*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4368605 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #294 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:36:06 πμ »
15 Απριλίου θα ανακοινωθούν από τις διευθύνσεις οι συγκεντρωτικοί πίνακες των αιτούντων. Άρα, από τότε μέχρι και την ημερομηνία εξέτασης από το ΚΥΣΔΕ υπάρχει η δυνατότητα ανάκλησης της αίτησης μετάταξης, σωστά;
Τελικά, οι μετατάξεις θα προηγηθούν των μεταθέσεων;

αίτηση ανάκλησης της αίτησης μετάταξης ( αλλά όχι της μετάταξης αν τελικά την πάρετε ) έχετε ως την ημερομηνία συνεδριασης του ΚΥΣΔΕ που θα αποφασίσει για την απδέσμευσή σας απο την β/θμια.

το αν προηγηθούν ή όχι δεν είναι κάτι που μπορούμε να απαντήσουμε άμεσα. Αν πάντως δεν προηγηθουν, και μετά κατά τις μετατάξεις προκύψουν κενά τα οποία δεν δύνανται να καλυφθούν με τους εναπομείναντες σε διάθεση ΠΥΣΔΕ τότε ισως έχουμε και β' φάση μεταθέσεων. Αλλά επί του παρόντος, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα με βεβαιότητα.

Στην αίτηση μετάθεσης μόλις συνειδητοποίησα ότι μου έκαναν λάθος - και δεν το κατάλαβα τότε - στην φετινή μοριοδότηση. Είμαι αποσπασμένος στην πρωτοβάθμια και μου έβαλαν τα μόρια της πρωτοβάθμιας αντί τα μόρια της πλησιέστερης δευτεροβάθμιας. Αυτό μπορεί να αλλάξει τώρα στις μετατάξεις; ή το σύστημα δεν σε αφήνει;


η εγκύκλιος μεταθέσεων αναφέρει πως μετά την ηλεκτρονική καταχώριση και το κλείσιμο του συστήματος μεταθέσεων οποιαδήποτε ένσταση αφορά λάθη στην μοριοδότηση δεν γίνεται δεκτή. Ωστόσο, μπορουν να πάρουν το τμήμα μεταθέσεων απο΄την δ/νσή σου και να ζητήσουν να τους το ανοιξουν για λίγο ώστε να γίνει η σχετική διόρθωση. Προφανώς θα πρέπει να διορθωθούν και τα μόρια στους πίνακες μεταθέσεων ή οριστικών τοποθετήσεων.
Αν αυτό αλλάξει για την αίτηση μετάθεσης προφανώς θα αλλάξει και για την αίτηση μετάταξης.

Αυτοί που τελικά θα πάρουν μετάταξη στην Αβάθμια:
Α) θα έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση μετάθεσης  μελλοντικά (εννοείται στην Αβάθμια πια);
Β) Αν ναι, μετά από πόσο καιρό θα έχουν αυτό το δικαίωμα;

Τι όριζε τέλος πάντων ο νόμος έως τώρα για κάποιον εκπαιδευτικό της Ββάθμιας που έκανε μετάταξη στην Αβάθμια γι αυτό το θέμα;

α. ναι
β. αφού υπηρετήσουν την οργανική τους .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #295 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:51:28 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:00:12 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος Xwris_Elpida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #296 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:52:54 πμ »
Ευχαριστώ πολύ bitch. Δεν με ενδιαφέρει για τα μόρια στις μεταθέσεις, αλλά με καίει για τις μετατάξεις. Στο σύστημα για τις μετατάξεις είναι το θέμα τα ξαναπερνάτε τα φετινά ή τα πέρνει έτοιμα χωρις δυνατότητα τροποποίησης;

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #297 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:01:33 μμ »
Ευχαριστώ bitch.
Κάτι τελευταίο: Η εγκύκλιος αναφέρει ότι "οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν αίτηση μετάθεσης (από περιοχή σε περιοχή ή από σχολική μονάδα σε σχολική μονάδα/βελτίωση) για το έτος 2012-13 δεν θα υποβάλουν εκ νέου δικαιολογητικά τα οποία έχουν επισυνάψει στην αίτηση μετάθεσής τους".
Αυτό λογικά ισχύει και για όσους υπέβαλαν αίτηση μόνο για οριστική τοποθέτηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #298 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:03:15 μμ »
1 ή 2 χρόνια πρέπει να υπηρετήσει την οργανική του ο ΜΕΤΑΤΑΓΜΕΝΟΣ υπάλληλος ?

πλέον ένα !  (τουλάχιστον με βάση αυτά που ως τώρα γνωρίζουμε)

Ευχαριστώ πολύ bitch. Δεν με ενδιαφέρει για τα μόρια στις μεταθέσεις, αλλά με καίει για τις μετατάξεις. Στο σύστημα για τις μετατάξεις είναι το θέμα τα ξαναπερνάτε τα φετινά ή τα πέρνει έτοιμα χωρις δυνατότητα τροποποίησης;

πρόκειται για το ίδιο σύστημα. Ουσιαστικά "τραβάει" τις υπηρετήσεις από την καρτέλα διαχείρισης. Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να σου πω να μπορούμε να τα τροποποιήσουμε, για δύο λόγους :
α. έχω κλείσει το teamviewer του γραφείου και δεν έχω πρόσβαση απο εδώ στο edata  (πατάει στην πλατφόρμα του sch.gr και άρα δεν έχω πρόσβαση απ΄το σπιτι ) και
β. σε όσες αιτήσεις μετάταξης περάσαμε ως τώρα, δεν χρειάστηκε να τροποποιήσουμε κατι στις υπηρετήσεις.

Υποθέτω ότι μπορεί να αλλάξει αλλά στο λέω με επιφύλαξη.

Καλό πάντως είναι να διοθρωθούν τα μόρια τοσο στην μετάθεση όσο και στην μετάταξη.

@wizard  αν έχεις κάνει οποιαδήποτε αίτηση απο αυτές των μεταθέσεων/οριστικής τοποθέτησης/ βελτίωσης θέσης δεν υποχρεούσαι να προσκομίσεις εκ νέου δικαιολογητικα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #299 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:30:37 μμ »
bitch τελικα ποιες ειναι οι απαντησεις στα ναι/οχι; Δηλ οι απαντησεις που δεχεται το συστημα. Μπορεις να δεις αφου την εχεις περασει αν την καταχωρει;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #300 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:35:13 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:00:06 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #301 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:38:24 μμ »
bitch τελικα ποιες ειναι οι απαντησεις στα ναι/οχι; Δηλ οι απαντησεις που δεχεται το συστημα. Μπορεις να δεις αφου την εχεις περασει αν την καταχωρει;

εμείς που βάλαμε ΝΑΙ ( πχ Ναι, δεν έλαβα εκπαιδευτική άδεια ) τις πήρε κανονικά.
Έχει ήδη σταλεί ερώτημα απο συνάδελφο  για το θέμα αυτό και λογικά την Τρίτη θα έχουμε διευκρινιστική. Θα σας ενημερώσω όταν μάθω κάτι.


Δηλαδή ακολουθεί τη νομολογία της υπηρέτησης οργανικής μετατιθέμενου (ή από βελτίωση) και σίγουρα ΟΧΙ του νεοδιόριστου???

πλέον και ο Νεοδιόριστος για ένα έτος μένει στην περιοχή διορισμού του.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #302 στις: Μάρτιος 25, 2013, 01:42:37 μμ »
1. Μετά τις μετατάξεις, στη φάση των τοποθετήσεων εντός ΠΥΣΠΕ όσων πάρουν μετάταξη, υπολογίζονται τα μόρια συνυπηρέτησης και εντοπιότητας;
2. ξέρετε αν υπάρχει νόμος που να λέει πως οι πολύτεκνοι δεν μπορούν να μετακινηθούν εκτός του τόπου των συμφερόντων τους; Αν δηλαδή έχει κάποιος  πειρισσότερα μόρια από κάποιον πολύτεκνο μπορεί ο πολύτεκνος να επικαλεστεί τέτοιον νόμο και τελικά στη φάση των τοποθετήσεων να προηγηθεί στην τοποθέτηση; Το λέω γιατί αν τελικά τα σχολεία είναι αυτά που έχουν διαρρεύσει από την ανακοίνωση του Μπράτη στην περιοχή μας ένα μόνο είναι εντός πόλεως και τα άλλα σε χωριά έως και 60 χλμ μακριά από την πόλη. Αν εγώ μπω πρώτη σε μόρια μπορεί να πάω εγώ σε χωριό και ο πολύτεκνος να μείνει στην πόλη ,με λιγότερα από μένα μόρια, επικαλούμενος τέτοια διάταξη; Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #303 στις: Μάρτιος 25, 2013, 02:00:41 μμ »
1. ναι, στην φάση των τοποθετήσεων προσμετρώνται μόρια συνυπηρέτησης και εντοπιότητας
2. στις τοποθετήσεις δεν προηγουνται οι πολύτεκνοι.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #304 στις: Μάρτιος 25, 2013, 02:05:40 μμ »
Μια ερώτηση, άσχετη με την ουσία της εγκυκλίου αλλά σχετική με τις περιοχές που θα επιλέξω.
Αν μεταταχθώ, μπορώ να κάνω άιτηση για απόσπαση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ χωρίς να έχω υπηρετήσει την οργανική;

"Ανεβάζω" το ερώτημα μου μιας και μέσα στην αγωνία των ουσιώδη πήγε πίσω...
Βασικά έχω οργανική σε μια περιοχή πάρα πολύ μακριά από την περιοχή μόνιμης κατοικίας.
Εδώ και αρκετά χρόνια παίρνω απόσπαση σε σχολεία Αθμιας και Βθμιας.
Φυσικά, η πρώτη μου επιλογή θα είναι η περιοχή μόνιμης κατοικίας. Παρόλα αυτά σκοπεύω να βάλω και κάποιες άλλες πειροχές πιο απομακρυσμένες. Ρωτώ αν (και εφόσον πιάσω κάποια άλλη περιοχή εκτός της πρώτης επιλογής) μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης για τον τόπο μόνιμης κατοικίας, κατευθείαν, από το επόμενο έτος, δίχως να έχω υπηρετήσει την οργανική...
Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Ilek05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Που θα μας στείλουν φέτος;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #305 στις: Μάρτιος 25, 2013, 04:42:08 μμ »
Σκόπευα να πάρω πρώτα τηλέφωνο (αύριο) τα γραφεία για να ρωτήσω πριν ρωτήσω εδώ αλλά αφού οι ερωτήσεις μας μοιάζουν, νά'μαι κι εγώ :)
Έχω την εντύπωση πως διάθεση από την πρωτοβάθμια στην δευτεροβάθμια δεν έχει γίνει ποτέ. Υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει ή απλά δεν χρειάστηκε;
Πιο συγκεκριμένα : ενδιαφέρομαι για Σκιάθο (Β' Μαγνησίας, δεν ήταν στην λίστα του Μπράτη). Αν κάνω αίτηση και για Α' και την πάρω (εδώ γελάμε), υπάρχει περίπτωση να μου πουν πως δεν μπορώ να πάρω απόσπαση στη Σκιάθο γιατί δεν είναι αρκετές οι ώρες και δεν θα μπορώ να συμπληρώσω ωράριο στην δευτεροβάθμια;

Με άλλα λόγια, όσοι πάρουμε μετάταξη, υπάρχει περίπτωση να κολλήσουμε μόνο στις περιοχές στις οποίες τα σχολεία και οι ώρες είναι αρκετές για να συμπληρώσουμε ωράριο μόνο στην πρωτοβάθμια;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2013, 05:34:48 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος minute10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #306 στις: Μάρτιος 25, 2013, 05:09:16 μμ »
Παράθεση
1. ναι, στην φάση των τοποθετήσεων προσμετρώνται μόρια συνυπηρέτησης και εντοπιότητας

Η διαδικασία τοποθετήσεων στις οργανικές (αν υποθέσουμε ότι ακόμα ισχύουν οι γνωστές οργανικές) δεν έχει οριστεί ακόμα αλλά υποψιάζομαι ότι θα γίνει με αναγωγή μορίων σε μόρια πρωτοβάθμιας.
Δηλαδή ... δεν ξέρεις που θα είσαι!
Μπορεί να μεταταγεις πρώτος και να βρεθείς τελευταίος στις τοποθετήσεις...
Γενικά στην πρωτοβάθμια αναλογικά τα παιδια/προυπηρεσία έχουν  μεγαλύτερη βαρύτητα (λόγω της διαφοράς μεγιστων μορίων 10 με 12) επίσης και η διάθεση σε κάποια δημοτικά μπορεί να αλλάξει εντελώς την μοριοδότηση -μιας και δεν έχεουμε τον περιορισμο "κοντινότερη μονάδα Β/Θμιας".



Κατα  γνώμη μου κατάργηση οργανικών στην Α'Θμια δεν βλέπω να γίνεται,αλλά ούτε και δημιουργία νέων. Δηλαδή, στο δημοτικό που θα βρεθείς τώρα μάλλον θα μείνεις για τα επόμενα 10-15 χρόνια.

Το θέμα της απόστασης αμέσως μετά την μεταταξή βλέπω ότι ενδιαφέρει αρκετούς (όπως και εμένα).
Νομίζω ότι είναι απλό θέμα απλά πρέπει να υπενθυμήσουμε στο Υπουργείο να βάλει και τους ΠΕ που ανήκουν στην ΑΘμια στην νέα εγκύκλιο αποσπάσεων.

Καλή τύχη σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2013, 06:29:06 μμ από minute10 »

Αποσυνδεδεμένος shva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #307 στις: Μάρτιος 25, 2013, 07:40:18 μμ »
Μιας και τα Αναμορφωμένα Δημοτικά σε όλη την Ελλάδα είναι 980,
υπάρχει λέτε περίπτωση να δώσουν κι άλλα οργανικά κενά???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.