*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332242 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7224 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:15:08 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνει κόσμος εδώ μέσα είναι πως για να απολύσεις κόσμο στη διάθεση θα πρέπει να αξιολογήσεις όλο το κλάδο...άρα οι άνθρωποι στη διάθεση που οι περισσότεροι από ατυχία δεν έχουν οργανική δεν μπορούν να αποτελούν τα-μαμ τον ευκολο στόχο...τα κριτήρια θα ειναι "Μητσοτάκη"...

Το θέμα είναι να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο να υπάρχουν κάποιοι που να μετράνε μόρια μητσοτάκη.
Πρέπει να σταματήσει το σύμπαν, και ειδικά τα γραφεία και η διοίκηση.
...και τι μόρια να μετράνε αν έρθει εκείνη (που απεύχομαι ολόψυχα) μαύρη στιγμή??

Λοιπον πραγματικα το θεματακι το εχετε...να μην πω τι το εχετε κανει.
Τη μια με τις απεργιες,την αλλη με την ΟΛΜΕ,τωρα και με ποια κριτηρια θα μετρησουν στη διαθεσιμοτητα;
ΟΚ κουκλα μου,καταλαβαμε οτι θες να μετρησουν αυτα του μητσοτακη.
Εγω το μονο που θα πω ειναι πως αποτελει ΝΤΡΟΠΗ ο συλλογος ΑΣΕΠΙΤΩΝ καθηγητων,που ωμα και ξεδιαντροπα προωθει το: Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΑΥΤΟ.Θα επρεπε ανα γωνιζομαστενα μην βγει κανενας σε δοαθεσιμοτητα και απολυθει,και ΟΧΙ οταβν βγουμε σ εδιαθεσιμοτητα ποιος θα ΦΑΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ.Για να τελειωνουμε.Πριν το ασεπ δεν υπηρχε ο ασεπ.Ειναι πραγματικα αδιαννοητο να θες να απολυθει το μεγαλυτερο ποσοστο των καθηγητων (οι οποιοι εχουν διοριστει με επετηριδα) επειδη βολευει ΕΣΕΝΑ,για κατι που οι ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ.Ολα τα αλλα ειναι απλα δικαιολογιες για την αισχροτατη και απροκαλυπτη αυτη κινηση.
Και επιτελοςυ πατε στα αλλα θεματα να τα συζητησετε αυτα.
Οσο τα λετε εδω,χαλατε το θεμα των μεατταξεων,δεν μπορουμε να βρουμε τα σχετικα μηνυματα και προκαλειτε και εμας να σας απανταμε και να χαλαμε και εμεις το θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 05:18:13 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:52 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7225 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:16:31 μμ »
αν γυρίσει τις οργανικές στα σχολεία - και όχι στο υπουργείο - είναι πολύ εύκολο να καταργήσει ή να συγχωνεύσει δομές και να στείλει κόσμο σπίτι του. Τόσο απλά.

Αν πάλι θελήσει να κρατήσει μόνο όσους του χρειάζονται ( γιατί πχ αν υπάρχουν 20 φιλόλογοι σ ένα σχολείο με 8 τμήματα προφανώς δεν χρειάζονται όλοι) δεν είναι ανάγκη να αξιολογήσει όλο τον κλάδο. Μπορεί απλά να αξιολογήσει τους φιλολόγους του σχολείου μεταξύ τους και όποιος έχει τα λιγότερα προσόντα τον έφαγε η μαρμάγκα.....

Το σχέδιο έχει το μεγάλο πλεονέκτημα του "διαίρει και βασίλευε".... Από Δευτέρα τα σπουδαία...
(όσο περνάει ο καιρός τόσο σκέφτομαι να ενεργοποιήσω κάτι κονέ στο εξωτερικό και να την κάνω με ελαφρά.... Ο Σεπτέμβρης μπορεί να μη με βρει στην Ελλάδα πλέον... )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7226 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:22:24 μμ »
Παράθεση
Εστω λέω έστω ότι είμαι στην διάθεση τώρα και διαλέγω ένα σχολείο Α δίπλα στο σπίτι μου που έχει 4ωρίτσες...ενώ ένας γείτονας είναι σε ένα σχολείο 30 χλμ μακριά με περισσότερα μόρια από μένα και 20 ωρίτσες. Αν του χρόνου φύγει με σύνταξη ένας εκπαιδευτικός της ίδιας ειδικότητας με μένα από το σχολείο μου τότε εγώ δεν παίρνω την θέση του; Ο γείτονας πόσο μ...ς πρέπει να νιώθει;


Γιατί να πάρετε τη θέση του?

Οι ανάγκες είναι προσωρινές ή μόνιμες.

Το κενό θα δοθεί σε όλους προς διεκδίκηση όχι σε λιγότερο
από ένα χρόνο.

Οι διαδικασίες βελτιώσεων - μεταθέσεων - αποσπάσεων
θα εξακολουθήσουν να υφίστανται..

Αγαπητέ συνάδελφε ή συναδέλφισσα.

προσπαθούμε νε ερμηνέυσουμε τα μελλούμενα βάσει το πως τα καταλαβαίνουμε ή βάσει πως έχουμε μάθει. είναι όμως έτσι;
Αν ανακοινώσει κάτι την Τρίτη ο Υπουργός και αυτό είναι οργανικές για όλους θα είναι ώστε να γίνει άλλη μια άγαρμπη προσπάθεια όλοι να έχουν οργανική.
Πάμε να δούμε όμως τι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Αν όλα γίνουν τον προσεχή Μάιο τότε συμφωνώ μαζί σας. Αν γίνουν τώρα;

Ποιοι θα έχουν δικαίωμα να κάνουν σε ποιες οργανικές και πόσες ώρες θα έχουν αυτές;
Με τον γενικό χαμό και με το πιο απίστευτο Π.Δ. που έχει βγει ποτέ (μιλάω για αυτό των υποχρεωτικών μεταθέσεων - συγγνώμη αλλά έχετε καταλάβει ότι έχουμε ίσως πρώτη φορά προσαρμόσει την σκέψη και τις ενέργειες μας σε ένα Π.Δ. που ποτέ δεν πήρε ΦΕΚ; πραγματικά είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο που υπήρξε στην ιστορία των εκπαιδευτικών αυτό το Π.Δ.) κάποιος που έχει οργανική με μπόλικες ώρες θα ζητήσει οργανική (με την προυπόθεση να του δώσουν το δικαίωμα) με λίγες ώρες κοντά στο σπίτι του; Θα ρισκάρει; Η διαδικάσια για αυτούς που έχουν ήδη οργανική (υπεράριθμοι ή μη υπεράριθμοι) θα ισχύσει; Η΄ θα πουν μόνο οι σε διάθεση και όσοι ζήτησαν βελτίωση; Η θα πουν μόνο οι σε διάθεση;

Ενα είναι σίγουρο όποιος έχει τα χαρτιά αυτός ανακατεύει...το θέμα είναι τα χαρτιά τα έχει μόνο το Υπουργείο; Καλό απόγευμα.




Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7227 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:26:02 μμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνει κόσμος εδώ μέσα είναι πως για να απολύσεις κόσμο στη διάθεση θα πρέπει να αξιολογήσεις όλο το κλάδο...άρα οι άνθρωποι στη διάθεση που οι περισσότεροι από ατυχία δεν έχουν οργανική δεν μπορούν να αποτελούν τα-μαμ τον ευκολο στόχο...τα κριτήρια θα ειναι "Μητσοτάκη"...

Το θέμα είναι να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο να υπάρχουν κάποιοι που να μετράνε μόρια μητσοτάκη.
Πρέπει να σταματήσει το σύμπαν, και ειδικά τα γραφεία και η διοίκηση.
...και τι μόρια να μετράνε αν έρθει εκείνη (που απεύχομαι ολόψυχα) μαύρη στιγμή??

Λοιπον πραγματικα το θεματακι το εχετε...να μην πω τι το εχετε κανει.
Τη μια με τις απεργιες,την αλλη με την ΟΛΜΕ,τωρα και με ποια κριτηρια θα μετρησουν στη διαθεσιμοτητα;
ΟΚ κουκλα μου,καταλαβαμε οτι θες να μετρησουν αυτα του μητσοτακη.
Εγω το μονο που θα πω ειναι πως αποτελει ΝΤΡΟΠΗ ο συλλογος ΑΣΕΠΙΤΩΝ καθηγητων,που ωμα και ξεδιαντροπα προωθει το: Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΑΥΤΟ.Θα επρεπε ανα γωνιζομαστενα μην βγει κανενας σε δοαθεσιμοτητα και απολυθει,και ΟΧΙ οταβν βγουμε σ εδιαθεσιμοτητα ποιος θα ΦΑΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ.Για να τελειωνουμε.Πριν το ασεπ δεν υπηρχε ο ασεπ.Ειναι πραγματικα αδιαννοητο να θες να απολυθει το μεγαλυτερο ποσοστο των καθηγητων (οι οποιοι εχουν διοριστει με επετηριδα) επειδη βολευει ΕΣΕΝΑ,για κατι που οι ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ.Ολα τα αλλα ειναι απλα δικαιολογιες για την αισχροτατη και απροκαλυπτη αυτη κινηση.
Και επιτελοςυ πατε στα αλλα θεματα να τα συζητησετε αυτα.
Οσο τα λετε εδω,χαλατε το θεμα των μεατταξεων,δεν μπορουμε να βρουμε τα σχετικα μηνυματα και προκαλειτε και εμας να σας απανταμε και να χαλαμε και εμεις το θεμα.

...ηρέμησε φιλενάδα και δεν ειμαι κούκλα αλλά κουκλός ...ησυχασε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:52 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7228 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:28:34 μμ »
Μια χαζή ερώτηση τώρα...

Η ΟΛΜΕ είναι εναντίον του Υπουργού και ο Υπουργός της ΟΛΜΕ. Προχτές μίλησαν και δεν τα βρήκαν (όπως είπαν). Σε μια σύγκρουση γιατί οι συνδικαλιστές δεν αποκαλύπτουν το μεγάλο μυστικό (εκπληξη) του Υπουργού και το αφήνουν για αργότερα ή από την άλλη γιατί ο υπουργός εμπιστεύεται μια ΟΛΜΕ που συγκρούεται μαζί του για να της πει ένα μυστικό που θέλει να αποκαλυφθεί την Τρίτη;

Σήμερα θα σας αποκαλύψω τον αγαπημένο μου τραγουδιστή λέγεται Μηλιώκας. Ψάξτε βρείτε και το αγαπημένο μου τραγούδι. Τα λέμε.

Αποσυνδεδεμένος grobin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7229 στις: Αύγουστος 24, 2013, 05:56:12 μμ »
Μια χαζή ερώτηση τώρα...

Η ΟΛΜΕ είναι εναντίον του Υπουργού και ο Υπουργός της ΟΛΜΕ. Προχτές μίλησαν και δεν τα βρήκαν (όπως είπαν). Σε μια σύγκρουση γιατί οι συνδικαλιστές δεν αποκαλύπτουν το μεγάλο μυστικό (εκπληξη) του Υπουργού και το αφήνουν για αργότερα ή από την άλλη γιατί ο υπουργός εμπιστεύεται μια ΟΛΜΕ που συγκρούεται μαζί του για να της πει ένα μυστικό που θέλει να αποκαλυφθεί την Τρίτη;

Σήμερα θα σας αποκαλύψω τον αγαπημένο μου τραγουδιστή λέγεται Μηλιώκας. Ψάξτε βρείτε και το αγαπημένο μου τραγούδι. Τα λέμε.

Γνώμη μου είναι ότι ούτε η ΟΛΜΕ ήξερε ποια είναι η έκπληξη, γεγονός που την καθιστά να γελοιοποιείται στα μάτια του υπουργού. Άντι να πιέσει να μάθει τι μας επιφυλάσσει το νομοσχέδιο, το άφησε να το μάθουμε από μια εφημερίδα. Φαίνεται ότι ο υπουργός δεν την υπολογίζει καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7230 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:04:16 μμ »
Η δουλειά του υπουργού είναι να απαξιώνει την ΟΛΜΕ, γιατί είναι αντίπαλος του και γιατί απαξιώνοντας την ΟΛΜΕ αποδυναμώνει εμάς. Το αν η ΟΛΜΕ είναι δυνατή ή όχι εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς. Η δύναμη της ΟΛΜΕ είναι η δική μας συμμετοχή ακόμα και αν δεν μας αρέσει ο Κοτσυφάκης, ο Παπαχρήστος ή όπως τον λένε τον κάθε συνδικαλιστή. Αν λέγοντας η ΟΛΜΕ για απεργία απεργεί το 90% του κλάδου, ακόμα και αν η απεργία είναι για γελοίους λόγους και ακόμα και αν είμαστε επσιτρατευμένοι, τότε ο κάθε υπουργός θα τρέμει στην ιδέα οτι θα δυσαρεστήσει την ΟΛΜΕ και θα παρακαλάει αυτός να συναντηθεί μαζί της και όχι το αντίστροφο.
Όταν ομως αρχίζουμε τις δικαιολογίες του πενηντάρικου και προσπαθούμε να την βγάλουμε με αγώνες του καναπέ και εξυπνακισμούς, τότε η ΟΛΜΕ είναι απλά μια συνδικαλιστική οργάνωση σφραγίδα και ο υπουργός γνωρίζοντας το αυτό, συμπεριφέρεται στους εκπροσώπους της ανάλογα. Ας αφήσουμε λοιπόν την εύκολη και εφ' υψηλού κριτικη΄για την ΟΛΜΕ και ας κάνει ο καθένας μας την αυτοκριτική του.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7231 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:12:06 μμ »
αν γυρίσει τις οργανικές στα σχολεία - και όχι στο υπουργείο - είναι πολύ εύκολο να καταργήσει ή να συγχωνεύσει δομές και να στείλει κόσμο σπίτι του. Τόσο απλά.

Αν πάλι θελήσει να κρατήσει μόνο όσους του χρειάζονται ( γιατί πχ αν υπάρχουν 20 φιλόλογοι σ ένα σχολείο με 8 τμήματα προφανώς δεν χρειάζονται όλοι) δεν είναι ανάγκη να αξιολογήσει όλο τον κλάδο. Μπορεί απλά να αξιολογήσει τους φιλολόγους του σχολείου μεταξύ τους και όποιος έχει τα λιγότερα προσόντα τον έφαγε η μαρμάγκα.....

Το σχέδιο έχει το μεγάλο πλεονέκτημα του "διαίρει και βασίλευε".... Από Δευτέρα τα σπουδαία...
(όσο περνάει ο καιρός τόσο σκέφτομαι να ενεργοποιήσω κάτι κονέ στο εξωτερικό και να την κάνω με ελαφρά.... Ο Σεπτέμβρης μπορεί να μη με βρει στην Ελλάδα πλέον... )

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.
Πρόκειται για εκφυλισμό της έννοιας της οργανικής στο φορέα μας (υπουργείο παιδείας) με την διαμοίραση της σε "μικρό-φορείς" οι οποίοι επί του κλεισίματος τους θα προκαλούν απόλυση σύμφωνα με το σύνταγμα εφόσον δεν θα υπάρχει ο φορέας.

Συνάδελφοι η οργανική μας στο υπουργείο για να καταργηθεί αυτή την στιγμή είναι ΜΕΓΑΛΟΣ μπελάς για το υπουργείο. Μόνο με διαγραφή ολόκληρου κλάδου παίρνει άμεσα αποτελέσματα όλα τα άλλα απαιτούν αξιολογήσεις-πανελλαδικούς πίνακες-ενστάσεις, μηνύσεις και το κακό συναπάντημα. ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ !

Αν η οργανική στο σχολείο καταστήσει το σχολείο ως φορέα τότε το υπουργείο το μόνο που έχει να κάνει είναι να του συμπεριφερθεί όπως κάνει και για οποιοδήποτε τμήμα ή φορέα έχει κάτω από την επίβλεψη του. Όλα γίνονται με μικρές χειρουργικές επεμβάσεις. Θα μαζέψουν το λίπος σε διάφορα σημεία και μετά τοπικά θα κάνουν στους χρόνους που πρέπει (για να μην υπάρχει αντίδραση από όλο το σώμα) την λιποαναρρόφηση.

Φυσικά στον λαό θα πουν ότι το σχολείο αυτό έχει 10 φιλολόγους και χρειάζεται 3 κλπ κλπ

Είναι η πρώτη χρονιά στην καριέρα μου που έχω τόσο ξενερώσει και δεν θέλω να γυρίσω στο σχολείο....ελπίζω να μου φύγει...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7232 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:31:54 μμ »
Καλό είναι να ξεκαθαρίσει το θέμα με το τι εννοεί ο Υπουργός με το κάθε εκπαιδευτικός και οργανική...

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7233 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:34:21 μμ »
Υπάρχει και η εναλλακτική οι απολαβές να είναι ανάλογες με το ωράριο εργασίας

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7234 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:34:45 μμ »
Αν δε μιλάμε απλά για οριστική τοποθέτηση, αλλά για μεταφορά των οργανικών από το υπουργείο παιδείας σε άλλο επίπεδο, τότε τα πράγματα μεσοπρόθεσμα είναι άσχημα. Ακόμα και σε επίπεδο περιφέρειας να γίνει  η μεταφορά (και όχι σε επίπεδο σχολείου) "διευκολύνονται" οι απολύσεις. Βλέπετε τι γίνεται στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ; Λέει το υπουργείο από τους 10.000 διοικητικούς, θέλω να φύγουν οι 1.500 και πετάει το μπαλάκι στους πρυτάνεις και τους προέδρους. Διαλέξτε ποιοι θα απολυθούν. Όποιοι και να απολυθούν ο υπουργός θα μπορεί να κάνει πολιτικό παιχνίδι ακόμα και με τους απολυμένους. "Δε φταίω εγώ αν δεν διαλέξαν με ορθά κριτήρια οι πρυτάνεις". Η ευθύνη και η πίεση μεταφέρεται κατά τόπους. Το ίδιο παιχνίδι μπορεί να παιχτεί ανά περιφερειακή διεύθυνση, ΠΥΣΔΕ κ.ο.κ. Να μεταφερθεί και η διαχείριση του προϋπολογισμού μεσοπρόθεσμα, αναλογικά προς το πλήθος των μαθητών και η κάθε περιφέρεια, ΠΥΣΔΕ κλπ να πρέπει να κατανείμει το προσωπικό της στις ειδικότητες που πρέπει κλπ. Τα σενάρια είναι πολλά, όποιο και να υιοθετηθεί σημαίνει οτι πάμε για μαζική μείωση του ανθρωπίνουν δυναμικού στην εκπαίδευση ή για δραματική αλλαγή των εργασιακών σχέσεων.

Αν γίνει πάντως η μεταφορά σε επίπεδο σχολείου έχουμε χρόνο μέχρι τη λήξη της θητείας των τωρινών Διευθυντών για να ανατρέψουμε την κατάσταση. Γιατί αναφέρω αυτό το ορόσημο; Γιατί πιστεύω οτι ένα μοντέλο με την οργανική στο σχολείο και όχι στο υπουργείο, απαιτεί ανεξάρτητο φορέα ανά σχολείο με διευθυντή-μάνατζερ, ο οποίος δεν θα είναι υποχρεωτικά εκπαιδευτικός, με συμμετοχή γονέων, τοπικής αυτοδιοίκησης κλπ στο φορέα διαχείρισης με ελάχιστα και πολύ μεγάλα σχολεία και με καθηγητές, οι οποίοι θα είναι μόνιμοι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7235 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:40:26 μμ »
Μπορεί κάποιος να γράψει, από πού ανέκυψε το σενάριο πανικού, περί μεταφοράς των οργανικών από το υπουργείο, σε επίπεδο σχολείου-περιφέρειας;...

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7236 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:46:11 μμ »
Μπορεί κάποιος να γράψει, από πού ανέκυψε το σενάριο πανικού, περί μεταφοράς των οργανικών από το υπουργείο, σε επίπεδο σχολείου-περιφέρειας;...
..άντε πέστα μεγάλε να αγιάσεις

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7237 στις: Αύγουστος 24, 2013, 06:48:08 μμ »
Ηρεμηστε. Ο άνθρωπος δεν είπε οτι θα μετακινήσει τις οργανικές. Ο Χριστός και η μάνα του. Πως να το κανει αυτο ;;; Αλλο εννοούσε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.