*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386605 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #490 στις: Μάρτιος 28, 2013, 11:36:19 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:30:13 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:09 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #491 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:10:05 μμ »
Εμένα η ερώτησή μου είναι η εξής.

Όταν κάποιος πάρει μετάταξη στην Α/θμια θα είναι ξανά δόκιμος και θα πρέπει να περάσουν 2 χρόνια (να γίνει πάλι έκθεση του διευθυντή) για να μονιμοποιηθεί ή ισχύει η μονιμοποίηση που είχε στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση;

Υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση σε αυτό το ερώτημα;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #492 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:32:15 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:30:09 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #493 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:35:57 μμ »
bitch εσύ που στηρίζεις την άποψή σου? Το ρώτησες και πήρες επίσημη απάντηση?

Τι έχει γίνει με τους καθηγητές αγγλικών που παίρνουν κατά καιρούς μετάταξη από την πρωτοβάθμια στην δευτεροβάθμια ή και αντίστοφα;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:09 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #494 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:42:22 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:30:05 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #495 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:44:08 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος chrisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #496 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:51:06 μμ »
Λοιπόν σήμερα ξαναρώτησα την Αθμια. Μου είπανε οτι ο πινακας του μπρατη ειναι παλιος και δεν εχει επικαιροποιηθεί. Κοινώς μου είπε να μην του δίνω ιδιαίτερη σημασία και ότι η Αθμια δεν έχει κατι επίσημο απο το υπουργείο  παρα μονο το γεγονός ότι ειναι 21 θεσεις για την περιφερεια που με ενδιαφερει: δηλαδη την Πελοποννησο. Ακουστε λοιπον τι μου ειπε οτι θα γίνει:

1)Το υπουργείο θα δει ποσοι κανανε αιτηση για Πελοποννησο και ποσοστιαια θα κατανειμει τις θεσεις ανα νομο!!!
Αυτο σημαίνει, στην Κορινιθια που ειμαι εγω και εχουμε 12 ΕΑΕΠ, οτι αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και ολοι στην Πελοποννησο δηλωσουν Κορινθια τοτε ΟΛΑ ΤΑ ΕΑΕΠ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΑ 12 ΘΑ ΣΤΕΛΕΧΩΘΟΥΝ!!!!
2)Καταλαβατε οεο????

Μου είπε δηλαδή οτι μεχρι τελευταια στιγμη παιζουν οι θεσεις ανα νομο, και οτι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τιποτα ποσο μαλλον για να δωσουν ονομαστικα τα σχολεια!!!!! Γι' αυτο λεει η εγκυκλιος μιλαει για θεσεις ανα περιφερεια και τιποτα αλλο...?!!!???!?!?

Λοιπον μαγκες και μαγκιτισσες ή εβγαλα την σουπερ ειδηση της ημερας - της χρονιας θα ελεγα- ή η τυπισσα σημερα νομιζε οτι ηταν Πρωταπριλιά και με δουλεψε κανονικα!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #497 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:58:04 μμ »
Τι το ψάχνουμε ρε παιδιά; Σε 15 σχολεία θα δουλεύουν όσοι μεταταγούν και σε όμορους νομούς, αν χρειαστεί κλπ. Επομένως, μην περιμένετε σχολεία συγκεκριμένα... Ελαστικότεροι των ελαστικών θα είναι οι μεταταγέντες. Τέλος, για τη δική μου ειδικότητα, δεν νομίζω να πάρει μετάταξη άνθρωπος με κάτω από 100 μόρια. Και μην νομίζετε ότι μετά θα δώσουν αθρόες μεταθέσεις. Το λέω για κάποιους που σκέφτονται να δηλώσουν μετάταξη μακριά από τα σπίτια τους, ελπίζοντας στη συνέχεια σε μία ευκολότερη μετάθεση... Κατά τη γνώμη μου, η μετάταξη συμφέρει μόνον εάν δηλώσουμε τον τόπο μόνιμης κατοικίας μας...

Αποσυνδεδεμένος sdancer75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα προτού γίνουν εύκολα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #498 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:07:41 μμ »
Να διευκρινίσουμε κάτι !!! Tι γίνεται στην περίπτωση που εξαντληθούν όλες οι προτιμήσεις μου στην περιοχή μετάθεσης που επιθυμώ,  αλλά λόγω μορίων δεν εκπληρώνεται αυτήν μου η επιθυμία ? Παραμένω στην Β/Θμια και ανακαλείται η αίτηση αυτομάτως, ή προχωράει κανονικά η μετάταξη και τοποθετούμαι οπουδήποτε έχει ανάγκες η υπηρεσία δηλαδή η Α/Θμια?

Παρακαλώ να αιτιολογήσετε την απάντησή σας με συγκεκριμένα διατάγματα του νόμου.
ἐπισταμένους πρὸς εἰδότας ὅτι δίκαια μὲν ἐν τῷ ἀνθρωπείῳ λόγῳ ἀπὸ τῆς ἴσης ἀνάγκης κρίνεται, δυνατὰ δὲ οἱ προύχοντες πράσσουσι καὶ οἱ ἀσθενεῖς ξυγχωροῦσιν.

Αποσυνδεδεμένος achilleas01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #499 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:15:31 μμ »
η μετάταξη ισχύει μόνο για τις περιοχές που έχεις δηλώσει...προφανώς παραμένεις δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος matri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #500 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:20:47 μμ »
Να διευκρινίσουμε κάτι !!! Tι γίνεται στην περίπτωση που εξαντληθούν όλες οι προτιμήσεις μου στην περιοχή μετάθεσης που επιθυμώ,  αλλά λόγω μορίων δεν εκπληρώνεται αυτήν μου η επιθυμία ? Παραμένω στην Β/Θμια και ανακαλείται η αίτηση αυτομάτως, ή προχωράει κανονικά η μετάταξη και τοποθετούμαι οπουδήποτε έχει ανάγκες η υπηρεσία δηλαδή η Α/Θμια?

Παρακαλώ να αιτιολογήσετε την απάντησή σας με συγκεκριμένα διατάγματα του νόμου.

η λογικη μου λεει οτι απλα δεν παιρνεις μεταξη. Τωρα δεν ξερω να σου το στηριξω.

εγω εχω την απορια λεει κάπου η εγκυκλιος οτι αν πάρεις μεταθεση στη Β/θμια μπορεις να κανεις ανακληση της
αιτησης μεταταξης?? (η της ίδιας της μεταταξης???) ξςερουμε τι θα προηγηθεί??

Αποσυνδεδεμένος chtzim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #501 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:24:11 μμ »
Λογικά οι μεταθέσεις πρώτα και οι μετατάξεις μετά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #502 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:49:32 μμ »
ωρέ τι γράψατε μέσα σ ένα πρωί!!!! Μπράβο!!!

τι να πρωτοθυμηθώ η καψερή... πάμε λοιπόν:
1. για τους ΠΕ19-20 η εγκυκλιος ειναι σαφης για κάποιον που "εκτελεί ψυχρά το διοικητικό κομμάτι " ( αυτό πολύ μου άρεσε )
στη σελίδα 5 αναφέρει πως οι ΑΙΤΗΣΕΙΣ κρίνονται συνολικά ως ενιαίος κλάδος και πιο κάτω πως η ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ των αιτήσεων ( δηλαδή η πράξη μετάταξης ) θα κριθεί κατ' αναλογία και κατά περιοχή μετάθεσης.
Αυτό που λέει δηλαδή ειναι πως βάζει τους δύο κλάδους ΠΕ19-20 να κάνουν αίτηση για τον ίδιο αριθμό θέσεων στην φάση αυτή ( της υποβολής των αιτήσεων ) αλλά μετά ( που προφανώς θα χωρίσουν αναλογικά τις θέσεις αυτές ) θα ξεκαθαρίσει πόσες θα ειναι για τους ΠΕ19 και πόσες για τους ΠΕ20. ΄Λέμε δηλαδή όλοι εμείς για το 60-40 ( προφανώς βασιζόμενοι σε προηγούμενες κατατμήσεις κατ' αυτό το ποσοστό ) αλλά επισήμως δεν έχουν χωριστεί ακόμα.

2.

Μα γιατί να κατηγορήσεις την bitch? Δεν έχει ωθήσει σε καμία κατεύθυνση κανέναν.
Επιτελεί ψυχρό μεν, αλλά πολύ χρήσιμο διοικητικό έργον :)
Πάντως, δε θα σε κατηγορήσει κανένας, οπότε ότι έχεις να πεις πες το νωρίτερα μιας και βοηθηθούμε ;)

μην πυροβολείτε τον πιανίστα. Προφανώς δεν είπα ποτέ κάντε αυτό ή εκείνο γιατί η κάθε περίπτωση ειναι ξεχωριστή και η απόφαση αφορά καθαρά τον καθένα απο εσάς. Προσπαθώ να σας ξεκαθαρίσω κάποιες απορίες στον βαθμό που ξέρω και μπορώ και μέ βάση αυτά που ως τώρα γνωρίζουμε.. Αν αύριο το πρωί αποφασίσουν να αλλάξουν κάτι ( αν πχ διαχειριστούν την μετάταξη ως νέο διορισμό και αναγνωρίσουν μονο 7 συνολικά χρόνια απο την προηγουμενη εργασιακή εμπειρία στο δημόσιο - οπως αναφέρει ο 4024 για όσους τώρα προσλαμβάνονται - δεν το ξέρω. Μιλαμε πάντα με βάση αυτά που ως τώρα γνωρίζουμε.  Πχ οι αεροσυνοδοί της Ολυμπιακής που μετατάχθηκαν στο Παιδείας δεν έχασαν κάτι απο την προϋπηρεσία τους ( ή τον βαθμό ή το μκ τους ) Το ίδιο αναμένεται να γίνει και με όσους μεταταχθούν υποχρεωτικά στο πλαίσιο της κινητικότητας.
Απο κει και πέρα Πυθία δεν ειμαι - αν και είμαι σίγουρη πως και τους ίδιους της τρόικα να ρωτήσετε δε θα ξέρουν να σας πουν.


bitch εσύ που στηρίζεις την άποψή σου? Το ρώτησες και πήρες επίσημη απάντηση?

Τι έχει γίνει με τους καθηγητές αγγλικών που παίρνουν κατά καιρούς μετάταξη από την πρωτοβάθμια στην δευτεροβάθμια ή και αντίστοφα;



συνεχίζουν κανονικά απο εκεί που βρίσκονταν πριν την μετάταξη. Το ίδιο και για μετατάξεις απο κλάδο σε κλάδο ( της ίδιας βαθμίδας, πχ απο ΠΕ01 σε ΠΕ02)  καθώς και απο την εκκλησιαστική στην γενική εκπαίδευση. Ως τώρα δεν είχαν καμία μεταβολή στην υπηρεσιακή τους κατάσταση - συνέχισαν δηλαδή κανονικά απο εκεί που βρίσκοταν.


είπαμε και χθες οι μετατάξεις γίνονται ΜΕΤΑ τις μεταθέσεις. Επομένως αν πάρεις μετάθεση και δεν επιθυμείς την μετάταξη θα πρέπει να υποβάλεις αίτηση ανάκλησης της αίτησης μετάταξης αλλιώς θα θεωρηθεί ότι αποδέχεσαι την διαδικασία των μετατάξεων και αν προχωρήσει θα πρέπει να αποδεχτείς υποχρεωτικά την μετάταξη. (αναφέρεται σαφέστατα στη σελ. 3 στο μπλε πλαίσιο) .

οι μεταταχθέντες προφανώς και μπορούν κανονικά να συμμετάσχουν στην διαδικασία για πλήρωση θέσεων ευθύνης στην α/θμια ( αν και - αν τελικά συγχωνευθούν α/θμια και β/θμια όλοι θα κάνουν αίτηση για όλα )

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #503 στις: Μάρτιος 28, 2013, 04:51:25 μμ »

@bitch
Αλήθεια(τώρα μου ήρθε), οι μεταταγμένες (ή υπό μετάταξη) ειδικότητες μπορούν να διεκδικήσουν θέση διευθυντή στην Αθμια; Τί ισχύει σήμερα για τις δασκάλες των Αγγλικών;


(Θα υποκαταστησω τη bitch μιας και μπηκα το πρωι - το ξεζουμισατε το κοριτσι, αν χρεωνε 10 λεπτα καθε ερωτηση που απανταει θα ειχε φτιαξει κομποδεμα).

Ισχυει οτι μπορουν να διεκδικησουν κανονικα θεσεις διευθυντων δημοτικων σχολειων. Υπαρχουν ηδη διευθυντες και αγγλικων και φυσικης αγωγης στην Α/θμια.

 :D ;D ;D  γέλασα πολύ μ' αυτο για το κομπόδεμα !!!  Damien  προφανώς και δεν υπάρχει κανένα απολυτως πρόβλημα στο να με υποκαθιστάς. Μάλλον τιμητικό ειναι αυτο για μένα οπότε go ahead.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162193
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 628
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.