*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385981 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3976 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:02:40 μμ »
Συμφωνώ με αυτά που λες σίγουρα αφότου κάναν μαζικούς διορισμούς ήρθε η κυρία Γιαννάκου και σε μια νύχτα μετέτρεψε τα Τεχνικά Λύκεια σε ΕΠΑΛ βγάζοντας εκαντοντάδες υπεράριθμους στην ειδικότητά μας. Αλλά δεν μπορώ και από την άλλη να παραβλέψω τις εκαντοντάδες διορισμούς που γινόνταν στην ειδικότητά μαςενώ είχε γίνει η μετατροπή των ΤΕΕ σε ΕΠΑΛ. Στην δευτεροβάθμια οι περισσότεροι δεν συμπληρώναν ωράριο είχαν 8 , 10, 12 ώρες και για να μην πάνε σε διπλανό σχολείο ρτους κρατούσαν οι διευθυντές και κάναν γραφική δουλειά. Στο Δημοτικό έκαναν προσλήψεις αναπληρωτών ενώ πολλοί στην Δευτεροβάθμια δεν συμπλήρωναν ωράριο. Η περίοδος των παχιών αγελάδων τελείωσε και όλοι έπρεπε να κάναμε πλήρως το ωράριο και τώρα ως δια μαγείας όλοι υπεράριθμοι. Δυστυχώς είμαστε ένας κλάδος που είχε δυνατότητες να δουλέψει παντού (περίοδος 2000- 2005) και τώρα με τους χειρισμούς του Παιδείας έχουμε ΄όλοι μας εγκλωβιστεί

Έχεις απόλυτο δίκιο, και το μήνυμά σου είναι ειλικρινέστατο.
Συμφωνώ.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:26:16 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3977 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:03:08 μμ »
Συνάδελφε spk, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3978 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:04:56 μμ »
PA αρα με την ίδια λογική σε οποιαδήποτε διαδικασία, αν δηλαδή διεκδικήσω κάποια θέση, πρέπει να μαι πάντα πίσω από κάποιον επιτυχόντα του ασεπ!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3979 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:05:16 μμ »
    Συνάδελφοι, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για τις ηλίθιες απορίες μου, αλλά απουσιάζω από το κλεινόν άστυ, δεν έχω επαφή με διαδίκτυο, τώρα μπήκα να ρίξω μια ματιά και μου σηκώθηκαν οι τρίχες με αυτά που διαβάζω. Πώς πήγε πάλι η συζήτηση σε διαθεσιμότητες και απολύσεις; Είχα την εντύπωση ότι το ενδεχόμενο αυτό είχε αποκλειστεί. Να μου επιτρέψουν μερικοί συνάδελφοι το σχόλιο ότι είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος με τη στάση τους και τα γραφόμενά τους, τα οποία προδίδουν τάσεις ρεβανσιστικές. Το ζητούμενο είναι να μην απολυθεί κανείς γιατί δεν περισσεύει κανείς, όχι αυτοί που θεωρούν ότι αξίζουν να κουνάνε το δάχτυλο και να χαρακτηρίζουν περιττούς τους υπολοίπους.
    Και κάτι διαδικαστικό. Αν στην περιοχή σου δεν εμφανίζεται κανείς από την ειδικότητά σου ως πλεονάζων, τι μπορεί να σημαίνει αυτό;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:26:16 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3980 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:09:22 μμ »
Επιπλέον, μία-δυο σκέψεις:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα έπρεπε να "φεύγει" ( σκληρό αλλά είναι η γνώμη μου) όποιος δεν κάνει την δουλειά με μία σχετική αποτελεσματικότητα ( που θα μετριέται από τον εργοδότη: το νομοθετικό σώμα δηλαδή που ορίζει τους κανόνες και τις διαδικασίες).
Ακριβώς όπως σε ένα φροντιστήριο π.χ.
Δεν γίνεται η δουλειά με βάση τα στάνταρ του αφεντικού?
Έφυγες...
Απλό.
Κάτι τέτοιο, ήθελε αξιολόγηση.
Εμείς όμως, δεν θέλαμε αξιολόγηση....
( για να λέμε την αλήθεια ούτε το υπουργείο ήθελε).
Τώρα, τίθενται θέματα:
1) Ποιος θα μεταταχθεί ( θέλει κριτήρια -θετικά ή αρνητικά ανάλογα με το αν θέλουν να μεταταχθούν περισσότεροι ή λιγότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις)??
2) ποιος θα απολυθεί?

Και να πω ότι "ο κλάδος πάλευε να μην φύγει κανείς"....
Να το σεβαστώ , να το δεχθώ να πω μπράβο!
Αλλά εδώ ο κλάδος κοπίασε προκειμένου να τεθούν τα δύο παραπάνω ερωτήματα, και να "ψαχνόμαστε" για κριτήρια....
Λες και δεν ξέρουμε ποιους ευνοεί το "χύμα"....
Να το πω ποιους ευνοεί: Τους μονίμως "χωμένους"....
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3981 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:13:01 μμ »
PA αρα με την ίδια λογική σε οποιαδήποτε διαδικασία, αν δηλαδή διεκδικήσω κάποια θέση, πρέπει να μαι πάντα πίσω από κάποιον επιτυχόντα του ασεπ!

Δεν είπα ποτέ τίποτα τέτοιο.
Διάβασε προσεκτικότερα τα μηνύματά μου.

Είπα ότι "οι χωμένοι" είχαν ευκαιρίες παραπάνω σε σχέση π.χ. με εσένα που πήγαινες με τις κανονικές διαδικασίες.
Και ότι δεν θα περίμενα ένας άνθρωπος σαν εσένα που πήγε κανονικά, να επιζητεί ξεχάσουμε ότι κάποιοι αφαιρούσαν ευκαιρίες από τους άλλους προκειμένου να προωθήσουν τον εαυτό τους....
Επίσης είπα, ότι κατά έναν περίεργο τρόπο όταν γίνονταν αυτές οι πονηριές, δεν μίλαγε σχεδόν κανείς.

Ενώ αντιθέτως τώρα κάποιοι αγανακτούν και μόνον στην σκέψη ότι δεν θα εξομοιωθούν οι "χωμένοι" με αυτούς που πήγαιναν "με τον σταυρό στο χέρι"...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3982 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:15:58 μμ »
    Συνάδελφοι, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για τις ηλίθιες απορίες μου, αλλά απουσιάζω από το κλεινόν άστυ, δεν έχω επαφή με διαδίκτυο, τώρα μπήκα να ρίξω μια ματιά και μου σηκώθηκαν οι τρίχες με αυτά που διαβάζω. Πώς πήγε πάλι η συζήτηση σε διαθεσιμότητες και απολύσεις; Είχα την εντύπωση ότι το ενδεχόμενο αυτό είχε αποκλειστεί. Να μου επιτρέψουν μερικοί συνάδελφοι το σχόλιο ότι είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος με τη στάση τους και τα γραφόμενά τους, τα οποία προδίδουν τάσεις ρεβανσιστικές. Το ζητούμενο είναι να μην απολυθεί κανείς γιατί δεν περισσεύει κανείς, όχι αυτοί που θεωρούν ότι αξίζουν να κουνάνε το δάχτυλο και να χαρακτηρίζουν περιττούς τους υπολοίπους.
    Και κάτι διαδικαστικό. Αν στην περιοχή σου δεν εμφανίζεται κανείς από την ειδικότητά σου ως πλεονάζων, τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Συνάδελφε συμφωνώ με όλα τα γραφόμενά σου.
Βέβαια επισημαίνω ότι κάποιοι κατά το παρελθόν αφαιρούσαν ευκαιρίες από τα "κορόιδα" προκειμένου να προωθήσουν τον εαυτό τους.
Καλό είναι να επισημαίνουμε ότι η συμπεριφορά αυτή ήταν αντισυναδελφική και κατακριτέα ( το λέω, γιατί ΤΟΤΕ είχαμε ξεχάσει-πολλοί από εμάς- να το πούμε. Και "η πλάκα" είναι ότι δεν το είπαμε ποτέ οι περισσότεροι...).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 10:17:36 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος peran

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3983 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:16:37 μμ »
Όσοι μεταταχθούν, θα χρησιμοποιούν τα μόρια που χουν μαζεψει από την δευτεροβάθμια για παρουν μετάθεση;;

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3984 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:17:07 μμ »
Πάντως, πέρα από όλα τα σοβαρά που μας συμβαίνουν επαγγελματικά, τούτο το  forum θα μπορούσε άριστα να αποτελέσει πηγή ενός εξαιρετικού σκιαγραφήματος προσωπικού προφίλ ορισμένων μελών αρχικά, κι εκ των υστέρων ενός κοινωνιογράμματος. Λαϊκιστί θα λέγαμε ότι κάποιοι ξεκίνησαν κάπως, προχώρησαν αλλιώς και κατέληξαν όπως.....
Μαγικό είναι!!! Δύο διδακτορικά για πλάκα βγαίνουν από αυτό το νήμα!

Κι όπως έγραψε κι ο Σουρής:

"Σουλούπι, μπόϊ, μικρομεσαίο,
ύφος του γόη, ψευτομοιραίο.
Λίγο κατσούφης, λίγο γκρινιάρης,
λίγο μαγκούφης, λίγο μουρντάρης.

Και ψωμοτύρι και για καφέ
το «δε βαριέσαι» κι «ωχ αδερφέ».
Ωσάν πολίτης, σκυφτός ραγιάς
σαν πιάσει πόστο: δερβέναγάς."

Και ο νοών νοείτω .....

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3985 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:17:48 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι μου ζητάς. Να συμφωνήσω με μια καταστροφική διαδικασία για μένα γιατί αλλού θα αποδοθεί δικαιοσύνη; Δυστυχώς η κατάσταση είναι τόσο μπλεγμένη που αδικία υπάρχει παντού.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3986 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:21:43 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι μου ζητάς. Να συμφωνήσω με μια καταστροφική διαδικασία για μένα γιατί αλλού θα αποδοθεί δικαιοσύνη; Δυστυχώς η κατάσταση είναι τόσο μπλεγμένη που αδικία υπάρχει παντού.

Θα περίμενα να ζητούσες ( έστω) να σου δοθούν οι ευκαιρίες που σου αφαιρούσαν "οι χωμένοι" προκειμένου να τακτοποιηθούν οι ίδιοι εις βάρος σου....
Και όχι να ζητάς εξομοίωση του "πονηρού" με αυτόν που ακολούθησε όλες τις διαδικασίες κανονικά ( όπως εσύ π.χ.)...

Περίεργα πράγματα...
Από την μία "σιωπή" όταν γίνονταν οι πονηριές, από την άλλη διαμαρτυρία όταν υποψιαζόμαστε ότι "ο πονηρός" δεν θα χαθεί στο πλήθος ....

Υ.Γ. Σου το ξαναλέω: Λόγω ειδικότητας, δεν με αφορά τώρα το θέμα "μετατάξεις".
Κυρίως για ανθρώπους σαν εσένα μιλάω, που ενώ ακολούθησαν τις διαδικασίες, οι "πονηροί" τους καπέλωσαν...
Ας το πούμε τουλάχιστον!
Δεν κάνει κακό...

Έτσω να πούμε ότι η συμπεριφορά αυτή ήταν το λιγότερο αντισυναδελφική!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 10:23:38 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος spk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3987 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:23:25 μμ »
PA αρα με την ίδια λογική σε οποιαδήποτε διαδικασία, αν δηλαδή διεκδικήσω κάποια θέση, πρέπει να μαι πάντα πίσω από κάποιον επιτυχόντα του ασεπ!
Το ενδεχόμενο να αξιολογηθούν από ανεξάρτητη αρχή όσοι διορισμένοι δεν έχουν αξιολογηθεί ήδη (στην εκπαίδευση και στο δημόσιο γενικότερα) και αν πετύχουν καλύτερα αποτελέσματα να είναι και μπροστά από παλαιότερους διοριστέους του ΑΣΕΠ είναι παράλογο; Και με την ανεξάρτητη αρχή ως επιχείρημα στη συνέχεια να βγει όλος ο υπαλληλικός κόσμος που θα έχει πετύχει σε αξιολόγηση της να πει στην κοινωνία: όπως αντιλαμβάνεστε είμαστε όλοι, έστω στο ελάχιστο, ικανοί να βρισκόμαστε στις θέσεις μας και δεν περισσεύει κανείς, δεν ανεχόμαστε πλέον καμία μομφή για κανέναν. Αυτό όμως δε μπορούμε να βγούμε να το πούμε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3988 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:27:13 μμ »
Συνειδητοποιηθώ ότι ο κλάδος με συνθηματολογία τύπου "όχι στην αξιολόγηση-χειραγώγηση", έφτασε εδώ που έφτασε ώστε να μπορεί να αναφωνήσει: "τι να κάνουμε τώρα? " "δεν γίνεται αλλιώς!" "Εντάξει, που να ξεχωρίζουμε τώρα?", "όλοι το ίδιο!" ( πονηροί, χωμένοι, κ.τ.λ. ίδιοι με αυτούς που προχώρησαν κανονικά).
Το ωραίο, είναι ότι αυτό έχει και υποστηρικτές ανάμεσα στους ανθρώπους που προχώραγαν κανονικά!

"Μέγας είσαι Κύριε..."
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3989 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:27:30 μμ »
Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω και θα σε καληνυχτίσω. Έχω διαμαρτυρηθεί άπειρες φορές με όλα όσα λες και με πολύ περισσότερα στη ζωή μου, αλλά όπως καταλαβαίνεις αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο ναι μεν θα αποκαταστήσει αδικίες αλλά εμένα κυριολεκτικά με καταστρέφει χωρίς να φταίω. Ναι, έχεις δίκιο για πολλά αλλά δεν προτίθεμαι να θυσιαστώ για κάτι που μπορεί να είναι ηθικό όπως λες αλλά κατά τη γνώμη μου το να μετρά ο τρόπος διορισμού για τέτοια θέματα είναι εντελώς ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162172
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.