*

Αποστολέας Θέμα: Είναι εφικτό χωρίς επιπλέον μόρια να γίνεις επιτυχων και διοριστέος στον ΑΣΕΠ???  (Αναγνώστηκε 9417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 04:29:12 μμ »
Εχεις δικιο φίλη NinaP και δεν το ελεγα προσωπικα σε σενα. εχει παρατηρηθει κι αλλες φορες απο αλλους να συμβουλευουν νεα μελη με ενα τροπο "καπως".
μαλλον εγω το πηρα ετσι ή τουλαχιστον ετσι μου φανηκε. αλλα να ρωτήσω, ο τιτλος γιατι να μη γραφεται με κεφαλαία? συμφωνω απολυτος οτι τα πεζα ειναι πιο ευαναγνωστα και ολοι μας το υποστηρίζουμε.
αυτα.και συγνώμη για το υφος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 06:10:21 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, και πραγματικά από τη στιγμή που βρήκα το site σας έχω ενθουσιαστεί και έχω μάθει παααααααααααααααααάρα πολλά!

Όσο για τα κεφαλαία sorry ;) δεν το γνώριζα!

Πάντως μου δώσατε θάρρος, μόλις τελείωσα και είμαι πολύ αγχωμένη με το τι θα κάνω κτλ. κτλ.

Ο Ασεπ είναι ο άμεσος στόχος μου και όταν άρχισα να το ψάχνω μόνη μου απογοητεύτηκα.

Εδώ βρήκα απίστευτες πληροφορίες, βιβλιογραφία, και πραγματικά νιώθω ότι ο ένας βοηθάει τον άλλο ΚΑΙ ψυχολογικά σε όλο αυτόν τον αγώνα.

Τέλος για να μην σας κουράζω, όλοι μου έλεγαν ότι χωρίς μεταπτυχιακά, και μόρια από εδώ και από εκεί δεν μπορείς να πετύχεις!Τουλάχιστον λοιπόν να μην πάω από την πρώτη φορά με ηττοπάθεια, αλλά με τσαμπουκά!
Έτσι παιδιά???
Αντε, εύχομαι όλοι μας να έχουμε γερα γερά στομάχια καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι............................ την ΤΥΧΗ με το μέρος μας!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Εχεις δικιο φίλη NinaP και δεν το ελεγα προσωπικα σε σενα. εχει παρατηρηθει κι αλλες φορες απο αλλους να συμβουλευουν νεα μελη με ενα τροπο "καπως".
μαλλον εγω το πηρα ετσι ή τουλαχιστον ετσι μου φανηκε. αλλα να ρωτήσω, ο τιτλος γιατι να μη γραφεται με κεφαλαία? συμφωνω απολυτος οτι τα πεζα ειναι πιο ευαναγνωστα και ολοι μας το υποστηρίζουμε.
αυτα.και συγνώμη για το υφος.


Συνήθως βάζω smilies αλλά κάτι είχε κολλήσει στον υπολογιστή και δεν πήγαινε στην προεπισκόπηση. Και αυτό το κάνω για να μην παρεξηγείτε το ύφος αφού δεν έχουμε ο ένας τον άλλον απέναντι. Και έχουμε παρεξηγηθεί ουκ ολίγες φορές. Συγνώμη αποδεκτή Μάρκο. :D

Όσο για το γιατί δεν γράφουμε με κεφαλαία και στα θέματα φαντάζομε πως για τον ίδιο λόγο το κάνουμε. Το ένα ίσως δεν σε πειράζει αλλά φαντάζεσαι όλα τα θέματα να ήταν με κεφαλαία; Τα μάτια θα μας έβγαιναν.  :-*
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Καλημερα σε ολη την παρεα. Συμφωνω με Nina P και την ευχαριστω.
Θέλω να πω στη φιλη μας την Ειρήνη, να μην ειναι πολυ αγχωμένη και να την βεβαιώσω οτι εγω τουλαχιστον γνωριζω πολλα ατομα που χωρις κανενα απολύτως μοριο περασαν με τον ασεπ και διορίστηκαν αμεσως. για παραδειγμα μια γνωστη μου τελειωσε το ΦΠΨ
και διοριστηκε αμεσως με την πρωτη. αυτο ας το εχουνε υποψη τους κι οσοι θεωρουν τους αποφοιτους του φπψ οτι δεν ειναι φιλολογοι (κανονικοι)!!!!!!!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Φυσικά και είναι εφικτό. Όλα γίνονται. Πέρσι τέτοιο καιρό έλεγα στον κολλητό μου που διάβαζε και αυτός "Γιατί κάποιος άλλος και όχι εγώ ή εσύ; Υπεράνθρωποι είναι αυτοί που διορίζονται στον ΑΣΕΠ ή διάννοιες; Απλοί καθημερινοί άνθρωποι, ίσως παλιοί συμφοιτητές μας".

Αν και πλέον έιμαι κάτοχος μεταπτυχιακού, όταν έκανα την αίτηση τον Σεπτέμβρη του 2006 δεν είχα έστω αυτά τα δύο επιπλέον μόρια, που θα μπορούσαν να είναι υπερπολύτιμα. Έλεγα, κόψε φάση να μην διοριστώ για κάτι ψιλά, θα χτυπάω το κεφάλι μου που δεν έκανα νωρίτερα τη διπλωματική να τελειώνω. Έγραψα 73.23 και πήρα 1.72 από το πτυχίο. Αυτά ήταν όλα τα μόριά μου. Όχι μόνο δεν είχα μόρια από προϋπηρεσία, ούτε είχα ξαναμπεί σε τάξη ποτέ. Είμαι 27, δουλεύω αναπληρώτρια και από του χρόνου μόνιμη. Όλα γίνονται, πίστη στον εαυτό σου και δουλειά με το διάβασμα θέλει...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2007, 05:31:57 μμ από ifilitisvikys »
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Εγώ πιστεύω ότι είναι δύσκολο να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ χωρίς μόρια από προυπηρεσία και μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.Το λέω από προσωπική πείρα γιατί στον πρόσφατο ΑΣΕΠ έμεινα εκτός πίνακα διοριστέων επειδή δεν είχα προσαύξηση από προυπηρεσία ή μεταπτυχιακό αν και στη συνολική γραπτή δοκιμασία είχα υψηλότερη βαθμολογία από αρκετούς που τελικά διορίστηκαν.Σίγουρα οι προσαυξήσεις αποτελούν ένα πρόκριμμα .Μοιάζει σαν να τρέχεις σε τελικό αγώνα δρόμου και κάποιοι να βρίσκονται αρκετά βήματα μπροστά από την κοινή αφετηρία.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Είναι εφικτό, αλλά δύσκολο. Εγώ ήμουν στους διοριστέους την πρώτη φορά που έδωσα ΑΣΕΠ. Η μοναδική μου προσαύξηση ήταν ο βαθμός του πτυχίου -πολύ καλός, αλλά θα ήμουν διοριστέος και χωρίς αυτόν. Και υπόψιν, δεν είχα καθόλου διδακτική εμπειρία, καθώς εργαζόμουν σε άσχετο με την εκπαίδευση αντικείμενο. Δεν μπορώ να πω βέβαια ότι πήγα ...χαλαρός στο διαγωνισμό, διάβαζα τουλάχιστον επί επτά μήνες. Χρειάζεται επομένως πολλή και καλή μελέτη, αυτοσυγκέντρωση και ασφαλώς, τύχη  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2007, 08:31:15 μμ από Kilgore »
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Συμφωνώ κι εγώ με kiigore, ειναι δυσκολο οχι ομως ακατορθωτο.αλλα η τυχη εχει τον τελευταιο λόγο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kon31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Oύτε ακατόρθωτο ούτε ανέφικτο. Εγώ έδωσα πέρισυ για πρώτη φορά, ένα χρόνο μετά το πτυχίο και πέρασα στους διοριστέους, χωρίς επιπλέον μόρια, μόνο με το 2,01 του βαθμού πτυχίου. Ούτε πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης. Είναι θέμα μελέτης. Απολύτως. Θα διαβάσεις πάρα πολύ και θα περάσεις. Αν τα θέματα είναι δύσκολα, είναι και για τους άλλους, όχι μόνο για σένα. Ούτε ιδιοφυία χρειάζεται να είναι κανείς ούτε τίποτα.Το μόνο πρόβλημα είναι ο χρόνος. Πρέπει να ξεκινήσεις νωρίς, να αφοσιωθείς απολύτως, να είσαι συστηματική στο διάβασμα και συγκεντρωμένη. Και πολλές επαναλήψεις!
Αυτή είναι η γνώμη μου και καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ κι εγώ ότι με επιμονή και διάβασμα όλα γίνονται. Είχα δώσει και το 2002 και το 2005, εντελώς απροετοίμαστη και φυσικά  με τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Στον τελευταίο διαγωνισμό όμως είπα να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα. Και το έκανα επί 4 μήνες. Εντατικά όμως. Ξημέρωνε-νύχτωνε κι εγώ διάβαζα. Παραμέρισα όλα τα άλλα κι επικεντρώθηκα πλήρως στον ΑΣΕΠ. Κι ευτυχώς διορίζομαι του χρόνου. Μόνη προσαύξηση τα 2,27 από το πτυχίο.

Πάντα χρειάζεται και λίγη τύχη όμως.

 Και ειλικρινά θαυμάζω όσους συναδέλφους τα κατάφεραν ενώ είχαν παράλληλα πλήθος υποχρεώσεων, οικογενειακών κτλ. Αν είχα παιδιά δεν ξέρω αν θα είχα αυτές τις αντοχές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2007, 08:24:44 μμ από BIBH »
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 01:51:39 πμ »
Είστε όλοι φοβεροί ,μου δίνετε δύναμη!

Να σας κάνω και μία ερώτηση??????????

Ο βάθμός του πτυχίου μετράει αν είναι από μία βαθμολογία και πάνω ή σε κάθε βαθμό αντιστοιχούν μόρια¨?

Πώς περιπου υπολογίζονται τα μόρια του βαθμού? ???

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 08:02:19 πμ »
Οσο πιο προσφατα εχεις τελειωσει το πανεπιστημιο, τοσο πιο ευκολο ειναι να γραψεις καλα στο Γνωστικο αντικειμενο στον ΑΣΕΠ, μιας και τα εχεις ολα φρεσκα.

Εγώ διαφωνώ σχετικά με αυτό, ειδικά για τους φιλολόγους. Εξαρτάται από το πτυχίο, την κατεύθυνση, κλπ. κλπ. Με τρία γνωστικά αντικείμενα, στην καλύτερη περίπτωση να έχεις ένα από τα τρία φρέσκα. Δεν ξέρω τι ισχύει για τους άλλους κλάδους, αλλά εγώ που τελείωσα ιστορικό, δεν είχα φρέσκα ούτε αρχαία ούτε νέα.

Το προβλημα με τους φιλολογους ειναι οτι μπορουν να διοριστουν σαν ΠΕ02 αποφοιτοι πολλων διαφορετικων σχολων, οπότε τα γνωστικα ειναι πολλα και χαωδη. Στις θετικες επιστημες, που αναφερομουν, ολοι οι ΠΕ03 εχουν τελειωσει το Μαθηματικο, οι ΠΕ04.01 το Φυσικο, οι ΠΕ04.02 το Χημικο, οι ΠΕ04.04 το Βιολογικο, κοκ. Οπότε ειναι πολυ ευκολοτερο για ενα νεο αποφοιτο να γραψει καλα στο γνωστικο του κλαδου απο οτι ειναι για καποιον παλιοτερο αποφοιτο... συν το οτι υπαρχουν μεγαλες εξελιξεις σε καποιες απο αυτες τις επιστημες, που επιβαλουν στον παλιοτερο αποφοιτο να ψαξει και να ενημερωθει γι'αυτα που ο νεοτερος αποφοιτος ηδη γνωριζει. (π.χ. στην επιστημη της Βιολογιας οι εξελιξεις ειναι αλματωδεις και πολλοι υποψηφιοι δεν ειχαν συναντησει ποτε καποιες απο τις ερωτησεις του ΑΣΕΠ οσο ηταν φοιτητες στο πανεπιστημιο... κατι που φυσικα ευνοουσε τους νεους αποφοιτους)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
utenar, νομίζω επίσης πως οι ΠΕ04 βαθμολογούνται στο γνωστικό αντικείμενό τους με μεγαλύτερο ποσοστό.. Οι ΠΕ02 είτε είναι φιλόλογοι είτε ιστορικοί είτε του ΦΠΨ βαθμολογούνται εξίσου και στα τρία γνωστικά..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Και επειδη βαθμολογουνται οι του ΠΕ02 εξισου και στα τρια γνωστικα ειναι που δεν κανει τη διαφορα.ολοι ειναι στην ιδια μοιρα. (καλο μου φαινεται!)δεν ξερω αν συμφωνειτε?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.