*

Αποστολέας Θέμα: Κύπρος  (Αναγνώστηκε 171659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 04, 2010, 03:25:11 μμ »
Ναι το είδα. Αυτή ειναι η μία άποψη όμως. Γιατι όταν έκανα τα χαρτια μου στην επετηρίδα της Κύπρου η αναμονή για τους φυσικούς ήταν 3-4 χρόνια, όχι 25-30.
Γι'αυτό θα ήταν μια καλή ιδέα να μας απαντήσει κάποιος που είναι ήδη εκει και ξέρει τα πράγματα καλύτερα.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:31 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:00:24 μμ »
Ναι το είδα. Αυτή ειναι η μία άποψη όμως. Γιατι όταν έκανα τα χαρτια μου στην επετηρίδα της Κύπρου η αναμονή για τους φυσικούς ήταν 3-4 χρόνια, όχι 25-30.
Γι'αυτό θα ήταν μια καλή ιδέα να μας απαντήσει κάποιος που είναι ήδη εκει και ξέρει τα πράγματα καλύτερα.
Εννοείται πως όσοι κάνουν τώρα τα χαρτιά τους δεν έχουν πολλές ελπίδες....και φυσικά οι φιλόλογοι! Αλλά όσοι τα έκαναν πριν κάποια χρόνια είναι σε άλλη μοίρα φυσικά....!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:01:25 μμ »
Τελικά οι Κύπριοι σίγουρα είναι Έλληνες;  :)

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εμείς τα έχουμε κάνει σκ@$ τα και εκείνοι έχουν μια τόσο καλή οικονομία και ένα καλό
επίπεδο ζωής. Άσε που πέρασαν και έναν πόλεμο ... και χάσαν την μισή Κύπρο.


Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:05:50 μμ »
Εγώ τα έκανα πριν 6 χρόνια (ΠΕ02) και είμαι στο 769 του πίνακα...τώρα για τους φυσικούς δεν ξέρω,αλλά αν μπείτε στο www.eey.gov.cy και δείτε πόσοι ήταν οι περσινοί διορισμοί των φυσικών και μετά κοιτάξετε και πόσα άτομα είναι στον πίνακα συνολικά θα βγάλετε συμπέρασμα! Επίοσης μετά τους διοριστέους κάποιοι καλούνται για αντικαταστάτες (δηλαδή αναπληρωτές)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:31 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 04, 2010, 06:48:52 μμ »
Τελικά οι Κύπριοι σίγουρα είναι Έλληνες;  :)

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εμείς τα έχουμε κάνει σκ@$ τα και εκείνοι έχουν μια τόσο καλή οικονομία και ένα καλό
επίπεδο ζωής. Άσε που πέρασαν και έναν πόλεμο ... και χάσαν την μισή Κύπρο.

Οι Κύπριοι τα πήγαν καλά γιατί διατήρησαν και εξέλιξαν την κληρονομιά που τους άφησαν οι Άγγλοι: τη Διοίκηση του Δημόσιου τομέα. Ενδεικτικά αναφέρω το παράδειγμα της Ρόδου που λόγω ιταλικής κατοχής είχε κτηματολόγιο από το 1940. Επίσης μεγάλο ενδιαφέρον έχει (και αποτελεί και αντικείμενο μελέτης των πολλών ερευνητών) και το συστημα διοίκησης των Ιταλών στη Ρόδο. Όπως λένε και κάποιοι παλιοί Ροδίτες που γνωρίζουν, όταν η κατάσταση περιήλθε στα χέρια του ελληνικού κράτους έγινε μπάχαλο.

Συνάδελφοι, ξεχάστε το διορισμό στην Κύπρο (ειδικά οι φιλόλογοι...)! Παραθέτω απόσπασμα από έρευνα του καθηγητή Β. Καλογήρου, όπως δημοσιεύεται στην alfavita:
 [....]
Καλόγηρος Βασίλειος, Φιλόλογος, Υπεύθυνος επαγγελματικού προσανατολισμού"
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank10_5_10_807.php

Δεν ξέρω αν η παραπάνω έρευνα λαμβάνει υπόψη της α) αυτούς που είναι γραμμένοι στον πίνακα αλλά έχουν ήδη διοριστεί στην Ελλάδα (δεν διαγράφονται αν δεν επικοινωνήσουν με την αρμόδια υπηρεσία) β) αυτούς που λόγο της δοκιμαστικής περιόδου (με μισθό 1000 ευρώ) αρνούνται το διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 06, 2010, 03:12:41 μμ »
για να διαγραφεί καποιος από τους πίνακες αδιόριστων της Κύπρου είτε θα το κάνει εθελοντικά ενημερώνοντας γραπτώς την εκπαιδευτική υπηρεσία, ή όταν έρθει η σειρά του για μόνιμο επί δοκιμασία διορισμό θα τον ενημερώσει η εκπαιδευτική υπηρεσία και τότε θα πρέπει να αποφασίσει να αποδεχτεί το διορισμό ή να τον αρνηθεί και στη δεύτερη περίπτωση (άρνηση)  διαγράφεται οριστικά από τον πίνακα της ειδικότητάς του

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 06, 2010, 04:08:27 μμ »




Οι Κύπριοι τα πήγαν καλά γιατί διατήρησαν και εξέλιξαν την κληρονομιά που τους άφησαν οι Άγγλοι: τη Διοίκηση του Δημόσιου τομέα. Ενδεικτικά αναφέρω το παράδειγμα της Ρόδου που λόγω ιταλικής κατοχής είχε κτηματολόγιο από το 1940. Επίσης μεγάλο ενδιαφέρον έχει (και αποτελεί και αντικείμενο μελέτης των πολλών ερευνητών) και το συστημα διοίκησης των Ιταλών στη Ρόδο. Όπως λένε και κάποιοι παλιοί Ροδίτες που γνωρίζουν, όταν η κατάσταση περιήλθε στα χέρια του ελληνικού κράτους έγινε μπάχαλο.

επειδη ειμαι απο Ροδο μπορω να επιβεβαιωσω αυτα τα οποια λες!δεν δισταζω να πω πως αφησαν πολλα καλα πισω τους οι Ιταλοι στο νησι μας!τα οποια ομως δεν φροντισε να συντηρησει το ελληνικο κρατος!:s


Αποσυνδεδεμένος 6380dim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 04, 2010, 03:34:50 μμ »
Γνωριζει καποιος τη διευθυνση για να στειλω τα χαρτια μου στην κυπρο?

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 04, 2010, 04:08:25 μμ »

Αποσυνδεδεμένος luna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • gine o arxitekronas tou mellontos sou...
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 05, 2010, 01:07:21 μμ »
εδω και έναν χρόνο μένω μόνιμα στην κύπρο.είμαι νηπιαγωγός και έκανα τα χαρτιά πριν 2χρόνια για διορισμό.μέσα σε ένα χρόνο ανέβηκα μόνο 10θέσεις στον πίνακα διοριστέων.δε διορίζουν πολύ κόσμο.οι περισσοτεροι στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά (νηπιαγωγεία). διάβασα πάντως ότι το 20% περίπου των αιτούντων είναι από Ελλάδα. αυτό ειναι και καλό και κακό. το κακό είναι ότι εχουν μπλοκάρει οι πίνακες. το καλό είναι ότι πολλοί μπορεί και να μην έρθουν ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 08, 2010, 04:04:25 μμ »
Σιγά μην θέλει και 40 χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος tete

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:19:49 μμ »
καλημέρα!!!! εχω κι εγώ κάποιες αποροίες για το θέμα...
εγώ εχω καταθέσει τα χαρτιά μου το 2005 και βρίσκομαι σε θέση γύρω στο 280 τηλεφωνώ εδώ και 2 μήνες αλλά δεν απαντά κανείς... ξέρει κανείς να μου πει σε ποια φάση καλούν αναπληρωτές και με ποιο τρόπο?πρέπει να παρακαλουθώ τον πίνακα ή πρόκειται να με ενημερώσουν?γενικότερα έχω καμια ελπίδα για φέτος με αυτή τη θέση ή να μην το έχω καθόλου στο μυαλό μου?
αφού στην Ελλάδα δεν παίζει..............στην Κύπρο αδερφές μου!! στην Κύπρο!!!! 

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:39:07 μμ »
καλημέρα!!!! εχω κι εγώ κάποιες αποροίες για το θέμα...
εγώ εχω καταθέσει τα χαρτιά μου το 2005 και βρίσκομαι σε θέση γύρω στο 280 τηλεφωνώ εδώ και 2 μήνες αλλά δεν απαντά κανείς... ξέρει κανείς να μου πει σε ποια φάση καλούν αναπληρωτές και με ποιο τρόπο?πρέπει να παρακαλουθώ τον πίνακα ή πρόκειται να με ενημερώσουν?γενικότερα έχω καμια ελπίδα για φέτος με αυτή τη θέση ή να μην το έχω καθόλου στο μυαλό μου?
αφού στην Ελλάδα δεν παίζει..............στην Κύπρο αδερφές μου!! στην Κύπρο!!!! 
Στην Κύπρο καλούνε αντικαταστάτες (τους αντίστοιχους αναπληρωτές της Ελλάδας) αλλά επειδή εκεί τους καλούν για να καλύψοουν πραγματικά έκτακτα κενά και όχι όπως εδώ κανονικά κενά....παίρνουν τηλέφωνο συνήθως μια μέρα πριν και σου λένε αν μπορείς να πας την επόμενη κιόλας....και καμιά φορά το κενό παίζει να είναι 2 εβδομάδων,ενός μήνα,ίσως και μηνών....
Πριν απ'τους αντικαταστάτες καλούν τους συμβασιούχους.....που είναι λίγο πριν το διορισμό και αυτοί ανακοινώνονται στο ίντερνετ....δουλεύουν πλήρες ωράριο και πληρώνονται ακόμη και καλοκαίρι....
Για να δεις πόσους παίρνουν είτε για διορισμό είτε για σύμβαση πήγαινε στο  site: www.eey.gov.cy και μπες εκεί που λέει διορισμοί-προσλήψεις.
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:41:35 μμ »
Α....και επίσης αυτό τον καιρό καλούν συμβασιούχους,δηλαδή τα ανακοινώνουν στο ίντερνετ.
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.