*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385990 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5516 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:39:00 μμ »
μπορει να τους βαλει να κανουν και ιστορια στα δημοτικα εκτοσ απο γαλλικα....εδω εγινε α αναθεση στα λυκεια...νομιζετε θα τους πειραξει??

Και λίγη μαγειρική (γαλλική κουζίνα)...?

Χωρίς παρεξήγηση έτσι... περασμένη ώρα να πουμε και καμιά χαζομάρα.


“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:08 »

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5517 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:41:31 μμ »
Τώρα αρχίσατε να αγχώνεστε αν είστε πλεονάζοντες μετά τη μετάταξη;
 ;D ;D ;D ;D ;D
Πιστεύω πρέπει να μιλήσετε με κανένα ψυχολόγο... Δεν πάτε καλά. :D

Μου θυμίζετε το παραμύθι με 2 χαζές αδελφες που καθόντουσαν και βλέπανε απο μακριά το χωριό και κλαίγανε λέγοντας:
- Να το χωριό που θα πάρει η καλή μας το Γιάννη κι η καλή παιδιά θα κάνει και σαν αποθάνει ο Γιάννης , τα παιδιά τι θα τα κάνει; Ώχου Γιάννη μου! Ώχου παιδιά μου!   8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5518 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:44:03 μμ »
Μια ερώτηση σε όσους έχουν κάνει ήδη ταυτοπροσωπία σε ΔΔΕ.
Σας δίνεται κάποιο αντιγράφο της αίτησης με σφραγίδα - υπογραφή κτλ;

Ας μας πει καποιος ρε συνάδελφοι απ'αυτους που πήγαν στη Δευτεροβάθμιά τους για αίτηση!

Εμένα πάντως δεν μου έδωσαν τιποτα σήμερα που πήγα. Όχι οτι γνώριζαν τη διαδικασία κιόλας, εμένα ρωτούσαν αν ξέρω και μεταξύ τους απορούσαν.
Επίσης προσπαθούσαν να με πείσουν να μην τους δώσω την εκτύπωση  εξηγώντας μου ενα υπέροχο κόλπο....  επειδή δεν έχουν βγεί συγκεκριμένα ονόματα όσων περισσεύουν να περιμένω μήπως κάνουν άλλοι συνάδελφοι αίτηση και έτσι εγώ "τσιμπήσω από σπόντα καμμια περισσευούμενη οργανική στον νομό".  :o
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5519 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:45:20 μμ »
Τώρα αρχίσατε να αγχώνεστε αν είστε πλεονάζοντες μετά τη μετάταξη;
 ;D ;D ;D ;D ;D
Πιστεύω πρέπει να μιλήσετε με κανένα ψυχολόγο... Δεν πάτε καλά. :D

Μου θυμίζετε το παραμύθι με 2 χαζές αδελφες που καθόντουσαν και βλέπανε απο μακριά το χωριό και κλαίγανε λέγοντας:
- Να το χωριό που θα πάρει η καλή μας το Γιάννη κι η καλή παιδιά θα κάνει και σαν αποθάνει ο Γιάννης , τα παιδιά τι θα τα κάνει; Ώχου Γιάννη μου! Ώχου παιδιά μου!   8) 8) 8) 8)

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D..μωρε ας την παρουμε εμεις(αν κανω τελικα..ακομα η ερμη περιμενω μπας και ειπωθει τιποτα για τιε εθελοντικες..)..και μετα εχει ο θεος.. :P.Λεμε τωρα.........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:08 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5520 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:47:24 μμ »
Μια ερώτηση σε όσους έχουν κάνει ήδη ταυτοπροσωπία σε ΔΔΕ.
Σας δίνεται κάποιο αντιγράφο της αίτησης με σφραγίδα - υπογραφή κτλ;

Ας μας πει καποιος ρε συνάδελφοι απ'αυτους που πήγαν στη Δευτεροβάθμιά τους για αίτηση!

Εμένα πάντως δεν μου έδωσαν τιποτα σήμερα που πήγα. Όχι οτι γνώριζαν τη διαδικασία κιόλας, εμένα ρωτούσαν αν ξέρω και μεταξύ τους απορούσαν.
Επίσης προσπαθούσαν να με πείσουν να μην τους δώσω την εκτύπωση  εξηγώντας μου ενα υπέροχο κόλπο....  επειδή δεν έχουν βγεί συγκεκριμένα ονόματα όσων περισσεύουν να περιμένω μήπως κάνουν άλλοι συνάδελφοι αίτηση και έτσι εγώ "τσιμπήσω από σπόντα καμμια περισσευούμενη οργανική στον νομό".  :o
Το κολπο δεν το επιασα.Αφου η αιτηση σου εχει καταχωρηθει ηλεκτρονικα..

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5521 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:52:17 μμ »
Μια ερώτηση σε όσους έχουν κάνει ήδη ταυτοπροσωπία σε ΔΔΕ.
Σας δίνεται κάποιο αντιγράφο της αίτησης με σφραγίδα - υπογραφή κτλ;

Ας μας πει καποιος ρε συνάδελφοι απ'αυτους που πήγαν στη Δευτεροβάθμιά τους για αίτηση!

Εμένα πάντως δεν μου έδωσαν τιποτα σήμερα που πήγα. Όχι οτι γνώριζαν τη διαδικασία κιόλας, εμένα ρωτούσαν αν ξέρω και μεταξύ τους απορούσαν.
Επίσης προσπαθούσαν να με πείσουν να μην τους δώσω την εκτύπωση  εξηγώντας μου ενα υπέροχο κόλπο....  επειδή δεν έχουν βγεί συγκεκριμένα ονόματα όσων περισσεύουν να περιμένω μήπως κάνουν άλλοι συνάδελφοι αίτηση και έτσι εγώ "τσιμπήσω από σπόντα καμμια περισσευούμενη οργανική στον νομό".  :o
Το κολπο δεν το επιασα.Αφου η αιτηση σου εχει καταχωρηθει ηλεκτρονικα..

Προφανώς θεωρούσαν οτι αν δεν δώσεις τον αριθμό πρωτοκ. δεν ισχύει η ηλεκτρονική αίτηση. Δεν είμαι σίγουρη καν αν ισχύει αυτό.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5522 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:53:51 μμ »
Δηλαδη οτι και καλα ουδεποτε προσηλθες για ταυτοπροσωπια και αρα η αιτηση θεωρειται ως μη γενομενη;...

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5523 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:54:36 μμ »
Δηλαδη οτι και καλα ουδεποτε προσηλθες για ταυτοπροσωπια και αρα η αιτηση θεωρειται ως μη γενομενη;...

Αυτό εννοούσαν, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5524 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:57:42 μμ »
Εγώ πάντως έχω να παρατηρήσω ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι προσφερόμενες θέσεις δεν συμβαδίζουν με τις διαθέσιμες ώρες διδασκαλίας.

Για παράδειγμα:

Ειδικότητα ΠΕ05 Γαλλικης
Νομός Χαλκιδικής: Το Υπουργείο δίνει για μετάταξη 10 θέσεις στην Πρωτοβάθμια.

Όμως βάσει της απόφασης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας για τη διδασκαλία της Β' Ξένης Γλώσσας στα Δημοτικά, οι ώρες για τα Γαλλικά στη Χαλκιδική είναι οι εξής:

32 τμήματα * 2 ώρες διδασκαλίας= 64 ώρες συνολικά/ 24 ώρες (υποχρεωτικό ωράριο)= 2,6 εκπαιδευτικοί

Για ποιο λόγο δίνει 10 θέσεις για μετάταξη για τη συγκεκριμένη ειδικότητα στο συγκεκριμένο νομό, εφόσον δεν μπορούν να καλύψουν ώρες διδασκαλίας;
Λοιπόν, πιστέψτε με, αλλα 2,6 εκπ/κοί θα μείνουν τελικά εκεί, όσοι δηλ. χρειάζονται!
Οι υπόλοιποι 7,6 θα στρίψουν δια του αρραβώνος κατα 'Σαλονίκη μεριά.......
  

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5525 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:59:07 μμ »
Εγώ πάντως έχω να παρατηρήσω ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι προσφερόμενες θέσεις δεν συμβαδίζουν με τις διαθέσιμες ώρες διδασκαλίας.

Για παράδειγμα:

Ειδικότητα ΠΕ05 Γαλλικης
Νομός Χαλκιδικής: Το Υπουργείο δίνει για μετάταξη 10 θέσεις στην Πρωτοβάθμια.

Όμως βάσει της απόφασης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας για τη διδασκαλία της Β' Ξένης Γλώσσας στα Δημοτικά, οι ώρες για τα Γαλλικά στη Χαλκιδική είναι οι εξής:

32 τμήματα * 2 ώρες διδασκαλίας= 64 ώρες συνολικά/ 24 ώρες (υποχρεωτικό ωράριο)= 2,6 εκπαιδευτικοί

Για ποιο λόγο δίνει 10 θέσεις για μετάταξη για τη συγκεκριμένη ειδικότητα στο συγκεκριμένο νομό, εφόσον δεν μπορούν να καλύψουν ώρες διδασκαλίας;
Μπορεί σε παλαιότερη απόφασή της η Περιφέρεια να είχε δώσει αυτές τις 64 ώρες. Θυμάμαι ότι οι Περιφ. Δ/νσεις προσπάθησαν να περιορίσουν την παράλληλη διδασκαλία Γαλλικών και Γερμανικών γι αυτό μοίρασαν τα σχολεία. Ίσως αυτό να μην ισχύει πια αφού θα υπάρχει πολύ προσωπικό. Μέτρησα 60 περίπου Δημοτικά στη Χαλκιδική άρα 60 * 2 τάξεις = 120 οπότε 120 * 2 ώρες  = 240 ώρες /24 ώρες (υποχρεωτικό ωράριο) = 10 καθηγητές Γαλλικής. Να τα νούμερα! Το ερώτημα είναι: θα μείνει καθηγητής στο Γυμνάσιο να κάνει το μάθημα;   

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5526 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:08:05 πμ »
Γενικοτερα η κατανομη των θεσεων για ΠΕ 05 "ξενιζει". Το απολυτο μηδεν στην Δυτ. Ελλαδα? Δλδ οσοι δουλεψαμε φετος σε δημοτικα σε αυτη την περιοχη, το "φανταστηκαμε"???

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5527 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:20:11 πμ »
Μια ερώτηση σε όσους έχουν κάνει ήδη ταυτοπροσωπία σε ΔΔΕ.
Σας δίνεται κάποιο αντιγράφο της αίτησης με σφραγίδα - υπογραφή κτλ;


Εμένα πάντως δεν μου έδωσαν τιποτα σήμερα που πήγα. Όχι οτι γνώριζαν τη διαδικασία κιόλας, εμένα ρωτούσαν αν ξέρω και μεταξύ τους απορούσαν.
Επίσης προσπαθούσαν να με πείσουν να μην τους δώσω την εκτύπωση  εξηγώντας μου ενα υπέροχο κόλπο....  επειδή δεν έχουν βγεί συγκεκριμένα ονόματα όσων περισσεύουν να περιμένω μήπως κάνουν άλλοι συνάδελφοι αίτηση και έτσι εγώ "τσιμπήσω από σπόντα καμμια περισσευούμενη οργανική στον νομό".  :o

Κατάλαβα... Η προχειρότητα συνεχίζεται. Παντως εγώ δεν αισθάνομαι ανετα να φύγω χωρίς κάποιο αποδεικτικό κατάθεσης. Αν χαθεί καμιά καταχώρηση; Αντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας. Λένε ότι τα γράφουνε σε excel...

Επίσης, αν δεν γίνει έλεγχος μορίων θα γίνει ΤΟ πανηγύρι. Είναι σίγουρο πως κάποιοι θα κάνουν λάθη και "λάθη". Λάθος μόρια, αγέννητα παιδιά, μεταπτυχιακά χωρίς αναγνώριση κοκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 12:23:35 πμ από indygo »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5528 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:23:49 πμ »
Η κατανομη σιγουρα ειναι αλλα νταλλων.
Εγω θα πω μονο αυτο που ξερω.Στην περιοχη μου,οταν εβγαιναν οι υπεραριθμιες..οι πληροφορικοι πλεοναζαν περισσοτερο απο ολους.Με την εγκυκλιο/παρωδια...κανενας πληροφορικος στη περιοχη μου.Απιστευτα πραγματα πραγματικα.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5529 στις: Αύγουστος 21, 2013, 12:27:14 πμ »
Παράθεση
Επίσης, αν δεν γίνει έλεγχος μορίων θα γίνει ΤΟ πανηγύρι. Είναι σίγουρο πως κάποιοι θα κάνουν λάθη και "λάθη". Λάθος μόρια, αγέννητα παιδιά, μεταπτυχιακά χωρίς αναγνώριση κοκ.
Αυτος που θα θελησει να εξαπατισει..να το σκεφτει πολυ καλα.Ειμαι σιγουρη οτι θα κανουν ελεγχο..ακομα και κατοπιν εορτης.Βουτυρακι στο ψωμι τους θα ειναι να βρουν τετοιες περιπτωσεις.Κατευθειαν για απολυση θα πανε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.