*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1556774 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5600 στις: Ιούνιος 20, 2018, 07:35:22 μμ »
Έχει περάσει μια βδομάδα περίπου από την δημοσίευση του ΦΕΚ και αυτό το σωματείο δεν κάθησε να το διαβάσει, τουλάχιστον να ψάξει για τα άρθρα που αφορούσαν τα ΙΕΚ, να δεί για τα άρθρα που τόσο πολύ προσπάθησε για να πληρωθούν οι μη πιστοποιημένοι. ΝΤΡΟΠΗ... Λυπάμε αλλά σωματείο δεν είναι. Βολεψάκιδες και παρατρεχάμενοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5601 στις: Ιούνιος 20, 2018, 08:57:15 μμ »
Έχει περάσει μια βδομάδα περίπου από την δημοσίευση του ΦΕΚ και αυτό το σωματείο δεν κάθησε να το διαβάσει, τουλάχιστον να ψάξει για τα άρθρα που αφορούσαν τα ΙΕΚ, να δεί για τα άρθρα που τόσο πολύ προσπάθησε για να πληρωθούν οι μη πιστοποιημένοι. ΝΤΡΟΠΗ... Λυπάμε αλλά σωματείο δεν είναι. Βολεψάκιδες και παρατρεχάμενοι.

Εγώ στο σωματείο δεν είμαι αλλά έλεος με το σωματείο που δεν κάνει καλά τη δουλειά του.
Τρέξτε εσείς που γκρινιάζετε. Εδώ μια πιστοποίηση τόσα χρόνια δεν κατσατε να ασχοληθείτε να πάρετε και φταίει το σωματείο και για τους νόμους.

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5602 στις: Ιούνιος 20, 2018, 09:45:01 μμ »
Παράθεση
Εγώ στο σωματείο δεν είμαι αλλά έλεος με το σωματείο που δεν κάνει καλά τη δουλειά του.
Τρέξτε εσείς που γκρινιάζετε. Εδώ μια πιστοποίηση τόσα χρόνια δεν κατσατε να ασχοληθείτε να πάρετε και φταίει το σωματείο και για τους νόμους.

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου απαντήσω. Δεν ξέρεις γιατι ο καθένας δεν πηγε να πάρει την πιστοποιήση... και είναι ντροπή σου να το λές, διδάσκω στα ΙΕΚ από το 2009 έχω πάνω απο 3000 ώρες διδασκαλίας δεν θέλω καμιά πιστοποιήση για να μπω στην τάξη. Ντροπή σου πάντως να μέμφεσαι τους μη πιστοποιημένους.

Όσο για το σωματείο μια αναφορά έκανα συγνώμη αν σε έθιξα...!

υ.γ. πιστοποίηση για μένα είναι μετα από σχεδόν 10 χρόνια σε 2 ΙΕΚ να βρίσκω και να με παίρνουν τηλέφωνω παιδιά τα οποία έχω διδάξει να με με φωνάζουν δάσκαλε... και με πολλά από αυτα να συνεργάζομε στον ιδιωτικό τομέα. Εσύ μπορείς να δίνεις πιστοποιήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2018, 10:09:09 μμ από papano »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5603 στις: Ιούνιος 20, 2018, 10:12:21 μμ »
Ούτε εγώ είμαι μέλος κανενός σωματείου για να λέμε την αλήθεια. Αλλά δε μπορούμε να μεμφόμαστε τα σωματεία αν δεν είμαστε καν μέλη τους ή δεν έχουμε παρακολουθήσει έστω και μια γενική συνέλευση. Υπάρχουν ανακοινώσεις και θέσεις των σωματείων (μια και είναι τουλάχιστον δύο ή τρία διαφορετικά και μάλιστα οι κακές γλώσσες λένε ότι έχουν διασπαστεί εξαιτίας προσωπικών διαφορών των ιδρυτών τους) που τις έχω διαβάσει και μου έχει σηκωθεί η τρίχα κάγκελο.

Στο συγκεκριμένο θέμα όμως, δε μπορούμε να τους αποδώσουμε ευθύνες καθώς έρχονται σε επαφή με φορείς, κάνουν τηλέφωνα, ενημερώνουν αλλά  δε μπορούν να επιβάλλουν τις θέσεις τους και δε μπορούν να καλέσουν σε άμεσες μορφές κινητοποιήσεων εξαιτίας της ιδιαιτερότητας του κλάδου μας (δεν είμαστε μόνιμοι, είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε και από ό,τι έχω καταλάβει ούτε καν στο θέμα της μη παράδοσης βαθμολογίας οι περισσότεροι δεν ανταποκρίθηκαν, κάποιοι είναι στον κόσμο τους, δεν έχουν καν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει).  Επίσης είναι άδικο χωρίς στοιχεία, χωρίς κάποιοι να γνωρίζουν πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις να τους καταλογίζουν υπόγειες συμφωνίες και ότι δρουν εναντίον των συμφερόντων ομάδας "μη πιστοποιημένων" εκπαιδευτών.

Όσο για τους μη πιστοποιημένους δικαίωμα τους να μην πιστοποιηθούν, προσωπικά βρίσκω ύποπτο το ότι τόσοι πολλοί μη πιστοποιημένοι έχουν πάρει μαθήματα, εικάζω ότι αν τους ανατέθηκαν αξιοκρατικά αυτοί πρέπει να είναι σε τεχνικές ειδικότητες ή σε θέσεις ΔΙΕΚ στην επαρχία, αλλιώς κάτι άλλο τρέχει. Σε κάθε περίπτωση, όμως, πρέπει όλοι μας να γνωρίζουμε ότι σε πολύ λίγα χρόνια οι μη πιστοποιημένοι -από νομικής απόψεως- δε θα έχουν θέση στη δημόσια μη τυπική εκπαίδευση.

Edit:
Παραθέτω άλλη μία ανακοίνωση του άλλου σωματείου του ΣΕΔΙΕΚ που περιέχει μερικές χρήσιμες πληροφορίες:

ΑΟΡΙΣΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.
ΑΟΡΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ


Σωματείο Εκπαιδευτών Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης & Λοιπών Φορέων Δια Βίου Μάθησης Του Δημοσίου
___________________________________________________


ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ


Κορυδαλλός, 19 Ιουνίου 2018
Αρ. Πρωτοκόλλου: 25/2018

ΑΟΡΙΣΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.
ΑΟΡΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ

Αγαπητοί Συνάδελφοι, το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. έβγαλε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει επακριβώς : «συνεχίζεται η διαδικασία της αποπληρωμής των Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών των Δ.Ι.Ε.Κ., οι οποίοι έχουν αποστείλει ορθώς το σύνολο των απαραίτητων στοιχείων που απαιτούνται για την πληρωμή τους.»

Μας επιτρέπει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ φαντάζομαι να το διορθώσουμε, για να ενημερωθούν και οι διοικούντες του, ότι οι Εκπαιδευτές δεν αποστέλλουν απαραίτητα στοιχεία που απαιτούνται για την πληρωμή τους στο Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Τα καταθέτουν στα Ι.Ε.Κ. που διδάσκουν και οι Διευθύνσεις αυτών είναι υπεύθυνες για την ορθή ή όχι αποστολή τους.

Εάν λοιπόν δεν έχει αποσταλεί ορθώς το σύνολο των απαραίτητων στοιχείων που απαιτείται για την πληρωμή μας και αυτός είναι ο λόγος που καθυστερεί η πληρωμή μας, μπορεί να μας πει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. και το αρμόδιο Υπουργείο, ποιες ενέργειες έκανε και ποια είναι τα αποτελέσματα αυτών;

Και μη μας πει ότι κάποιοι δεν έχουν δώσει το σύνολο όσων τους ζητήθηκαν και για αυτό δεν πληρωνόμαστε. Γιατί αυτοί προφανώς είναι ελάχιστες περιπτώσεις που μπορούν να εξαιρεθούν από τις καταστάσεις πληρωμών.

Σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν δεν αποστάλθηκε ορθώς το σύνολο των απαραίτητων στοιχείων που απαιτείται τόσους μήνες τι κάνει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.; Τώρα που τελειώνει το Εαρινό Εξάμηνο θυμήθηκε ότι δεν έχουν αποσταλεί ορθώς τα απαραίτητα για την πληρωμή του Χειμερινού;

Πέραν όμως των ανωτέρω το Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. δεν σταμάτησε αυτό το διάστημα να ενοχλεί τις αρμόδιες αρχές και το Υπουργείο για τις πληρωμές μας και να σας ενημερώνει για τις εξελίξεις:

1. Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας οι Συμβάσεις της ομάδας έργου για τα Δ.Ι.Ε.Κ. στο Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. έληξαν, οπότε οι υπάλληλοι που εκτελούσαν τις διαδικασίες προετοιμασίας των Συμβάσεων μας δεν υφίστανται εδώ και αρκετές μέρες! Μας λένε ότι περιμένουν προσωπικό που θα αναλάβει ως νέα ομάδα έργου, πολύ σύντομα, μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

2. Πριν λήξει η Σύμβαση της ομάδας έργου είχαν παραδώσει τα απαραίτητα για την αποπληρωμή των Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών για το Χειμερινό Εξάμηνο (με κάποιες εκκρεμότητες). Αυτό σημαίνει ότι οι περισσότεροι από αυτούς που δεν πληρώθηκαν τον Μάιο θα πληρωθούν τον Ιούνιο αλλά και πάλι όχι όλοι!

3. Επίσης θα πληρωθούν και κάποιοι με ΤΠΥ, για όσα έχουν προλάβει να ετοιμάσουν ή όπως λένε για όσα έχουν αποσταλεί ορθώς. Επί του θέματος αυτού παρατηρήθηκε το φαινόμενο σύμφωνα με πληροφορίες να προτίθεται να αποπληρώσει σε αυτή την κατηγορία των Εκπαιδευτών μόνο τα Τιμολόγια της περιόδου Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου 2017 με την αιτιολογία ότι δεν έχουν φτάσει στις υπηρεσίες του Λογιστηρίου του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. τα υπόλοιπα του Χειμερινού Εξαμήνου περιόδου Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2018. Αυτό δε μπορεί να ισχύει διότι απ’ όσο γνωρίζουμε το κάθε Ι.Ε.Κ. τα έστειλε πακέτο τα τιμολόγια του κάθε Εκπαιδευτή που αφορούν στο σύνολο του Χειμερινού Εξαμήνου.

4. Η διάταξη που θα έλυνε προσωρινά το πρόβλημα με το ύψος και τις διαδικασίες πληρωμής των μη Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών εξαφανίσθηκε ως δια μαγείας από το ψηφισθέν Νομοσχέδιο! Η πληρωμή τους φαίνεται να πηγαίνει στις Ελληνικές καλένδες αφού όπως εγκαίρως είχαμε προειδοποιήσει ο τρόπος υπολογισμού του ωρομισθίου τους θα είναι εξαιρετικά χρονοβόρος. Την εν λόγω διάταξη από ότι μάθαμε, έκοψε το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Και αναρωτιόμαστε γιατί δεν φρόντισαν να έχουν την σύμφωνη γνώμη του Γ.Λ.Κ πριν καταθέσουν την διάταξη ή απλά η φημολογούμενη προσπάθεια πληρωμής μας, ήταν ένα ακόμα επικοινωνιακό τους τέχνασμα;

Από τα παραπάνω αντιλαμβάνεστε ότι το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. φαίνεται να αδυνατεί να πραγματοποιήσει όσα επισήμως έχει ανακοινώσει για αποπληρωμή όλων των Εκπαιδευτών (Πιστοποιημένων και μη Πιστοποιημένων) και για τα δύο Εξάμηνα μέχρι τον Ιούλιο.

ΜΗΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΤΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ.

Είναι από τους τελευταίους ΜΟΧΛΟΥΣ ΠΙΕΣΗΣ που έχουμε.

Το Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. συνεχίζει τον αγώνα για να πιέζει και να σας ενημερώνει.

«ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ
(Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. & Λ.Φ.Δ.Β.Μ.Δ)»
Αρ. Απόφ. Μον. Πρωτ. Πειρ. 5581/2011
Α.Φ.Μ. 997036289
Τ.Θ. 91760 / Τ.Κ. 18102 Κορυδαλλός, τηλ. 6937202392, 6972813277
E-mail: info@sediek.gr

Η Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Αικ. Βασιλείου Αθαν. Σπυριδάκης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2018, 10:31:19 μμ από grtt »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5604 στις: Ιούνιος 20, 2018, 10:59:55 μμ »
Παράθεση
Όσο για τους μη πιστοποιημένους δικαίωμα τους να μην πιστοποιηθούν, προσωπικά βρίσκω ύποπτο το ότι τόσοι πολλοί μη πιστοποιημένοι έχουν πάρει μαθήματα, εικάζω ότι αν τους ανατέθηκαν αξιοκρατικά αυτοί πρέπει να είναι σε τεχνικές ειδικότητες ή σε θέσεις ΔΙΕΚ στην επαρχία, αλλιώς κάτι άλλο τρέχει. Σε κάθε περίπτωση, όμως, πρέπει όλοι μας να γνωρίζουμε ότι σε πολύ λίγα χρόνια οι μη πιστοποιημένοι -από νομικής απόψεως- δε θα έχουν θέση στη δημόσια μη τυπική εκπαίδευση.

Δεν θα διαφωνήσω για την πιστοποιήση και έτσι πρέπει να είναι. Αλλά το ότι δεν έχουμε πάρει αρκετοι δεν μπορεί να το μαίμφετε ο καθένας και να μας την λέει. 1002 λόγοι μπορεί να υπάρχουν που δεν μπόρεσε να συμμετάσχει κάποιος σε αυτή την διαδικασία.


Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5605 στις: Ιούνιος 21, 2018, 12:12:25 πμ »
Ούτε εγώ είμαι μέλος κανενός σωματείου για να λέμε την αλήθεια. Αλλά δε μπορούμε να μεμφόμαστε τα σωματεία αν δεν είμαστε καν μέλη τους ή δεν έχουμε παρακολουθήσει έστω και μια γενική συνέλευση. Υπάρχουν ανακοινώσεις και θέσεις των σωματείων (μια και είναι τουλάχιστον δύο ή τρία διαφορετικά και μάλιστα οι κακές γλώσσες λένε ότι έχουν διασπαστεί εξαιτίας προσωπικών διαφορών των ιδρυτών τους) που τις έχω διαβάσει και μου έχει σηκωθεί η τρίχα κάγκελο.

Στο συγκεκριμένο θέμα όμως, δε μπορούμε να τους αποδώσουμε ευθύνες καθώς έρχονται σε επαφή με φορείς, κάνουν τηλέφωνα, ενημερώνουν αλλά  δε μπορούν να επιβάλλουν τις θέσεις τους και δε μπορούν να καλέσουν σε άμεσες μορφές κινητοποιήσεων εξαιτίας της ιδιαιτερότητας του κλάδου μας (δεν είμαστε μόνιμοι, είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε και από ό,τι έχω καταλάβει ούτε καν στο θέμα της μη παράδοσης βαθμολογίας οι περισσότεροι δεν ανταποκρίθηκαν, κάποιοι είναι στον κόσμο τους, δεν έχουν καν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει).  Επίσης είναι άδικο χωρίς στοιχεία, χωρίς κάποιοι να γνωρίζουν πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις να τους καταλογίζουν υπόγειες συμφωνίες και ότι δρουν εναντίον των συμφερόντων ομάδας "μη πιστοποιημένων" εκπαιδευτών.

Όσο για τους μη πιστοποιημένους δικαίωμα τους να μην πιστοποιηθούν, προσωπικά βρίσκω ύποπτο το ότι τόσοι πολλοί μη πιστοποιημένοι έχουν πάρει μαθήματα, εικάζω ότι αν τους ανατέθηκαν αξιοκρατικά αυτοί πρέπει να είναι σε τεχνικές ειδικότητες ή σε θέσεις ΔΙΕΚ στην επαρχία, αλλιώς κάτι άλλο τρέχει. Σε κάθε περίπτωση, όμως, πρέπει όλοι μας να γνωρίζουμε ότι σε πολύ λίγα χρόνια οι μη πιστοποιημένοι -από νομικής απόψεως- δε θα έχουν θέση στη δημόσια μη τυπική εκπαίδευση.

Edit:
Παραθέτω άλλη μία ανακοίνωση του άλλου σωματείου του ΣΕΔΙΕΚ που περιέχει μερικές χρήσιμες πληροφορίες:

ΑΟΡΙΣΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.
ΑΟΡΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ


Σωματείο Εκπαιδευτών Δημοσίων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης & Λοιπών Φορέων Δια Βίου Μάθησης Του Δημοσίου
___________________________________________________


ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ


Κορυδαλλός, 19 Ιουνίου 2018
Αρ. Πρωτοκόλλου: 25/2018

ΑΟΡΙΣΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.
ΑΟΡΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ

Αγαπητοί Συνάδελφοι, το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. έβγαλε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει επακριβώς : «συνεχίζεται η διαδικασία της αποπληρωμής των Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών των Δ.Ι.Ε.Κ., οι οποίοι έχουν αποστείλει ορθώς το σύνολο των απαραίτητων στοιχείων που απαιτούνται για την πληρωμή τους.»

Μας επιτρέπει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ φαντάζομαι να το διορθώσουμε, για να ενημερωθούν και οι διοικούντες του, ότι οι Εκπαιδευτές δεν αποστέλλουν απαραίτητα στοιχεία που απαιτούνται για την πληρωμή τους στο Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Τα καταθέτουν στα Ι.Ε.Κ. που διδάσκουν και οι Διευθύνσεις αυτών είναι υπεύθυνες για την ορθή ή όχι αποστολή τους.

Εάν λοιπόν δεν έχει αποσταλεί ορθώς το σύνολο των απαραίτητων στοιχείων που απαιτείται για την πληρωμή μας και αυτός είναι ο λόγος που καθυστερεί η πληρωμή μας, μπορεί να μας πει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. και το αρμόδιο Υπουργείο, ποιες ενέργειες έκανε και ποια είναι τα αποτελέσματα αυτών;

Και μη μας πει ότι κάποιοι δεν έχουν δώσει το σύνολο όσων τους ζητήθηκαν και για αυτό δεν πληρωνόμαστε. Γιατί αυτοί προφανώς είναι ελάχιστες περιπτώσεις που μπορούν να εξαιρεθούν από τις καταστάσεις πληρωμών.

Σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν δεν αποστάλθηκε ορθώς το σύνολο των απαραίτητων στοιχείων που απαιτείται τόσους μήνες τι κάνει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.; Τώρα που τελειώνει το Εαρινό Εξάμηνο θυμήθηκε ότι δεν έχουν αποσταλεί ορθώς τα απαραίτητα για την πληρωμή του Χειμερινού;

Πέραν όμως των ανωτέρω το Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. δεν σταμάτησε αυτό το διάστημα να ενοχλεί τις αρμόδιες αρχές και το Υπουργείο για τις πληρωμές μας και να σας ενημερώνει για τις εξελίξεις:

1. Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας οι Συμβάσεις της ομάδας έργου για τα Δ.Ι.Ε.Κ. στο Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. έληξαν, οπότε οι υπάλληλοι που εκτελούσαν τις διαδικασίες προετοιμασίας των Συμβάσεων μας δεν υφίστανται εδώ και αρκετές μέρες! Μας λένε ότι περιμένουν προσωπικό που θα αναλάβει ως νέα ομάδα έργου, πολύ σύντομα, μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

2. Πριν λήξει η Σύμβαση της ομάδας έργου είχαν παραδώσει τα απαραίτητα για την αποπληρωμή των Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών για το Χειμερινό Εξάμηνο (με κάποιες εκκρεμότητες). Αυτό σημαίνει ότι οι περισσότεροι από αυτούς που δεν πληρώθηκαν τον Μάιο θα πληρωθούν τον Ιούνιο αλλά και πάλι όχι όλοι!

3. Επίσης θα πληρωθούν και κάποιοι με ΤΠΥ, για όσα έχουν προλάβει να ετοιμάσουν ή όπως λένε για όσα έχουν αποσταλεί ορθώς. Επί του θέματος αυτού παρατηρήθηκε το φαινόμενο σύμφωνα με πληροφορίες να προτίθεται να αποπληρώσει σε αυτή την κατηγορία των Εκπαιδευτών μόνο τα Τιμολόγια της περιόδου Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου 2017 με την αιτιολογία ότι δεν έχουν φτάσει στις υπηρεσίες του Λογιστηρίου του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. τα υπόλοιπα του Χειμερινού Εξαμήνου περιόδου Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2018. Αυτό δε μπορεί να ισχύει διότι απ’ όσο γνωρίζουμε το κάθε Ι.Ε.Κ. τα έστειλε πακέτο τα τιμολόγια του κάθε Εκπαιδευτή που αφορούν στο σύνολο του Χειμερινού Εξαμήνου.

4. Η διάταξη που θα έλυνε προσωρινά το πρόβλημα με το ύψος και τις διαδικασίες πληρωμής των μη Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών εξαφανίσθηκε ως δια μαγείας από το ψηφισθέν Νομοσχέδιο! Η πληρωμή τους φαίνεται να πηγαίνει στις Ελληνικές καλένδες αφού όπως εγκαίρως είχαμε προειδοποιήσει ο τρόπος υπολογισμού του ωρομισθίου τους θα είναι εξαιρετικά χρονοβόρος. Την εν λόγω διάταξη από ότι μάθαμε, έκοψε το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Και αναρωτιόμαστε γιατί δεν φρόντισαν να έχουν την σύμφωνη γνώμη του Γ.Λ.Κ πριν καταθέσουν την διάταξη ή απλά η φημολογούμενη προσπάθεια πληρωμής μας, ήταν ένα ακόμα επικοινωνιακό τους τέχνασμα;

Από τα παραπάνω αντιλαμβάνεστε ότι το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. φαίνεται να αδυνατεί να πραγματοποιήσει όσα επισήμως έχει ανακοινώσει για αποπληρωμή όλων των Εκπαιδευτών (Πιστοποιημένων και μη Πιστοποιημένων) και για τα δύο Εξάμηνα μέχρι τον Ιούλιο.

ΜΗΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΤΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ.

Είναι από τους τελευταίους ΜΟΧΛΟΥΣ ΠΙΕΣΗΣ που έχουμε.

Το Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. συνεχίζει τον αγώνα για να πιέζει και να σας ενημερώνει.

«ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ
ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ
(Σ.Ε.Δ.Ι.Ε.Κ. & Λ.Φ.Δ.Β.Μ.Δ)»
Αρ. Απόφ. Μον. Πρωτ. Πειρ. 5581/2011
Α.Φ.Μ. 997036289
Τ.Θ. 91760 / Τ.Κ. 18102 Κορυδαλλός, τηλ. 6937202392, 6972813277
E-mail: info@sediek.gr

Η Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Αικ. Βασιλείου Αθαν. Σπυριδάκης

Πράγματι είναι άδικο να κατηγορούν οι μη πιστοποιημένοι το ΣΕΔΙΕΚ το οποίο προσπαθεί να βρει άκρη με έναν οργανισμό που όλη η διοίκησή του χρειάζεται επειγόντως καθαίρεση και ένα υπουργείο που δεν πάει όπως φαίνεται τα ΙΕΚ με την καμία (που είσαι Φίλη!)! Από την άλλη και το έχω ξαναγράψει, για ανεξήγητους λόγους το ΣΕΔΙΕΚ δεν δέχεται να επεκταθεί στην Επαρχία, έτσι δεν γίνεται όμως δουλειά. Πως γίνεται να μας ζητάει να μην παραδώσουμε βαθμολογίες όταν δεν έχουμε τη δυνατότητα να οργανώνουμε σε τοπικό επίπεδο συγκεντρώσεις για να βρίσκουμε μια συνεννόηση μεταξύ μας; Για ακόμα μια φορά εύχομαι τα μέλη του ΣΕΔΙΕΚ να αναλογιστούν την κατάσταση και να μας απευθύνουν κάλεσμα ώστε να ενισχύσουμε τη δραστηριότητά του! Όσο δεν έχουμε συνδικαλιστικό φορέα πανελλαδικής εμβέλειας, εγώ προσωπικά αρνούμαι να ακολουθήσω γιατί δεν είμαι καλυμμένος ούτε εγώ ούτε οι συνάδελφοί μου από πουθενά!   
   

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5606 στις: Ιούνιος 21, 2018, 12:17:02 πμ »
Παράθεση
Από την άλλη και το έχω ξαναγράψει, για ανεξήγητους λόγους το ΣΕΔΙΕΚ δεν δέχεται να επεκταθεί στην Επαρχία, έτσι δεν γίνεται όμως δουλειά.

Άλλο παλι και αυτό δεν το ήξερα πρώτη φορά το ακούω και δεν μπορώ να φανταστώ τους λόγους. Ας μας φωτίσει κάποιος που είναι μέλος του ΣΕΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5607 στις: Ιούνιος 21, 2018, 01:27:53 πμ »


Γιατί λέτε ότι  απορρίφθηκε; το γνωρίζετε;
Εγώ πάντως βλέπω αυτό:


"δδ) Στο έκτο εδάφιο της περίπτωσης γ ́ της παραγράφου
15 όπως έχει αντικατασταθεί με την παρ. 2 του άρθρου
78 του ν. 4485/2017 (Α ́ 114), η ημερομηνία «1.9.2018»
αντικαθίσταται από την ημερομηνία «1.9.2019»."

Το οποιο εδαφιο ελεγε:

"Ως Εκπαιδευτής Ενηλίκων ορίζεται ο επαγγελματίας, ο οποίος
διαθέτει τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα για την άσκηση
του επαγγέλματός του και την απαιτούμενη πιστοποιημένη
εκπαιδευτική επάρκεια, για τη γενική εκπαίδευση και την
επαγγελματική κατάρτιση στο πλαίσιο της Δια Βίου Μάθησης, όπως προσδιορίζεται  σχετικά  στο εκάστοτε ισχύον πιστοποιημένο Επαγγελματικό Περίγραμμα Εκπαιδευτή."

Άρα αυτό πήρε παράταση και μέχρι τότε όλοι είμαστε εκπαιδευτές ενηλίκων....
Κάνω λάθος? Δε σχετίζεται αυτό με τις αμοιβές?

•   Από πλευράς μου  … και εκτιμώ από κάθε Συνάδελφο που μπαίνει στο φόρουμ μας , ψάχνοντας , αγωνιώντας , συζητώντας …..

   Δυνατά Συγχαρητήρια….. ΜΠΡΑΒΟ σε mcris!!!...   Έψαξε – Βρήκε , έδωσε μια Ουσιαστική Απάντηση  η οποία είναι ΚΡΙΣΙΜΗ για Μεγάλο Κομμάτι του «Κλάδου» μας , τους «απιστό..»  , Συναδέλφους με Ίδια δουλειά με μας τους «πιστούς» και , ξαναλέω, ορισμένους ίσως πιο Επαρκείς Παιδαγωγικά από μας τους «Πιστούς»….  Από πλευράς mcris έγινε η «απλή» , αλλά Τρομερά Δύσκολη Εργασία και Ενημέρωση , την οποία ώφειλαν ΚΑΙ «εξειδικευμένοι Συνδικαλιστές ‘μας’..» , Ώφειλε Πρωτίστως το Ι.νε.δι.βι.μ. 

•   ΔΕΝ «λίγο» αυτό!.... Προσπάθησα να το κάνω εγώ τέτοιες ώρες χτες!.....  Πήρα Ερευνητικά Όλο το πρόσφατο Φ.Ε.Κ. , πήγα στο πίσω Φ.Ε.Κ. που αντικαθιστούσε τους όρους του το τωρινό… από το πίοσω Φ.Ε.Κ. πήγαινες πιο πίσω…. Έφτανες στο Νόμο του ’13…..  Εκεί βρήκα ΠΟΛΛΑ άλλα Μα ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ….. Πάντως προσπαθώντας τις αναγωγές «ορίων» για «απίστους» μπλέχτηκα… κουράστηκα… κάπου 4 – 5 +++  «π.μ.» κι έχοντας να πάρω ανάσες … να κοιμηθώ διότι «μεσημέρι» είχα «Εισηγήσεις» - Εξετάσεις … παραιτήθηκα….


ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ 1. Λοιπόν , το θέμα  Θέσης και Αμοιβών των «Απίστων» Συναδέλφων , προς ώρας έχει ρυθμιστεί Νομοθετικά …. Χμμμ… όσον αφορά ΚΑΙ το Διδακτικό Έτος που λήγει , ενώ στο όλο Ζήτημα δίνεται κάποια παράταση σχεδόν κάτι παραπάνω από Χρόνο….. Ισχύει η «προηγούμενη» Κατάσταση Έως Σεπτέμβρη ’19…

ΖΗΤΗΜΑ: Η Νομοθετική Ρύθμιση υφίσταται…. Οι Συνάδελφοι , ωστόσο εξακολουθούν να μένουν καταντίπ Απλήρωτοι , ενώ μέρες μετά και με «νέα» ανακοίνωση του Ι.νε.δι.βι.μ. Απουσιάζει κάθε αναφορά σε αυτούς , όπως και στους «μπλοκάκηδες» κλπ.

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ 2.  Ένα Φόρουμ Πολύτιμο , όπως τούτο ΔΩ , μπορούμε να το κάνουμε ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ πραγματικό Πόρο Πληροφορίας και Διαλόγου  , με πρότυπα Ενημέρωσης όπως mcris , Ουσιαστικές Ερωτήσεις , απαντήσεις , διευκρινήσεις και Συναδελφικότητα….


•   Ας μην πω τίποτε άλλο (στα συνεχώς τρέχοντα Αρνητικά και Ανθρωποφαγικά …). Αν χρειαζόμαστε Ελεύθεροι Νοματαίοι – Εχθρικοί Μεταξύ μας … «Κλάδος» κατά τα άλλα…. Αστυνόμευση από πλευράς Υπευθύνων Φόρουμ , για τρολιές , επιθετικότητες , τσάμπα μούρες….  Χμμ… Πάλι ΔΕΝ λέω κλάτι επί πλέον και πάντως ΔΕΝ θα θεωρήσω «μπάτσους» τους Συντονιστές , οσάκις «κλειδώνουν»….

Πάει κι αφτό…

………………………………….

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ 3.  Στην «καλύτερη» περίπτωση , ένα Κλάσμα Συναδέλφων «πολυτελών» , μεταξύ των οποίων και η Μούρη μου…..

•   Έχουμε λάβει κάπου το 70 % των Δεδουλευμένων Χειμερινού , Χωρίς να μας έχουν παραδοθεί οι Συμβάσεις  (Μαθαίνω ότι σε κάποια Δ.ι.ε.κ. Περιφερειακά , κατά βάση Αττικής … κάποιες Συμβάσεις έρχονται..).
•   Μας υπόσχονται ότι μια συμπλήρωση αποδοχών θα έχουμε Τέλος Μήνα….
•   Περίπου οι ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ …. Μα «απιστο..» , μα «πιστό» - μπλοκάκηδες… μα άλλες κατηγορίες ΔΕΝ έχει τρίξει στους Λογαριασμούς τους Ούτε Μισό Εβρό!...
•   Μαζί Πλήρης άγνοια Εάν και Πότε ….πλην της δέσμευσης (;;….. ντοϊνςς….) Ι.νε.δι.βι.μ.  ότι τα πάντα θα έχουν μπουκώσει τα Α.Τ.Μ. μας , μα «Όλων» στα Μέσα Ιούλη…..

Επίλογος και Ηθικόν ΔΙΔΑΓΜΑ 4.

•   Μα ακόμη και εάν τους ΙΚΑτζήδες- «πιστο0ύς» Εκπαιδευτές μας τα σκάσουν ΟΛΑ … αύριο … μεθαύριο….. Πριν Τέλος ΜΗΝΑ….

Όσο Υπάρχουν Συνάδελφοι Ανασφαλείς – Απλήρωτοι , όσο ακόμα και Εάν άξαφνα Βρέξουν  προπληρωμές … «έναντι» για τους πάντες , αλλά ΧΩΡΙΣ Συμβάσεις…


ΔΕΝ Παραδίδουμε Βαθμολογίες!... ΟΧΙ!..... 

Εν τέλει , η παράδοση βαθμολογιών εντός χρόνου Σύμβασης Έργου , εξαρτάται από την ίδια τη Σύμβαση Έργου , η οποία ΔΕΝ μας έχει έρθει καν να «δεχτούμε» - υπογράψουμε… 

Έτσι;;…

Έτσι!...

……

ΥΓΟΥ΄..

Προς Συντονιστές Φόρουμ..

Σε κείμενο Μεγάλο – Σεντόνι …. Είν’ λογικό να αξιοποιώ τις ιδιότητες Χοτμεηλ του Γουόρντ…

ΔΕΝ γράφω Εφημερίδα Τοίχου…. Κάποια θα τονιστούν… κάποια πάν πιο γενικά….

Η Τεχνολογία και η Επιστήμη της Επικοινωνίας , μας λένε ΤΙ…

…Α!.. και συμβαίνει οι Κύριες Σπουδές μου να Είναι Επικοινωνιακές… άρα με Ιδιαίτερο συλλογισμό Τι Γράφω και με ΠΟΙΕΣ στίξεις!...

Ευχαριστώ…

Έστω και Εάν το Νόημα ΔΕΝ στο «πως» της Γραφής , αλλά στο ΤΙ ….

Θ._


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5608 στις: Ιούνιος 21, 2018, 11:26:52 πμ »


ΖΗΤΗΜΑ: Η Νομοθετική Ρύθμιση υφίσταται…. Οι Συνάδελφοι , ωστόσο εξακολουθούν να μένουν καταντίπ Απλήρωτοι , ενώ μέρες μετά και με «νέα» ανακοίνωση του Ι.νε.δι.βι.μ. Απουσιάζει κάθε αναφορά σε αυτούς , όπως και στους «μπλοκάκηδες» κλπ.


Δυστυχώς Theta μου, αυτή η ρύθμιση δεν αφορά τις πληρωμές, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, ενώ η νομοθετική ρύθμιση για τους μη πιστοποιημένους δεν πέρασε. Και καλά δεν πέρασε η νομοθετική ρύθμιση, μπορεί ένας να βγει να μας πει τι χρειάζεται για να υπολογιστεί αυτός ο αλγόριθμος πληρωμών των μη πιστοποιημένων; Πυρηνικούς επιστήμονες, αστροφυσικούς, κορυφαίους μαθηματικούς και πρέπει να αργήσει τόσο πολύ να βγει;;

Δυστυχώς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ καθυστερεί με κάθε τρόπο, χρησιμοποιώντας παρελκυστικές πολιτικές και αστείες δικαιολογίες ώστε να μην πληρώσει όλους τους συναδέλφους ή κάποιες κατηγορίες, "μπλοκάκια", "μη πιστοποιημένους" αλλά και άλλους με το αιτιολογικό ότι έχουν πρόβλημα τα χαρτιά τους (Συνάδελφος τρέχει σαν τον τρελό γιατί παρόλο που διδάσκει σε 2-3 ΙΕΚ δε τον βρίσκουν πουθενά, ούτε τα χαρτιά του, είναι ποτέ δυνατόν να χάθηκαν τα χαρτιά που κανονικά παρέδωσε και από τα 3 ΙΕΚ, θα τρελαθούμε τελείως;).

Ακόμα και το όλο σύστημα συγκέντρωσης εγγράφων και δικαιολογητικών είναι όχι μόνο απαρχαιωμένο αλλά και παρανοϊκό, αν διδάσκουμε σε 3 διαφορετικά ΙΕΚ θα πρέπει, 3 διαφορετικές φορές να καταθέσουμε τα ίδια έγγραφα, πολλά από αυτά τα στοιχεία είναι ήδη δηλωμένα όταν κάνουμε τις αιτήσεις, ενώ φαντάζομαι ότι τα ίδια χαρτιά κάθε χρόνο, δυο φορές το χρόνο είναι κατατεθειμένα επί το πολλαπλάσιο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Δηλαδή ακόμα και αυτή η χρονοβόρα και άδικη χαρτούρα για μένα είναι εκ του πονηρού, μαζί με την αδικαιολόγητη καθυστέρηση στην υπογραφή των συμβάσεων και την ανακάλυψη "προβλημάτων" εκ των υστέρων. Που σημαίνει ότι αν δεν γίνεται όλο αυτό σκόπιμα, τότε οι διοικούντες είναι παντελώς ανίκανοι και πρέπει να πάνε σπίτια τους.. (Φαντάζεστε να δούλευε με τέτοιο τρόπο ιδιωτική επιχείρηση; Θα είχε κλείσει προ πολλού!!!)...

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5609 στις: Ιούνιος 21, 2018, 06:28:33 μμ »
Ακόμα και αυτή η αβεβαιότητα για το αν η τροπολογία πέρασε ή όχι, δείχνει την απαράδεκτη κατάσταση της μη ενημέρωσης και το πόσο υπολογίζουν, σαν σύνολο και τον καθένα ξεχωριστά, εργαζόμενους που είναι και εργάζονται απλήρωτοι για ένα χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5610 στις: Ιούνιος 22, 2018, 07:16:18 μμ »
......... Η νέα διοίκηση εργάζεται με προσήλωση για την εξυπηρέτηση του δημοσίου συμφέροντος και το Υπουργείο στηρίζει έμπρακτα τους κοινωνικούς και αναπτυξιακούς στόχους του Ιδρύματος».

Φαίνεται πως δεν είμαστε μέσα στους κοινωνικούς και αναπτυξιακούς στόχους του ιδρύματος........κρίμα

(από ανακοινώσεις όμως πρώτοι.......)





Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5611 στις: Ιούνιος 22, 2018, 08:42:29 μμ »
Για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες λειτουργίας, το Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης αποκτά Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας

Πραγματικά μετά από αυτό αισθάνομαι πως ζω σε άλλη χώρα!!!

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5612 στις: Ιούνιος 22, 2018, 09:31:33 μμ »
Μόλις ήρθε αυτό στο mail μου από ένα ΙΕΚ της Αθήνας όπου δεν έχω δώσει βαθμολογίες...
Ναι μεν είναι ένα μέτρο πίεσης (το μόνο ίσως αυτή τη στιγμή) αλλά από την άλλη δεν θέλω να έχουν πρόβλημα οι μαθητές μου (στο κομμάτι της πρακτικής άσκησης κυρίως) και να γυρίσουν το μπαλάκι σε μένα... 

Θέμα: Παράδοση βαθμολογίας τελικών εξετάσεων εξαμήνου 2018Α 

Παρακαλούμε  όπως  παραδώσετε  στη  Γραμματεία  του  ΙΕΚ  τη  βαθμολογία  των  τελικών  εξετάσεων εαρινού εξαμήνου 2018Α, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον  Κανονισμό Λειτουργίας ΙΕΚ (ΦΕΚ 1807, τ. Β’, 2-7-2014, άρθρο 18 παρ. 12). Η  μη  παράδοση  βαθμολογίας  δεν  επιτρέπει  την  έκδοση  αποτελεσμάτων  επίδοσης  για  το  εξάμηνο 2018Α,  τη  διενέργεια  επανεξετάσεων  για  τους  σπουδαστές  που  δικαιούνται  να  επανεξεταστούν, καθώς και την έκδοση ΒΕΚ, που είναι απαραίτητη για τη συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ.  Επίσης,  δεν  επιτρέπει  την  έγκριση  έναρξης  πρακτικής  άσκησης  για  τους  σπουδαστές  που ολοκληρώνουν τα εξάμηνα Β’ και εξής,  πολλοί εκ των οποίων έχουν ήδη  συμφωνήσει με εργοδότες για έναρξη την 1η Ιουλίου 2018.

Αποσυνδεδεμένος Haisen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5613 στις: Ιούνιος 22, 2018, 10:03:36 μμ »
Άρα έφτασε στα αυτιά τους. Να δούμε και αμα θα ιδρωσουν βέβαια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.