*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4367660 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7266 στις: Αύγουστος 24, 2013, 08:35:02 μμ »
Έχω μια απορία που έπρεπε να είχα θέσει όταν άρχισε το θέμα. Ποιοι θα δουλέψουν στα Γυμνάσια, Λύκεια φέτος μετά από αυτές τις μετατάξεις; Πέρσι στο σχολείο είχαμε ένα σωρό κενά σε αρκετούς κλάδους γι αυτό  μαζέψαμε το πρόγραμμα.  Τα παιδιά γυρνοβολούσαν στο χωριό για ώρες μέχρι να έρθουν τα ΚΤΕΛ για τα χωριά τους. Έλειπε Φιλόλογος, Αγγλικών, Γερμανικών, Τεχνολόγος, Μουσικής, Εικαστικών, Πληροφορικής  + ειδικότητες για το συστεγαζόμενο ΕΠΑΛ. Ένα μόνο μέρος των κενών καλύφθηκε αλλά πολύ αργά (Φεβρουάριο-Μάρτιο). Κάποιες τάξεις του ΓΕΛ δεν έκαναν αγγλικά γιατί η αναπληρώτρια που ήρθε μετά τα Χριστούγεννα συμπλήρωνε στα Γυμνάσια της περιοχής. 

Πόσους πλεονάζοντες έδωσε η ΔΔΕ τώρα με τις μετατάξεις για τους συγκεκριμένους κλάδους που μας έλειπαν; Τρελά νούμερα: 20, 17 κλπ…Αν φύγουν τόσοι για την Α’θμια, θα το κλείσουμε το μαγαζί. Η αύξηση ωραρίου δεν μπορεί να αντισταθμίσει αυτές τις απώλειες.

Τώρα ανησυχώ διπλά γιατί η κόρη μου μπαίνει στο Γυμνάσιο. Όταν αρχίσει το σχολείο και καταλάβουν οι γονείς τι γίνεται, θα πάθουν ταράκουλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7267 στις: Αύγουστος 24, 2013, 08:36:47 μμ »
Σε ποια περιοχή κατοικείς Κεν;

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7268 στις: Αύγουστος 24, 2013, 08:44:27 μμ »
Το Υπουργείο διαρρέει πως τη Δευτέρα θα ανακοινώσει τα ονόματα των μεταταχθέντων – ΠΩΣ ΟΜΩΣ;
Μέχρι την Πέμπτη το μεσημέρι, προτελευταία μέρα λήξης της προθεσμίας, οι αιτήσεις που κατατέθηκαν είχαν δύο προτιμήσεις και θεωρήσαμε πως με βάση τα συνολικά μόρια θα γινόταν η τοποθέτηση.
Την Πέμπτη το μεσημέρι, με ένα Δελτίο τύπου – δηλ. χωρίς καμιά ρύθμιση νόμου – ανακοινώθηκε πως θα γίνουν οι μετατάξεις πρώτα μέσα σε κάθε Διεύθυνση (από το ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας), μετά σε επίπεδο περιφέρειας και τέλος σε επίπεδο χώρας.
Για να δούμε ένα παράδειγμα (και όποιος συνάδελφος της πληροφορικής μπορεί ας μας διαφωτίσει περαιτέρω):
Βρίσκομαι στο ΠΥΣΔΕ Βοιωτίας και θέλω να πάω στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας. Την Τετάρτη έκανε την αίτησή μου και δήλωσα:
Α΄ προτίμηση: Β΄ Αθήνας
Β΄ προτίμηση: Βοιωτία
Ας θεωρήσουμε πως είμαι ο πρώτος σε μόρια πανελλαδικά στον κλάδο μου: ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ;
Α) Στη Βοιωτία σύμφωνα με την ανακοίνωση της Πέμπτης;
Β) Ποιος θα πάει στη Β΄ Αθήνας;
Β1) Ας θεωρήσουμε ότι οι εντός ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας δεν καλύπτουν όλες τις προσφερόμενες θέσεις στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας και μένουν 2 κενές. Εμένα όμως με έχει βάλει στη Βοιωτία και τη θέση που εγώ ζήτησα την παίρνει συνάδελφός μου από τη Βοιωτία, ο οποίος είχε δηλώσει Β΄ Αθήνας και Γ΄ Αθήνας.
Β2) Ας θεωρήσουμε ότι οι εντός ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας καλύπτουν όλες τις προσφερόμενες θέσεις στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας. Επειδή εγώ έχω Α΄ προτίμηση τη Β΄ Αθήνας μένω τελείως εκτός;
ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΔΩ!!
ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ;

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7269 στις: Αύγουστος 24, 2013, 08:55:55 μμ »
Σε ποια περιοχή κατοικείς Κεν;
Σου έστειλα μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7270 στις: Αύγουστος 24, 2013, 08:58:21 μμ »
Το Υπουργείο διαρρέει πως τη Δευτέρα θα ανακοινώσει τα ονόματα των μεταταχθέντων – ΠΩΣ ΟΜΩΣ;
Μέχρι την Πέμπτη το μεσημέρι, προτελευταία μέρα λήξης της προθεσμίας, οι αιτήσεις που κατατέθηκαν είχαν δύο προτιμήσεις και θεωρήσαμε πως με βάση τα συνολικά μόρια θα γινόταν η τοποθέτηση.
Την Πέμπτη το μεσημέρι, με ένα Δελτίο τύπου – δηλ. χωρίς καμιά ρύθμιση νόμου – ανακοινώθηκε πως θα γίνουν οι μετατάξεις πρώτα μέσα σε κάθε Διεύθυνση (από το ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας), μετά σε επίπεδο περιφέρειας και τέλος σε επίπεδο χώρας.
Για να δούμε ένα παράδειγμα (και όποιος συνάδελφος της πληροφορικής μπορεί ας μας διαφωτίσει περαιτέρω):
Βρίσκομαι στο ΠΥΣΔΕ Βοιωτίας και θέλω να πάω στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας. Την Τετάρτη έκανε την αίτησή μου και δήλωσα:
Α΄ προτίμηση: Β΄ Αθήνας
Β΄ προτίμηση: Βοιωτία
Ας θεωρήσουμε πως είμαι ο πρώτος σε μόρια πανελλαδικά στον κλάδο μου: ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ;
Α) Στη Βοιωτία σύμφωνα με την ανακοίνωση της Πέμπτης;
Β) Ποιος θα πάει στη Β΄ Αθήνας;
Β1) Ας θεωρήσουμε ότι οι εντός ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας δεν καλύπτουν όλες τις προσφερόμενες θέσεις στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας και μένουν 2 κενές. Εμένα όμως με έχει βάλει στη Βοιωτία και τη θέση που εγώ ζήτησα την παίρνει συνάδελφός μου από τη Βοιωτία, ο οποίος είχε δηλώσει Β΄ Αθήνας και Γ΄ Αθήνας.
Β2) Ας θεωρήσουμε ότι οι εντός ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας καλύπτουν όλες τις προσφερόμενες θέσεις στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας. Επειδή εγώ έχω Α΄ προτίμηση τη Β΄ Αθήνας μένω τελείως εκτός;
ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΔΩ!!
ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ;

Προσωπική εκτίμηση:
Στην Β Αθήνας θα πας μόνο αν περισσέψει θέση  αφού  τοποθετηθούν όλοι της περιφερειας αττικής που έχουν δηλώσει α,β προτίμηση Β Αθήνας και με δεδομένο ότι είσαι πρώτος στα μόρια πανελλαδικά
Επίσης εκτιμώ ότι το Β1 δεν μπορεί να συμβει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 09:01:47 μμ από skynyrd »

Αποσυνδεδεμένος dnt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7271 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:37:17 μμ »
για να δούμε και αυτό το σενάριο 
επειδή λέει ότι θα βγουν Δευτέρα μήπως λέω εγώ δεν κοιτάξει καθόλου τις προτιμήσεις(γιατί θέλουν επεξεργασία και δουλειά άρα περισσότερες μέρες) και βγάλει τα ονόματα μόνο με την αίτηση για μετάταξη και την οργανική θέση που δήλωσες που είσαι (μια και το κατά ΠΥΣΔΕ το έδωσε για διευκρίνιση την Πέμπτη ενώ είχαν κάνει αρκετοί αίτηση …..)και αν δεν του βγαίνουν τα κουκιά τότε να πάει στις προτιμήσεις…..λέω τώρα εγώ…
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 09:39:44 μμ από dnt »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7272 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:42:49 μμ »
Ολο το κειμενο του φιλου μας ειναι πολυ σημαντικο,απλα βαζω αυτο,που αφορα τις μεταταξεις και το παρων θεμα
Παράθεση
Θα ήθελα επίσης να επισημάνω το κατεπείγον του να κατατεθούν έστω τη Δευτέρα το πρωί οι Υπεύθυνες Δηλώσεις για τις εθελούσιες μετατάξεις γιατί είναι η πλέον  άμεση ενέργεια να γίνει ως ελάχιστη προστασία μας με νομικά αποτελέσματα, από αυτούς που έχουν καταθέσει δήλωση και για υποχρεωτική μετάταξη ώστε να ληφθούν υπόψη πριν από την εξέταση των αιτήσεων των υποχρεωτικών μετατάξεων.
Επίσης θεωρώ ότι υπάρχει η αναγκαιότητα να κινηθούμε άμεσα με νομικές διαδικασίες για τις εθελούσιες μετατάξεις για την κατ’ απόλυτη προτεραιότητα εξέταση των εθελουσίων μετατάξεων.

Οσονα φορα την εκπληξη.
Αν οντως ειναι αυτη η εκπληξη,απορω πραγματικα πως δεν βλεπετε αυτο που και στη μανα μου που το εξηγησα και ειναι του δημοτικου,το καταλαβε αμεσως.
Ο υπουργος σαφεστατα δεν θα πει οτι σας δινω οργανικες στα σχολεια σας για να σας απολυσω μετα.Δηλαδη κατι τετοια βλεπω να ειπωνονται και λεω καλα να παθουμε,αλλα γμτ τι φταιμε και οι υπολοιποι.
Αυτο που θα πει ειναι οτι καταννοοντας το προβλημα των εκ/κων ,τις αναγκες τους και ενα παγιο αιτημα τους..ο καθε καθηγητης θα εχει οργανικη στο σχολειο που τον τοποθετουν.Δεν ξερω καν αν θα πει δημοσια οτι μεταφερονται οι οργανικες απο το υπουργειο στα σχολεια,αυτο ειναι ψιλα γραμματα που λιγοι,ελαχιστοι τα ξερουν στον εξω κοσμο,ομως αυτο και θα γινει.
Τα υπολοιπα απλα ειναι η συνεπεια αυτης της ενεργειας.Δεν θα σου πει λοιπον  αγαθιαρη μου φιλε,την συνεπεια,ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ,που εκ πρωτης οψεως ειναι ωραιοτατη και δεν δημιουργει κανενα προβλημα.
 Αν τωρα δεν ειναι αυτη η εκπληξη οκ..χαλασαμε λιγο<<μελανι>. παραπανω.
Ομως αν ειναι αυτη.,.θα ειμαστε παντελως ηλιθιοι αν δεν δουμε αυτο που ερχεται.
Δυστυχως ολοι εχουμε ματια,αλλα καποιοι ειναι εντελως τυφλοι.Και δυστυχως εξαιτιας αυτων την πληρωνουμε ολοι,γιατι σε αυτους ΠΑΝΤΑ πατανε αυτοι που μας κυβερνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 09:45:23 μμ από Γατόπαρδος »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7273 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:50:50 μμ »
Μια μικρή φιλική συμβουλή για να αποφεύγουμε τις εντάσεις.
Ο άλλος βλέπει αυτό που θέλει να δει και δικαίωμα του.
Δεν μπορούμε όλοι να έχουμε την ίδια άποψη ούτε να βλέπουμε τα πράγματα το ίδιο.
Αν λοιπόν ο άλλος θέλει να πειστεί - και μόνο τότε υπάρχει περιθώριο να τον πείσεις.
Πριν από όλα όμως πρέπει να είσαι σίγουρος και να έχεις πείσει τον εαυτό σου.
Και ερωτώ έχουμε όλοι ατράνταχτα επιχειρημάτα ότι θα γίνουν έτσι όπως πιστεύουμε ότι θα γίνουν;
Και αν δεν γίνουν;
Ας πούμε λοιπόν απλά την άποψη μας.
Εξάλλου ο πλουραλισμός απόψεων μας βοηθάει όλους. Οσο πιο πολλά στοιχεία έχεις τόσο καλύτερα προετοιμασμένος είσαι.
Μην είμαστε λοιπόν δογματικοί και κατηγορηματικοί.

ΥΓ. Σε σας τα λέω να τα ακούω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7274 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:53:55 μμ »
για να δούμε και αυτό το σενάριο 
επειδή λέει ότι θα βγουν Δευτέρα μήπως λέω εγώ δεν κοιτάξει καθόλου τις προτιμήσεις(γιατί θέλουν επεξεργασία και δουλειά άρα περισσότερες μέρες) και βγάλει τα ονόματα μόνο με την αίτηση για μετάταξη και την οργανική θέση που δήλωσες που είσαι (μια και το κατά ΠΥΣΔΕ το έδωσε για διευκρίνιση την Πέμπτη ενώ είχαν κάνει αρκετοί αίτηση …..)και αν δεν του βγαίνουν τα κουκιά τότε να πάει στις προτιμήσεις…..λέω τώρα εγώ…
Δηλαδή λες οτι θα ''γειώσει'' τελείως τις προτιμήσεις του καθενός και θα μας τοποθετήσει στο πυσδε πού ανήκουμε θέλοντας και μη??Καταλαβαίνεις οτι είναι λίγο παράλογο αυτό...

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7275 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:00:31 μμ »
Παράθεση από: john-πε06
link=topic=4286.msg704105#msg704105 date=1377370435
για να δούμε και αυτό το σενάριο 
επειδή λέει ότι θα βγουν Δευτέρα μήπως λέω εγώ δεν κοιτάξει καθόλου τις προτιμήσεις(γιατί θέλουν επεξεργασία και δουλειά άρα περισσότερες μέρες) και βγάλει τα ονόματα μόνο με την αίτηση για μετάταξη και την οργανική θέση που δήλωσες που είσαι (μια και το κατά ΠΥΣΔΕ το έδωσε για διευκρίνιση την Πέμπτη ενώ είχαν κάνει αρκετοί αίτηση …..)και αν δεν του βγαίνουν τα κουκιά τότε να πάει στις προτιμήσεις…..λέω τώρα εγώ…
Δηλαδή λες οτι θα ''γειώσει'' τελείως τις προτιμήσεις του καθενός και θα μας τοποθετήσει στο πυσδε πού ανήκουμε θέλοντας και μη??Καταλαβαίνεις οτι είναι λίγο παράλογο αυτό...

Για το Υπουργείο αυτό φαίνεται να είναι το λογικό... Γι' αυτόν τον λόγο πολλοί δεν κάναμε αίτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 10:02:05 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7276 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:08:11 μμ »
Παράθεση από: john-πε06
link=topic=4286.msg704105#msg704105 date=1377370435
για να δούμε και αυτό το σενάριο 
επειδή λέει ότι θα βγουν Δευτέρα μήπως λέω εγώ δεν κοιτάξει καθόλου τις προτιμήσεις(γιατί θέλουν επεξεργασία και δουλειά άρα περισσότερες μέρες) και βγάλει τα ονόματα μόνο με την αίτηση για μετάταξη και την οργανική θέση που δήλωσες που είσαι (μια και το κατά ΠΥΣΔΕ το έδωσε για διευκρίνιση την Πέμπτη ενώ είχαν κάνει αρκετοί αίτηση …..)και αν δεν του βγαίνουν τα κουκιά τότε να πάει στις προτιμήσεις…..λέω τώρα εγώ…
Δηλαδή λες οτι θα ''γειώσει'' τελείως τις προτιμήσεις του καθενός και θα μας τοποθετήσει στο πυσδε πού ανήκουμε θέλοντας και μη??Καταλαβαίνεις οτι είναι λίγο παράλογο αυτό...

Για το Υπουργείο αυτό φαίνεται να είναι το λογικό... Γι' αυτόν τον λόγο πολλοί δεν κάναμε αίτηση.
Τίποτα δεν αποκλείω μέσα στο παραλογισμό...Αλλά από πού ακριβώς διαφαίνεται αυτό το σενάριο??1η φορά το ακούω εγώ τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7277 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:17:29 μμ »
Πιθανό μεν το σενάριο, δεν προκύπτει δε από κάποιο επίσημο έγγραφο (ή δήλωση)
  

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7278 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:22:31 μμ »
Προσπάθησα να είμαι αρκετά σαφής στο προηγούμενο μήνυμά μου, νομίζω όμως πως δεν έγινε κατανοητό το κεντρικό ερώτημα που θέτω – επανέρχομαι λοιπόν:
ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ;
Με βάση ποιο νομικό πλαίσιο θα «τρέξει» το πρόγραμμα; Το μόνο που υπάρχει είναι η εγκύκλιος που καλούσε να γίνουν αιτήσεις από 14/8 έως 23/8.
Εάν στο παράδειγμα που έδωσα ο Χ με τα πολλά μόρια πάει στη Βοιωτία και ο Ψ με λιγότερα μόρια στην περιοχή που ήθελε ο Χ, επειδή δε δήλωσε την περιοχή όπου δουλεύει από καθαρή τύχη, ποιος θα δώσει λύση στο πρόβλημα;
Μήπως ο Χ θα κινηθεί δικαστικά με ασφαλιστικά μέτρα στο ΣτΕ και θα δικαιωθεί πανηγυρικά;
ΠΟΙΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ - ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ;;;


ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ
Το Υπουργείο διαρρέει πως τη Δευτέρα θα ανακοινώσει τα ονόματα των μεταταχθέντων – ΠΩΣ ΟΜΩΣ;
Μέχρι την Πέμπτη το μεσημέρι, προτελευταία μέρα λήξης της προθεσμίας, οι αιτήσεις που κατατέθηκαν είχαν δύο προτιμήσεις και θεωρήσαμε πως με βάση τα συνολικά μόρια θα γινόταν η τοποθέτηση.
Την Πέμπτη το μεσημέρι, με ένα Δελτίο τύπου – δηλ. χωρίς καμιά ρύθμιση νόμου – ανακοινώθηκε πως θα γίνουν οι μετατάξεις πρώτα μέσα σε κάθε Διεύθυνση (από το ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας), μετά σε επίπεδο περιφέρειας και τέλος σε επίπεδο χώρας.
Για να δούμε ένα παράδειγμα (και όποιος συνάδελφος της πληροφορικής μπορεί ας μας διαφωτίσει περαιτέρω):
Βρίσκομαι στο ΠΥΣΔΕ Βοιωτίας και θέλω να πάω στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας. Την Τετάρτη έκανε την αίτησή μου και δήλωσα:
Α΄ προτίμηση: Β΄ Αθήνας
Β΄ προτίμηση: Βοιωτία
Ας θεωρήσουμε πως είμαι ο πρώτος σε μόρια πανελλαδικά στον κλάδο μου: ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ;
Α) Στη Βοιωτία σύμφωνα με την ανακοίνωση της Πέμπτης;
Β) Ποιος θα πάει στη Β΄ Αθήνας;
Β1) Ας θεωρήσουμε ότι οι εντός ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας δεν καλύπτουν όλες τις προσφερόμενες θέσεις στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας και μένουν 2 κενές. Εμένα όμως με έχει βάλει στη Βοιωτία και τη θέση που εγώ ζήτησα την παίρνει συνάδελφός μου από τη Βοιωτία, ο οποίος είχε δηλώσει Β΄ Αθήνας και Γ΄ Αθήνας.
Β2) Ας θεωρήσουμε ότι οι εντός ΠΥΣΔΕ Β΄ Αθήνας καλύπτουν όλες τις προσφερόμενες θέσεις στο ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας. Επειδή εγώ έχω Α΄ προτίμηση τη Β΄ Αθήνας μένω τελείως εκτός;
ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΔΩ!!
ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7279 στις: Αύγουστος 24, 2013, 10:23:02 μμ »
Άνοιξα νέο νήμα για να συζητήσουμε το θέμα της "οργανικής" εν αναμονή και της νομοθετικής ρύθμισης, για να μη μπλεκόμαστε εδώ.
http://www.pde.gr/index.php?topic=29301.0

Κάποιοι λένε ότι φταίει η ΟΛΜΕ επειδή λέει "όχι" σε όλα και δεν κάνει προτάσεις συμβατές με τη λογική της κυβέρνησης. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μια "καλή" ΟΛΜΕ που θα διαπραγματεύεται για μας -εμείς βέβαια δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι, αφού τους έχουμε αναθέσει να μας εκπροσωπούν.
....
Παρόλο που συμφωνώ πως δεν είναι το θέμα οι κινητοποιήσεις και η στάση της ΟΛΜΕ, επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση. @ioanna το πρόβλημα δεν είναι να κάνει η ΟΛΜΕ προτάσεις συμβατές με τη λογική της κυβέρνησης αλλά ότι δεν μπορεί να βγει προς τα έξω και να πει αυτό ακριβώς που συμβαίνει. Ότι η μη λειτουργία των σχολείων δεν θα οφείλεται στην απεργία αλλά στο ότι το υπουργείο είναι ανίκανο να προγραμματίσει και εν γένει να διοικήσει. Είναι τόσο απλό. Ας υποθέσουμε ότι τη Δευτέρα ή τη Τρίτη θα ανακοινώσει τις μετατάξεις, δηλαδή μέχρι τις 27/9. Ποιά είναι τα χρονικά περιθώρια μέχρι τις 2/9 όλοι να είναι τακτοποιημένοι και στις θέσεις τους όλοι οι εκπαιδευτικοί για να αρχίσει ο προγραμματισμός και η λειτουργία των σχολείων? Μη μου πείτε ότι πιστεύεται πως έχουν προβλέψει όλες τις ανάγκες των σχολείων (α/θμιας και β/θμιας) και όλα τα θέματα θα τακτοποιηθούν ως δια μαγείας :o
Ωραία μαθαίνεις τη Δευτέρα ότι πήρες μετάταξη στην α/θμια στη τάδε ΔΔΕ ή Περιφέρεια σε ποιά σχολική μονάδα θα τοποθετηθείς και πότε?
...

mat, η άποψη ότι το πρόβλημα είναι η απουσία προτάσεων από την ΟΛΜΕ δεν είναι δική μου. Την παρέθεσα ως άποψη άλλων (με την οποία δε συμφωνώ) και στη συνέχεια του μηνύματος έγραψα για ποιους λόγους δεν είναι αυτό το πρόβλημα.
Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ και προσθέτω:  Οι διαθεσιμότητες και οι μετατάξεις μας καίνε ως εργαζόμενους. Οι συνδικαλιστές που βγαίνουν στα ΜΜΕ πρέπει φυσικά να το λένε και αυτό, αλλά πρέπει περισσότερο να τονίζουν αυτά που ενδιαφέρουν τους μαθητές και τους γονείς. Δηλαδή α) την επίπτωση των παραπάνω στη λειτουργία των σχολείων β) τα νέα προγράμματα Γυμνασίου και Λυκείου, ότι μπαίνουν μαθήματα για τα οποία δεν υπάρχει βιβλίο, ότι οι γονείς θα πρέπει να πληρώνουν περισσότερα για φροντιστήρια κλπ.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 10:33:52 μμ από ioanna89 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.