*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386022 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4970 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:13:07 μμ »
Bitch ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Ερωτήσεις:
Τα α,β,γ τα άκουσες κάθε ένα από άλλο άτομο ή και τα τρία και από τα τρία άτομα;
Υπάρχει νομοθεσία που μπορεί να εφαρμοστεί για να γίνουν;
Αν δεν υπάρχει νομίζω η σωστότερη κίνηση από τις ΕΛΜΕ και την ΟΛΜΕ είναι η προσφυγή σε δικηγόρο.
Μπορούν να ζητηθούν ασφαλιστικά μέτρα για να παγώσουν οι διαδικασίες;

έχω να πω ότι κυριαρχεί το απόλυτο μπάχαλο παντού!! Κανείς δεν ξέρει τίποτα. Σήμερα το τηλέφωνό μου δεν σταμάτησε να χτυπάει και αισθάνθηκα πολύ άσχημα που έπρεπε να απαντάω με " δεν ξέρω - τι να σας πω..." !!

Ως τώρα άκουσα τα εξής από τρία διαφορετικά άτομα του υπουργείου :
α. όσοι δεν λάβουν μετάταξη θα βγουν σε διαθεσιμότητα
β. όσοι δεν κάνουν αίτηση θα διατεθούν πανελλαδικά όπου υπάρξει κενό
γ. όσοι έχουν οργανική και κάνουν αίτηση και δεν λάβουν μετάταξη θα βγουν στον τάκο της διάθεσης και των πλεοναζόντων ( ουσιαστικά χάνοντας οικειοθελώς την οργανική τους)....

με τόσο ράδιο αρβύλα νομίζω ειναι επιτακτικό να βγει μια διευκρινιστική ΑΜΕΣΑ. Τα νεύρα μου ειναι κρόσια απ΄το πρωί, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη αλλά κανείς δεν ξέρει τίποτα... Θα σύστηνα να περιμένετε δυο τουλάχιστον μέρες ακόμα μπας και βγει κάτι και μετά κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Κύριος.

μην κράζετε την ΔΔΕ Αιτ/νίας -τουλάχιστον οι χριστιανοί έβγαλαν δυο ανακοινώσεις και γλυτώνουν πολύ κόσμο απο έξοδα και μετακινήσεις... δεν το λες και λίγο.... άντε να ακολουθούμε κι άλλοι σιγά σιγά....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:25 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4971 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:14:29 μμ »
Παράθεση
μην κράζετε την ΔΔΕ Αιτ/νίας -τουλάχιστον οι χριστιανοί έβγαλαν δυο ανακοινώσεις και γλυτώνουν πολύ κόσμο απο έξοδα και μετακινήσεις... δεν το λες και λίγο.... άντε να ακολουθούμε κι άλλοι σιγά σιγά....
Συμφωνω απολυτα,ειναι η μονη δ/θμια που προειδοποιησε τον κοσμο.
Μια χαρα..ωραιοοτατα τα νεα. :(
bitch σε ευχαριστουμε πολυ που μας ενημερωνεις. :)

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4972 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:16:21 μμ »
τι ωραια που τα βλεπετε greedo και οι υπολοιποι...

στο δικο μοου νομο που δεν εβγαλε πρωτοβαθμια κενα καθολου να απολυθω απο μονη μου κατευθειαν ε??? κ στο διπλα νομο να παρουν καποιον με τα μισα μορια απο μενα???

λογικοτατο ε???

αν ανήκει σε αυτόν τον νομό, ναι να τον πάρουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 06:18:21 μμ από founes »

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4973 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:17:22 μμ »
@ kris_81, προβλέπονται αδικίες! Ο μόνος τρόπος για να μειωθούν όσο το δυνατόν περισσότερο, είναι οι μετατασσόμενοι να τοποθετούνται αρχικά εντός ΠΥΣΔΕ, μετά στην περιφέρεια και τέλος πανελλαδικά.
 Στο παράδειγμά σου οι 10 πλεονάζοντες της Β/θμιας τοποθετούνται στις 10 θέσεις της Α/θμιας του οικείου νομού. Αν δηλώσουν προτίμηση λιγίτεροι από 10, συμπληρώνει τον αριθμό με αυτούς που έχουν τα λιγότερα μόρια (όποια μόρια αποφασισθεί να χρησιμοποιηθούν). Αυτό λέει η δική μου λογική.

συμφωνώ, κι έτσι λογικά θα γίνει (αν θέλουν τα αποτελέσματα να βγουν τέλη Αυγούστου).
Ναι,οπωσδήποτε...Η συντριπτική πλειοψηφία,οι μη βολεμένοι δηλαδή όπως εγώ,έχουν δηλώσει περιοχές κοντά στο τόπο τους και εκτός του πυσδε τους,αλλά οι μετατάξεις θα γίνουν τοπικά επειδή έτσι βολεύει κάποιους...Μα καλά,από πόσους πρέπει να το ακούσετε οτι είναι πανελλαδικά για να πειστείτε???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:25 »

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4974 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:17:49 μμ »
Αφού ούτε σήμερα έβγαλαν διευκρινίσεις σημαίνει ότι σκόπιμα άφησαν τόσο φλου το δελτίο  τύπου- εγκύκλιο. Κάτι κακό έχουν στο μυαλό τους .....

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4975 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:19:59 μμ »
Αν δεν ηταν τραγικο,πραγματικα θα ηταν κωμικο ολο αυτο,και με ολους εμας ετσι οπως ωρυομαστε.Το λεω με θλιψη και καθολου με ειρωνια.Μια απο τα ιδια ειμαι και εγω.
Οσον αφορα το αν θα γινουν εντος ΠΥΣΔΕ η πανελλαδικα.Οτι βαρει του λολοστεφανη τελικα!
Κοιταχτε κατι.Εφοσον ακυρωνει(αν τις ακυρωνει),τις 900..καταρχην ειναι υποχρεωμενοι να γινουν  πανελλαδικα,οπως ηταν αυτες των 900,κατα δευτερον...δεν μπορει να τις κανει ανα ΠΥΣΔΕ,διοτι σε απλα ελληνικα λεει οτι θα πιασουν τις θεσεις συμφωνα με τα μορια που εχουν γραφτει πολλες φορες εδω.Αρα με το ποιος εχει τα περισσοτερα μορια και ΟΧΙ με το ποιος μενει που.Αυτα ακριβως ειναι τα κριτηρια..ΤΑ ΜΟΡΙΑ,και οχι το που μενουμε ή σε ποιο ΠΥΣΔΕ ανηκουμε.
Νομιζω οτι ειναι κατανοητο αυτο.Το κουρελοχαρτο τουλαχιστον ,που βαφτιζουν εγκυκλιο..αυτο λεει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 06:27:16 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4976 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:26:19 μμ »
Εγώ εξακολουθώ να τρελαίνομαι με την ΟΛΜΕ! Έβγαλε μια ανακοίνωση να πάρει πίσω το υπουργείο τη διάταξη... Το Υπουργείο δεν το κάνει.... ΔΕ μπορεί να βγει και να μας δώσει κάποιες εξηγήσεις η ΟΛΜΕ επίσημα μέσω του Νομικού της Συμβούλου; (αν έχει, δε μπορεί να μην έχει...). Κι εγώ θέλω να πάρουν πίσω τη διάταξη αλλά οι μέρες τρέχουν... Ας μας πει η ΟΛΜΕ:
1.Μπορούν (νομικώς) να θέσουν σε διαθεσιμότητα όσους δεν πάρουν μετάταξη.
2. Μπορούν να αφαιρέσουν την οργανική κάποιου ο οποίος έκανε αίτηση και δεν ικανοποιήθηκε.
3. ΠΟΙΟΙ πλεονάζουν σε κάθε νομό

Η ΟΛΜΕ ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να δώσει εξηγήσεις σε αυτά (και σε άλλα βέβαια) ασχέτως αν η θέση της παραμείνει να αποσυρθεί η Υ.Α.
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4977 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:27:32 μμ »
τι ωραια που τα βλεπετε greedo και οι υπολοιποι...

στο δικο μοου νομο που δεν εβγαλε πρωτοβαθμια κενα καθολου να απολυθω απο μονη μου κατευθειαν ε??? κ στο διπλα νομο να παρουν καποιον με τα μισα μορια απο μενα???

λογικοτατο ε???

αν ανήκει σε αυτόν τον νομό, ναι να τον πάρουν.

κ σου ξαναλεω το δικο μου παραδειγμα. οτι συμφωνα με τη δικη σου "λογικη νομου" εμενα επειδη ανήκω σε νομό που δεν εβγαλε καθολου κενο να απολυθω απο μονη μου να τελειωνω.

οτι μας βολευει!!!! γιαυτο φτασαμε εδω που φτασαμε!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4978 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:28:07 μμ »
τα "σενάρια" που ανέφερα ειπώθηκαν από τρία διαφορετικά άτομα σε τρία διαφορετικά γραφεία! Η αίσθηση που όλοι έχουμε ειναι πως το πολύ 3 με 5 άτομα γνωρίζουν στο υπουργείο τι ακριβώς θέλουν να κάνουν και οι υπόλοιποι προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη. Γιατί πρώτη φορά σήμερα από αξιόλογους και καρατσεκαρισμενους συναδέλφους της ΚΥ δεν είχα την αίσθηση " ξέρω αλλά δεν μπορώ να σου πω" αλλά την αίσθηση " δεν ξέρω τίποτα" !!

το αν υπάρχει νομοθεσία να εφαρμοστούν τα α, β, γ ειναι πλέον άσχετο καθώς με μία ΠΝΠ * πράξη νομοθ. περιεχομένου * μπορεί να γίνει ο,τιδήποτε οποτεδήποτε.... εδώ εν μία νυκτί απέλυσαν κόσμο καθ ην στιγμήν δεν είχε καν ψηφιστεί η κατάργηση κλάδων!!
Το συμπέρασμα άρα ειναι ένα : η θέση όλων μας είναι επισφαλής!

το ότι ειναι πανελλαδικής κλίμακας πάντως οι αιτήσεις ειναι σαφές. Προβλέπω σφαγή σε αθήνα - θεσσαλονίκη....

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4979 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:29:43 μμ »
Εγώ εξακολουθώ να τρελαίνομαι με την ΟΛΜΕ! Έβγαλε μια ανακοίνωση να πάρει πίσω το υπουργείο τη διάταξη... Το Υπουργείο δεν το κάνει.... ΔΕ μπορεί να βγει και να μας δώσει κάποιες εξηγήσεις η ΟΛΜΕ επίσημα μέσω του Νομικού της Συμβούλου; (αν έχει, δε μπορεί να μην έχει...). Κι εγώ θέλω να πάρουν πίσω τη διάταξη αλλά οι μέρες τρέχουν... Ας μας πει η ΟΛΜΕ:
1.Μπορούν (νομικώς) να θέσουν σε διαθεσιμότητα όσους δεν πάρουν μετάταξη.
2. Μπορούν να αφαιρέσουν την οργανική κάποιου ο οποίος έκανε αίτηση και δεν ικανοποιήθηκε.
3. ΠΟΙΟΙ πλεονάζουν σε κάθε νομό

Η ΟΛΜΕ ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να δώσει εξηγήσεις σε αυτά (και σε άλλα βέβαια) ασχέτως αν η θέση της παραμείνει να αποσυρθεί η Υ.Α.
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.Δεν ειναι δυνατον να μας ενημερωνουν ανθρωποι απο ενα site,και τους ευχαρισοτυμε παρα πολυ για αυτο,και να μην κανει τιποτα η ΟΛΜΕ απο τοι να βγαζει τσιτατα.Δηλαδη ειναι απιστευτα ολα αυτα,ζουμε το θεατρο του παραλογου.Και αυτο που με τρελαινει ακομα περισσοτερο,ειναι οτι καποιοι θα τους ξαναψηφισουν κιολας..και σιγουρα καια πο τους καθηγητες...(ασχετο..αλλα ηθελα να το πω! >:()

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4980 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:31:41 μμ »
Καταρχάς, να διευκρινήσω ότι δε με επηρεάζει ο τοπικός ή ο πανελλαδικός τρόπος
κατανομής των 8έσεων, μιας και έχω κλείσει πολλά χρόνια σε δυσπρόσιτα και παραμεθόριο.
Θα πω την άποψή μου άλλωστε αυτό κάνουμε όλοι, χωρίς αντιπαραθέσεις, μόνο με
παραθέσεις.

Οι εθελοντικές μετατάξεις έδιναν το δικαίωμα για 15 επιλογές ενώ οι υποχρεωτικές μόνο
σε 2. Και εύλογα θα σκεφτεί κάποιος "γιατί σε 2;". Η δική μου ερμηνεία είναι "Σε 2 γιατί η
1 πάει σε σχολεία της περιοχής του εκπ/κού και η 2η στη Δνση ή στο αντίστοιχο ΙΕΚ."

Στις αιτήσεις βέβαια μπορείς να δηλώσεις όποια περιοχή θέλεις. Αυτό δε συνεπάγεται
αναγκαστικά ότι θα εξεταστούν πανελλαδικά. Μπορεί κάλλιστα να σημαίνει ότι σε περίπτωση
που δε θα συμπληρωθούν οι προβλεπόμενες θέσεις τότε θα μπορεί να τις διεκδικήσει κάποιος
εκτός νομού.

Βέβαια αυτή είναι δικιά μου εκτίμηση... Επειδή όμως ζούμε στην Ελλάδα του μνημονίου και
κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος , εννοείται ότι και οι συνάδελφοι που υποστηρίζουν την
πανελλαδική υφή του εγχειρήματος μπορεί να έχουν δίκιο. Εκτίμηση κάνω απλά με βάση τη
δική μου λογική...

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4981 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:32:19 μμ »
τι ωραια που τα βλεπετε greedo και οι υπολοιποι...

στο δικο μοου νομο που δεν εβγαλε πρωτοβαθμια κενα καθολου να απολυθω απο μονη μου κατευθειαν ε??? κ στο διπλα νομο να παρουν καποιον με τα μισα μορια απο μενα???

λογικοτατο ε???

αν ανήκει σε αυτόν τον νομό, ναι να τον πάρουν.

κ σου ξαναλεω το δικο μου παραδειγμα. οτι συμφωνα με τη δικη σου "λογικη νομου" εμενα επειδη ανήκω σε νομό που δεν εβγαλε καθολου κενο να απολυθω απο μονη μου να τελειωνω.

οτι μας βολευει!!!! γιαυτο φτασαμε εδω που φτασαμε!
Όπως τα λες είναι,δυστυχώς...Κάποιοι ζουν στη κοσμάρα τους εμμένοντας σε θεωρίες που καταστρατηγούν κάθε έννοια ισότητας και ισονομίας για να συνεχίσουν να ζουν στη βόλεψη τους και όλοι οι άλλοι στη μιζέρια μας...

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4982 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:33:59 μμ »
Συνάδελφοι μην τσακώνεστε αδίκως.  Έτσι κι αλλιώς αν όσοι 1300 πλεονάζουν μπουν σε διαθεσιμότητα είναι τελειωμένος όλος ο κλάδος. Αργά και βασανιστικά σε μια πενταετία μπορούν άνετα (αλλάζοντας και κανα δυο φορές το αναλυτικό πρόγραμμα) να απολύσουν καμιά 50000 συναδέλφους παίρνοντας στη θέση τους (ακόμα και τους ίδιους) ως ωρομίσθιους. Αν σήμερα βγάζει 22 φιλολόγους πλεονάζοντες στην Αχαία σκεφτείτε πόσους μπορεί να βγάλει πανελλαδικά (και μιλάω για μια ειδικότητα που φαίνεται να έχει παντού λειτουργικά κενά)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4983 στις: Αύγουστος 19, 2013, 06:38:07 μμ »
Ωραία. Ακυρώνει τις εθελοντικές 900 γιατί και καλά αυτό το πράγμα που κάνει τώρα είναι το ίδιο. Πώς είναι το ίδιο όταν για να διεκδικήσεις μια θέση πρέπει να αυτοχαρακτηριστείς πλεονάζων προσωπικό, να μαντέψεις 2 περιοχές με αρκετές θέσεις ώστε να μην μείνεις απέξω και αν δεν σου κάτσει, να βγεις σε διαθεσιμότητα ή να κληθείς να καλύψεις ό,τι περισσέψει; Γιατί έκανε τις εθελοντικές των Αγγλικών/Γυμναστών και ακύρωσε των νέων ειδικοτήτων; Για τις θέσεις σε γραφεία δε, πάρτι. "Διεκδίκησε τη θέση αν τη θες χαρίζοντας την οργανική σου. Αν την πιάσεις καλώς, αλλιώς θα σε στείλω να γίνεις δάσκαλος στην πέρα ραχούλα!"
Επομένως, το σχέδιο είναι να μην κάνει κανένας αίτηση πέρα από τους πολύ απελπισμένους, οι οποίοι θα μπουν σε λίστα διαθεσιμότητας κυνηγώντας το τζόκερ των 2 περιοχών. Μπράβο ρε, μια χαρά το σκεφτήκατε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.