*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1559272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4214 στις: Απρίλιος 12, 2016, 10:19:33 μμ »

Ουδέν νεότερο για την πληρωμή μας (2015 β') από πλευράς  λογιστηρίου ,τουλάχιστο , του κυρ ΙΝΕΔΙΒΙΜ..

Κατάφερα , ήρθα σε κάποια επαφή σήμερα... μόνον αυτό όμως.

"ΔΕΝ ξέρουμε .. ΔΕΝ!...

"κάτι" καλύτερο από το "ΔΕΝ Ξέρω- ΔΕΝ απαντώ" στα γκάλλοπς...   Έστω απάντησαν ευγενικά "ΔΕΝ ΞΕΡΩ"...

Αυτάααα...... 


Από την άλλη , οι της ΕΔΙΕΚ (δεξιοί συνδικαλιστές) άμα τους ρωτήσεις , αυτοί "ξέρουν" , το προδικάζουν για 15Αυγουστο .. Σεπτέμβρη κλπκλπ... και συνεχίζουν βρίζοντας την (τωρινή) κυβέρνηση...

..Σύμφωνοι...αυτό ξέρω να το κάνω και το κάνω κι εγώ...  παλιά μου τέχνη κόσκινο και ως πρότινος εισέπραττα  πηγμένο πρασινομπλέ δακρυγόνο και γκλοπς στους δρόμους...

ΤΙΠΟΤ' άλλο;;...







Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:46 »

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4215 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:29:44 μμ »
Καποιο νεοτερο για τις πληρωμες 2015β εχουμε ?  Καποιος ειπε οτι , πρεπει να ερθει σε συμφωνια με τους Θεσμους η Κυβερνηση και μετα θα γινουν.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4216 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:18:50 μμ »
Καποιο νεοτερο για τις πληρωμες 2015β εχουμε ?  Καποιος ειπε οτι , πρεπει να ερθει σε συμφωνια με τους Θεσμους η Κυβερνηση και μετα θα γινουν.

Νωρίς είναι.
Καλοκαίρι στη καλύτερη και δύσκολα. Συνήθως από Σεπτέμβριο και μετά,

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4217 στις: Απρίλιος 15, 2016, 02:37:30 μμ »
Νωρίς είναι.
Καλοκαίρι στη καλύτερη και δύσκολα. Συνήθως από Σεπτέμβριο και μετά,

Το "συνήθως" και το σύμφωνα με τον νόμο και την πρόθεση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι 40-45 ημέρες μετά το πέρας του εξαμήνου. Από πηγές μέσα από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ λοιπόν, όλα είναι έτοιμα και περιμένουν να μεταφερθούν τα χρήματα από το Υπουργείο για να αρχίσουν οι πληρωμές. Επομένως, η πρόβλεψη ότι μετά την υπογραφή της αξιολόγησης πολύ πιθανό είναι να δούμε κάτι να κινείται, είναι μάλλον σωστή. Ακούγεται πολύ αισιόδοξο, αλλά προτιμώ να σκέφτομαι έτσι και να τους τα χώνω μετά (άμα έχουν καθυστέρηση), παρά να τα χώνω από την αρχή και να γίνομαι γραφικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:46 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4218 στις: Απρίλιος 15, 2016, 04:02:18 μμ »
Το "συνήθως" και το σύμφωνα με τον νόμο και την πρόθεση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι 40-45 ημέρες μετά το πέρας του εξαμήνου. Από πηγές μέσα από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ λοιπόν, όλα είναι έτοιμα και περιμένουν να μεταφερθούν τα χρήματα από το Υπουργείο για να αρχίσουν οι πληρωμές. Επομένως, η πρόβλεψη ότι μετά την υπογραφή της αξιολόγησης πολύ πιθανό είναι να δούμε κάτι να κινείται, είναι μάλλον σωστή. Ακούγεται πολύ αισιόδοξο, αλλά προτιμώ να σκέφτομαι έτσι και να τους τα χώνω μετά (άμα έχουν καθυστέρηση), παρά να τα χώνω από την αρχή και να γίνομαι γραφικός...

Για προβλέψεις υπάρχει και το μαντείο.
Για το πότε πληρώνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ άσε και κάποιους που πληρώνονταιεδώ και 10 χρόνια να πουν τα γεγονότα όπως είναι.
Όσο για το χώσιμο χώστα αργότερα εσύ δικαώμα του καθενός πότε θα τα χώσει.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4219 στις: Απρίλιος 16, 2016, 10:08:41 μμ »
Διαγράφηκαν μηνύματα που δεν ήταν σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ.
Παρακαλώ μείνετε στο θέμα και αποφύγετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις...

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4220 στις: Απρίλιος 17, 2016, 03:33:01 μμ »
Οσο τα ΙΕΚ λειτουργούν σαν "ΙΕΚ" απο το 1997, και οι κοπητηΠΙΤΑδες εκπαιδευτικοι των ΙΕΚ  όχι μόνο απο οτι φαίνεται δεν κρυβονται  αλλά κάνουν και προπαγάνδα υπερ ΥΠΑΙΠΘ, με σκοπό να μας τρελάνουν όλους. Γιατρειά απο ότι αποδείχτηκε δεν έχει αυτή η γάγραινα.. Ο θαυμαστός κόσμος των ΙΕΚ που εξακολουθεί για 20 ολόκληρα χρόνια και τελειωμό δέν έχει  θα συνεχίσει να καταστρέφει κόσμο απο ότι φαίνεται, δυστυχώς .
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2016, 03:55:51 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4221 στις: Απρίλιος 21, 2016, 04:51:23 πμ »
Μαθαίνω κι από άλλους Συναδέλφους , ότι υφίσταται ζήτημα λανθασμένης (;;..) Προσυμπλήρωσης αποδοχών και αναλογίας και κρατήσεων φόρων…

…Άρα Ζήτημα Σωστής Δήλωσης φορολογικής Ε.1 και δυνατότητας Πλήρους Επιστροφής Φόρου

Ό,τι Ελλειπή Ποσά , με τις αντιστοιχίες σε αναλογία – κράτηση … άρα και Επιστροφής Φόρου , έχουν προσυμπληρωθεί σε…
πίνακα 1... ακριβώς σε αυτήν την κατηγορία "Αθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς, ημερομίσθια κλπ (εκτός περιπτ. 2, 3)".


•   Από την άλλη , το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ισχυρίζεται ότι πάν’ στον πίνακα
     
Γ2. ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
(…)  5. Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες …


Με τις ανάλογες ισχυρές κρατήσεις Φόρου… άρα Και Επιστροφής…

•   Νόμιζα Έως Πρότινος ότι ήταν λαθάκι, αστοχία στη δική μου προσυμπληρωμένη Δήλωση Ε. 1.   Μπαααααααααα!!...  ΔΕΝ!...

•   Νόμιζα ότι
εφόσον μίλησα με ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχεδόν δυο βδομάδες πίσω , μαζί με απαντήσεις ΤΑΧΙS «ενημερώσαμε τον εργοδότη , ώστε να αποκαταστήσει..» , ότι θα «αποκαθιστούσαν».  Μπαααααααααα!!...  ΔΕΝ!...

Έτσι που λες…

Θ.


Υγου’

•   Αγαπητέ Lasid  και άλλοι Συντονιστές του threand…

Ελπίζω ότι ΔΕΝ είμαι Εκτός θέματος και ετούτο … όχι μόνο διότι η πάγια συνοδεία των «Αποδοχών» (ΟΟΟΟΟΤΑΑΑΑΑΑΝΝΝ τις βλέπουμε ..) είν’ τα Φορολογικά…

..μα Ιδίως , το’ χω ματαπεί…
Καθώς είν’ ..αορίστως ΑΓΝΩΣΤΟ , πότε θα υπάρξει πληρωμή του 2015 β’ Εξαμήνου… 

Μάλλον οι περισσότεροι Εκπαιδευτές  περιμένουμε… μα ..μια κάποια Επιστροφή Κρατημένων Φόρων του 2015 , για το οποίο εξοφληθήκαμε Παραμονή Πρωτοχρονιάς 2016…

Αυτά.

Θ.


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2016, 05:08:44 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4222 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:57:38 πμ »
Μαθαίνω κι από άλλους Συναδέλφους , ότι υφίσταται ζήτημα λανθασμένης (;;..) Προσυμπλήρωσης αποδοχών και αναλογίας και κρατήσεων φόρων…

…Άρα Ζήτημα Σωστής Δήλωσης φορολογικής Ε.1 και δυνατότητας Πλήρους Επιστροφής Φόρου

Ό,τι Ελλειπή Ποσά , με τις αντιστοιχίες σε αναλογία – κράτηση … άρα και Επιστροφής Φόρου , έχουν προσυμπληρωθεί σε…
πίνακα 1... ακριβώς σε αυτήν την κατηγορία "Αθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς, ημερομίσθια κλπ (εκτός περιπτ. 2, 3)".


•   Από την άλλη , το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ισχυρίζεται ότι πάν’ στον πίνακα
     
Γ2. ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 
(…)  5. Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες …


Με τις ανάλογες ισχυρές κρατήσεις Φόρου… άρα Και Επιστροφής…

•   Νόμιζα Έως Πρότινος ότι ήταν λαθάκι, αστοχία στη δική μου προσυμπληρωμένη Δήλωση Ε. 1.   Μπαααααααααα!!...  ΔΕΝ!...

•   Νόμιζα ότι
εφόσον μίλησα με ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχεδόν δυο βδομάδες πίσω , μαζί με απαντήσεις ΤΑΧΙS «ενημερώσαμε τον εργοδότη , ώστε να αποκαταστήσει..» , ότι θα «αποκαθιστούσαν».  Μπαααααααααα!!...  ΔΕΝ!...

Έτσι που λες…

Θ.


Υγου’

•   Αγαπητέ Lasid  και άλλοι Συντονιστές του threand…

Ελπίζω ότι ΔΕΝ είμαι Εκτός θέματος και ετούτο … όχι μόνο διότι η πάγια συνοδεία των «Αποδοχών» (ΟΟΟΟΟΤΑΑΑΑΑΑΝΝΝ τις βλέπουμε ..) είν’ τα Φορολογικά…

..μα Ιδίως , το’ χω ματαπεί…
Καθώς είν’ ..αορίστως ΑΓΝΩΣΤΟ , πότε θα υπάρξει πληρωμή του 2015 β’ Εξαμήνου… 

Μάλλον οι περισσότεροι Εκπαιδευτές  περιμένουμε… μα ..μια κάποια Επιστροφή Κρατημένων Φόρων του 2015 , για το οποίο εξοφληθήκαμε Παραμονή Πρωτοχρονιάς 2016…

Αυτά.

Θ.

Δεν είναι λανθασμένη απλά ποσά που πληρώθηκαν τέλος 2014 δηλώθηκαν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ το 2015 και γιαυτό γίνεται το γνωστό μπέρδεμα όπως κάθε χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4223 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:45:44 μμ »
 Η ανάλυση για τις κρατήσεις για 37,5% των ΚΚΕ  ισχύει ;

http://www.902.gr/eidisi/voyli/94857/erotisi-gia-tin-apopliromi-dedoyleymenon-se-oromisthioys-ton-dimosion-iek

Αποσυνδεδεμένος Radas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4224 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:59:29 μμ »
Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, μου φαίνεται εξωφρενικό το νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4225 στις: Απρίλιος 21, 2016, 01:35:28 μμ »
Η ανάλυση για τις κρατήσεις για 37,5% των ΚΚΕ  ισχύει ;

http://www.902.gr/eidisi/voyli/94857/erotisi-gia-tin-apopliromi-dedoyleymenon-se-oromisthioys-ton-dimosion-iek

Σε γενικές γραμμές , η ερώτηση των 6 βουλευτών του Κ.Κ.Ε. είναι ορθή - και μπράβο τους.

Οι Κρατήσεις όμως , ευτυχώς,  δεν φθάνουν σε αυτό το ύψος.

Στο παράδειγμα που παραθέτουν , Μεταπτυχιακού με "ακαθάριστο" ωρομίσθιο 18 ευρά , ΟΟΟΟΟταν πληρωνόμαστε , λαμβάνουμε γύρω στα 13 και όχι 11 ευρά.

Το ξέρω , διότι υπόκειμαι σε αυτήν την κατηγορία.

Από την άλλη:

Μάλλον ένα τμήμα των "αποδοχών" μας , έχει τόσο ψηλές κρατήσεις - δηλαδή 37 + %.

Φαίνονταν στις περσινές φορολογικές δηλώσεις , όπου οι "αποδοχές" έσπαγαν σε "μισθό" και "επιχειρηματική δραστηριότητα", το δεύτερο κομμάτι είχε κάτι κρατήσεις .. άστα να πάνε.. να μην πω που.


..

Φέτος , καθώς εξακολουθεί το "λάθος" στην προσυμπλήρωση του Ε1 και δεν φαίνονται τα ακριβή ποσά, Ενώ ξέρεις Τι έχεις λάβει , Πόσα σου έχουν κρατήσει και Πόσα δικαιούσαι να πάρεις πίσω ως Επιστροφή φόρου , άκρη δεν βγαίνει!...

.......................

Συνάδελφε jimpapas1 , ίσως ισχύει ΕΝ ΜΕΡΕΙ ισχύει ό,τι λες!

... Τουλάχιστο πέρσι , στην αρχική προσυμπλήρωση του Ε1 , φαίνονταν ότι είχαν μπερδέψει τα ...... έτη τους , ώσπου μία βδομάδα κατόπιν πέρασαν στις φορολογικές τα ακριβή ποσά.


Αυτά.

Πολυλόγησα , κατά το σύνηθες.

Θ.


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος kpapaxr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4226 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:49:12 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι πριν λίγο δέχτηκα τηλεφώνημα από ΙΝΕΔΙΒΙΜ όπου μου ζήταγαν κάποιες διευκρινήσεις για το ΤΣΜΕΔΕ (είμαι μηχανικός).
Η είδηση είναι πως η μισθοδοσία για το προηγούμενο εξάμηνο είναι υπολογισμένη στο σύνολό της (η ακριβής διατύπωση της ευγενικής υπαλλήλου) και πως κάνουν διασταυρώσεις τώρα. Στο ένα και μοναδικό ερώτημα που έκανα, το ΠΟΤΕ με το καλό, η απάντηση ήταν δε θα αργήσει, είμαστε σε καλό δρόμο.

Λέτε να φάμε μια πετσούλα αρνί?

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #4227 στις: Απρίλιος 21, 2016, 06:55:40 μμ »
Πραγματικά ευχάριστα νέα! Ευχαριστούμε συνάδελφε!

Θα ήθελα να εκφράσω και έναν άλλο προβληματισμό μου: Καταρχάς να πω ότι πέρυσι αμοίφθηκα με ΤΛΥ. Στο taxisnet η βεβαίωση αποδοχών μου αναφέρει ως φορολογητέο ποσό το σύνολο των μικτών αποδοχών μου. Κατά την ταπεινή μου άποψη θα έπρεπε το φορολογητέο ποσό να είναι οι μικτές αποδοχές μου μείον την κράτηση υπέρ ΑΚΑΓΕ. Γιατί να φορολογηθώ εγώ για τα χρήματα που εισέπραξε το ΑΚΑΓΕ; Σε όλες τις μισθοδοσίες μου, οι κρατήσεις υπέρ ασφαλιστικών ταμείων δεν περιλαμβάνονται στο φορολογητέο ποσό.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο το ίδιο; Έχει κανείς αντίθετη άποψη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.