*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386224 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2828 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:31:17 μμ »
Αυτο λεω ιδιαιτερα για την πληροφορικη. Τι θα γινει μετα? θα προσαρμοστεί το νεο ωρολογιο προγραμμα σε αυτους που θα μείνουν? η Αβαθμια δηλαδη θα λειτουργεί ρολόι  :-\ και στη ββαθμια θα γινεται πανικός?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:16 »

Αποσυνδεδεμένος sympe40

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2829 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:31:56 μμ »
Για τις κενές προς μετάταξη θέσεις στην Πρωτοβάθμια δεν έχει σημασία το όποιο ωρολόγιο πρόγραμμα στη Δευτεροβάθμια. Έχει, βέβαια, σημασία για το τι θα μείνει πίσω, διότι είναι τόσο σαΐνια που βλέπω να δημιουργούν οργανικά κενά στη Δευτεροβάθμια στους κλάδους που θα μεταταχθούν στην Πρωτοβάθμια.

Για αυτό είμαι και εγώ σίγουρος αδελφέ.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2830 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:39:07 μμ »
Αναρωτιέμαι κι εγώ από που θα βρεθούν οι ορδές των υπεράριθμων Πληροφορικών, τουλάχιστον για τη φετινή χρονιά και την επόμενη, αν φυσικά ισχύουν οι διαρροές που υπάρχουν για τα νέα προγράμματα σπουδών...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2831 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:46:18 μμ »
Αυτοι που επιτελούνται τα ωρολογια προγράμματα τα ρυθμίζουν με τέτοιο τροπο που να μη βρεθούν ελλείμματα. Μετα τι θα κανει? θα παει αναπληρωτες? αφου δε γινεται. Αν τελικα δε μείνουν αρκετοί πληροφορικοι στα γυμνάσια ξαφνικά το 3ωρο θα γινει 2ωρο. Φοβάμαι παντως τις μεταρρυθμίσεις που περιέχουν ΕΣΠΑ και ενω ειναι κανονικές οργανικες ποιος ξερει τι θα γινει μετα.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:16 »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2832 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:47:54 μμ »
Αυτο λεω ιδιαιτερα για την πληροφορικη. Τι θα γινει μετα? θα προσαρμοστεί το νεο ωρολογιο προγραμμα σε αυτους που θα μείνουν? η Αβαθμια δηλαδη θα λειτουργεί ρολόι  :-\ και στη ββαθμια θα γινεται πανικός?

Ας ελπίσουμε ότι οι μετατάξεις να ναι εθελοντικές γιατί υπάρχουν και κάποιοι (όπως εγώ) που προτιμούν να απολυθούν παρά να πάνε σε δημοτικό..δεν θέλω ρε παιδί μου πώς το λένεεεεεεεεεεεεεεεεεε θέλω Βθμια και μόνο! Με το ζόρι δασκαλάκος..τι ναι αυτό το πράμα ρε παιδί μου σε αυτη τη χώρα...

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2833 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:51:22 μμ »
Αυτο λεω ιδιαιτερα για την πληροφορικη. Τι θα γινει μετα? θα προσαρμοστεί το νεο ωρολογιο προγραμμα σε αυτους που θα μείνουν? η Αβαθμια δηλαδη θα λειτουργεί ρολόι  :-\ και στη ββαθμια θα γινεται πανικός?

Ας ελπίσουμε ότι οι μετατάξεις να ναι εθελοντικές γιατί υπάρχουν και κάποιοι (όπως εγώ) που προτιμούν να απολυθούν παρά να πάνε σε δημοτικό..δεν θέλω ρε παιδί μου πώς το λένεεεεεεεεεεεεεεεεεε θέλω Βθμια και μόνο! Με το ζόρι δασκαλάκος..τι ναι αυτό το πράμα ρε παιδί μου σε αυτη τη χώρα...

Και ποιος σου είπε πως και εμείς στην αθμια, θέλουμε ανθρώπους που να σκέφτονται όπως εσύ;...

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2834 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:55:29 μμ »
Και ποιος σου είπε πως και εμείς στην αθμια, θέλουμε ανθρώπους που να σκέφτονται όπως εσύ;...

Ρε φίλε δεν έχει σχέση αυτό που λες...θα υποχρεώσει το Υπουργείο ανθρώπους που έχουν γράψει ώρες πτήσεις σε Λύκεια ΕΠΑΛ με μαθήματα προγραμματισμού σε 17χρονους να κάνουν μάθημα για το Κουτί σε 7χρονους που πρέπει να τους δέσουν τα παπούτσια στο διάλειμμα...δεν θέλουμε πώς το λένεεεεε εσείς της Αθμιας να απαιτήσετε να πάνε μόνο όσοι θέλουν! 

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2835 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:56:13 μμ »
Κανονικά θα πρέπει να υπολογίσουν τις νέες ανάγκες που προκύπτουν, να καλύψουν πρώτα τα Γυμνάσια και τα Λύκεια και στη συνέχεια να μετατάξουν όσους περισσεύουν. Εξάλλου προσλήψεις αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ μπορούν να κάνουν για τα Δημοτικά.
Ναι καλά! Μπάχαλο θα γίνουν τα σχολεία από τη βιασύνη τους να κάνουν την όποια εκπαιδευτική μεταρρύθμιση μέσα σε ένα μήνα...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2836 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:56:58 μμ »
Αυτο λεω ιδιαιτερα για την πληροφορικη. Τι θα γινει μετα? θα προσαρμοστεί το νεο ωρολογιο προγραμμα σε αυτους που θα μείνουν? η Αβαθμια δηλαδη θα λειτουργεί ρολόι  :-\ και στη ββαθμια θα γινεται πανικός?

Ας ελπίσουμε ότι οι μετατάξεις να ναι εθελοντικές γιατί υπάρχουν και κάποιοι (όπως εγώ) που προτιμούν να απολυθούν παρά να πάνε σε δημοτικό..δεν θέλω ρε παιδί μου πώς το λένεεεεεεεεεεεεεεεεεε θέλω Βθμια και μόνο! Με το ζόρι δασκαλάκος..τι ναι αυτό το πράμα ρε παιδί μου σε αυτη τη χώρα...

Μα φυσικα και δίνεται η επιλογή ανάμεσα στη μετάταξη και την απόλυση.δε σε αναγκάζει κανεις να πάρεις σύνταξη απο την Αβαθμια. Οτι με αυτο υποβαθμίζεται η πληροφορικη ειναι γεγονός. Ειναι σαν να λεει επίσημα οτι οι πληροφορικοι κανουν μονο για baby sitting. Γιατι περί αυτού προκειτε και μην το αρνηθεί κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2013, 06:59:35 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2837 στις: Αύγουστος 07, 2013, 07:02:06 μμ »
Αυτο λεω ιδιαιτερα για την πληροφορικη. Τι θα γινει μετα? θα προσαρμοστεί το νεο ωρολογιο προγραμμα σε αυτους που θα μείνουν? η Αβαθμια δηλαδη θα λειτουργεί ρολόι  :-\ και στη ββαθμια θα γινεται πανικός?

Ας ελπίσουμε ότι οι μετατάξεις να ναι εθελοντικές γιατί υπάρχουν και κάποιοι (όπως εγώ) που προτιμούν να απολυθούν παρά να πάνε σε δημοτικό..δεν θέλω ρε παιδί μου πώς το λένεεεεεεεεεεεεεεεεεε θέλω Βθμια και μόνο! Με το ζόρι δασκαλάκος..τι ναι αυτό το πράμα ρε παιδί μου σε αυτη τη χώρα...

Μα φυσικα και δίνεται η επιλογή ανάμεσα στη μετάταξη και την απόλυση.δε σε αναγκάζει κανεις να πάρεις σύνταξη απο την Αβαθμια.

Δεν με κατάλαβες μαν...το να μεταταχθούν υποχρεωτικά όσοι περισσεύουν ενώ υπάρχουν άνθρωποι με οργανικές σε Λύκεια που δεν την παλεύουν σε αυτά και προτιμούν να πάνε στα δημοτικούλια δείχνει την ανάγκη οι μετατάξεις να γίνουν για όλους..και όποιος θέλει και αντέχει την πρώτη δημοτικού να πάει να κάνει τον δάσκαλο...
Ας πάνε όλες οι μαμάδες πε19-20 στα δημοτικά που για ορισμένες είναι όνειρο ζωής αυτό και ας αφήσουν τους υπόλοιπους να τα βάλουν με τα.."θηρία" των ΕΠΑΛ...so simple....
Make no mistake θα υπάρξουν υποχρεωτικές παραιτήσεις Πληροφορικών με προσόντα ιδιωτικού τομέα που θα αρνηθούν να κάνουν τον χαμάλη στα δημοτικά...

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2838 στις: Αύγουστος 07, 2013, 07:03:32 μμ »
Αυτο λεω ιδιαιτερα για την πληροφορικη. Τι θα γινει μετα? θα προσαρμοστεί το νεο ωρολογιο προγραμμα σε αυτους που θα μείνουν? η Αβαθμια δηλαδη θα λειτουργεί ρολόι  :-\ και στη ββαθμια θα γινεται πανικός?

Ας ελπίσουμε ότι οι μετατάξεις να ναι εθελοντικές γιατί υπάρχουν και κάποιοι (όπως εγώ) που προτιμούν να απολυθούν παρά να πάνε σε δημοτικό..δεν θέλω ρε παιδί μου πώς το λένεεεεεεεεεεεεεεεεεε θέλω Βθμια και μόνο! Με το ζόρι δασκαλάκος..τι ναι αυτό το πράμα ρε παιδί μου σε αυτη τη χώρα...

Μα φυσικα και δίνεται η επιλογή ανάμεσα στη μετάταξη και την απόλυση.δε σε αναγκάζει κανεις να πάρεις σύνταξη απο την Αβαθμια.
Ναι ειδικά τώρα που στη  Χρυσή Ευκαιρία κάθε εβδομάδα αναρτώνται εκατοντάδες αγγελίες από ιδιωτικά σχολεία που ζητάνε ειδικότητες πρωτοβάθμιας με πλήρες ωράριο και σύμβαση τουλάχιστον αορίστου χρόνου μη σου πω και μονιμότητας.
Άκου εκεί δασκαλάκος.....

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2839 στις: Αύγουστος 07, 2013, 07:03:59 μμ »
Αυτο παντως το υποχρεωτικό οταν μπορει να γινει εθελοντικά ειναι ανέκδοτο. Εκτος αν πισω αυτο κρύβεται κατι που αγνοουμε
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2840 στις: Αύγουστος 07, 2013, 07:10:42 μμ »
Αυτο παντως το υποχρεωτικό οταν μπορει να γινει εθελοντικά ειναι ανέκδοτο. Εκτος αν πισω αυτο κρύβεται κατι που αγνοουμε

α γεια σου! Πρέπει να πιέσουμε να γίνουν εθελοντικά...υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που θέλουν δημοτικά (γυναίκες σε ΕΠΑΛ) όπως και το αντίθετο (ειδικά όσοι είναι αρρενες σε ΕΠΑΛ)...και άμα δουν ότι δεν βγαίνουν..ας κάνει και υποχρεωτικές...

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2841 στις: Αύγουστος 07, 2013, 07:22:12 μμ »

 βρε παιδιά, έχουμε συμβιβαστεί κι υποχωρήσει σε τόσα.. μισθοί, ωράριο, απίθανες τοποθετήσεις, αλαλούμ και αλλαγές στις περιοχές μεταθέσεων κλπ κλπ ... που στο τέλος δεν θα αναγνωρίζουμε τον εαυτό μας στη "δουλειά" που κάποτε είχαμε ξεκινήσει να κάνουμε.

Τέλος πάντων, δεν είναι υποχρεωτικό να τα ανεχθούν όλοι - όλα  μέχρι τελικής πτώσεως επειδή είναι δύσκολο να βρεις άλλη δουλειά ! Ο καθένας έχει τα όριά του - αν μη τι άλλο. Αρκεί να προλάβει πριν τα ξεπεράσει μέσα στη δίνη της ανοησίας που μας περιβάλλει ..!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 778
Σύνολο: 790

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.