*

Αποστολέας Θέμα: Τμήμα ένταξης στη Β/μια  (Αναγνώστηκε 136406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:31:14 μμ »
οσοι μαθητες εχουν δυσλεξια εξεταζονται και στα διαγωνισματα 3μηνου προφορικα και στα τεστακια; οχι μονο στις προαγωγικες, σωστα;

παντού προφορικά, εφόσον έχουν φέρει υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα ότι επιθυμούν προφορική εξέταση όπως λέει η γνωμάτευση τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:54:58 μμ »
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 01:14:35 μμ »
Kαλησπέρα, με απασχολεί το εξής ζήτημα: Αν οι εκπαιδευτικοί των Τ.Ε μπορούν/απαιτείται να παραβρίσκονται σε ενημερώσεις γονέων πλην των δικών του μαθητών. Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στην νομοθεσία..

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 04:01:25 μμ »
παντού προφορικά, εφόσον έχουν φέρει υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα ότι επιθυμούν προφορική εξέταση όπως λέει η γνωμάτευση τους
Παρόλα αυτά, σε διάφορα σχολεία που ήμουν (Γυμνάσιο, ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, όχι όμως σε τμήμα ένταξης) συνηθίζαμε και τους βάζαμε να γράφουν, με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων και των ίδιων των μαθητών και στο τέλος εξετάζαμε και προφορικά! Μάλιστα στα απλά τεστ μαθηματικών που είναι κυρίως πράξεις και όχι λόγια, οι περισσότεροι δεν ήθελαν να εξεταστούν και προφορικά και είχαν καλή απόδοση μόνο στα γραπτά. Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω τι έκαναν οι συνάδελφοι των φιλολογικών μαθημάτων.  :)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 02:51:03 μμ »
Kαλησπέρα, με απασχολεί το εξής ζήτημα: Αν οι εκπαιδευτικοί των Τ.Ε μπορούν/απαιτείται να παραβρίσκονται σε ενημερώσεις γονέων πλην των δικών του μαθητών. Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στην νομοθεσία..

όταν λέμε ενημέρωση γονέων λέμε για όλους τους γονείς οπότε και οι γονείς των δικών σου μαθητών
συνεπώς απαιτείται να είσαι εκεί που πρέπει όπως έχετε συμφωνήσει ως σύλλογος διδασκόντων

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:22:08 μμ »
Παρόλα αυτά, σε διάφορα σχολεία που ήμουν (Γυμνάσιο, ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, όχι όμως σε τμήμα ένταξης) συνηθίζαμε και τους βάζαμε να γράφουν, με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων και των ίδιων των μαθητών και στο τέλος εξετάζαμε και προφορικά! Μάλιστα στα απλά τεστ μαθηματικών που είναι κυρίως πράξεις και όχι λόγια, οι περισσότεροι δεν ήθελαν να εξεταστούν και προφορικά και είχαν καλή απόδοση μόνο στα γραπτά. Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω τι έκαναν οι συνάδελφοι των φιλολογικών μαθημάτων.  :)


Η υπουργική απόφαση στο αντίστοιχο ΦΕΚ είναι ΕΔΩ . Ισχύει για Γυμνάσια.




Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 03:59:11 μμ »
παιδια τη βοηθεια σας!! συναδελφος δουλευει σε τμημα ενταξης β/θμιας, σημερα ηρθε ο εξοπλισμος: η/υ, εκτυπωτες, φωτοτυπικα-χαμος-πολλα χρηματα. Ομως καποιοι απο το σχολειο εντελως αυθαιρετα αποφασισαν χωρις να τον ενημερωσουν οτι αυτα θα πανε σε αλλους χωρους που υπαρχουν ελλειψεις. Τι γινεται εδω; δεν ειναι ακρως παρανομο; εντωμεταξυ αυτα θα τα συνδεσουν οι υπευθυνοι του φορεα. θα πουν ψεμματα οτι δεν εχουν χωρο για το τμημα ενταξης; δεν πρεπει να ενημερωθει ο συμβουλος και το υπουργειο;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2013, 02:47:31 μμ από BELLISSIMA »

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:58:53 μμ »
Αυτός ο εξοπλισμός που λες είναι για νέο τμήμα ένταξης που δημιουργήθηκε φέτος ή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που τρέχει για την υλικοτεχνική  αναβάθιση των Τ.Ε; Αν ξέρεις ενημέρωσε σε παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:19:10 μμ »
οχι, δεν ειναι νεο τμημα ενταξης, λειτουργει εδω και 8 χρονια. Ο εξοπλισμος εντασσεται σε προγραμμα εσπα για εξοπλισμο εεεεκ, τμηματων ενταξης. εχει σημασια;

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:47:59 μμ »
Καλησπέρα! έχω μπερδευτεί και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!
Έχω 3 τμήματα ένταξης! 10 παιδιά στην α γυμνασίου, 5 παιδιά στην β γυμνασίου και 5 παιδιά στη γ γυμνασίου....
Είναι από διαφορετικά τμήματα το καθένα...Όταν έχουν μάθημα στην τάξη τους κάνουμε ακριβώς το ίδιο μάθημα και το στο τμήμα ένταξης....
Και έχω την απορία....δεν πάνε καθόλου στην τάξη τους στα μαθήματα που τα έχω αναλάβει αλλά μόνο στο τμήμα ένταξης...μπορώ να επιλέξω παιδιά ώστε να μην έρχονται συνέχεια στο τμήμα ένταξης αλλά έστω μία ώρα την εβδομάδα να παρακολουθούν και στην τάξη τους κανονικά με τα άλλα παιδιά;;; και τότε ποιος βαθμολογεί και βάζει διαγωνίσματα;; υπάρχει νόμος για όλα αυτά;; ή ο καθένας κάνει ότι θέλει;;;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 04:05:16 πμ »
Καλησπέρα! έχω μπερδευτεί και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!
Έχω 3 τμήματα ένταξης! 10 παιδιά στην α γυμνασίου, 5 παιδιά στην β γυμνασίου και 5 παιδιά στη γ γυμνασίου....
Είναι από διαφορετικά τμήματα το καθένα...Όταν έχουν μάθημα στην τάξη τους κάνουμε ακριβώς το ίδιο μάθημα και το στο τμήμα ένταξης....
Και έχω την απορία....δεν πάνε καθόλου στην τάξη τους στα μαθήματα που τα έχω αναλάβει αλλά μόνο στο τμήμα ένταξης...μπορώ να επιλέξω παιδιά ώστε να μην έρχονται συνέχεια στο τμήμα ένταξης αλλά έστω μία ώρα την εβδομάδα να παρακολουθούν και στην τάξη τους κανονικά με τα άλλα παιδιά;;; και τότε ποιος βαθμολογεί και βάζει διαγωνίσματα;; υπάρχει νόμος για όλα αυτά;; ή ο καθένας κάνει ότι θέλει;;;

υπεύθυνη για το πόσες ώρες θα είναι σε εσένα είσαι εσύ, άρα ναι μπορείς να έχεις παιδιά σε εσένα και στην γενική τάξη αν αυτό θεωρείς ότι πρέπει να γίνει
υπεύθυνοι για την βαθμολογία του μαθητή είσαι εσύ με τον εκπαιδευτικό της τάξης, πάντα σε συνεννόηση, όμοια και στα διαγωνίσματα κανονίζεις ποιος θα το βάλει (συνήθως το ΤΕ)

Το τμήμα ένταξης είναι ένα γιατί είναι δομή οπότε μην λες ότι έχεις 3 ΤΕ εκτός και αν είσαι σε 3 διαφορετικά σχολεία. Έχεις 3 τμήματα στο Τμήμα Ένταξης στο οποίο δουλεύεις.
Αυτά keep walking

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 09:13:18 πμ »
υπεύθυνη για το πόσες ώρες θα είναι σε εσένα είσαι εσύ, άρα ναι μπορείς να έχεις παιδιά σε εσένα και στην γενική τάξη αν αυτό θεωρείς ότι πρέπει να γίνει
υπεύθυνοι για την βαθμολογία του μαθητή είσαι εσύ με τον εκπαιδευτικό της τάξης, πάντα σε συνεννόηση, όμοια και στα διαγωνίσματα κανονίζεις ποιος θα το βάλει (συνήθως το ΤΕ)

Το τμήμα ένταξης είναι ένα γιατί είναι δομή οπότε μην λες ότι έχεις 3 ΤΕ εκτός και αν είσαι σε 3 διαφορετικά σχολεία. Έχεις 3 τμήματα στο Τμήμα Ένταξης στο οποίο δουλεύεις.
Αυτά keep walking

βάσει νόμου εξετάζονται στα ίδια θέματα με των παιδιών της τάξης τους.Το καλύτερο είναι να υπάρχει κυλιόμενο πρόγραμμα ώστε το παιδί να μη χάνει πάντα το ίδιο μάθημα αφού η φιλοσοφία και βάσει ορισμού είναι να ενταχθεί το παιδί στο τμήμα του!Κανένα σχολείο όμως δε διατίθεται να βγάζει κυλιόμενο πρόγραμμα και η φιλοσοφία τους είναι να κάνει φιλολογικά την ώρα των φιλολογικών με αποτέλεσμα να μη δύναται ο καθηγητής της τάξης να αξιολογήσει τα παιδιά!Επομένως ο καθηγητής του τε εξετάζει και αξιολογεί τα παιδιά κάτι το οποίο όμως αντιτίθεται και στο νόμο και στη φιλοσοφία του τε!Προσωπικά,ενδαιφέρομαι περισσότερο για τα παιδιά και λιγότερο να έρθω σε σύγκρουση με το συνάδελφο και αφού αξιολογώντας τα εγώ τα βοηθώ αυτό και ακολουθώ
κάθε επιτυχία!καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 01:17:06 μμ »
βάσει νόμου εξετάζονται στα ίδια θέματα με των παιδιών της τάξης τους.Το καλύτερο είναι να υπάρχει κυλιόμενο πρόγραμμα ώστε το παιδί να μη χάνει πάντα το ίδιο μάθημα αφού η φιλοσοφία και βάσει ορισμού είναι να ενταχθεί το παιδί στο τμήμα του!Κανένα σχολείο όμως δε διατίθεται να βγάζει κυλιόμενο πρόγραμμα και η φιλοσοφία τους είναι να κάνει φιλολογικά την ώρα των φιλολογικών με αποτέλεσμα να μη δύναται ο καθηγητής της τάξης να αξιολογήσει τα παιδιά!Επομένως ο καθηγητής του τε εξετάζει και αξιολογεί τα παιδιά κάτι το οποίο όμως αντιτίθεται και στο νόμο και στη φιλοσοφία του τε!Προσωπικά,ενδαιφέρομαι περισσότερο για τα παιδιά και λιγότερο να έρθω σε σύγκρουση με το συνάδελφο και αφού αξιολογώντας τα εγώ τα βοηθώ αυτό και ακολουθώ
κάθε επιτυχία!καλή συνέχεια!

Στα θέματα των εξετάσεων του ιουνίου έχουμε κοινά θέματα, όχι στα διαγωνίσματα που ρωτάει η συνάδελφος. Στα διαγωνίσματα υπάρχει συνεννόηση. Εγώ πάντα έβαζα τα δικά μου θέματα με εξαίρεση λίγες περιπτώσεις παιδιών που αποφασίσαμε από κοινού με τα παιδιά να πάνε να δώσουν το διαγώνισμα της γενικής τάξης. Αλλά μιλάμε για παιδιά με δυσλεξία και πολύ καλό επίπεδο όπου ο σκοπός της ένταξης είχε σχεδόν επιτευχθεί. Αυτό όμως είναι η εξαίρεση.

Όσο αφορά το κυλιόμενο, έχω άποψη τεκμηριωμένη ότι το κυλιόμενο έχει πάρα πολλά αρνητικά και δεν ενδείκνυται στην Β/θμια και έχει άλλη φιλοσοφία στο τι έχουμε ως στόχους. Στην Α/θμια μπορεί να γίνει ευκολότερα γιατί και τα μαθήματα που χάνονται δεν είναι πρόβλημα αλλά και γιατί οι στόχοι αφορούν το αρχικό στάδιο παρέμβασης. Και φυσικά το κυλιόμενο δεν είναι βάση κάποιου νόμου αλλά μιας πρότασης που έχουν κάνει κάποιοι με βάση την εμπειρία τους στην Α/θμια. Είναι για την ακρίβεια περισσότερο εναντίον της νομοθεσίας θα έλεγα αφού όσοι το εφαρμόζουν κάνουν παρέμβαση σε αρχικές έννοιες αγνοώντας τελείως το γνωστικό της τάξης ενώ η καλύτερη προσέγγιση κατά την γνώμη μου είναι ο συνδυασμός (παλαιού και νέου γνωστικού). Π.χ. έχει το παιδί δυσκολία στην πρόσθεση αλλά μαθαίνει και τις μεταβλητές στην Α γυμνασίου. Δεν μπορείς μόνο να εστιάσεις στην πρόσθεση γιατί τότε χάνεις τις νέες έννοιες. Μπορείς να τα συνδυάσεις όμως μαθαίνοντας την πρόσθεση με μεταβλητές κλπ.

Όσο αφορά το πόσες ώρες εκεί είναι το δύσκολο πάντα κομμάτι. Π.χ. στα μαθηματικά από τις 4 ώρες που έχουν κανονικά η δική μου προσέγγιση ήταν να τα έχω στο Τ.Ε. 3 ώρες ώστε να μην χάσουν την επαφή με το τμήμα τους (για διάφορους λόγους)
Το πρόβλημα είναι κυρίως στα φιλολογικά αν το μάθημα είναι 2 ώρες τότε ή θα το πάρεις εξ ολοκλήρου ή θα είναι 1 ώρα. Στην 1 ώρα είναι δύσκολο το οτιδήποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2013, 01:19:31 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα ένταξης στη Β/μια
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 02:45:05 μμ »
κανεις δεν γνωριζει;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2013, 02:50:33 μμ από BELLISSIMA »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.