*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1558939 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2954 στις: Μάρτιος 24, 2014, 03:48:17 μμ »
Εδώ υπάρχει μεγάλο θέμα το οποίο δεν πρόκειται να ξεκαθαρήσει διότι κανείς δεν το γνωρίζει ... και υπάρχουν αρκετά σενάρια.
Καταρχήν η ΑΕΔ εχει μετονομαστεί Βεβαίωση Αποδοχών τρίτων ...
Αν κάποιος εχει ΙΚΑ (full time) είναι παράνομο να το δηλώσει στα ελευθερα επαγγελμάτα (2 ασφαλίσεις απαγορεύεται)
Για κάποιον άνεργο λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα να πάει είτε στο 301 είτε στο 507 ...
Μόνο ενας εφοριακός θα μπορούσε να το ξεκαθαρίσει και πάλι δεν είναι σιγουρο ...

Οι βεβαιώσεις είναι για το προηγούμενο έτος που δεν είχε αλλάξεο η ΑΕΔ.
Και ενοείται πως θα τις δηλώσει στο ίδιο κωδικό με πέρισυ, αλλιώς πως θα πάρει πίσω το 20%;
+ Του ότι όταν είσαι με αεδ έχεις όποια ασφάλεια θες και δεν έχεις κάνει και έναρξη επιτηδεύματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2014, 03:50:25 μμ από anoiksi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:31 »

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2955 στις: Μάρτιος 24, 2014, 04:25:20 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά γιατί λες ότι απαγορεύονται 2 ασφαλίσεις, δε θα μπορούσε κάποιος να έχει ΤΕΒΕ και να δουλεύει και σα μισθωτός, έχοντας έτσι υγειονομική κάλυψη από ΙΚΑ;
Όπως και να χει θα καρτήσω ότι αν έχει κάποιος ΙΚΑ (αν και δεν έχω fulltime) τα ΑΕΔ του ΙΕΚ τα βάζει στις μισθωτές.
Ελπίζω να είναι εντάξει...
Γινεται αυτο που λες αρκει να εχεις κανει εναρξη επαγγελματος οποτε το βαζεις και εκει εναλλακτικα (βασικα εξαρταται ως τι εχεις προσληφθει στη συμβαση του ιεκ)

Αποσυνδεδεμένος Diekios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2956 στις: Μάρτιος 24, 2014, 04:53:37 μμ »
Γινεται αυτο που λες αρκει να εχεις κανει εναρξη επαγγελματος οποτε το βαζεις και εκει εναλλακτικα (βασικα εξαρταται ως τι εχεις προσληφθει στη συμβαση του ιεκ)
Είναι σύμβαση μίσθωσης έργου όπου αναφέρεται ότι θα ισχύει για συγκεκριμένο διάστημα και θα με πληρώνει με την ώρα, κλπ. Υποθέτω αυτό είναι αρκετό για να μπει στις μισθωτές υπηρεσίες εφόσον έχω ΙΚΑ βάσικα (από αλλού) και από την άλλη βέβαια κάποιο έργο που όμως από μόνο του δεν ξεπερνά το όριο για ΔΠΥ.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2957 στις: Μάρτιος 24, 2014, 05:26:16 μμ »
Σχετικά με την συμπλήρωση των στοιχειων μας που κάνουμε στην έναρξη εξαμήνου : Μέχρι αρχη Ιανουαρίου δεν είχα κάνει έναρξη επαγγελματος , για το εαρινο εξάμηνο τι θα πρέπει να δηλώσω ΑΠΥ ή ΑΕΔ ? μέσα στο 2014 θα έχω ξεπερασει τα 5000 ευρώ, αλλά η αίτηση αναφέρεται στα περσινα εισοδηματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:31 »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2958 στις: Μάρτιος 24, 2014, 07:05:47 μμ »
Σε ποιο τηλ πήρες;; Εγω πηρα και δεν το σήκωναν!!! Όταν πηρα σε ενα άσχετο μπας και βρω άκρη μου ζητούσαν σε ποια Α.Π ( άξονας προτεραιότητας) ειναι!! Ρώτησα στο ΙΕΚ δεν είχαν ιδέα!!!

Για δοκίμασε στο 2131314580 λογιστήριο αν δεν απαντήσουν πρωι πάρτους αργότερα κάποια στιγμή θα απαντήσουν..




Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2959 στις: Μάρτιος 24, 2014, 09:04:38 μμ »
Εδώ υπάρχει μεγάλο θέμα το οποίο δεν πρόκειται να ξεκαθαρήσει διότι κανείς δεν το γνωρίζει ... και υπάρχουν αρκετά σενάρια.
Καταρχήν η ΑΕΔ εχει μετονομαστεί Βεβαίωση Αποδοχών τρίτων ...
Αν κάποιος εχει ΙΚΑ (full time) είναι παράνομο να το δηλώσει στα ελευθερα επαγγελμάτα (2 ασφαλίσεις απαγορεύεται)
Για κάποιον άνεργο λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα να πάει είτε στο 301 είτε στο 507 ...
Μόνο ενας εφοριακός θα μπορούσε να το ξεκαθαρίσει και πάλι δεν είναι σιγουρο ...

Δε νομίζω να είναι έτσι. Τόσα χρόνια που πληρωνόμουν με ΑΕΔ (άλλο που από του χρόνου θα αλλάξει), πάντα τα εισοδήματα από τα ΙΕΚ, αλλά και από κάτι άλλες δουλειές τα έβαζα στον κωδικό 507, ως δηλαδή εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα, και μάλιστα ο 507 είναι ακριβώς ο κωδικός για ΑΕΔ. Υπόψιν ότι έχω full ΙΚΑ. Στην πραγματικότητα για να πληρώνεσαι με ΑΕΔ σημαίνει ότι δεν είσαι κατ' επάγγελμα ελευθερος επαγγελματίας, και ότι εκτάκτως παρέχεις κάποιες υπηρεσίες μέχρι 5.000 ευρώ. Δεν είναι εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και όποιος πληρώνεται με ΑΕΔ, σημαίνει ότι δεν πληρώνει ΟΑΕΕ.
Επίσης μπορεί κάποιος να είναι ελεύθερος επαγγελματίας και μισθωτός ταυτόχρονα, και μάλιστα μπορεί αν δεν τον καλύπτει πλήρως η μία ασφάλιση να πληρώνει και τις δύο, αλλιώς παίρνει απαλλαγή σε μία από τις δύο. Σε κάθε περίπτωση αυτό δεν έχει να κάνει με τη φορολογική δήλωση, μπορεί άνετα να έχει κάποιος εισοδήματα και από μισθωτές υπηρεσίες και από ελευθέρια επαγγέλματα... Αυτό που απαγορεύεται είναι να σου κόψουν ΑΕΔ ενώ είσαι ελεύθερος επαγγελματίας με ΤΠΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2014, 09:11:49 μμ από grtt »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2960 στις: Μάρτιος 24, 2014, 09:20:15 μμ »
Καλησπέρα, είμαι εκπαιδευτής σε δημόσιο ΙΕΚ. Για το έτος 2013 πληρώθηκα με ΑΕΔ χρήματα για τα οποία μου ήρθε η βεβαίωση αποδοχών. Για τα χρήματα που έλαβα έγινε όπως γνωρίζετε παρακράτηση 20%, η ερώτηση μου είναι η εξής. Στη φορολογική μου δήλωση σε ποιον κωδικό πρέπει να δηλώσω αυτό το εισόδημα; αν και δε το φαντάζομαι θα φορολογηθώ εκ νέου για το εισόδημα αυτό;

Στον κωδικό 507 το εισόδημα και στον 605 το ποσό της παρακράτησης...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2961 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:18:54 μμ »
Το έχουν θέσει και αρκετοί συνάδελφοι παραπάνω και δε βλέπω να έχει απαντηθεί. Τι γίνεται στην περίπτωση που μέσα στη χρονιά ξεπεράσεις τελικά τις 5.000. Με τον τρόπο που γίνονται οι πληρωμές (πχ. δηλώνουμε στο τρέχον έτος δεδουλευμένα της προηγούμενης χρονιάς επειδή έτυχε να μας πληρώσουν με καθυστέρηση φέτος), με την τυχαιότητα με την οποία γίνονται οι αναθέσεις των μαθημάτων, πώς γίνεται να ξέρει κανείς όταν ξεκινάει η σχολική χρονιά τον Οκτώβρη ότι θα έχει μετά από 12 μήνες πάνω από 5.000 ευρώ εισοδήματα;

Και ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει υπολογισμένα 5.000 μικτά με ΑΕΔ και βρίσκει κάποια νέα δουλειά με μπλοκάκι. Τι κάνει;

Τέλος, θα ήθελα να ξέρω (αν γνωρίζει κάποιος) ποιο είναι το κόστος για κάποιον που έχει ήδη πλήρη ασφάλιση ΙΚΑ αν κάνει έναρξη στην εφορία με μπλοκάκι. Διάβασα ότι απαλλάσσεσαι από τη μία από τις δύο ασφαλίσεις, αλλά έχει όλο αυτό κάποιο πάγιο κόστος;

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2962 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:44:01 μμ »
Το έχουν θέσει και αρκετοί συνάδελφοι παραπάνω και δε βλέπω να έχει απαντηθεί. Τι γίνεται στην περίπτωση που μέσα στη χρονιά ξεπεράσεις τελικά τις 5.000. Με τον τρόπο που γίνονται οι πληρωμές (πχ. δηλώνουμε στο τρέχον έτος δεδουλευμένα της προηγούμενης χρονιάς επειδή έτυχε να μας πληρώσουν με καθυστέρηση φέτος), με την τυχαιότητα με την οποία γίνονται οι αναθέσεις των μαθημάτων, πώς γίνεται να ξέρει κανείς όταν ξεκινάει η σχολική χρονιά τον Οκτώβρη ότι θα έχει μετά από 12 μήνες πάνω από 5.000 ευρώ εισοδήματα;

Και ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει υπολογισμένα 5.000 μικτά με ΑΕΔ και βρίσκει κάποια νέα δουλειά με μπλοκάκι. Τι κάνει;

Τέλος, θα ήθελα να ξέρω (αν γνωρίζει κάποιος) ποιο είναι το κόστος για κάποιον που έχει ήδη πλήρη ασφάλιση ΙΚΑ αν κάνει έναρξη στην εφορία με μπλοκάκι. Διάβασα ότι απαλλάσσεσαι από τη μία από τις δύο ασφαλίσεις, αλλά έχει όλο αυτό κάποιο πάγιο κόστος;

Με τον τρόπο που πληρώνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε το ξέρεις ουσιαστικά...
Εφόσον είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ με πλήρη ασφάλιση, πας εκτύπωση των ενσήμων του ΙΚΑ του τελευταίου έτους και βεβαίωση εργοδότη κι έτσι παίρνεις απαλλαγή από τις εισφορές στον ΟΑΕΕ για ένα έτος. Αυτό πρέπει να το κάνεις κάθε χρόνο.
Μερικά μικρά έξοδα πιθανόν να έχει κάποιος για παράβολα κλπ στην εφορία για έναρξη επαγγέλματος. Από φορολογικής απόψεως είναι λίγο περίεργα τα πράγματα, αλλά τέλος πάντων. Το πάγιο κόστος είναι ότι μετά από 5 χρόνια πληρώνει κάποιος τέλος επιτηδεύματος, το οποίο είναι 500 ευρώ το χρόνο (νομίζω ότι θα πάει στα 600). Όμως τα πρώτα 5 έτη απαλλάσσεται από αυτό...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2963 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:55:09 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Είμαι περίεργος να μάθω τι γίνεται και στην περίπτωση που ξεπερνάς τις 5.000 κατά τη διάρκεια του χρόνου. Τι πρέπει να κάνεις αν θέλεις να είσαι νόμιμος αν κάτι τέτοιο προκύψει πχ. τον Ιούνιο και πώς μπορεί να σε εντοπίσουν αν τελικά ξεπεράσεις τις 5.000.

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2964 στις: Μάρτιος 25, 2014, 12:02:57 πμ »
Για δοκίμασε στο 2131314580 λογιστήριο αν δεν απαντήσουν πρωι πάρτους αργότερα κάποια στιγμή θα απαντήσουν..
Ευχαριστω πολυ!!! Να δω την Τετάρτη πια τι θα μιυ πουν!!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Panos Kal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ, BSc, MSc
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2965 στις: Μάρτιος 26, 2014, 11:49:18 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2966 στις: Μάρτιος 28, 2014, 12:06:01 μμ »
Απάντηση απο ινεδιβιμ στα μέσα της επόμενης εβδομάδας θα γίνει η πληρωμη για τους ΑΕΔ για όλο το εξάμηνο και οι ΑΠΥ πάνε γύρω στο πάσχα βοηθειά μας .

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2967 στις: Μάρτιος 28, 2014, 01:51:12 μμ »
σιχτιριζω καθε φορα την ωρα κ τη στιγμη που καθομαι και ασχολουμαι με τα ΙΕΚ ακομα κ το μπαχαλο τους. και εχω μονο 3 ωρες... >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.