*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386505 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #616 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:07:57 μμ »
@bitch.

Εχεις δίκιο, δικό μου το λάθος τώρα είδα λίγο καλύτερα την εγκύκλιο. Μπα μην περιμένετε για άλλους. Το οτι οι αιτήσεις γίνονται Μαρτιο και Οκτωβριο και δόθηκε προθεσμία μέχρι 2/4 και εμφανίστηκε έστω και ένας με 5 χρόνια και 1 μέρα...
Εκτός αν προκύψει κάποιος έκτακτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:59 »

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #617 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:12:02 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.
Όπως αρκετοί, έτσι κι εγώ μετά από πολλή σκέψη έκανα τελικά την αίτηση μετάταξης...
Σήμερα όμως έμαθα και μια νέα παράμετρο του θέματος, που νομίζω δεν έχει συζητηθεί καθόλου:

Σύμφωνα με μέλος του υπηρεσιακού συμβουλίου της περιοχής μου, μετά από συνάντηση που είχαν με τον Περιφερειακό Διευθυντή, τους είπε μεταξύ άλλων πως σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι οργανικές της Α'θμιας με τις αιτήσεις που εγιναν, θα γίνουν υποχρεωτικές μετατάξεις για να καλυφθούν οι θέσεις που θα μείνουν κενές.
Προσωπικά το θεωρώ αρκετά πιθανό σενάριο, αν σκεφτεί κανείς ότι οι υπεράριθμοι της Β'θμιας είναι μεγάλο πρόβλημα με τις τοποθετήσεις κτλ κάθε χρόνο...
Τι λέτε κι εσείς; Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικά;

Να ρωτήσεις σε ποιο νόμο βασίζουν αυτό που λένε. Εκτιμώ ότι δεν θα βρουν κανένα νόμο, θέλουν μόνο να τρομοκρατήσουν.
Αν αρνηθούν να κατονομάσουν το νόμο, τότε καλό είναι να μας πεις ποιο είναι το όνομα αυτού του διευθυντή ή του μέλους του συμβουλίου που διαδίδει ειδήσεις που δεν βασίζονται σε νόμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2013, 06:17:37 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #618 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:16:29 μμ »
@trekto

Μου επιτρέπεις να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις;
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα τις πάρεις προσωπικά και θα μου απαντήσεις μιας και θεωρητικά (λέω μην έχουμε κάτι έκτακτο από πλευράς διευκρινήσεων) δεν επηρεάζουμε πλέον κανενός τις αποφάσεις.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #619 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:18:19 μμ »
@trekto

Μου επιτρέπεις να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις;
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα τις πάρεις προσωπικά και θα μου απαντήσεις μιας και θεωρητικά (λέω μην έχουμε κάτι έκτακτο από πλευράς διευκρινήσεων) δεν επηρεάζουμε πλέον κανενός τις αποφάσεις.

βεβαίως.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:59 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #620 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:19:21 μμ »
@trekto

Μου επιτρέπεις να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις;
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα τις πάρεις προσωπικά και θα μου απαντήσεις μιας και θεωρητικά (λέω μην έχουμε κάτι έκτακτο από πλευράς διευκρινήσεων) δεν επηρεάζουμε πλέον κανενός τις αποφάσεις.


ICT
οι αιτήσεις τρέχουν θεωρητικά  ως σήμερα τα μεσάνυχτα - που σημαινει πως μπορουν να σταλούν μέσω μέιλ ή φαξ ως αργά το βράδυ. Αν θες να πεις κάτι, άστο για αύριο καλύτερα.  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #621 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:26:03 μμ »
Καταρχην να ξεκαθαρίσω ότι οι συγκεκριμένες ερωτήσεις μου έχουν προκύψει μέσα από πάρα μα πάρα πολύ ψάξιμο

1) Οι μετατάξεις που πρόκειται να γίνουν θα επιφέρουν κάποιες αλλαγές στο έμχυχο δυναμικό των Δ/νσεων (ΠΥΣΔΕ)
Θα προκύψουν κάποια κενά. Αν κάποιος είναι στη Διάθεση του ΠΥΣΔΕ και είχε την ευκαιρία να πάει πιο κοντά στο σπίτι του μέσω μετάταξης μιας και συνήθως τα ΕΑΕΠ είναι σε μεγάλα αστικά κέντρα επρεπε να ζητήσει μετάταξη ή όχι;
2) Το πόσες οργανικές έχει το ΠΥΣΔΕ ορίζεται φαντάζομαι με κάποια λογική. Π.χ. πόσα σχολεία υπάρχουν στο νομό. αν γίνουν συγχωνέυσεις σχολειών ή αυξομειώσεις ωρών σε μαθήματα προκύπτουν μεταβολές σε αυτές τις οργανικές; Δηλαδή κάποιος σε διάθεση στο ΠΥΣΔΕ μπορεί να μεταφερθεί η οργανική του σε άλλο ΠΥΣΔΕ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2013, 06:29:14 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #622 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:40:56 μμ »
@ ICT

νομίζω ότι αιτήσεις μπορούμε να δεχόμασε μέχρι τη λήξη ωραρίου μας και όχι μέχρι το βράδυ....  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος guest81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #623 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:53:09 μμ »

Να ρωτήσεις σε ποιο νόμο βασίζουν αυτό που λένε. Εκτιμώ ότι δεν θα βρουν κανένα νόμο, θέλουν μόνο να τρομοκρατήσουν.
Αν αρνηθούν να κατονομάσουν το νόμο, τότε καλό είναι να μας πεις ποιο είναι το όνομα αυτού του διευθυντή ή του μέλους του συμβουλίου που διαδίδει ειδήσεις που δεν βασίζονται σε νόμους.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μάθουμε αν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποιος τέτοιος νόμος. Πολλά δεδομένα έχουν ήδη δει τα μάτια μας να αλλάζουν....

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #624 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:53:37 μμ »
Καταρχην να ξεκαθαρίσω ότι οι συγκεκριμένες ερωτήσεις μου έχουν προκύψει μέσα από πάρα μα πάρα πολύ ψάξιμο

1) Οι μετατάξεις που πρόκειται να γίνουν θα επιφέρουν κάποιες αλλαγές στο έμχυχο δυναμικό των Δ/νσεων (ΠΥΣΔΕ)
Θα προκύψουν κάποια κενά. Αν κάποιος είναι στη Διάθεση του ΠΥΣΔΕ και είχε την ευκαιρία να πάει πιο κοντά στο σπίτι του μέσω μετάταξης μιας και συνήθως τα ΕΑΕΠ είναι σε μεγάλα αστικά κέντρα επρεπε να ζητήσει μετάταξη ή όχι;

Θεωρώ ότι η μετάταξη στα ΕΑΕΠ και γενικά σε οποιονδήποτε πειραματισμό κάποιου υπουργού, είναι επικίνδυνη κίνηση και ο κίνδυνος θα προκύψει σε 4-5 χρόνια (όπως δηλαδή έγινε και με τους θεατρολόγους της Βθμιας).  Από εκεί και πέρα αν δεν μπορείς να φέρεις αυτούς που αγαπάς στο τόπο που διδάσκεις και είναι για σένα ζήτημα ζωής και θανάτου να πας στο αστικό κέντρο....το ρισκάρεις. 


2) Το πόσες οργανικές έχει το ΠΥΣΔΕ ορίζεται φαντάζομαι με κάποια λογική. Π.χ. πόσα σχολεία υπάρχουν στο νομό. αν γίνουν συγχωνέυσεις σχολειών ή αυξομειώσεις ωρών σε μαθήματα προκύπτουν μεταβολές σε αυτές τις οργανικές; Δηλαδή κάποιος σε διάθεση στο ΠΥΣΔΕ μπορεί να μεταφερθεί η οργανική του σε άλλο ΠΥΣΔΕ;

Δεν υπάρχει λογική για τις οργανικές και για τα σχολεία. Οι οργανικές και τα σχολεία εξαρτώνται από το πόσα παιδιά υπάρχουν, και αυτό το νούμερο δεν είναι απολύτως προβλέψιμο.

Δεν πιστεύω να μεταφερθούν οι οργανικές, ή να ακόμα χειρότερα να γίνει υποχρεωτική μετάταξη. Περισσότερο πιστεύω παίζει η υποχρεωτική απόσπαση για ένα χρόνο και βλέπουμε. Θα πάρεις τα μόρια, θα ανέβεις στην κατάταξη, και του χρόνου θα στείλουν άλλο. Είναι και το πιο δίκαιο άλλωστε.


http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #625 στις: Απρίλιος 02, 2013, 07:09:20 μμ »
@trekto,

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επειδή θέλω να σεβαστώ αυτό που μου είπε η Bitch λέω να μην συνεχίσω σήμερα.

Ομως μια τελευταία ερώτηση αν τα πιλοτικά σχολεία μπορούν να καταργηθούν με ένα Νόμο, γιατί όλα τα άλλα να μην μπορούν να αλλάξουν πάλι με ένα νόμο;

Αποσυνδεδεμένος minute10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #626 στις: Απρίλιος 02, 2013, 08:33:28 μμ »
Υποψιάζομαι ότι οι αιτήσεις που θα φτάσουν μετά το μεσημέρι 2/4 είναι ήδη στο ταχυδρομείο οπότε δεν μπορεί να αλλάξει γνώμη (εκτός αν πάρει τηλεφωνο αυριο και πει αγνοήστε την :Ρ) .  Άρα ότι πούμε δεν θα επηρεάσει κόσμο.

Απο τις συζητήσεις εδώ μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι δεν καναν πολλοί αίτηση μετάταξης.

Μέχρι τώρα απο συζητήσεις που είχα με συναδέλφους ο σημαντικότερος λόγος  για να μην κάνουν αίτηση ήταν οι συνθήκες των τάξεων&συναδέλφων στην Αθμια.

Αυτοι που είναι τώρα 10οι στην διάθεση σε μια περιοχή και οταν/αμα πάνε στην περιοχή που θέλουν θα είναι 20οι στην διάθεση δεν μπορώ να κάταλάβω για ποιον λόγο δεν θα ήθελαν μετάταξη -ίσως καλύτερο ωράριο στην ΒΘμια;;;;

Την μετάταξη εγώ (αν εξαιρέσουμε τις συνθήκες εργασίας) την βλέπω σαν μια μετάθεση με εγγυημένη οργανικη -τουλάχιστον για μερικά χρόνια ακόμα. Μετά και να καταργηθούν τα ΕΑΕΠ θα μείνουν σίγουρα τα ολοήμερα. Πάλι εκέι στην επιλογή σχολείων διαθεσης θα έχουν προτεραιότητα οι ειδικότητες που ανήκουν στην ΑΘμια σε μία περιοχη που δήλωσε 4 οργανικές και δεν είναι νησί πόσο χάλια να είναι οι μετακινήσεις (σε σχέση με την τωρινή κατάσταση μακριά από τα σπίτια τους).

Σχετικά  με το άνοιγμα των νέων θέσεων -αν και δεν πιστεύω ότι θα ανοιξουν άλλες οργανικές στην ΑΘμια- στην περίπτωση που ανοίξουν να θεωρείτε δεδομένο ότι προτεραιότητα θα έχουν αυτοι που είναι ήδη στην ΑΘμια. Απαγορεύεται να γίνει μετάταξη υπαλλήλου σε θέση που έχει ζητήσει κάποιος με μετάθεση.

Γενικά , θα με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω και άλλους λόγους από αυτούς που δεν έκαναν αίτηση.




« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2013, 08:37:17 μμ από minute10 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #627 στις: Απρίλιος 02, 2013, 08:46:33 μμ »
@ ICT

νομίζω ότι αιτήσεις μπορούμε να δεχόμασε μέχρι τη λήξη ωραρίου μας και όχι μέχρι το βράδυ....  :P :P :P

think again !!

όταν τρέχουν ημερομηνίες δεν τρέχουν μέχρις λήξεως του ωραρίου αλλά μεχρι το τέλος της ημέρας. Ούτε μπορείς να θεωρήσεις εκπρόθεσμη αίτηση που στέλνεται πχ μέσω φαξ στις 7.20 το απόγευμα επειδή το γραφείο ειναι κλειστό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa12

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #628 στις: Απρίλιος 02, 2013, 09:43:50 μμ »
@ ICT

νομίζω ότι αιτήσεις μπορούμε να δεχόμασε μέχρι τη λήξη ωραρίου μας και όχι μέχρι το βράδυ....  :P :P :P

think again !!

όταν τρέχουν ημερομηνίες δεν τρέχουν μέχρις λήξεως του ωραρίου αλλά μεχρι το τέλος της ημέρας. Ούτε μπορείς να θεωρήσεις εκπρόθεσμη αίτηση που στέλνεται πχ μέσω φαξ στις 7.20 το απόγευμα επειδή το γραφείο ειναι κλειστό.

Οι αιτήσεις γίνονται λέει η εγκύκλιος είτε αυτοπροσώπως είτε με ταχυδρομική αποστολή (με απόδειξη παραλαβής) ... δεν ξέρω να γίνονται δεκτές από τις οργανικές με φαξ. Όπως και στις μεταθέσεις δεν στέλνονται με φαξ. Όχι;;;;

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #629 στις: Απρίλιος 02, 2013, 09:51:01 μμ »
Στο δια ταύτα λοιπόν, τελευταία ημέρα των αιτήσεων το Υπουργείο αποφάσισε να συνυπολογίσει την προϋπηρεσία στην α/βάθμια. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι:
1.ένας κλάδος ολόκληρος πρέπει να ανακαλέσει τις αιτήσεις-ενστάσεις που το υπουργείο μας συμβούλευσε να καταθέσουμε!!!
2.οι καταχωριστές επωμίστηκαν διπλή δουλειά
3.κάποιο ίσως να μην έκαναν καθόλου αίτηση διότι δε θεώρησαν ότι θα εξεταστεί.
Οποία οργάνωσις!!!  :o
Άντε βρε παιδιά...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162187
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 643
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.