*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4368394 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sgav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #364 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:07:12 μμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ γιατί μάλλον έχω βαρέσει μπιέλα τις τελευταίες μέρες και σε λίγο θα παρερμηνεύω και τα αυτονόητα. Αυτό με την αναλογία 60 (ΠΕ19) - 40 (ΠΕ20) ισχύει για την κάθε περιοχή? Πχ στην περιφέρεια Αττικής θα πάρουν 190 με αναλογία 60-40??? Και στην συνέχεια αν στην Α' Αθήνας πάρουν 20 άτομα θα είναι πάλι με αναλογία 60-40 (δηλ. 12 ΠΕ19 και 8 ΠΕ20)???

ΥΓ  Άδικα το κουράζω, στο τέλος θα κάτσω στην β/θμια μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:37 »

Αποσυνδεδεμένος maria-who

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #365 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:08:22 μμ »
Καλησπέρα!είμαι νέα στο φορουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με τις μετατάξεις των ΠΕ19 στην πρωτοβάθμια,
Εχω οργανική από το 2004 σε ένα επάλ στη β θεσσαλονίκης αλλα τα τελευταία 3 χρόνια βγαίνω υπεράριθμη από το σχολείο μου και διατίθεμαι στην πρωτοβάθμια θεσσαλονίκης. Περιθώρια βελτιωσης της θέσης μου δεν προβλέπονται γιατί υπάρχουν πολλά πλεονάσματα και καθόλου κενά στη δευτεροβάθμια. Να κάνω μετάταξη; Προβληματίζομαι αρκετά..

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #366 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:20:43 μμ »


σελ. 3, Κεφάλαιο Β, τελευταίες  2 σειρές: "... των παραπάνω περιπτώσεων δεν θα γίνονται δεκτές"
   
   ενώ

στην ίδια σελίδα στο "δ)" λέει: "(οι συγκεκριμένες αιτήσεις δεν καταχωρίζονται στο σύστημα"

να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά:
των παραπάνω περιπτώσεων εννοεί
- όσους έχουν λιγότερα απο 5 έτη εκπ/κή υπηρεσία στη β/θμια
- όσους έχουν περισσότερα απο 25 έτη
- όσους έλαβαν εκπ/κή άδεια και δεν έχει περάσει 5ετία απο τη λήξη της
- οσους έχουν λιγότερα απο 2 έτη απο το φεκ διορισμού και δεν έχουν μονιμοποιηθεί ακόμα.
αυτές οι περιπτώσεις δεν γίνονται δεκτές.

Στο δε δ ( όσοι έχουν λιγότερα απο 2 έτη απο το φεκ διορισμού και δεν έχουν μονιμοποιηθεί ακόμα) διευκρινίζει περαιτέρω πως δεν θα καταχωρίζονται στο ηλεκτρονικό σύστημα μετατάξεων).
Αυτή την διευκρίνιση την κάνει για τον εξής (εύλογο) λόγο : αν κάποιος έχει συνολική εκπ/κή υπηρεσία στην β/θμια πάνω απο 5 έτη ΠΡΙΝ  τον διορισμό του ( αλλά δεν έχει συμπληρώσει την διετία απο το φεκ διορισμού) καλύπτει μεν  το κριτήριο 1 αλλά όχι και το κριτήριο 4. Επειδή στο edata που περνάμε τις μετατάξεις δεν υπάρχει κουτάκι για το κριτήριο 4 ( μονιμοποιίηση καιι διετία απο το φεκ διορισμού) αν πατήσεις καταχώριση θα την "περάσει" γιατί το σύστημα ειναι "τυφλό" ως προς αυτό. Επομενως, η συγκεκριμένη διευκρίνιση, εφιστά την προσοχή των καταχωριστών στο σημείο αυτό να μην περνάνε καθολου τις αιτήσεις αυτής της περίπτωσης.
(για τις υπόλοιπες "χτυπάει" κόκκινο το ίδιο το σύστημα!! )  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #367 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:24:38 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:59:37 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:37 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #368 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:34:13 μμ »
 schmeichel3  αυτό ειναι ένα καλό ερώτημα. Νομίζω έχεις δίκαιο σ αυτό που λες, ωστόσο θέλω να τσεκάρω κάτι πρώτα και θα επανέλθω - ελπίζω αύριο - αν μάθω κάτι διαφορετικό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #369 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:41:44 μμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ γιατί μάλλον έχω βαρέσει μπιέλα τις τελευταίες μέρες και σε λίγο θα παρερμηνεύω και τα αυτονόητα. Αυτό με την αναλογία 60 (ΠΕ19) - 40 (ΠΕ20) ισχύει για την κάθε περιοχή? Πχ στην περιφέρεια Αττικής θα πάρουν 190 με αναλογία 60-40??? Και στην συνέχεια αν στην Α' Αθήνας πάρουν 20 άτομα θα είναι πάλι με αναλογία 60-40 (δηλ. 12 ΠΕ19 και 8 ΠΕ20)???

ΥΓ  Άδικα το κουράζω, στο τέλος θα κάτσω στην β/θμια μου...

καλά, είμαστε μεγάλη παρέα όσοι έχουμε βαρέσει μπιέλα οπότε μην ανησυχείς!!
Ισχύει για την κάθε περιοχή το αναλογικό. Τουλάχιστον, αυτό ξέρουμε μέχρι τώρα.


Καλησπέρα!είμαι νέα στο φορουμ και θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με τις μετατάξεις των ΠΕ19 στην πρωτοβάθμια,
Εχω οργανική από το 2004 σε ένα επάλ στη β θεσσαλονίκης αλλα τα τελευταία 3 χρόνια βγαίνω υπεράριθμη από το σχολείο μου και διατίθεμαι στην πρωτοβάθμια θεσσαλονίκης. Περιθώρια βελτιωσης της θέσης μου δεν προβλέπονται γιατί υπάρχουν πολλά πλεονάσματα και καθόλου κενά στη δευτεροβάθμια. Να κάνω μετάταξη; Προβληματίζομαι αρκετά..

Καλώς την λοιπόν στο φόρουμ και καλώς σε βρήκαμε!!
Η α' και β' θεσσαλονίκης ( τουλάχιστον βάσει αυτών που ως τώρα εγώ έχω καταχωρίσει) χτυπάνε ψηλά στις προτιμήσεις των αιτούντων. Απο εκεί και πέρα η απόφαση ειναι καθαρά δική σου.
Ως υπεράριιθμη επιλέγεις πρώτη κενό - έστω και λειτουργικό - και είσαι άρα σε πλεονεκτικότερη θέση απο άλλους. Απο εκεί και πέρα, μια οργανική σου παρέχει μια σχετική ασφάλεια. The ball is in your court though....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #370 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:47:49 μμ »
Bitch μιας και σε βλέπω αρκετά ενημερωμένη με τους νόμους, θα ήθελα να μου πεις την άποψή σου (αν έχεις) και για αυτό.

Παιδιά αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως είναι δυνατόν να δημιουργούνται π.χ. μόνο 200 οργανικές θέσεις γαλλικών.
Είναι δυνατόν να έχουν μόνο 200 σχολεία γαλλικά, και τα υπόλοιπα να μην έχουν;
Αυτό είναι αντισυνταγματικό, είναι ενάντια στην ισότητα ευκαιριών των παιδιών,
και νομίζω με μια απλή προσφυγή γονέων (που όλως τυχαίως είναι και εκπαιδευτικοί  ;)) σε ένα συνταγματικό δικαστήριο θα αναγκαστεί το υπουργείο ή να δεχτεί να έχουν όλα τα σχολεία μάθημα γαλλικά, ή κανένα.

Δηλαδή αν η προκήρυξη μόνο 200 οργανικών θέσεων γαλλικών, και σε περίπτωση που τα γαλλικά δεν επεκταθούν τελικά σε όλη την πρωτοβάθμια μέσα σε 4-5 χρόνια, αν αυτό συνιστά αντισυνταγματική πράξη.

Το επιχείρημά μου είναι ότι το να διδάσκονται μόνο 200 σχολεία τα γαλλικά,  και όχι όλα, είναι ενάντια στην ισότητα των ευκαιριών, δηλαδή καραμπινάτα αντισυνταγματικό. Αυτή η αντισυνταγματικότητα θα αναγκάσει το υπουργείο σε 4-5 χρόνια ή να καταργήσει τις οργανικές των γαλλικών, ή να τις καθιερώσει πανελλαδικά. Και δεδομένου ότι σε 4-5 χρόνια δεν βλέπω να υπάρχουν χρήματα για διορισμούς, μάλλον η κατάργηση των πειραματικών αυτών οργανικών είναι μονόδρομος (ειδικά δε σε περίπτωση προσφυγής κάποιων σε δικαστήριο)

Είναι δηλαδή ακριβώς το ίδιο που ήδη έγινε με τους θεατρολόγους που διορίστηκαν στην δευτεροβάθμια. Τους οποίους, εφόσον το μάθημα τους τελικά δεν επεκτάθηκε πανελλαδικά σε όλη την Βθμια, αναγκάστηκε το υπουργείο μετά την πάροδο αυτού του εύλογου χρόνου πειραματισμού των 4-5 χρόνων, τελικά να τους καταργήσει ως κλάδο και να τους στέλνει τώρα όλους στην Αθμια.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μόνο αν το μάθημα καθιερωθεί πανελλαδικά υπάρχει ασφάλεια στις οργανικές. Είναι καλύτερο να περισσεύεις σε ένα μάθημα που είναι πανελλαδικά διδασκόμενο, παρά να έχεις οργανική σε ένα μάθημα που είναι σε πειραματικό στάδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 09:07:57 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #371 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:00:46 μμ »
Για να καταλάβω κάτι: η προϋπηρεσία στα δημοτικά πριν από τον διορισμό μετράει για τον βαθμό, το ΜΚ, τις μεταθέσεις και δεν μετράει για τη θεμελίωση πενταετίας;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #372 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:01:19 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:37:50 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #373 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:08:42 μμ »
Trekto: Μα αυτες οι 200 θεσεις δεν καλυπτουν 200 σχολεια μονο. Οποιος πάρει οργανικη σε ενα σχολειο θα  καλυψει το ωραριο του σε περισσοτερα απο ενα δημοτικα. Μην ξεχνας οτι υπαρχουν κ πολλοι συναδελφοι που πλεοναζουν στη Β/θμια κ διατιθενται αποκλειστικα στην Α/θμια για να καλυψουν ωραριο. Δε νομιζω οτι, αν υπαρχει τετοια ζητηση για γαλλικα, δε θα βρεθει κοσμος να καλυψει τις αναγκες...

Αποσυνδεδεμένος nec9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #374 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:10:43 μμ »
Κι άλλη μια απορία!..
Εφόσον φέτος δίνεται για πρώτη φορά δικαίωμα μετάταξης με τον συγκεκριμένο αριθμό θέσεων,
σημαίνει ότι από του χρόνου θα μπορεί να ζητά κανείς κι από μόνος του μετάταξη στην πρωτοβάθμια, αν ξέρει ότι μια περιοχή έχει κενό, όπως κάνουν τώρα π,χ οι αγγλικών ή οι γυμναστές;
Π.χ. Θα πάρουν τώρα Θεσσαλονίκη 6 άτομα, αλλά τα σχολεία που κάνουν β΄ξένη γλώσσα είναι περισσότερα, άρα υπάρχει ανάγκη και για αλλους συναδέλφους. Μπορεί κάποιος το Σεπτέβρη από μόνος του να ζητήσει μετάταξη για κάλυψη των κενών, ή, αυτά θα καλυφθούν πάλι με αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ και ωρομίσθιους???

Αποσυνδεδεμένος Mits2007

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #375 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:13:00 μμ »
Bitch, ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ και μπορούμε να έχουμε μια έγκυρη ενημέρωση γιατί εκεί στο υπουργείο μας έχουν εντελώς "γραμμένους".
Το παρακάτω ερώτημα του schmeichel3 σαφώς και είναι πολύ σημαντικό και μία απάντησή σου (όσο αυτό είναι εφικτό) θα βοηθήσει αρκετούς συναδέρφους.


schmeichel3  αυτό ειναι ένα καλό ερώτημα. Νομίζω έχεις δίκαιο σ αυτό που λες, ωστόσο θέλω να τσεκάρω κάτι πρώτα και θα επανέλθω - ελπίζω αύριο - αν μάθω κάτι διαφορετικό.
Σε ευχαριστώ πολύ, θα αναμένω με αγωνία (όχι μόνο εγώ, αρκετοί συνάδελφοι)...
Επηρεάζει το εύρος των προτιμήσεων μας...

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #376 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:29:35 μμ »
Trekto: Μα αυτες οι 200 θεσεις δεν καλυπτουν 200 σχολεια μονο. Οποιος πάρει οργανικη σε ενα σχολειο θα  καλυψει το ωραριο του σε περισσοτερα απο ενα δημοτικα. Μην ξεχνας οτι υπαρχουν κ πολλοι συναδελφοι που πλεοναζουν στη Β/θμια κ διατιθενται αποκλειστικα στην Α/θμια για να καλυψουν ωραριο. Δε νομιζω οτι, αν υπαρχει τετοια ζητηση για γαλλικα, δε θα βρεθει κοσμος να καλυψει τις αναγκες...

Δεν είναι θέμα αν είναι 200 τα σχολεία που κάνουν γαλλικά ή 500 ή 1000.
Η αντισυνταγματικότητα είναι στο ή όλα τα παιδιά σε όλα τα σχολεία να έχουν την ευκαιρία να κάνουν γαλλικά, ή κανένα.
Αν υπάρχει έστω και ένα παιδί σε όλη την επικράτεια που θέλει να κάνει γαλλικά την στιγμή που κάποια άλλα κάνουν, και το υπουργείο δεν του δίνει αυτή την δυνατότητα, αυτό είναι αντισυνταγματικό.

Για να καλύψει το υπουργείο αυτό το πρόβλημα της αντισυνταγματικότητας, εισάγει την έννοια των πειραματικών μαθημάτων. Αλλά ένα μάθημα δεν μπορεί να είναι πειραματικό επ΄απειρο. Έτσι το πρόβλημα θα προκύψει σε 4-5 χρόνια, και τότε το υπουργείο θα βρεθεί στο δίλημμα ή της κατάργησης του μαθήματος (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για όσους έχουν οργανική σε αυτό) ή της επέκτασής του μαθήματος πανελλαδικά (που μακάρι να γίνει, αλλά το θεωρώ μάλλον απίθανο).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 09:38:07 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #377 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:36:44 μμ »
@  trekto

τα σχολεία που έχουν δώσει οργανικές σ αυτή την φάση των μετατάξεων ειναι τα λεγόμενα πιλοτικού προγράμματος. Επομένως, έστω και αν γίνονται σε περισσότερα σχολεία πχ γαλλικά , δεν δικαιολογούν ακόμα την ύπαρξη οργανικης σε αυτά καθώς το μάθημα δεν έχει επεκταθεί επισήμως σε ΄ολα τα σχολεια. ( λέγοντας επισήμως, εννοώ με τον τροπο που αυτό έχει γίνει στα πιλοτικά).
Αυτό δεν ειναι επομένως αντισυνταγματικό. Το αν ένα παιδί σ ένα σχολειο μαθαίνει γαλλικά ενώ σε ένα άλλο όχι, δεν ειναι αντισυνταγματικό καθώς καλύπτεται νομικά. Και για τα αγγλικά πχ που υπάρχουν επισήμως εδώ και χρόνια στο δημοτικό, ειναι γνωστο πως σε σχολεία κάτω των εξαθέσιων δεν προβλέπεται ούτε καθηγητής ούτε η διδασκαλία του. Αυτό , όσο και να μην αρέσει στους συναδέλφους αγγλικής, ουτε αντισυνταγματικό είναι ουτε βέβαια και παράνομο.

Τώρα όσον αφορά την  θέση σου για το πού ειναι καλύτερα να περισσεύεις, όλα είναι σχετικά τελικά.Γιατί απ΄την άλλη ειναι καλύτερο να έχεις έστω και για μια πενταετία μια σταθερη οργανική παρά να φέρνεις γύρα ολη την περιφέρεια Κωλοπετεινίτσης!!
Εξάλλου, με το σχέδιο κινητικοτητας των δημοσίων υπαλλήλων, σύντομα εικάζω θα δουμε πληροφορικούς στις εφορίες, γαλλικών στο ΥΠΕΞ, γυμναστές στους Δήμους κ.ο.κ.

Για να καταλάβω κάτι: η προϋπηρεσία στα δημοτικά πριν από τον διορισμό μετράει για τον βαθμό, το ΜΚ, τις μεταθέσεις και δεν μετράει για τη θεμελίωση πενταετίας;

για τη θεμελίωση πενταετίας, όχι, δεν λαμβάνεται υπόψη.

Κι άλλη μια απορία!..
Εφόσον φέτος δίνεται για πρώτη φορά δικαίωμα μετάταξης με τον συγκεκριμένο αριθμό θέσεων,
σημαίνει ότι από του χρόνου θα μπορεί να ζητά κανείς κι από μόνος του μετάταξη στην πρωτοβάθμια, αν ξέρει ότι μια περιοχή έχει κενό, όπως κάνουν τώρα π,χ οι αγγλικών ή οι γυμναστές;
Π.χ. Θα πάρουν τώρα Θεσσαλονίκη 6 άτομα, αλλά τα σχολεία που κάνουν β΄ξένη γλώσσα είναι περισσότερα, άρα υπάρχει ανάγκη και για αλλους συναδέλφους. Μπορεί κάποιος το Σεπτέβρη από μόνος του να ζητήσει μετάταξη για κάλυψη των κενών, ή, αυτά θα καλυφθούν πάλι με αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ και ωρομίσθιους???

αυτ΄ειναι ένα ζήτημα. Διότι για τους  αγγλικών και γυμανστές που ζητάνε πχ μετάταξη ανεξαρτήτως εγκυκλιου πρόκειται για κλάδους που διορίζονται στην α/θμια. Επομένως,εκει ζητάς μετάταξη με το προσόν διορισμού που απαιτεί η προς μετάταξη θέση. Αν όμως δεν υπάρχουν διορισμοί στην βαθμίδα αυτή, δεν μπορείς να επικαλεστείς προσόν διορισμού επ΄αυτού. Ειναι σα να κάνει αιτηση μετάταξης στην α/θμια ένας φιλόλγος ή άνας μαθηματικός.

Mits2007  και  schmeichel3  θα σας ενημερώσω μόλις μάθω κάτι ( ελπίζω αύριο διότι θελω να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο απο εμένα και ελπίζω να μην ειναι σε άδεια).
Πάντως στο υπουργειο μην τους αδικείτε. Φαντάσου να πρέπει να απαντούν σε όλα αυτά τα ερωτήματα και παράλληλα να τρέχει η επεξεργασία των αιτήσεων, τα ερωτήματα απο τις ΔΔΕ και ένα σωρό διευκρινιστικές ....  ειδικά για μια διαδικασία που γίνεται για πρώτη φορά....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.