*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385562 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #742 στις: Απρίλιος 06, 2013, 12:53:28 μμ »
Επειδή σε αντίθεση με τον άλλο θεωρώ ότι έχεις καλή προαίρεση, θα σου απαντήσω.
@trekto
Επειδή είπες για καμμένους και για βύσματα να σου πω και εγώ κάτι...θέλει η Δέσπω να κρυφτεί και η χαρά της δεν την αφήνει.
Λοιπόν διάλεξε κάτι από τα παρακάτω...
α) Είσαι μόνιμος δάσκαλος
όχι
β) Είσαι αναπληρωτής δάσκαλος
όχι
γ) Δεν είσαι καν καθηγητής ή δάσκαλος και απλά φαντασιώνεσαι ότι θα μπορούσες.
είμαι καθηγητής, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να βλέπω το δίκιο πέρα από τα προσωπικά μου συμφέροντα.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:33 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #743 στις: Απρίλιος 06, 2013, 01:39:34 μμ »
Καλοί μου άνθρωποι και ΑΣΕΠ να γίνει θα αφορά μόνο σε δασκάλους, φιλολόγους, μαθηματικούς, βαριά φυσικούς. That's all!!!!!!!! Επομένως προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός των υπολοίπων....Επίσης, όποιος ονειρεύεται ότι θα διώξουν κάποιους για να προσλάβουν κάποιους άλλους, κοιμάται τον ύπνο του δικαίου...

Μην βάζεις την Αθμια με την Βθμια στο ίδιο τσουβάλι. Οι δάσκαλοι σωστά δεν έχουν ειδικότητες (με εξαίρεση τους ξενόγλωσσους και την γυμναστική). Οποιοσδήποτε πάει στο δημοτικό πρέπει να είναι ένα πράγμα, Δάσκαλος. Αυτός ο πειραματισμός με την εισβολή ειδικοτήτων στην Αθμια είναι παγκόσμια πρωτοτυπία,  και φυσικά θα αποτύχει.

Για την Βθμια όμως (και  ειδικά στην Λυκειακή εκπαίδευση) καιρός είναι να αλλάξει η κατάσταση, καιρός είναι να σπάσει η φούσκα.
Δάσκαλοι είμαστε όλοι όσοι αντιλαμβανόμαστε τον παιδαγωγικό μας ρόλο, όποιο μάθημα και να διδάσκουμε. Από κει και πέρα, μάλλον ελληνική πρωτοτυπία είναι ο "πανεπιστήμονας" δάσκαλος, που έχει "πασαλείψει" κάθε αντικείμενο από ένα εξάμηνο στο πανεπιστήμιο και πολλές φορές δεν κατέχει κανένα. Αυτή η ιδιοκτησιακή λογική που έχουν αρκετοί δάσκαλοι για το δημοτικό πηγάζει από ανασφάλεια ή μου φαίνεται;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #744 στις: Απρίλιος 06, 2013, 01:58:12 μμ »
Καλοί μου άνθρωποι και ΑΣΕΠ να γίνει θα αφορά μόνο σε δασκάλους, φιλολόγους, μαθηματικούς, βαριά φυσικούς. That's all!!!!!!!! Επομένως προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός των υπολοίπων....Επίσης, όποιος ονειρεύεται ότι θα διώξουν κάποιους για να προσλάβουν κάποιους άλλους, κοιμάται τον ύπνο του δικαίου...

Μην βάζεις την Αθμια με την Βθμια στο ίδιο τσουβάλι. Οι δάσκαλοι σωστά δεν έχουν ειδικότητες (με εξαίρεση τους ξενόγλωσσους και την γυμναστική). Οποιοσδήποτε πάει στο δημοτικό πρέπει να είναι ένα πράγμα, Δάσκαλος. Αυτός ο πειραματισμός με την εισβολή ειδικοτήτων στην Αθμια είναι παγκόσμια πρωτοτυπία,  και φυσικά θα αποτύχει.

Για την Βθμια όμως (και  ειδικά στην Λυκειακή εκπαίδευση) καιρός είναι να αλλάξει η κατάσταση, καιρός είναι να σπάσει η φούσκα.
Δάσκαλοι είμαστε όλοι όσοι αντιλαμβανόμαστε τον παιδαγωγικό μας ρόλο, όποιο μάθημα και να διδάσκουμε. Από κει και πέρα, μάλλον ελληνική πρωτοτυπία είναι ο "πανεπιστήμονας" δάσκαλος, που έχει "πασαλείψει" κάθε αντικείμενο από ένα εξάμηνο στο πανεπιστήμιο και πολλές φορές δεν κατέχει κανένα. Αυτή η ιδιοκτησιακή λογική που έχουν αρκετοί δάσκαλοι για το δημοτικό πηγάζει από ανασφάλεια ή μου φαίνεται;

Δεν είναι ο δάσκαλος πανεπιστήμονας, είναι μόνο παιδαγωγός.Δεν χρειάζεται να "κατέχει" κάποιο αντικείμενο, αυτά που διδάσκει είναι οι αυτονόητες γενικές γνώσεις που κάθε μορφωμένος ενήλικας έχει. Είναι λάθος να έχει εξειδίκευση ο δάσκαλος. Όποιος πηγαίνει στην Αθμια πρέπει να βγάζει τον μανδύα της εξειδίκευσής του, πρέπει να φοράει το μανδύα του δασκάλου και να εξομοιώνεται με τους δασκάλους.

Στο γυμνάσιο ο καθηγητής είναι και παιδαγωγός και ειδικότητα, και στο λύκειο πρέπει να είναι κυρίως ειδικότητα. Έτσι είναι η σωστή σειρά των πραγμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2013, 02:03:41 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #745 στις: Απρίλιος 06, 2013, 02:16:12 μμ »
Πάντως αυτό που εννοούσα για το Λύκειο ήταν ότι δεν μπορώ μαθητές με απλανές βλέμμα. Με το βλέμμα το τι θέλω εγώ εδώ μέσα. Δεν μπορώ πλέον να δουλέψω με αυτούς τους μαθητές.

Αυτό το απλανές βλέμμα των παιδιών, δεν σε έχει οδηγήσει σε συμπεράσματα για τό τι φταίει στο Λύκειο; Τα στατιστικά της τεχνικής-επαγγελματικής εκπαίδευσης σε όλες τις πλούσιες χώρες στα έδωσα. Αν δεν σου λένε κάτι, δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Ας κοιτάξουμε τον ευατό μας στο καθρέφτη, και αν έχουμε αυτογνωσία ίσως να παρατηρήσουμε ότι το βλέμμα μας είναι το ίδιο απλανές με αυτό των μαθητών μας.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:33 »

Αποσυνδεδεμένος vivo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #746 στις: Απρίλιος 06, 2013, 02:31:03 μμ »
Καλημέρα σε όλους :)

@ICT
Τι εννοείς με αυτό που έγραψες??



@vigor

σε ευχαριστούμε...αν και με αυτά που βγαίνουν στο φως πολύ φοβάμαι ότι για να πιάσουν τις θέσεις που έχουν ανακοινώσει για το Λεκανοπέδιο θα γίνει διεύρυνση προς Βοιωτία και Κόρινθο.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #747 στις: Απρίλιος 06, 2013, 02:42:22 μμ »
Προφανώς το σχόλιο για Βοιωτία και Κόρινθο ήταν υπερβολικό.
αλλά έχω την εντύπωση ότι τα ΕΑΕΠ ήταν 12θέσια. Αν τώρα γίνουν 8θέσια προφανώς επηρεάζονται κάποια πράγματα.
Με λίγα λόγια μόλις έκανα την αίτηση σκεφτόμουν ότι η πιο δύσκολη απόφαση δεν ήταν αν θα φύγω από Βθμια ή όχι αλλά αν μου κάτσει και πάρω μετάταξη σε ποια περιοχή θα έπρεπε να δηλώσω και τι σχολείο θα δηλώσω μετά μέσα σε αυτή.

Βλέπεις γιατί δεν τα έχω με καμία ειδικότητα; Ο πόνος του άλλου αφορά και μένα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #748 στις: Απρίλιος 06, 2013, 03:48:14 μμ »
αλλά έχω την εντύπωση ότι τα ΕΑΕΠ ήταν 12θέσια

Τα περισσότερα είναι 12/θέσια, αλλά υπάρχουν ακόμα και 6/θέσια.

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #749 στις: Απρίλιος 06, 2013, 04:33:57 μμ »
Τα περισσότερα είναι 12/θέσια, αλλά υπάρχουν ακόμα και 6/θέσια.

Ισχύει αλλά είναι λίγα, συγκεκριμένα 7. Υπάρχουν ακόμα και 7θέσια (2) , 8θέσια (3)   , 9θέσια (3)  , 10θέσια (7) στα χαρτιά. Τώρα στην πραγματικότητα μπορεί να είναι και μεγαλύτερα σήμερα  :)

http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2012/961_eaep_120202.xls

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #750 στις: Απρίλιος 06, 2013, 06:09:21 μμ »
@Patreas και Vigor.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν το είχα κοιτάξει σε τέτοιο βαθμό μιας και εκεί που κοίταγα είχε αποκλειστικά 12θέσια.
Το θέμα είναι μακάρι να είναι μεγαλύτερα μπορεί όμως να είναι και μικρότερα.
Σίγουρα για να δοθούν οργανικές στα μισά περίπου (μιλάω για ΠΕ19/20) η λογική λέει ότι θα δώσουν σε μεγάλα σχολεία και ίσως σε κάποια απομακρυσμένα.
Το σχόλιο που έκανα είναι - απλά και χωρίς να θέλω να επηρεάσω κάποιους - να προσέξουν μερικοί τις δηλώσεις που έχουν κάνει. Η λογική ότι πάω κάπου για λίγο και μετά θα βρεθώ σπίτι μου γιατι τα Δημοτικά είναι 960 εμπεριέχει ρίσκο. Μπορεί να τους βγει μπορεί και όχι. Επίσης εντελώς φιλικά θα πρότεινα σε όλους να κοιτάξετε λίγο τις μοριοδοτήσεις για εκεί που δηλώσετε και τις αναμοριοδοτήσεις γενικά. Ιδίως σε περιπτωση που δηλώσετε πολλούς Νομούς. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2013, 08:35:21 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #751 στις: Απρίλιος 06, 2013, 06:17:21 μμ »
Για να δεις πού θα δοθούν οργανικές στους μεταταχθέντες στην Πρωτοβάθμια, πρέπει στην περιοχή που σε ενδιαφέρει να δεις πώς κατανέμονται τα σχολεία ΕΑΕΠ στις ομάδες σχολείων της Διεύθυνσης.

Αν ακούσεις οι μεταταχθέντες στην Πρωτοβάθμια να λάβουν οργανική σε ομάδα σχολείου και όχι σε σχολείο, μην σου φανεί περίεργο...

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #752 στις: Απρίλιος 06, 2013, 06:24:00 μμ »
Τίποτα πλέον δεν μου φαίνεται περίεργο.
Προσωπικά αν και κατάγομαι από την περιοχή που έσκασε η φούσκα σήμερα έδωσα αγώνα μέσα μου αν θέλω να γυρίσω ή όχι (βέβαια συντρέχουν και άλλοι λόγοι οικογενειακοί που δεν το έκανα τελικά).
Ετσι προτίμησα να δηλώσω μόνο την αβθμια στην περιοχή που είμαι ήδη.
Και τώρα στη διάθεση  σε 2 σχολεία είμαι με απόσταση 40χλμ οπότε....ο βρεγμενος το νερό δεν το φοβάται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2013, 08:35:57 μμ από ICT »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #753 στις: Απρίλιος 06, 2013, 09:22:33 μμ »
@Patreas ή όποιος άλλος γνωρίζει.

Πόσες ώρες ειδικότητας απαιτούνται για να δοθεί μια οργανική σε κάποιο Δημοτικό Σχολείο;
Γιατί αυτό που είπε παραπάνω ο Patreas με έβαλε σε κάποιες σκέψεις...
Σε μια περιοχή που είδα πάντως για την ειδικότητα των Αγγλικών ισχύει 1 οργανική σε 6θεσιο αλλά και 1 οργανική σε 12θέσιο.
Εξού και η ομάδα σχολείων που αναφέρεται ο Patreas;
Με λίγα λόγια η ερώτηση έχει ως εξής δεν υπάρχει minimum ωρών σε ένα σχολείο για να δοθεί μια οργανική σε αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2013, 09:40:05 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #754 στις: Απρίλιος 06, 2013, 11:51:27 μμ »
Στην Πρωτοβάθμια δεν πάει με τις ώρες όπως στη Δευτεροβάθμια.

Αν έχει συσταθεί και κατανεμηθεί με Υπουργική Απόφαση οργανική θέση σε κάποιο Δημοτικό, αυτή εξακολουθεί να υφίσταται, ανεξαρτήτως ωρών που έχει σε αυτό το σχολείο ο εκπαιδευτικός.

Ένα 12/θέσιο ΕΑΕΠ (με 2 τμήματα σε κάθε τάξη) έχει τουλάχιστον:
20+20=40 ώρες Αγγλικών
20+20=40 ώρες Φυσικής Αγωγής
10+10=20 ώρες Τ.Π.Ε.
8+8=16 ώρες Μουσικής
8+8=16 ώρες Εικαστικά
6+6=12 ώρες Θεατρική Αγωγή
4+4=8 ώρες 2η Ξένη Γλώσσα (Γαλλικά ή Γερμανικά)

Το τουλάχιστον οφείλεται στο ότι στο πρόγραμμα του Ολοημέρου μπορεί να υπάρχουν περαιτέρω ώρες για αυτά τα διδακτικά αντικείμενα, αναλόγως των επιλογών μαθητών και συλλόγου διδασκόντων.

Όπως είναι αντιληπτό, για τις 2 τελευταίες περιπτώσεις είναι δύσκολο να σταθεί οργανική σε ΕΝΑ Δημοτικό, όταν το σύνολο των ωρών του διδακτικού αντικειμένου δεν ξεπερνάει το 50% του αρχικού διδακτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας. Εξ ου και αναφέρθηκα σε ομάδα σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #755 στις: Απρίλιος 07, 2013, 10:58:33 πμ »
Ηθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει ίσως και ο Patreas θα επηρεασουν πολύ οι μετατάξεις και οι μετακινήσεις τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ ειδικοτήτων?Ξέρετε αν θα συνεχιστεί του χρόνου το ΕΣΠΑ  με αναπληρωτές για τα ΕΑΕΠ  ή θα τελειώσει και αυτό?!
Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 762
Σύνολο: 774

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.