*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386520 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4956 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:24:32 μμ »
@ ΙΓΝΑΤΙΟΣ

εκεί ακριβώς που μετατάσσονται και οι 1300 περίπου (συνολικά) οι οποίοι περισσεύουν από τους 6000 πλεονάζοντες.

Όσο να ΄ναι, βέβαια, έχει ένα σασπένς η κατάσταση ... αλλά πιστεύεις, ότι πιστεύουν, πως μας οφείλουν μια αξιοπρεπή εξήγηση/ενημέρωση ?  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:04 »

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4957 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:28:03 μμ »
Άρχισαν να βγαίνουν σιγά σιγά οι ανακοινώσεις:

Ανακοινώνουμε προς ενημέρωση των εκπαιδευτικών το εγχειρίδιο χρήσης της αίτησης υποχρεωτικής μετάταξης σε Α/θμια και Φορείς και επισημαίνουμε τα εξής:

α. Ως δεύτερο πτυχίο λογίζεται η κτήση αναγνωρισμένου  τίτλου σπουδών απο ΑΕΙ/ΤΕΙ και ΟΧΙ η κατοχή πιστοποιητικών γλωσσομάθειας ( πχ proficiency ) ή πιστοποίησης χρήσης υπολογιστών (πχ ECDL)

β. Για την ταυτοποίηση της αίτησης όπως αυτή προβλέπεται από την σχετική Υ.Α. η ΔΔΕ Αιτ/νίας ανακοινώνει ότι δεν θα χρειαστεί η αυτοπροσώπως υποβολή της. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν, αφού αποθηκεύσουν την αίτηση μετάταξής τους να την αποστείλουν ως συνημμένο έγγραφο μέσω email στην ηλεκτρονική διεύθυνση χχχχχχχχχχχχχχχ.gr αναγράφοντας το ονοματεπώνυμό τους στον τίτλο θέματος. Η αποστολή πρέπει να γίνει το αργότερο ως την Παρασκευή 23/08/2013 και ώρα 12.00μμ. Η διαδικασία αυτή θεωρείται έγκυρη διότι η ΔΔΕ Αιτ/νίας έχει πιστοποιήσει τα προσωπικά email των υπαλλήλων της σε προηγούμενη φάση.

Για οποιαδήποτε νεώτερη εξέλιξη ή ενημέρωση η ΔΔΕ Αιτ/νίας θα προβεί σε άμεση ανάρτηση στην ιστοσελίδα της.

Αυτή η ανακοίνωση της ΔΔΕ Αιτωλοακαρνανίας που υπάρχει; Είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα της, γιατί δεν την βρίσκω;
Αν μπορείς δημοσίευσε τον ηλεκτρ. σύνδεσμο που είναι δημοσιευμένη.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος pankol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:04 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4960 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:36:55 μμ »
Πάρα πολλά...
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4961 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:40:09 μμ »
Με την ΑΠΟΛΥΤΗ τρέλα βέβαια δεν έχουμε ασχοληθεί: Σύμφωνα με τους πίνακες υπάρχουν καμιά 40αριά φιλόλογοι (οι 22 στην Αχαία) και κάτι λίγοι ΠΕ04 (Γεωλόγοι νομίζω) που μετατάσσονται υποχρεωτικά.... ΠΟΥ ΜΕΤΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΜΩΣ; Καμία θέση δεν προβλέπεται γι'  αυτούς....
Για Αχαϊα αιρετός του εκεί πυσδε έχει πει σε φίλη μου ότι οι συγκεκριμένοι φιλόλογοι θα καλύψουν φέτος λειτουργικά κενά σε σχολεία της αχαιας

και να συμπληρώσω, γι αυτό ακριβώς της είπε με τα μόρια που έχει να μην ελπίζει σε απόσπαση στην αχαια.

Προφανέστατα θα καλύψουν λειτουργικά κενά.... Το ίδιο όμως και οι περισσότεροι συνάδελφοι που φαίνεται να πλεονάζουν (τουλάχιστον στη δική μου περιοχή για κάποιες ειδικότητες είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι θα καλύψουν κενά οι πλεονάζοντες και όχι μόνο με τη β' ανάθεση (που και αυτή αναγκαία μας είναι...) Το θέμα είναι ποια Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ να τους δώσει πλεονάζοντες αφού δεν τους δίνει δικαίωμα να κάνουν αίτηση μετάταξης.
Προφανώς απο λάθος(σκόπιμο η μη) δωθηκαν πλεοναζοντες πε02,04. Ιδιαιτερα οι πρώτοι αποκλείεται να πλεοναζουν. Αλλωστε δωθηκαν επιλεκτικά πλεονασματα απο καποιες διευθύνσεις μονο. Ενω για τους θεολογους έδωσαν πλεονασματα για ολα τα πυσδε ( ο syrvey τον Ιούνιο έδινε σχεδον 700 πλεονασματα ενω τωρα δώσανε 198). Το αλλο εντελώς παράλογο ειναι οτι σε μια διεύθυνση ο syrvey έδινε 9 πλεονασματα φυσικων, ,4χημικων και 3γεωλογων και δωθηκαν μονο τα πλεονασματα των Γεολογων για τους οποίους υπαρχουν 168 οργανικες κενές θεσεις πανελλαδικα. Γι αυτο λεω οτι πρόκειται για λάθος αλλα δεν ξερω αν υπήρχε σκοπιμοτητα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4962 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:40:53 μμ »
Όσοι βγάλατε εισιτήρια ακυρώστε τα.
Η ταυτοπροσωπεία μπορεί να γίνει στην πλησιέστερη διεύθυνση εκπαίδευσης!

Συνάδελφε, από που προκύπτει αυτό...??????????

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4963 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:52:04 μμ »
Με τα μορια της εγκυκλιου

Σενάριο..
Δίνονται για ΠΕ19/20 π.χ. 10 πλεόνασματα από τη Β/θμια και 10 κενά στην Αθμια σε μια Διεύθυνση.
Από τη στιγμή που είναι πανελλαδικά, μπορεί τα 10 κενά της α/θμιας να τα πιάσουνε από οπουδήποτε ανά την Ελλάδα..
Έστω ότι 7 από το πλεόνασμα πιάνουν μετάταξη.. και οι 10 κενές θέσεις καλύπτονται της Α/θμιας.
Η διεύθυνση πρέπει να δώσει ακόμη 3 που πλεονάζουν...
Από που θα τους αντλήσει..?
1) από αυτούς που κάνανε αίτηση,ανήκαν σε αυτή τη διεύθυνση κι είχαν τα λιγότερα μόρια..?
2) αξιολόγηση όλου του κλάδου στο αντίστοιχο πυσδε και οι 3 με τα λιγότερα μόρια..?
Κι αν ναι, με ποια μόρια..? Τα μόρια αυτά ή τα μόρια μητσοτάκη..?
3) Αξιολόγηση μόνο αυτών που είναι στη διάθεση ή υπεράριθμοι...? Με το ίδιο ερώτημα με ποια μόρια..?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4964 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:59:17 μμ »
έχω να πω ότι κυριαρχεί το απόλυτο μπάχαλο παντού!! Κανείς δεν ξέρει τίποτα. Σήμερα το τηλέφωνό μου δεν σταμάτησε να χτυπάει και αισθάνθηκα πολύ άσχημα που έπρεπε να απαντάω με " δεν ξέρω - τι να σας πω..." !!

Ως τώρα άκουσα τα εξής από τρία διαφορετικά άτομα του υπουργείου :
α. όσοι δεν λάβουν μετάταξη θα βγουν σε διαθεσιμότητα
β. όσοι δεν κάνουν αίτηση θα διατεθούν πανελλαδικά όπου υπάρξει κενό
γ. όσοι έχουν οργανική και κάνουν αίτηση και δεν λάβουν μετάταξη θα βγουν στον τάκο της διάθεσης και των πλεοναζόντων ( ουσιαστικά χάνοντας οικειοθελώς την οργανική τους)....

με τόσο ράδιο αρβύλα νομίζω ειναι επιτακτικό να βγει μια διευκρινιστική ΑΜΕΣΑ. Τα νεύρα μου ειναι κρόσια απ΄το πρωί, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη αλλά κανείς δεν ξέρει τίποτα... Θα σύστηνα να περιμένετε δυο τουλάχιστον μέρες ακόμα μπας και βγει κάτι και μετά κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Κύριος.

μην κράζετε την ΔΔΕ Αιτ/νίας -τουλάχιστον οι χριστιανοί έβγαλαν δυο ανακοινώσεις και γλυτώνουν πολύ κόσμο απο έξοδα και μετακινήσεις... δεν το λες και λίγο.... άντε να ακολουθούμε κι άλλοι σιγά σιγά....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4965 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:01:45 μμ »
μην κράζετε την ΔΔΕ Αιτ/νίας -τουλάχιστον οι χριστιανοί έβγαλαν δυο ανακοινώσεις και γλυτώνουν πολύ κόσμο απο έξοδα και μετακινήσεις... δεν το λες και λίγο.... άντε να ακολουθούμε κι άλλοι σιγά σιγά....

συμφωνώ για την ΔΔΕ Αιτ/νιας! Και μην νιώθεις άσχημα - στη δικιά μου ΔΔΕ, ούτε ένας δεν σήκωνε τα τηλ σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4966 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:03:40 μμ »
@ kris_81, προβλέπονται αδικίες! Ο μόνος τρόπος για να μειωθούν όσο το δυνατόν περισσότερο, είναι οι μετατασσόμενοι να τοποθετούνται αρχικά εντός ΠΥΣΔΕ, μετά στην περιφέρεια και τέλος πανελλαδικά.
 Στο παράδειγμά σου οι 10 πλεονάζοντες της Β/θμιας τοποθετούνται στις 10 θέσεις της Α/θμιας του οικείου νομού. Αν δηλώσουν προτίμηση λιγίτεροι από 10, συμπληρώνει τον αριθμό με αυτούς που έχουν τα λιγότερα μόρια (όποια μόρια αποφασισθεί να χρησιμοποιηθούν). Αυτό λέει η δική μου λογική.
  

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4967 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:09:22 μμ »
@ kris_81, προβλέπονται αδικίες! Ο μόνος τρόπος για να μειωθούν όσο το δυνατόν περισσότερο, είναι οι μετατασσόμενοι να τοποθετούνται αρχικά εντός ΠΥΣΔΕ, μετά στην περιφέρεια και τέλος πανελλαδικά.
 Στο παράδειγμά σου οι 10 πλεονάζοντες της Β/θμιας τοποθετούνται στις 10 θέσεις της Α/θμιας του οικείου νομού. Αν δηλώσουν προτίμηση λιγίτεροι από 10, συμπληρώνει τον αριθμό με αυτούς που έχουν τα λιγότερα μόρια (όποια μόρια αποφασισθεί να χρησιμοποιηθούν). Αυτό λέει η δική μου λογική.

συμφωνώ, κι έτσι λογικά θα γίνει (αν θέλουν τα αποτελέσματα να βγουν τέλη Αυγούστου).

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4968 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:12:15 μμ »
έχω να πω ότι κυριαρχεί το απόλυτο μπάχαλο παντού!! Κανείς δεν ξέρει τίποτα. Σήμερα το τηλέφωνό μου δεν σταμάτησε να χτυπάει και αισθάνθηκα πολύ άσχημα που έπρεπε να απαντάω με " δεν ξέρω - τι να σας πω..." !!

Ως τώρα άκουσα τα εξής από τρία διαφορετικά άτομα του υπουργείου :
α. όσοι δεν λάβουν μετάταξη θα βγουν σε διαθεσιμότητα
β. όσοι δεν κάνουν αίτηση θα διατεθούν πανελλαδικά όπου υπάρξει κενό
γ. όσοι έχουν οργανική και κάνουν αίτηση και δεν λάβουν μετάταξη θα βγουν στον τάκο της διάθεσης και των πλεοναζόντων ( ουσιαστικά χάνοντας οικειοθελώς την οργανική τους)....

με τόσο ράδιο αρβύλα νομίζω ειναι επιτακτικό να βγει μια διευκρινιστική ΑΜΕΣΑ. Τα νεύρα μου ειναι κρόσια απ΄το πρωί, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη αλλά κανείς δεν ξέρει τίποτα... Θα σύστηνα να περιμένετε δυο τουλάχιστον μέρες ακόμα μπας και βγει κάτι και μετά κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Κύριος.

μην κράζετε την ΔΔΕ Αιτ/νίας -τουλάχιστον οι χριστιανοί έβγαλαν δυο ανακοινώσεις και γλυτώνουν πολύ κόσμο απο έξοδα και μετακινήσεις... δεν το λες και λίγο.... άντε να ακολουθούμε κι άλλοι σιγά σιγά....
Ναι,αλλά το α δεν έχει νόημα,γιατί αν γίνουν 25000 αιτήσεις και δεν πάρουν μετάταξη οι 20000,αυτοί οι 20000 θα βγούν σε διαθεσιμότητα??Και κάτι άλλο:στον αριθμό πρωτοκ το πρώτο νούμερο πριν την ημερομηνία είναι ο αριθμός όσων έχουν κάνει αίτηση?Γιατί χθές που έκανα αίτηση,ο αριθμός αυτός ήταν κοντά στο 11000...

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4969 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:12:48 μμ »
τι ωραια που τα βλεπετε greedo και οι υπολοιποι...

στο δικο μοου νομο που δεν εβγαλε πρωτοβαθμια κενα καθολου να απολυθω απο μονη μου κατευθειαν ε??? κ στο διπλα νομο να παρουν καποιον με τα μισα μορια απο μενα???

λογικοτατο ε???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162187
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.