*

Αποστολέας Θέμα: Ηράκλειο  (Αναγνώστηκε 25123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 13, 2010, 06:00:47 μμ »
to irakleio einai poli me polles epiloges kai sigoura tha peraseis kala!!!
imoun sti hersoniso anaplirwtria perisi k pigaina sixna irakleio
epeidi omws einai megalos nomos borei na dioristeis se meros pou na apexei arketa apo iraklleio (an eisai sto noto px tha theleis parapanw apo wra gia na pas!!)
oi times enoikiwn sto irakleioo einai arketa anevasmenes!!!!
an meineis omws se pio apomakrismeni perioxi tha vreis poli ftina spitia...sti viano px (oreino xwrio tou notou) vrikan poli kalo spiti me 200 evro!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:01 »

Αποσυνδεδεμένος bird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 13, 2010, 07:07:56 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα...
Αν και ντόπιος θα πω κάποια πράγματα κι αν θες μην τα ακούσεις όπως είπε ο συνάδελφος αν και νομίζω ότι πάντα είμαι αντικειμενικός.

Για σπίτια οι τιμές όντως είναι λίγο τσιμπημένες μέσα στην πόλη για αυτό αν έχεις μεταφορικό μέσο θα σου πρότεινα να βρεις κάτι
λίγο έξω από το Ηράκλειο (Αμουδάρα,Γάζι, Καρτερό).  Γενικά λόγω του ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές υπάρχουν και πολλά σπίτια
από πολύ καλά μέχρι και πολύ παλιά και χάλια που θα απορείς πως μπορεί κάποιος να νοικιάζει κάτι τέτοιο...

Η διασκέδαση είναι σε καλά επίπεδα, Κινηματογράφοι, καφετέριες (απο αυτές θα βρεις πααααρααα πολλές, αν σου αρέσει η σοκολάτα θα μάθεις σύντομα και τι εστί "Ουτοπία"  ;) ;D ), μπαράκια, Club κτλ... Με το Θέατρο υπάρχει ένα θεματάκι αλλά τα τελευταία χρόνια γίνονται προσπάθειες από τοπικά θέατρα και κατεβαίνουν κι αρκετές παραστάσεις από Αθήνα (αν και δυστυχώς οι περισσότερες είναι επιθεωρήσεις)

Η πόλη ήταν πολύ άσχημη (γνώμη μου) όμως τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πολλά έργα (πεζοδρομήσεις, ανάδειξη ιστοριών μνημείων κτλ) που έχουν αλλάξει την όψη της πόλης και ευχαριστιέσαι να κάνεις βόλτες με τα πόδια μέσα στην πόλη. Αν θέλεις να πάρεις μια γεύση για το Ηράκλειο μπορείς να επισκευθείς τη διευθυνση: http://history.heraklion.gr/ ενώ γενικές πληροφορίες για το δήμο μπορείς να βρεις εδω: http://www.heraklion.gr/

Το οδικό δίκτυο είναι αξιοπρεπές και με τους νεους οδικούς άξονες προς το νότιο μέρος του νομου μπορείς να μετακινείσαι πολύ πιο γρήγορα προς τα χωριά της νότιας πλευράς του Ηρακλείου. Ακόμα και η Βιάννος που είναι δυσπρόσιτο, με τον νέο δρόμο είναι πρείπου 35 λεπτά από Ηράκλειο (όμως πρέπει να σου δειξει κάποιος τον νέο δρόμο καθώς ακόμα οι ταμπέλες δεν εχουν μπει).
Προσοχή χρειάζεται στην οδήγηση γενικά καθώς δεν είναι και το φόρτε των Κρητικών αυτό... Τα φλας συνήθως δεν βγαίνουν, στις διαβάσεις σπάνια σταματάνε, τρέχουν, δεν κρατάνε τη λωρίδα τους, και πολλές φορές νομίζουν οτι ο δρόμος είναι δικός τους. Αλλα κανείς δεν είναι τέλειος ;D ;D ;D

Ο καιρός είναι καλοκαιρινός μέχρι τα Χριστούγεννα περίπου (Το Σεπτέμβρη μόνο κάνει κάτι βροχές αλλά μετά πάλι ζέστη) και κρύα αρχίζουν συνήθως με το νέο έτος μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο στη χειρότερη... Όταν φυσάει νοτιάς κάνει πολλή ζέστη και καμιά φορά και η διάθεση όλως χαλάει με τη σκόνη που έρχεται από Αφρική.(Οταν εχει νοτιά υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν κάποια προβλήματα με πτήσεις στο αεροδρόμιο, όμως δεν είναι τόσο συχνό) Γενικά αν έχεις χρόνο και διάθεση, μπορείς να κάνεις άφθονα μπάνια και εκδρομές όλο το χρόνο σχεδόν.

Οι άνθρωποι όπως σε όλον τον κόσμο, είναι και καλοί και κακοί, όμως είναι όλοι πολύ φιλόξενοι και ειδικά στα χωριά σε βλέπουν σαν δικό τους άνθρωπο πολλές φορές (πράγμα που αν εισαι απο μεγάλη πολη και εχεις συνηθίσει στις απρόσωπες σχέσεις μπορει να σε ενοχλήσει). Επίσης στα χωριά αλλά ακόμα και στο Ηράκλειο (σε μικρότερο βαθμό) ίσως δυσκολευτείς στην αρχή με την διάλεκτο και κάποιες λέξεις που μπορεί να μην ξέρεις αλλά σύντομα θα ξεπεράσεις το σοκ :P :P :P :P
Ο φιλος πριν δεν είχε άδικο στο ότι είναι τοπικιστές οι Κρητικοί όμως έχουν μάθει να αγαπούν τον τόπο τους  και όχι άδικα νομιζω... Δυστυχώς κάποιο το παρακάνουν... :( :( :(

Τελειώνοντας θα σου πω ένα μεγάλο καλώς όρισες και ελπίζω να περάσεις πολύ όμορφα αυτά τα 3 χρόνια στην Κρήτη και να δεις όσα περισσότερα μέρη μπορείς (εδώ θα βρεις κι έναν οδηγό με διάφορα για την Κρήτη http://www.2811.gr/)
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 13, 2010, 07:25:44 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα...
Αν και ντόπιος θα πω κάποια πράγματα κι αν θες μην τα ακούσεις όπως είπε ο συνάδελφος αν και νομίζω ότι πάντα είμαι αντικειμενικός.

Για σπίτια οι τιμές όντως είναι λίγο τσιμπημένες μέσα στην πόλη για αυτό αν έχεις μεταφορικό μέσο θα σου πρότεινα να βρεις κάτι
λίγο έξω από το Ηράκλειο (Αμουδάρα,Γάζι, Καρτερό).  Γενικά λόγω του ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές υπάρχουν και πολλά σπίτια
από πολύ καλά μέχρι και πολύ παλιά και χάλια που θα απορείς πως μπορεί κάποιος να νοικιάζει κάτι τέτοιο...

Η διασκέδαση είναι σε καλά επίπεδα, Κινηματογράφοι, καφετέριες (απο αυτές θα βρεις πααααρααα πολλές, αν σου αρέσει η σοκολάτα θα μάθεις σύντομα και τι εστί "Ουτοπία"  ;) ;D ), μπαράκια, Club κτλ... Με το Θέατρο υπάρχει ένα θεματάκι αλλά τα τελευταία χρόνια γίνονται προσπάθειες από τοπικά θέατρα και κατεβαίνουν κι αρκετές παραστάσεις από Αθήνα (αν και δυστυχώς οι περισσότερες είναι επιθεωρήσεις)

Η πόλη ήταν πολύ άσχημη (γνώμη μου) όμως τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πολλά έργα (πεζοδρομήσεις, ανάδειξη ιστοριών μνημείων κτλ) που έχουν αλλάξει την όψη της πόλης και ευχαριστιέσαι να κάνεις βόλτες με τα πόδια μέσα στην πόλη. Αν θέλεις να πάρεις μια γεύση για το Ηράκλειο μπορείς να επισκευθείς τη διευθυνση: http://history.heraklion.gr/ ενώ γενικές πληροφορίες για το δήμο μπορείς να βρεις εδω: http://www.heraklion.gr/

Το οδικό δίκτυο είναι αξιοπρεπές και με τους νεους οδικούς άξονες προς το νότιο μέρος του νομου μπορείς να μετακινείσαι πολύ πιο γρήγορα προς τα χωριά της νότιας πλευράς του Ηρακλείου. Ακόμα και η Βιάννος που είναι δυσπρόσιτο, με τον νέο δρόμο είναι πρείπου 35 λεπτά από Ηράκλειο (όμως πρέπει να σου δειξει κάποιος τον νέο δρόμο καθώς ακόμα οι ταμπέλες δεν εχουν μπει).
Προσοχή χρειάζεται στην οδήγηση γενικά καθώς δεν είναι και το φόρτε των Κρητικών αυτό... Τα φλας συνήθως δεν βγαίνουν, στις διαβάσεις σπάνια σταματάνε, τρέχουν, δεν κρατάνε τη λωρίδα τους, και πολλές φορές νομίζουν οτι ο δρόμος είναι δικός τους. Αλλα κανείς δεν είναι τέλειος ;D ;D ;D

Ο καιρός είναι καλοκαιρινός μέχρι τα Χριστούγεννα περίπου (Το Σεπτέμβρη μόνο κάνει κάτι βροχές αλλά μετά πάλι ζέστη) και κρύα αρχίζουν συνήθως με το νέο έτος μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο στη χειρότερη... Όταν φυσάει νοτιάς κάνει πολλή ζέστη και καμιά φορά και η διάθεση όλως χαλάει με τη σκόνη που έρχεται από Αφρική.(Οταν εχει νοτιά υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν κάποια προβλήματα με πτήσεις στο αεροδρόμιο, όμως δεν είναι τόσο συχνό) Γενικά αν έχεις χρόνο και διάθεση, μπορείς να κάνεις άφθονα μπάνια και εκδρομές όλο το χρόνο σχεδόν.

Οι άνθρωποι όπως σε όλον τον κόσμο, είναι και καλοί και κακοί, όμως είναι όλοι πολύ φιλόξενοι και ειδικά στα χωριά σε βλέπουν σαν δικό τους άνθρωπο πολλές φορές (πράγμα που αν εισαι απο μεγάλη πολη και εχεις συνηθίσει στις απρόσωπες σχέσεις μπορει να σε ενοχλήσει). Επίσης στα χωριά αλλά ακόμα και στο Ηράκλειο (σε μικρότερο βαθμό) ίσως δυσκολευτείς στην αρχή με την διάλεκτο και κάποιες λέξεις που μπορεί να μην ξέρεις αλλά σύντομα θα ξεπεράσεις το σοκ :P :P :P :P
Ο φιλος πριν δεν είχε άδικο στο ότι είναι τοπικιστές οι Κρητικοί όμως έχουν μάθει να αγαπούν τον τόπο τους  και όχι άδικα νομιζω... Δυστυχώς κάποιο το παρακάνουν... :( :( :(

Τελειώνοντας θα σου πω ένα μεγάλο καλώς όρισες και ελπίζω να περάσεις πολύ όμορφα αυτά τα 3 χρόνια στην Κρήτη και να δεις όσα περισσότερα μέρη μπορείς (εδώ θα βρεις κι έναν οδηγό με διάφορα για την Κρήτη http://www.2811.gr/)
Καλά τα λες, bird...
Απλά στο θέμα της οδήγησης, θέλω να επισημάνω ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ότι η κατάσταση είναι τραγική και λίαν επικίνδυνη...
Και οι δρόμοι είναι χάλια, άλλο ο νέος οδικός άξονας για Βιάννο που λες...

Μια Ηρακλειώτισσα  ;) ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 13, 2010, 11:53:37 μμ »
καλυτερα να μη γνωριζεις για το τι θα συναντησεις. Ταλιμπαν με χατζαρες!
είσαι λίγο υπερβολικός, θα έλεγα!  :P
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:01 »

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 13, 2010, 11:54:25 μμ »
Περα από τις μπούρδες που μπορεί να ακούσετε από μερικούς.....στο ηράκλειο θα περάσετε τέλεια.....

1ον το καραβι απο πειραιά κοστίζει 19 € με δωρεαν ίντερνετ φορθνετ....κυκλοφορούν με πολύμπριζα οι συνάδελφοι....

2ον τα λιοντάρια είναι μόνο για τους τουρίστες όχι για εσάς

3ον οι κρητικοί είναι ...@@ματος λαος αν καποιος μπορεί να μιλήσει με γενικότητες....

4ον τα ενοικια είναι γενικά ακριβά.......η Αμουδαρα είναι σχετικα φθηνη αν έχεις μεταφορικο μέσω αλλα προσοχή όχι το (ΜΑΡΙΡΕΝΑ) πηγε γνωστός και ενώ του είπαν ενοίκιο 250 το δωμάτιο ...του ζητούσαν 100 € κοινοχρηστα τον μήνα ! ! ! ! Γενικά 300 + εντος πόλης.

5ον κυκλοφορικό χάλια αν έχει κάποιος μηχανακι σώθηκε.

6ον τους πρώτους μήνες όπου ακούσετε καζάνι ακολουθήστε

7ον το οτι πιθανον δεν θα βρειτε φθηνο καλό σπίτι δεν θα πρεπει να σας καταβαλλει,πιστεψτε με δεν είναι αυτο που θα καθορίσει την ζωή σας στην πραγματικά υπάροχη κρήτη.

8ο Δημοτικό γυμναστήριο στο κέντρο...τέλειο όλα καινουρια με τρεις γυμναστριες συνεχεια με 25 ευρω το μήνα

οτι άλλο εδώ είμαστε
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.... :D
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 14, 2010, 12:02:52 πμ »
Ευχαριστώ πολύ bird, με έκανες να αγαπήσω τον τόπο από όσα είπες, χωρίς καν να τον δω....
Με το αυτοκίνητο δεν τα πάω και πολύ καλά, γιατί είμαι νέα οδηγός, όποτε δεν θα με διαχωρίζουν από τους ντόπιους, καλό αυτό.... ;D ;D ;D ;D :P :P
Ωστόσο, επειδή δεν νομίζω να έχω αμάξι ειδικά τον πρώτο χρόνο, αν μείνω Ηράκλειο και με στείλουν σε κάποιο απομακρυσμένο χωριό, θα μπορώ να πάω με συγκοινωνία? Και πόση ώρα περίπου απέχουν οι υπόλοιποι δήμοι από την πόλη?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2010, 09:47:15 πμ από MARGARITA_23 »
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 14, 2010, 01:48:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ bird, με έκανες να αγαπήσω τον τόπο από όσα είπες, χωρίς καν να τον δω....
Με το αυτοκίνητο δεν τα πάω και πολύ καλά, γιατί είμαι νέα οδηγός, όποτε δεν θα με διαχωρίζουν από τους ντόπιους, καλό αυτό.... ;D ;D ;D ;D :P :P
Ωστόσο, επειδή δεν νομίζω να έχω αμάξι ειδικά τον πρώτο χρόνο, αν μείνω Ηράκλειο και με στείλουν σε κάποιο απομακρυσμένο χωριό, θα μπορώ να πάω με συγκοινωνία? Και πόση ώρα περίπου απέχουν οι υπόλοιποι δήμοι από την πόλη?
Νέα οδηγόόός;!  :o :o :o Κι έρχεσαι στο ...Ηράκλειοοο;!
Ωχ, φρόντισε να ...παλιώσεις πρώτα, μη σε φάνε λάχανο!!!  ;D ;D ;D

Γενικώς, ναι, υπάρχει συγκοινωνία για όλα τα χωριά απ'ό,τι ξέρω,
από 15-20 λεπτα έως μία με μιάμιση ώρα το πολύ θα έλεγα, αναλόγως βέβαια με τις συνθήκες και τον καιρό πάντα...
Και γω τη χρησιμοποιούσα παλιότερα, που δεν είχα δικό μου όχημα...

Ή κάναμε και το άλλο με 2-3 συναδέλφους:
έπαιρνε μια ο ένας μια ο άλλος το αυτοκίνητό του
και κανονίζαμε ένα ποσό για βενζίνη τουλάχιστον και το δίναμε στον εκάστοτε οδηγό...
Δίναμε ραντεβού κάπου και τα υπόλοιπα τα φαντάζεσαι!

(Κινδύνεψε κάμποσες φορές η ...ζωή μας βέβαια, ειδικά όταν ο οδηγός ήταν ...νιόνιος,
πηγαίναμε σχολείο το πρωί κι ήμασταν τσίτα από την υπερέκκριση αδρεναλίνης!!!  ;D ;D ;D)

Ελπίζω να μη σε τρομοκράτησα!  ;D ;D ;D
Πάντως, ό,τι και να σου πει κάποιος για τους Κρητικούς και την οδήγησή τους,
δεν νομίζω να υπερβάλλει! Εγώ βλέπω ...αγροτικό και απομακρύνομαι!!!

Όσο για τις ...χατζάρες, έχει κι αυτό δόση αλήθειας,
ποιοι ...Ταλιμπάν, άμα πατήσει εδώ Ταλιμπάν,
θα φύγει άρον-άρον πανικόβλητος!!!  ;D ;D ;D

Υ.Γ.: Την Κρήτη όμως θα την αγαπήσεις, παρά τα όποια μικρά ή μεγαλύτερα προβλήματά της!
Με λίγο χιούμορ, γερά νεύρα και ...Ιώβειο υπομονή, όλα καλά θα πάνε, βρε!  ;D ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2010, 01:53:41 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 14, 2010, 04:30:33 μμ »
χαχαχαχαχαχαχαχα!  ;D ;D ;D ;D ;D
Σε ευχαριστώ πολύ....Αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να κινηθώ άνετα ακόμα και αν δεν έχω αμάξι τον πρώτο καιρό!
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 14, 2010, 09:32:11 μμ »
χαχαχαχαχαχαχαχα!  ;D ;D ;D ;D ;D
Σε ευχαριστώ πολύ....Αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να κινηθώ άνετα ακόμα και αν δεν έχω αμάξι τον πρώτο καιρό!
;) ;) ;)
Βέβαια... Στην έσχατη περίπτωση μάλιστα, διαθέτουμε και ...γαιδάρους!!!   ;D ;D ;D

Υ.Γ.: ...γαιδουρόμορφους ή μη!!!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:13:18 μμ »
Η παροιμια πάντως λέει ότι όποιος έρθει στην Κρήτη μετά δε θέλει να φύγει!!!! Έχω δει αρκετούς φοιτητές να έχουν τελειώσει και να ψάχνουν να βρουν τρόπους να μείνουν στη Κρήτη!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:37:52 μμ »
Η παροιμια πάντως λέει ότι όποιος έρθει στην Κρήτη μετά δε θέλει να φύγει!!!! Έχω δει αρκετούς φοιτητές να έχουν τελειώσει και να ψάχνουν να βρουν τρόπους να μείνουν στη Κρήτη!!!!!
Όντως...

Κι άμα πέσει και κιαμιά ...κλεψά ( ;D ;D ;D), θα μείνει θέλει δε θέλει!  ;)
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:46:29 πμ »
και γω πε 60 για ηράκλειο. Καλή αρχή εύχομαι σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος penthesilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:01:21 πμ »
όσο μείνετε ηράκλειο μην χάνετε ευκαιρίες να δείτε και να ακούσετε ζωντανή πολύ καλή παραδοσιακή μουσική. στην πόλη κινείται μια μεγάλη μουσική παρέα 60+ νέων μουσικών που κάθε βράδυ παίζουν σε διάφορους συνδυασμούς σε διάφορα στέκια του κέντρου ή των γειτονιών.
κατά τ' άλλα, ρίξτε το στα βουνά, στις απόμερες παραλίες, στα τελευταία σχετικά "άγρια" τοπία αυτού του νησιού που έχει δεινοπαθήσει με την "ανάπτυξη" διαφόρων μορφών... όσοι πάρετε ποδήλατο, μόνο απο το πεζοδρόμιο ή στους πεζόδρομους, αλλιώς κινδυνεύετε, οι οδηγοί εδώ είναι στον κόσμο τους...
σχετικά με τη στάση των Κρητικών των χωριών απέναντι στην εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς, δυστυχώς είναι από τις χειρότερες, αν όχι η χειρότερη, στην Ελλάδα. σε όποιες δυσκολίες ανακύψουν, μην μασήσετε, να είστε απλά τυπικοί.
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ :) :)

για τα καζάνια, προσυπογράφω!

από Ηράκλειο και γω.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:02:42 μμ »
Λοιπον ενα σχολιο που τα καλυπτει ολα: 3 χρονια ειναι πολυ λιγα για να χορτασεις τη Κρητη!!
Η ζωη και οι δραστηριοτητες στο Ηρακλειο ειναι στη πρωτη 3αδα(Αθηνα-θεσσ/νικη-Ηρακλειο)
Αν μετα απο 3 χρονια αποφασισεις να φυγεις απο τη Κρητη θα το κανεις με πολυ βαρια καρδια
και τελος για σπιτι προς Γαζι-Αμουδαρα μερια ειναι πολυ καλη ιδεα αναλογα και το μερος που θα δουλευεις.
Ολα τα αλλα ειναι ανυποστατα σχολια κομπλεξικων!!!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159619
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.