*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη  (Αναγνώστηκε 304588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #322 στις: Μάιος 04, 2011, 05:34:42 μμ »
Έλα εδώ τώρα μια και σε βρήκα.  :D
Είχα διδαχτεί και ως τώρα ήξερα τα εξής : αιτία+γενική: γενική αντικειμενική, αίτιος+ γενική: γενική της αιτίας. Με ρωτάει λοιπόν μια συνάδελφος:αίτιος πολλών αγαθών και απαντάω αβίαστα γενική της αιτίας. Όχι, μου λέει, γιατί, όταν σημαίνει πρόξενος τινός θεωρείται γενική αντικειμενική και μάλιστα μου ανέφερε και ένα συντακτικό που το γράφει (δε θυμάμαι ποιο). Και της λέω ότι ο Μπαχαράκης, ο Ασωνίτης και το σχολικό συντακτικό το αίτιος+ γενική το δίνουν της αιτίας, άρα γιατί να βασιστούμε σε κάποιο άλλο και ίσως όχι τόσο γνωστό συντακτικό με ρίσκο να θεωρηθεί εσφαλμένο στις Πανελλαδικές. Αποκλείεται, μου λέει, θα πρέπει να τα θεωρήσουν σωστά και τα 2.
Ακούω με προσοχή την άποψή σου.

Τώρα, να σου πω ειλικρινά την άποψη μου, εγώ όλες αυτές τις γενικές θα προτιμούσα να τις λέγαμε απλώς συμπληρώματα στο επίθετο ή στο ουσιαστικό. Και το λέω γιατί με το να βάζουμε δίπλα αυτούς τους χαρακτηρισμούς (κτητική, αιτίας κλπ), προσπαθούμε με το ζόρι να βάλουμε σε προκατασκευασμένα σημασιολογικά κουτάκια όλες τις πιθανές περιπτώσεις. Δεν είναι δα όλες οι προτάσεις πάντα τόσο ξεκάθαρες, όπως  η γενική κτητική στο "σπίτι του Κώστα".

Εν πάση περιπτώσει, γενική αντικειμενική/υποκειμενική έχουμε τυπικά όταν μπορούμε το ουσιαστικό να το μετατρέψουμε σε ρήμα. Ως εκ τούτου, στο "πρόξενος τινός" έχουμε γενική αντικειμενική, γιατί υπάρχει ρήμα "προξενώ". Στο "αίτιος τινός" δεν θυμάμαι να υπάρχει κάποιο ομόρριζο ρήμα που να σημαίνει "προκαλώ" (το "αιτιάομαι" σημαίνει "κατηγορώ"), οπότε τη γενική θα την έλεγα "γενική της αιτίας".
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #323 στις: Μάιος 04, 2011, 05:36:05 μμ »
...Και μόλις πάω να μιλήσω σοβαρά, τσουπ και ο γεροξεκούτης! :-* :-* Γέρον, εμείς οι γεροντάρες το έχουμε συζητήσει και έχουμε συμφωνήσει, οπότε, για να δούμε και μια άλλη πιο νεανική και... φιλολογική άποψη  ;):D
...φιρι φιρι ( τι να σημαινουν αραγες οι λεξεις?)  το πας, με φαινεται!!!!!!
θα μας εκθεσουν οι νεοι βρε...θα τους αφησουμε να μας αλλαξουν το μικροκοσμο μας?? α παπαπαπα

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #324 στις: Μάιος 04, 2011, 05:39:36 μμ »
Ορίστε, γέρον και η συνάδελφος τα ίδια με μας είπε. Απλώς, η προσέγγισή της ήταν πιο φιλολογική από αυτήν που κάναμε εμείς τα... ταγάρια :D
Ευχαριστώ, apri μου.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #325 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:56:41 μμ »
Ξέρω ότι έχουν κατά καιρούς προταθεί αρκετά συντακτικά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το συντακτικό των εκδόσεων Βολονάκη. Έχει θεωρία σε μορφή ερωτήσεων-απαντήσεων και ασκήσεις με τις λύσεις τους. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό με το σχολικό της Π. Μπίλλα για μια μαθήτρια που τώρα θα πάει στην Α' Λυκείου...Ποια είναι η άποψή σας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:14:50 »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #326 στις: Ιούνιος 25, 2011, 10:04:32 πμ »
Ξέρω ότι έχουν κατά καιρούς προταθεί αρκετά συντακτικά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το συντακτικό των εκδόσεων Βολονάκη. Έχει θεωρία σε μορφή ερωτήσεων-απαντήσεων και ασκήσεις με τις λύσεις τους. Σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό με το σχολικό της Π. Μπίλλα για μια μαθήτρια που τώρα θα πάει στην Α' Λυκείου...Ποια είναι η άποψή σας;

Συνάδελφοι μήπως κάποιος μπορεί να μου απαντήσει;

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #327 στις: Ιούνιος 25, 2011, 02:18:54 μμ »
Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο συντακτικό, Εγώ συνήθως βάζω ασκήσεις από το συντακτικό των Ασωνίτη - Αναγνωστόπουλου. Το θεωρώ πολύ καλό για παραδείγματα. Οι ασκήσεις του βέβαια πολύ απαιτητικές, οπότε δουλεύω πάνω στα παραδείγματα που έχει.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #328 στις: Ιούνιος 25, 2011, 05:35:44 μμ »
Το συντακτικό του Βολονάκη το θεωρώ πολύ καλό. Αρέσει πολύ στους μαθητές (ακόμη και σε αδύναμους) γιατί εξηγεί αναλυτικά το συντακτικό, υπερκαλύπτει όλη την ύλη και έχει και καλές ασκήσεις. Θα σου έλεγα να το χρησιμοποιήσεις!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #329 στις: Ιούνιος 25, 2011, 05:41:50 μμ »
Εγώ πάλι έχω ό,τι συντακτικό κυκλοφορεί (ή σχεδόν όλα). Οταν έχω απορία ανατρέχω σε όλα. Το ένα έχει διαφορετικά απο το άλλο. Αλλά νομίζω ότι αυτό το σχολικό, της Μπίλλα, είναι καλύτερο για σχολική χρήση διότι έχει παραδείγματα. Ολα τα άλλα θα τα συνιστούσα για προσωπική χρήση, για να λύσει δηλ. ο ιδιος ο καθηγητής απορίες και να τις μεταφέρει στους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #330 στις: Ιούνιος 25, 2011, 06:18:35 μμ »
Το  διτομο  συντακτικο  του  Βασιλάτου  (α. θεωρια, β. ασκήσεις  κ  ένθετο  λύσεων,ΕΚΔΟΣΕΙΣ  ΣΑΒΒΑΛΑ)  είναι  ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #331 στις: Ιούνιος 25, 2011, 06:39:46 μμ »
Συνάδελφοι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος aris82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • μεταξὺ χειλέων καὶ κύλικος πολλὰ πέλει
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #332 στις: Ιούλιος 01, 2011, 11:36:44 πμ »
Αν μπορώ να σε βοηθήσω, επειδή σε λίγο καιρό εκδίδω το Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής που έχω γράψει και έχω όλα τα Συντακτικά του εμπορίου. Δυστυχώς, όλα τα Συντακτικά που κυκλοφορούν έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα και τα δικά τους λάθη. Ξεκινώντας, ο Βολονάκης έχει γράψει ένα Συντακτικό το οποίο γενικά θεωρείται πλήρες και ευανάγνωστο. Δυστυχώς, έχει υποπέσει στο λάθος να μην δέχεται πράγματα αυτονόητα και μάλιστα με όχι επαρκή επιχειρήματα, π.χ. διαρρηγνύει τα ιμάτιά του ότι οι αιτιολογικές προτάσεις με εισαγωγή το εἰ δεν τίθενται ως υποκείμενα των απρόσωπων εκφράσεων ψυχικού πάθους ενώ δεν δέχεται τις πλάγιες ερωτηματικές προτάσεις του τρόπου με πάλι με επισφαλή επιχειρήματα. Τέλος, πριν την έκδοση ο κ. Βολονάκης θα έπρεπε να το κοιτάξει καλύτερα γιατί είναι γεμάτο μικρολαθών, που δεν επιτρέπονται για ένα ακριβό Συντακτικό.
Ο Μπαχαράκης, από την άλλη, έχει πίνακες στο Συντακτικό του και το άγχος του είναι να γεμίσει ο πίνακας, παραλείποντας σημαντικά πράγματα αν έχει γεμίσει ο πίνακας και αντίθεντα γενόμενος εξαιρετικά φλύαρος αν θέλει πάση θυσία να τον γεμίσει. Πολλά λάθη και μάλιστα αντιεπιστημονικά! Αναφέρει ότι υπάρχουν τελικές αντικειμενικές προτάσεις!!!! Στα συν του τα πολλά παραδείγματα.
Ο Βασιλάτος, με το Συντακτικό του ανοίγει νέους ορίζοντες στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα. Η Γραμματική του σίγουρα είναι ασυγκρίτως καλύτερη. Το Συντακτικό του είναι καλό αλλά έχει πολλές ελλείψεις στη θεωρία των Δευτερευουσών προτάσεων, πράγμα που το καθιστά μέτριο.
Το Συντακτικό τού Ασωνίτη ευτυχώς που αποσύρθηκε! Κατάλληλο μόνο για το Γυμνάσιο με απλοϊκά παραδείγματα και τεράστιες ελλείψεις... δεν αναφέρει καν την γενική παραθετική! Το καινούργιο Συντακτικό του Αναγνωστόπουλου, πρώην συνεργάτη του Ασωνίτη είναι απείρως καλύτερο.
Το Συντακτικό της Μπίλλα, είναι πιο "διαλλακτικό" με τις επιστημονικές απόψεις καθώς η συγγραφέας επιθυμεί να κάνει το έργο της το επίσημο σχολικό Συντακτικό. Θεωρώ ότι από τα προαναφερθέντα είναι το καλύτερο χωρίς να γίνεται πολύ φλύαρη. Βέβαια, αναφέρει και φαινόμενα εξαιρετικά σπάνια.
Εν κατακλείδι, κοίταξε τα Συντακτικά α) Μανιατέα- Ζύρμπα (Ορόσημο) της Κατ. Κολοβού, το οποίο το θεωρώ εξαιρετικό με τα όσα λαθάκια έχει και β) του Ηλ. Φερεντίνου (εκδ. ΕΟΣΚ):  ένα πολύ προσεγμένο Συντακτικό που φημίζεται κυρίως για τις πολλές και καλές ασκήσεις του με βάση πραγματικά κείμενα και όχι πλαστά, όπως ο Βασιλάτος. 

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #333 στις: Ιούλιος 01, 2011, 12:38:11 μμ »
εξαιρετική παρουσίαση!!!! εχαριστουμε πολύ!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #334 στις: Ιούλιος 04, 2011, 12:43:07 πμ »
Ζητώ συγγνώμη που θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με την άποψη του συναδέλφου για το συντακτικό του Μπαχαράκη. Τουλάχιστον για τη γενιά μου και φυσικά για τις παλαιότερες γενιές έχει υπάρξει πολυτιμότατος σύμβουλος και θα τολμήσω να πω "ευαγγέλιο" για πολλούς εξ υμών. Δεν καταλαβαίνω πώς ... έτσι απλά το ρίχνουμε στο ... πυρ το εξώτερον. :o

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #335 στις: Ιούλιος 04, 2011, 12:51:19 πμ »
χμ...εκκολαπτομενος εκδοτης μεταξυ μας,  ενα ( 1 ) μηνυμα ολο κι ολο, "λαθακια" σε οτιδηποτε κυκλοφορει στην πιατσα...
ασε, αλλη φορα φιλε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.