*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4326881 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jusme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:00:22 μμ »
κατ' αρχήν να δουμε κάποια επιμέρους θέματα ;
στα Δημοτικά σε έστειλαν ως υπεράριθμο απο τη Β/θμια; Πήγες με απόσπαση μέσω υπουργείου; ( απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; )  Αφορούν υπηρετήσεις πριν τον διορισμό σου;
και όταν λες διορίστηκες το 2006 πότε ακριβώς; Σεπτέμβριο, πιο μετά;  :)
α)1η Σεπτεμβριου 2006 ο διορισμος
β)στα δημοτικα πηγα υστερα απο αιτηση απόσπασης μου ΠΥΣΔΕ=>ΠΥΣΠΕ


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:21 »

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:01:22 μμ »
"Mystirios" από συζήτηση που έγινε σε μια ημερίδα Πληροφορικών, αναφέρθηκε η ίδια σκέψη που αποτύπωσε και η bitch στην απάντησή της. Οι θέσεις, άγνωστο με ποιά λογική, αποφασίστηκε να κατανεμηθούν με ποσοστά 60 (ΠΕ19) - 40 (ΠΕ20) ! Ενώ μέχρι στιγμής διεκδικούσαμε μεταθέσεις ως ενιαίος κλάδος, στις μετατάξεις αποφάσισαν να το αλλάξουν.

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:08:14 μμ »
με κάθε επιφύλαξη

http://www.mpratis.gr/012/070612.pdf

Ευχαριστώ πολύ!

Το συγκεκριμένο αρχείο δεν περιλαμβάνει όλες τις οργανικές θέσεις ανά ειδικότητα. Εάν παρατηρήσετε, σε κάποιες Διευθύνσεις δεν υπάρχει η κατανομή των οργανικών θέσεων στα σχολεία για όλες τις ειδικότητες. Κανονικά δεν θα έπρεπε να αναφέρεται στην εγκύκλιο σε ποια σχολεία θα συσταθούν οι οργανικές θέσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 06:16:04 μμ από sofia_80 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:09:03 μμ »
Κάτι που θα απαλλάξει τους ενδιαφερόμενους και τις ΔΔΕ από πολλή δουλειά: αν έχουν προσκομίσει στις μεταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τη μοριοδότηση τότε δεν χρειάζεται να τα υποβάλουν ξανά.
Σε κάθε περίπτωση μετάταξης (εννοείται ίδια κατηγορία ΠΕ->ΠΕ) διατηρείται το Μ.Κ. Νομίζω (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ότι μηδενίζονται τα μόρια μετάθεσης (κι από αυτά δεν είμαι σίγουρος ποια από τα δύο: συνολικής υπηρεσίας ή δυσμενών συνθηκών). Θα το ψάξω και θα σας πω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:21 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:25:06 μμ »
κατ' αρχήν να δουμε κάποια επιμέρους θέματα ;
στα Δημοτικά σε έστειλαν ως υπεράριθμο απο τη Β/θμια; Πήγες με απόσπαση μέσω υπουργείου; ( απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; )  Αφορούν υπηρετήσεις πριν τον διορισμό σου;
και όταν λες διορίστηκες το 2006 πότε ακριβώς; Σεπτέμβριο, πιο μετά;  :)
α)1η Σεπτεμβριου 2006 ο διορισμος
β)στα δημοτικα πηγα υστερα απο αιτηση απόσπασης μου ΠΥΣΔΕ=>ΠΥΣΠΕ

χμμμμμ και εδώ πέφτεις στην περίπτωση ... διότι δε μιλάμε για διδακτική αλλά για εκπαιδευτική υπηρεσία. Έτσι η απόσπασή σου στην Α/θμια ειναι μεν εκπαιδευτική προϋπηρεσία αλλά στην α/θμια εκπ//ση... Η απόσπαση όμως στα ΙΕΚ ειναι εκπαιδευτική αλλά... προσμετράται στην Β/θμια εκπ/ση; Νομίζω προσμετράται αλλά έχω μια μικρή επιφύλαξη και δεν εχω μαζί μου το σχετικό αρχείο για να στο βεβαιώσω...  Αν δεν ξέρει κάποιος αλλος στα σίγουρα, μάλλον θα πρέπει να περιμένεις ως αύριο να διευκρινιστεί αυτό.
Κατά πώς φαίνεται λοιπόν αυριο θα χουμε και  ένα σωρό διευκρινιστικές!! Ωραία!!

mackis  δεν μηδενίζονται τα μόρια μετάθεσης, απλά επαναυπολογίζονται τα μόρια δυσμενών συνθηκών με βάση την μοριοδότηση των σχολείων α/θμιας. Δηλαδή, αν έχεις υπηρετήσει στο γ/σιο φαρσάλων θα πάρεις αν μεταταχθείς μόρια δημοτικού σχολείου φαρσάλων πλέον.  Αλήθεια, ξέρεις αυτό με τα ΙΕΚ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #131 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:25:53 μμ »
Κάτι που θα απαλλάξει τους ενδιαφερόμενους και τις ΔΔΕ από πολλή δουλειά: αν έχουν προσκομίσει στις μεταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τη μοριοδότηση τότε δεν χρειάζεται να τα υποβάλουν ξανά.
Σε κάθε περίπτωση μετάταξης (εννοείται ίδια κατηγορία ΠΕ->ΠΕ) διατηρείται το Μ.Κ. Νομίζω (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ότι μηδενίζονται τα μόρια μετάθεσης (κι από αυτά δεν είμαι σίγουρος ποια από τα δύο: συνολικής υπηρεσίας ή δυσμενών συνθηκών). Θα το ψάξω και θα σας πω.

Οχι, δεν μηδενιζονται, θα γινει αναδρομικη αναπροσαρμογη των ΜΣΔ βασει του κοντινοτερου σχολειου της Α/θμιας και τα μορια συνολικης υπηρεσιας θα παραμεινουν ως εχουν. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 06:31:36 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #132 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:27:03 μμ »
Το αρχείο του Μπράτη που έχει ανέβει στην σελίδα του, είναι οι προτάσεις των Περιφερειακών Διευθύνσεων από το περασμένο καλοκαίρι. Θα ληφθούν όμως υπ' όψη μιας και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει, εκτός κι αν κάνω λάθος, απάντηση του ΥΠΔΒΜΘ στις προτάσεις αυτές ? Πολλά πράγματα είναι θολά και πρέπει να ξεκαθαρίσουν με την βοήθεια των ΟΛΜΕ, ΔΟΕ και των ενώσεων των κλάδων, πριν παρέλθει η ημερομηνία λήξης υποβολής των αιτήσεων.

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #133 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:33:14 μμ »
Από ότι καταλαβαίνω η απόσπαση σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας δεν είναι χρόνος εκπαιδευτικής υπηρεσίας.
Έτσι δεν είναι;
Ο χρόνος απόσπασης σε σχολεία της πρωτοβάθμιας μετράει;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:35:09 μμ »
ο χρόνος απόσπασης σε δ/νσεις δ/θμιας ΕΙΝΑΙ χρόνος εκπαιδευτικης υπηρεσίας!! Διδακτικής  υπηρεσίας δεν ειναι!!
από την άλλη υπάρχουν θέσεις που μετράνε ΚΑΙ ως διδακτική ( πχ ΚΕΠΛΗΝΕΤ/ΚΠΕ κτλ)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:37:34 μμ »
Δε βλέπω κανένα να έχει σχολιάσει το γεγονός ότι πρώτα θα γίνουν οι μεταθέσεις και μετά οι μετατάξεις...ενώ θα έπρεπε να γίνει το ακριβώς αντίθετο!!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:39:52 μμ »
Όσον αφορά στην "εκπαιδευτική προϋπηρεσία": όπως και να' χει εκπαιδευτικός Β/θμιας που υποβάλει αίτηση μετάταξης θεωρείται ότι όλα του έτη είναι στη Β/θμια εκπαίδευση. Κακώς υπάρχει το "κουτάκι" "5 έτη στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση". Όλες οι υπηρετήσεις αναγνωρίζονται ως "εκπαιδευτική υπηρεσία", είτε είναι απόσπαση σε ΙΕΚ, είτε είναι με διάθεση σε σχολείο Α/θμιας.
Το κρίσιμο σημείο είναι το "5 έτη στον κλάδο που υπηρετούν" που αναφέρει ο Ν.3260/2004. Δεν μπορεί να σου πει κάποιος ότι δεν υπηρέτησες 5 έτη στον κλάδο σου εκτός κι αν τρελλαθούμε και πούνε: εσύ διορίσθηκες στον κλάδο ΠΕ19 εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης οπότε να μη μετρήσει οτιδήποτε άλλο (εκτός σχολείων Β/θμιας δηλαδή).

Τι να πω, δεν ξέρω. Το πνεύμα νομίζω είναι να δώσουμε μετατάξεις σε όσους έχουν 5ετή εκπαιδευτική υπηρεσία (θα έλεγα μέχρι 2/4/2013 αλλά κι αυτό μπερδεμένο είναι).

Sorry για τη μοριοδότηση μεταταχθέντων, μπερεδεύτηκα με κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:43:18 μμ »
boldboy  νομίζω δεν επηρεάζει σε κάτι  γιατί αν δεις στην 3η σελίδα στο μπλε πλαίσιο ειναι σαφές πως αν κάποιος πάρει μετάθεση θα πρέπει να δηλώσει αν επιθυμει την ανάκληση της αίτησης μετάταξής του ή όχι. Αν δεν επιθυμεί αίτηση ανάκλησης της μετάταξης και τελικά λάβει ΚΑΙ μετάταξη αυτό σημαινει πως θα γινουν συμπηρωματικές μεταθεσεις μετά.

Εκτός αν εννοείς κάτι διαφορετικό οπότε πες μας!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:48:08 μμ »
Όσον αφορά στην "εκπαιδευτική προϋπηρεσία": όπως και να' χει εκπαιδευτικός Β/θμιας που υποβάλει αίτηση μετάταξης θεωρείται ότι όλα του έτη είναι στη Β/θμια εκπαίδευση. Κακώς υπάρχει το "κουτάκι" "5 έτη στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση". Όλες οι υπηρετήσεις αναγνωρίζονται ως "εκπαιδευτική υπηρεσία", είτε είναι απόσπαση σε ΙΕΚ, είτε είναι με διάθεση σε σχολείο Α/θμιας.
Το κρίσιμο σημείο είναι το "5 έτη στον κλάδο που υπηρετούν" που αναφέρει ο Ν.3260/2004. Δεν μπορεί να σου πει κάποιος ότι δεν υπηρέτησες 5 έτη στον κλάδο σου εκτός κι αν τρελλαθούμε και πούνε: εσύ διορίσθηκες στον κλάδο ΠΕ19 εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης οπότε να μη μετρήσει οτιδήποτε άλλο (εκτός σχολείων Β/θμιας δηλαδή).



όχι , δεν ειναι όλες οι αποσπάσεις εκπαιδευτική υπηρεσία ( πχ αποσπασεις σε βουλευτές δεν ειναι εκπ/κή υπηρεσία). Και απο την άλλη αποσπάσεις σε Α/θμια ΜΕ αίτηση του εκπ/κού αποτελούν εκπ/κή στην α/θμια ( διαφοροποιούνται απο πχ αποσπάσεις για συμπλήρωση ωραρίου ή ολική διάθεση στην α/θμια οπότε εκεί ναι, λογίζονται ως εκπ/κή στην β/θμια γιατί δεν γινονται με υπαιτιότητα του εκπ/κού  - εξ ου και ρώτησα πριν αν πρόκειται για απόσπαση μέσω υπουργείου απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ.

Τα πέντε έτη στον κλάδο του σημαίνει να μην εχει κάνει μετάταξη απο κλάδο σε κλάδο και δεν έχει κλείσει πενταετία. Πχ απο θεολόγος να το "γυρισε" σε γαλλικών και να μην έχει κλείσει πενταετία..
ωστόσο εδώ τίθεται το ερώτημα - εκπ/κοί που διορίστηκαν ως ΠΕ19 ( με τα αλλήστου μνήμης σεμινάρια - και μετά πήραν μετάταξη πχ για μαθηματικοί, μπορούν τώρα να υποβάλουν αίτηση μετάταξης δεδομένου ότι έχουν υπηρετήσει πάνω απο πέντε χρόνια ως πε19; ο ε ο ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:50:57 μμ »
Συνάδελφοι με αφορμή την ερώτηση του μέλους "jusmh" που εξέφρασε παρόμοια απορία με την δική μου, θα ήθελα να παρατηρήσω επίσης το εξής. Στην παράγραφο 1 του κεφαλαίου Α) της εγκυκλίου των μετατάξεων δεν νομίζω ότι αφορά κανέναν αυτό που αναφέρει για την αλλαγή κλάδου από την μια βαθμίδα στην άλλη, μιας και όλοι οι κλάδοι που αναφέρονται στην εγκύκλιο θέλουν να μεταταχθούν σε θέση του κλάδου τους και δεν νομίζω ότι έχει γίνει καμιά αλλαγή στους κλάδους αυτούς τα τελευταία 5 χρόνια, όπως οι γνωστές στον κλάδο μου (ΠΕ19-20). Αυτό που ενδιαφέρει όμως είναι η 5ετία, η οποία και στην εγκύκλιο αναφέρεται ως "εκπαιδευτική". Με βάση την λογική, ως "εκπαιδευτική" είναι η διδακτική. Επίσης δεν αναφέρεται αν αυτή μπορεί να έχει διανυθεί σε σχολεία Δθμιας ή και σε σχολεία Αθμιας και Δθμιας. Υπάρχουν νομικά ζητήματα τα οποία πρέπει να ξεκαθαρίσουν πριν βρεθούμε προ εκπλήξεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 07:00:18 μμ από vigor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.