμε ιστορία ;

Θα μπορούσαμε όμως να διδάσκουμε γλώσσα γιατί είμαστε άριστοι στην γλωσσολογία και για να μην μου βάλετε τις φωνές , δεν το λέω εγώ αλλά ο Κος Κοντός ο οποίος μας δίδαξε γλωσσολογία (ελληνικό μάθημα ) στο Πανεπιστήμιο Αθηνών , το δεξί χέρι του Μπαμπινιώτη , και ο οποίος μας έλεγε ότι χαίρεται να κάνει μάθημα στους ξενόγλωσσους γιατί έχουν διδαχθεί περισσότερη γλωσσολογία από τους φιλολόγους και ξέρουν πολύ περισσότερα από αυτούς. Καθηγητής πανεπιστημίου είναι κάτι θα ξέρει.

Η αδελφή μου , πτυχιούχος του Ιστορικού Ιωαννίνων , πριν διοριστεί δίδασκε και Αγγλικά ιδιαίτερα και πάντα είχε αμφιβολία για αυτά που δίδασκε και για την προφορά και για τις έννοιες και για πολλά άλλα... Δεν είπε ποτέ όμως την φράση εγώ ξέρω καλύτερα αγγλικά από όσο εσύ ιστορία. Είναι άλλο πράγμα να ξέρεις ιστορία και άλλο να ξέρεις πως να την διδάξεις ώστε να μην είναι βαρετή όπως άλλωστε είναι για τους περισσότερους μαθητές (το ίδιο και τα Αγγλικά).

Αν τώρα εμείς διαφωνούμε δεν φταίνε ούτε οι φιλόλογοι που διδάσκουν ιστορία , ούτε οι ιστορικοί που διδάσκουν αρχαία , ούτε οι θεολόγοι που διδάσκουν βυζαντινή ιστορία (λες και το Βυζάντιο ήταν μόνο θρησκεία) αλλά ούτε και οι καθηγητές Αγγλικών που τους βάζουν να διδάξουν ο,τιδήποτε άσχετο. Φταίει το εκπαιδευτικό μας σύστημα που τα έχει κανει όλα έναν αχταρμά...
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 04:26:16 μμ »

Τώρα για το γεγονός ότι οι καθηγητές ξένων γλωσσών διδάσκουν ιστορία στην δευτεροβάθμια ίσως να φταίει το ότι το πτυχίο μας γράφει "την αγγλικήν τε την ελληνικήν φιλολογίαν σπουδάσασα" το οποίο σε μπερδεύει . Εγώ δεν ε΄ιχα καν προσέξει αυτή την φράση μέχρι που την παρατήρησε μία φίλη μου γεωλόγος όταν καταθέταμε τα χάρτια μας για τον ΑΣΕΠ.
Aσφαλώς και δε φταίει αυτό γιατί τότε οι καθηγητές αγγλικής θα δίδασκαν και άλλα φιλολογικά μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 08:15:52 μμ »
Συμφωνώ με τη vasillo σε αρκετά πράγματα. Εγώ είμαι πε06 απο το Αριστοτέλειο, του οποίου το πτυχίο δεν έχει την αναφορά για την ελληνική φιλολογία. Εϊμαι διορισμένη πε06 και διδάσκω Ιστορία της Ά Λυκείου. Δεν συμφωνώ οτι πρέπει να διδάσκουν Ιστορία οι ξενόγλωσσοι καθηγητές, αλλά το κάνω όσο καλύτερα μπορώ. Δεν λέω οτι είμαι καλή γιατί είναι η πρώτη φορά, αλλά αν το συνεχίσω θα γίνω. Σας λέω όμως για παράδειγμα οτι η προηγούμενη καθηγήτρια ιστορίας της τάξης μου -και ιστορικός- δεν εξέταζε καθόλου τα παιδιά. Εγώ τα εξετάζω στο μάθημα της ημέρας και αυτό δεν τους αρέσει, αλλά το θεωρώ ένα σωστό τρόπο διδασκαλίας, το να εξετάζεις όσα παιδιά θέλουν να εξεταστούν, δηλαδή εθελοντικά κι όχι υποχρεωτικά.
Οι προσεγγίσεις αλλάζουν απο άτομο σε άτομο. Επαναλαμβάνω οτι δεν με θεωρώ κατάλληλη για να το διδάξω, αλλά ούτε είναι κατάλληλοι οι φιλόλογοι να διδάσκουν Κοινωνιολογία. Θέλω να πω οτι δεν πρέπει να εστιάζουμε μόνο στους ξενόγλωσσους, αλλά να δούμε το κακό απο τη ρίζα του, δηλαδή απο την ανάθεση μαθημάτων σε μη ειδικούς.
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σχετικά με το μάθημα των Κειμένων, της Λογοτεχνίας. Έχω μεταπτυχιακό στη Λογοτεχνία και τουλάχιστον το εν τρίτο των μαθημάτων της Αγγλικής Φιλολογίας που έχω πάρει είναι  λογοτεχνικά. Το θεωρώ λοιπόν παράλογο να μπορώ να διδάξω Ιστορία και όχι Λογοτεχνία. Είμαι σε θέση να πιστεύω οτι μπορώ να διδάξω καλύτερα απο πολλούς αποφοίτους και μην πέσετε πάνω μου όλοι οι πε02. Έχω διδάξει και σε Πανεπιστήμιο Λογοτεχνία και έχω και πιστοποιητικό μεταπτυχιακής επιμόρφωσης στη Δημιουργική Γραφή και τέλος πάντων θα ήταν καλό να κοιτάμε τις περιπτώσεις ΜΙΑ προς ΜΙΑ και να μην βάζουμε όλους τους αποφοίτους σε ένα τσουβάλι πε02, 03, 04 κλπ.
Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τα βιογραφικά των εκπαιδευτών, όλοι είναι στην ίδια μοίρα κι ας έχεις δέκα χρόνια εμπειρία σε ιδιωτικό τομέα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλα προσόντα που το Δημόσιο δεν έχει το μυαλό να λάβει υπ' όψη
.

Οι καθηγητές που δεν αρκούνται στο ωράριό τους και κάνουν προγράμματα (αγωγής υγείας, πολιτιστικό κλπ) και τρέχουν για το σχολείο είναι το ίδιο με εκείνους που μένουν στο σχολικό πρόγραμμα;;;;;; Πόσοι καθηγητές ασχολούνται με Προγράμματα; Πόσοι προσφέρουν εθελοντική εργασία που είναι σε πολλούς τομείς ανώτερη απο την υποχρεωτική του σχολείου; Ποιοί κάνουν καινοτομίες στο μάθημά τους;;; Γιατί κοιτάμε τις διαφορές απο πε02 σε πε06 και δεν κοιτάμε οτι δεν είμαστε όλοι οι πεΧΧ ίδιοι επειδή περάσαμε έναν διαγωνισμό ΑΣΕΠ μαζί ;

Δεν είναι ανάγκη να κάνει κανείς τίποτε παραπάνω απο αυτά που του έχουν ορίσει. Είναι όμως πολυτέλεια να μπορείς να το κάνεις κι όχι βάσανο.
Είμαι νεοδιόριστη και δεν ήθελα καν να περάσω. Αλλά μπήκα στο χορό και παίζω. Και κάνω 21 ώρες Αγγλικά και Ιστορία και ανέλαβα πρόγραμμα θεατρικής παράστασης με υπερωρία και κάνω και 2 ώρες παραπάνω απο την υπερωρία μου, δηλαδή συνολικά 25 ώρες. Και ετοιμάζω Project λογοτεχνίας στο μάθημα των Αγγλικών για να αγαπήσουν να παιδιά τα Αγγλικά μέσω ποιημάτων, στίχων και ιστοριών. Μπορώ να τα κάνω γιατί δεν έχω υποχρεώσεις με παιδιά κλπ. Αυτοί που έχουν είναι σε διαφορετική κατηγορία. Εν κατακλείδι, ήθελα να πω οτι εκεί που θα έπρεπε να εστιάσουμε είναι η βελτίωση του εκπαιδευτικού συστήματος. Θέλετε να μου πάρετε τις Ιστορίες; Μετά χαράς. Δώστε μου όμως τις Λογοτεχνίες, δώστε στον καθένα αυτό που του αξίζει κι όχι αυτό που γράφει το χαρτί. Είμαστε άτομα κι όχι ειδικότητες...

Είπα πολλά. Να 'στε καλά.

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:24:59 μμ »
Κι εγώ αγγλικής είμαι και σε καμια περίπτωση, αν μπορούσα να διαλέξω, δεν θα έκανα ιστορία! Το θέμα είναι ότι κανείς δεν μας ρωτά! Πάντως μπορώ να πω πως προσπαθούμε να την κάνουμε όσο καλύτερα γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:30:35 μμ »
έχεις τεράστιο δίκιο σε όλα . Εγώ δεν έχω μεταπτυχιακό και πήρα τομέα λογοτεχνίας. Τι κι αν ήταν ξένη; Αν θυμάμαι καλά στα νέα ελληνικά στην δευτεροβάθμια τα παιδιά διδάσκονται και ξένη λογοτεχνία. Πέρσι έκανα εργασία με τα παιδιά στα πολιτιστικά με΄θέμα την διαμονή του  Lord Byron στην Κεφαλονιά όπου κατοικώ και διδάσκω. Πέρα από ποίηση και τα καταπληκτικά ημερολόγια του Byron τα παιδιά διάβασαν και έμαθαν και ιστορία και το χαρήκαμε όλοι. Είχα διδαχθεί και ΒΥΡΩΝΙΣΜΌ στο πανεπιστήμιο οπότε ... Σας πληροφορώ ότι με αυτό το θέμα σε σχολείο δεν έχει ασχοληθεί κανένας φιλόλογος ή ιστορικός στο νησί. όσοι έχουν κάνει έρευνα και έχουν γράψει βιβλία από τους ντόπιους απλά είχαν πάθος με τον Βύρωνα και δεν είχαν καμία σχέση με την ιστορία ή την φιλολογία. Και αναρωτιέμαι ποιός θα ήξερε περισσότερα να τους πει γι αυτό το θέμα ; Σημασία δεν έχει τόσο ποιός κάνει το μάθημα αλλά το πάθος του και η διάθεση να εμπλουτίζει τις γνώσεις του , τις δικές του και των μαθητών του.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 11:00:42 μμ »
Όταν ανέθεταν τη διδασκαλία του μαθήματος της Ιστορίας στους κλάδους που αναφέρονται στο τίτλο του θέματος, δε νομίζω ότι είχαν κατά νου το πάθος και τη διάθεση του διδάσκοντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.