*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386739 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4676 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:48:51 μμ »
Γειά σας συνάδελφοι, γύρισα απο διακοπές και έχω λαλήσει! Μήπως έχει βγει κάτι για μετάταξη σε ιεκ Αττικής καθώς κιαι στην κεντρική υπηρεσία και μου έχει διαφύγει;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4677 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:49:34 μμ »
Και αν και εφόσον ( που ποτε να μην ερθει αυτή η ώρα Παναγία μου) αποφασισει τους 1300 για τους οποιους δεν βρεθηκε θεση να τους θεσει σε διαθεσιμοτητα (καμουφλαρισμενη απολυση δηλαδη) λογικα θα εχει ως συστημα αξιολογησης τα ιδια κριτηρια;
 Ή μήπως θα δωσει επιπλεον μορια στους διοριστεους μεσω ΑΣΕΠ; Στους επιτυχοντες (που επιασαν τη βαση) αλλα οχι διοριστεους θα δωσει; Προκειται να ακολουθησει ο απολυτος κανιβαλισμος!!!

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4678 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:51:50 μμ »
Και αν και εφόσον ( που ποτε να μην ερθει αυτή η ώρα Παναγία μου) αποφασισει τους 1300 για τους οποιους δεν βρεθηκε θεση να τους θεσει σε διαθεσιμοτητα (καμουφλαρισμενη απολυση δηλαδη) λογικα θα εχει ως συστημα αξιολογησης τα ιδια κριτηρια;
 Ή μήπως θα δωσει επιπλεον μορια στους διοριστεους μεσω ΑΣΕΠ; Στους επιτυχοντες (που επιασαν τη βαση) αλλα οχι διοριστεους θα δωσει; Προκειται να ακολουθησει ο απολυτος κανιβαλισμος!!!
Aυτό είναι καλό ερώτημα..
Θα ισχύσουν τα μόρια μετάταξης ή τα μόρια που προβλέπει η μοριοδότητση Μητσοτάκη... 5 επετηρίδα και 30 γραπτό ΑΣΕΠ...
Πολύ σοβαρό ζήτημα...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4679 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:52:38 μμ »
Και αν και εφόσον ( που ποτε να μην ερθει αυτή η ώρα Παναγία μου) αποφασισει τους 1300 για τους οποιους δεν βρεθηκε θεση να τους θεσει σε διαθεσιμοτητα (καμουφλαρισμενη απολυση δηλαδη) λογικα θα εχει ως συστημα αξιολογησης τα ιδια κριτηρια;
 Ή μήπως θα δωσει επιπλεον μορια στους διοριστεους μεσω ΑΣΕΠ; Στους επιτυχοντες (που επιασαν τη βαση) αλλα οχι διοριστεους θα δωσει; Προκειται να ακολουθησει ο απολυτος κανιβαλισμος!!!
Ίσως ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν, καθώς υπάρχουν πολλά "αν και εφόσον" και δεν νομίζω να έχουν κάνει πρόβλεψη για όλα!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4680 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:53:03 μμ »
Μην προτρέχετε. Κακό στον εαυτό σας κάνετε. Τα σενάρια για το "μετά" μπερδεύουν τους πάντες.

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4681 στις: Αύγουστος 18, 2013, 06:54:01 μμ »
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγάλει σε διαθεσιμότητα τους 1.300 μέσα από αυτή τη διαδικασία των μετατάξεων. Στη χειρότερη να τους μετατάξει υποχρεωτικά σε άλλα μέρη της Ελλάδος που δε θα καλυφθούν οι θέσεις. Για οποιαδήποτε διαθεσιμότητα πρέπει να γίνει αξιολόγηση ολόκληρου του κλάδου με τα κριτήρια του Μητσοτάκη. Αυτό είναι ξεκάθαρο για εμένα.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4682 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:01:15 μμ »
Μην προτρεχουμε ειναι καλη συμβουλη για την ψυχολογια μας αλλα οταν ξερεις οτι μεχρι το 2015 πρεπει να διωξει 150.000 δημοσιους υπαλληλους ειναι αφελες να πιστευεις οτι οι εκπαιδευτικοι( περιπου 160.000 Π.Ε. και Δ.Ε. ) θα μεινουν αλωβητοι. Ειμαστε το 1/3 του δημοσιου...

Αραγε στους επιτυχοντες αλλα μη διοριστεους μορια θα δωσει; Γιατι δεν ευθυνομαι εγω που στην δικη μου ειδικοτητα επαιρνε 1 στους 30 ενω στους δασκαλους ολους οσους περασαν την βαση. Εβαλε ως βαση το 60, αφου επιασα 78 με καλεσε αναπληρωτρια και με διορισε, αρα δεν ειμαι με την καθαρη επετηριδα... Αλλα θα μου πεις, κι αυτος που διοριστηκε στην Αθηνα το 1997 κι επαιρνε 1 μοριο τη χρονια, δεν φταιει που δεν ειχε συσταθει ο ΑΣΕΠ και μπορει να κανει ενσταση....πολυ μπερδεμενα τα πραγματα στην εκπαιδευση...

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4683 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:03:23 μμ »
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγάλει σε διαθεσιμότητα τους 1.300 μέσα από αυτή τη διαδικασία των μετατάξεων. Στη χειρότερη να τους μετατάξει υποχρεωτικά σε άλλα μέρη της Ελλάδος που δε θα καλυφθούν οι θέσεις. Για οποιαδήποτε διαθεσιμότητα πρέπει να γίνει αξιολόγηση ολόκληρου του κλάδου με τα κριτήρια του Μητσοτάκη. Αυτό είναι ξεκάθαρο για εμένα.

H εκδοχή της υποχρεωτικής μετάταξης στην παραμεθώριο είναι μια εύκολη απαλλαγή απο πλεονάζοντες, αφου θα παραιτηθούν μόνοι τους... Αυτό είναι που φοβάμαι πιο πολύ από΄ολα όσα λέτε εδώ... Και μάλιστα η κοινή γνώμη δε θα υποστηρίξει όσους παραιτηθούν. Οπότε δεν ακούγονται απολύσεις, αλλά κόσμος φεύγει οικειοθελώς από το δημόσιο! Τέλειο τέχνασμα!

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4684 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:10:19 μμ »
Μην προτρεχουμε ειναι καλη συμβουλη για την ψυχολογια μας αλλα οταν ξερεις οτι μεχρι το 2015 πρεπει να διωξει 150.000 δημοσιους υπαλληλους ειναι αφελες να πιστευεις οτι οι εκπαιδευτικοι( περιπου 160.000 Π.Ε. και Δ.Ε. ) θα μεινουν αλωβητοι. Ειμαστε το 1/3 του δημοσιου...

Αραγε στους επιτυχοντες αλλα μη διοριστεους μορια θα δωσει; Γιατι δεν ευθυνομαι εγω που στην δικη μου ειδικοτητα επαιρνε 1 στους 30 ενω στους δασκαλους ολους οσους περασαν την βαση. Εβαλε ως βαση το 60, αφου επιασα 78 με καλεσε αναπληρωτρια και με διορισε, αρα δεν ειμαι με την καθαρη επετηριδα... Αλλα θα μου πεις, κι αυτος που διοριστηκε στην Αθηνα το 1997 κι επαιρνε 1 μοριο τη χρονια, δεν φταιει που δεν ειχε συσταθει ο ΑΣΕΠ και μπορει να κανει ενσταση....πολυ μπερδεμενα τα πραγματα στην εκπαιδευση...

Μου αρέσει που σε προηγούμενο μήνυμα σου, γράφεις για κανιβαλισμό και στο παραπάνω μπαίνεις στη διαδικασία "γιατί εγώ και όχι αυτός".

Φυσικά, τέτοιου είδους μηνύματα αφθονούν το τελευταίο διάστημα, όχι μόνο στο pde αλλά σε όλη την κοινωνία. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Και υποτίθεται, ότι ως εκπαιδευτικοί, μεταλαμπαδεύουμε αρχές και αξίες. Ο δάσκαλος δε διδάσκει μέσω των λόγων του, αλλά μέσα από τις πράξεις του. Γιατί τα παιδιά έχουν ένστικτο. Αντιλαμβάνονται ποιόν έχουν απέναντι τους...

Δεν έχουμε καμιά ελπίδα. Θα μας σφάξουν σαν αρνιά στο μαντρί. Μας "βλέπουν" και χαμογελάνε.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4685 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:11:05 μμ »
Ieremias αυτο ειναι σωστο!
Απο τη μια, αν κανεις αιτηση, και δεν πιασεις τις 2 προτιμησεις σου, σε δευτερη φαση θα σε παει αναγκαστικα οπου εχει κενα και δεν θα μπορεσεις να πας, οποτε παραιτεισαι...

Από την άλλη, αν πάλι κανεις αιτηση και πισεις τις προτιμησεις σου περνας αλωβητος το σκοπελο ως το 2015 των 150.000 απολυσεων αφου απλά θα μειωσει την προσληψη αναπληρωτων δασκαλων στην πρωτοβαθμια...

Αν δεν κανεις αιτηση μπορει μελλοντικα να αξιολογησει πανελλαδικα εναν κλαδο με τα μορια Μητσοτακη και να διωξει 2000 ανα κλαδο... Τοτε χτυπας το κεφαλι σου που δεν εκανες αιτηση ...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4686 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:14:02 μμ »
 Ο μόνος τρόπος για να μην γίνουν αδικίες, είναι οι μετατασσόμενοι να τοποθετηθούν στον ίδιο νομό, εφόσον γίνεται, εκτός εάν οι ίδιοι ζητήσουν μετακίνηση (εφόσον και αυτή γίνεται). Απο κει και πέρα θα πρέπει να εξετάζονται οι τοποθετήσεις σε επίπεδο περιφέρειας κλπ.
 
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4687 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:15:40 μμ »
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγάλει σε διαθεσιμότητα τους 1.300 μέσα από αυτή τη διαδικασία των μετατάξεων. Στη χειρότερη να τους μετατάξει υποχρεωτικά σε άλλα μέρη της Ελλάδος που δε θα καλυφθούν οι θέσεις. Για οποιαδήποτε διαθεσιμότητα πρέπει να γίνει αξιολόγηση ολόκληρου του κλάδου με τα κριτήρια του Μητσοτάκη. Αυτό είναι ξεκάθαρο για εμένα.
το θεμα ειναι: θα αξιολογηθεί όλος ο κλάδος ας πουμε των γυμναστών συμπεριλαμβανομένων και αυτων που πήραν μετάταξη σε Αβαθμια και υπηρεσίες? γιατι εκει μετα θα εχουμε δυο μέτρα και δυο σταθμά. Οσο για τη μοριοδοτηση χλωμο το βλεπω να αλλάζει απο το 30 διοριστεοι μονο ( με τις τελευταίες διευκρινίσεις δειχνει να βάζει και αυτους που ηταν διοριστεοι αλλα προτίμησαν τον ενιαιο πίνακα) και επετηρηδα 5. Επισης ειναι πιθανον να προσθέσει 3 μορια σε ΤΠΕ β επιπεδο μονο και ασπαιτε  και καποιες τροποποιήσεις στη συνάφεια των μεταπτυχιακών.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4688 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:16:40 μμ »
black 21, αποδεχομαι την κριτικη σου και την αναγνωριζω  ως δικαιη αλλα εχω να σου πω οτι πηγα σε ολες τις πορειες, ημουν παρουσα στη διαμαρτυρια για την απολυση των τεχνικων ειδικοτητων στο Υπουργειο και εχω να σου πω οτι ειμαστε 3 και ο κουκος....Εννοειται οτι ολοι μας νομιζουμε οτι ειμαστε προβατα στη σφαγη γιατι δεν εχουμε συνδικαλισμο. Μονο στα δελτια τυπου περιοριζονται... Επισης, φετος ημουν αποσπασμενη στην Α/θμια και ολοι οι δασκαλοι οταν εμαθαν για την αυξηση ωραριου στους καθηγητες το γλεντησαν με την ψυχη τους. Δυστυχως δεν ειμαστε ενωμενοι και δεν μας τιμα, εννοειται ουτε εμενα, απλα ερωτημα εθεσα πριν...
Μακαρι να καταλαβαιναμε την δυναμη που θα ειχαμε αν ειμαστε 160.000 συναδελφοι ενωμενοι σαν μια γροθια!Αλλα απο τον καναπε και τον φοβο μην χασουμε 70 ευρω απο μια απεργια φτασαμε εδω. Διαιρει και βασιλευε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 07:23:31 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος thopapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4689 στις: Αύγουστος 18, 2013, 07:34:53 μμ »
Παράθεση
Εμείς εδώ καλούμαστε να κάνουμε αιτήσεις ώστε να βγει η λίστα και στη συνέχεια θα εξεταστούν οι προτιμήσεις μας. Αν δε βγει κάποιος λοιπόν να πει τι θα συμβεί σε όσους κάνουν αίτηση και δεν πιάσουν τις επιλογές τους, το να μπαίνεις στη λίστα είναι απίστευτα επικίνδυνο. Μιλάμε για λίστα πλεονασματικού προσωπικού που θα έχει ονοματεπώνυμα.
[/u]
Υπάρχουν άνθρωποι που επιθυμούν την πρωτοβάθμια ή τη θέση σε ΔΔΕ και δεν είναι υπεράριθμοι. Η λίστα που θα καταρτιστεί, ειδικά εφόσον αφορά "περισσεύματα" περιοχών, δεν έχει καμία σχέση με μια πανελλαδική λίστα αξιολόγησης που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτό που φοβόμαστε. Για ποιο λόγο λοιπόν τις βαπτίζουν υποχρεωτικές;

Ουσιαστικά, αποθαρρύνουν με τη σιωπή τους και την ακύρωση των 900 όσους πραγματικά επιθυμούν να δουλέψουν στην Α/θμια και σε ΔΔΕ και εξαναγκάζουν ανθρώπους να πάρουν θέσεις που δεν επιθυμούν από ανθρώπους που τις επιθυμούν. Η πρωτοβάθμια θα έχει άλλον έναν πονοκέφαλο, καθώς φορτώνεται ανθρώπους που αναγκάζονται να κάνουν τη νταντά και όχι συνειδητοποιημένους δασκάλους.
Ακριβως..μα ακριβως αυτο!Ποσο ωραια τα λες!
Ειδικα το υπογραμμισμενο,ειναι ακριβως αυτο που τρωει και εμενα.Δεν ειμαι πλεοναζουσα,ομως ηθελα να κανω μεταταξη στην α/θμια.για αυτο και ειχα κανει αιτηση στις εθελοντικες των 900./Τωρα ,αν κανω σε αυτες..ο φοβος μου ειναι οτι βαζω εγω η ιδια τον ντορβα στο κεφαλι μου.Σαν εγω η ιδια να με κακατασσω στους πλεοναζοντες,οι οποιοι αυτοι πλεοναζοντες οντως θα εχουν ονοματεπωνυμο πλεον.

++++++++++++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 684
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.