*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385348 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agis_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5096 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:29:51 μμ »
Πολύ βασικό (και δε βλέπω να το πολυσυζητάμε) είναι το ποιοι είναι πλεονάζοντες:
Ας πούμε σε νομό με 7 πλεονάζοντες:
1. Είναι οι 7 τελευταίοι (σε μόρια) που είναι στη διάθεση;
2. Είναι οι 7 τελευταίοι (σε μόρια) που είναι σε διάθεση + όσοι κρίθηκαν υπεράριθμοι;
3. Είναι οι 7 τελευταίοι (σε μόρια) ασχέτως οργανικής;
Τα προηγούμενα χρόνια το ερώτημα θα ήταν λίγο άστοχο αλλά με τις ενοποιήσεις των διευθύνσεων κάποιος με πολλά μόρια σε μια Α περιοχή πιθανόν να ήταν στη διάθεση (κάνοντας φυσικά πλήρες ωράριο) και κάποιος στη Δ περιοχή με πολύ λίγα μόρια να είχε οργανική. Τώρα όλοι μαζί ανήκουν σε μια περιοχή άρα τα μόρια δεν ανταποκρίνονται στο ποιοι έχουν τις οργανικές...
Πολύ σωστός ο προβληματισμός, όπου καλο θα ήταν να υπάρξει μία σαφής απάντηση!
Η παρατήρηση με την ενοποίηση των περιοχών και τα μόρια εύστοχη! Ίσως είναι ένα θέμα που μπορεί να δημιουργήσει αδικίες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!
συνάδελφοι δεν είναι ακριβώς έτσι (νομίζω) αλλά μόνο προσεγγιστικά (τα μόρια μετάταξης δε συμπίπτουν  με τα μόρια μετάθεσης  βάσει των οποίων γίνονται οι τοποθετήσεις εντός περιοχής)

Το υπουργείο το λέει ξεκάθαρα: Θέλω από τον νομό σου 7. Είναι οι 7 που θα κάνουν (μόνοι τους) αίτηση για να μπουν στον πίνακα υποχρεωτικής μετάταξης. Οι έχοντες οργανική και μη κάνοντες αίτηση είναι η μόνοι που μπορούν σίγουρα να τη γλιτώσουν από τις υποχρεωτικές μετατάξεις. Για τους υπόλοιπους δεν είμαι για τίποτα σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:50:05 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5097 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:30:36 μμ »
Παράθεση
Εγώ που "πρόκαμα"     και έκανα αίτηση ξημερώματα Παρασκευής ο αριθμός πρωτοκόλλου ξεκινούσε από το 100 και ακολουθούσε ο διψήφιος που αντιστοιχούσε στην αίτησή μου. Άρα μιλάμε για 1000 συνολικά μέχρι τη δική σου.
Ειπες να μην χασεις την ευκαιρια..ναι;; ;D ;D ;D(πλακα εντελως καλοπροαιρετη κανω..πληζ μην με παρεξηγησεις! :-[)

Ζητημα ζωης και θανατου να μου απαντησεις.
Παράθεση
Ναι.
Οκ. Αναπνοές.
Γνωστή με πήρε μόλις τηλέφωνο και μου ευχήθηκε καλή τοποθέτηση στην πρωτοβάθμια.
Ποια πρωτοβάθμια συνάδελφοι;
Εγώ δεν έχω κάνει αίτηση.
Μπορεί ο καθένας με τα στοιχεία μου να κάνει αίτηση;
Πείτε μου σας παρακαλώ πως είπαμε γίνεται η ταυτοποίηση;
Ευχαριστώ πολύ.
Μηπως,λεμε..μηπως ειχες κανει αιτηση στις εθελοντικες των 900;Αν ναι..αυτο ειναι κατι θετικο..αν ΟΧΙ...welcome to the twilight zone!.................... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5098 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:34:19 μμ »
Οποιαδήποτε πιθανή διευκρίνιση αύριο πάντως, θα πρέπει να συνεπάγεται και δικαίωμα μεταβολής των αιτήσεων που έχουν κατατεθεί (για όποιον το επιθυμεί φυσικά). Καθαρά για λόγους ισονομίας.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5099 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:35:50 μμ »
α και κάτι τελευταίο.
Η όλη προχειροδουλειά του Υπουργείου στις τωρινές μετατάξεις είναι προφανες ότι οφείλεται στο ότι ενεπλάκησαν λίγοι και "εκλεκτοί" στην όλη διαδικασία. αλλιώς θα βρισκόταν κάποιος Χριστιανός να τους έλεγε οι μ... ως γνωστό στο τέλος πληρώνονται.
Αρα το πιθανότερο είναι ότι όλες οι δ/νσεις περιμένουν τι θα αποφανθεί το ιερατείο του Μαντείου στο Μαρούσι.
Μόλις βγει λευκός καπνός θα έχουμε νεότερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:50:05 »

Αποσυνδεδεμένος kasta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5100 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:37:10 μμ »
Παράθεση
Εγώ που "πρόκαμα"     και έκανα αίτηση ξημερώματα Παρασκευής ο αριθμός πρωτοκόλλου ξεκινούσε από το 100 και ακολουθούσε ο διψήφιος που αντιστοιχούσε στην αίτησή μου. Άρα μιλάμε για 1000 συνολικά μέχρι τη δική σου.
Ειπες να μην χασεις την ευκαιρια..ναι;; ;D ;D ;D(πλακα εντελως καλοπροαιρετη κανω..πληζ μην με παρεξηγησεις! :-[)


:D :D :D Είπα οτι δεν άντεχα την αγωνία! Επίσης κινήθηκα εντός νομού και αισθανόμουν ασφαλής, τρομάρα μου. :P
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 09:40:49 μμ από kasta »

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5101 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:39:04 μμ »
... και μετά απ΄ όλα αυτά που ζούμε προσφάτως (και που ακόμα δεν τελείωσαν! αλλά δεν ξέρουμε και που  θα φτάσουν!) ξεκούραστοι και αναζωογονημένοι θα αρχίσουμε τη νέα σχολ. χρονιά με όρεξη και κέφι,   όπου χρειαστεί!      Θαυμάσια! + μη χειρότερα.. (κυριολεκτικά!)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5102 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:41:39 μμ »
... και μετά απ΄ όλα αυτά που ζούμε προσφάτως (και που ακόμα δεν τελείωσαν! αλλά δεν ξέρουμε και που  θα φτάσουν!) ξεκούραστοι και αναζωογονημένοι θα αρχίσουμε τη νέα σχολ. χρονιά με όρεξη και κέφι,   όπου χρειαστεί!      Θαυμάσια! + μη χειρότερα.. (κυριολεκτικά!)

Καλό θέμα θέτεις αλλά το Υπουργείο έχει αποδείξει την ευαισθητία του σε αυτό πολλάκις και ποικιλοτρόπως.
Αρκεί να υπάρχει από τις 8 μέχρι τις 2 κάποιος παιδονόμος στην αίθουσα.
Τώρα που το σκέφτομαι ο επόμενος Υπουργός θα πρέπει και διακιωματικά να είναι ο Αβραμόπουλος.
Τέτοια βιτρίνα υπουργείο που έχουμε καταντήσει...

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5103 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:42:20 μμ »
Και θα έρθει και ο σχολικός σύμβουλος να σε αξιολογήσει εάν κάνεις καλά τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5104 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:43:27 μμ »
Και θα σε λένε και τεμπέλη που δουλεύεις τόσο λίγο..

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5105 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:47:17 μμ »
Συνάδελφοι έχετε απόλυτο δίκιο.
Από την άλλη προσωπικά μου διαφεύγει περίπτωση εκπαιδευτικού να έχει παραιτηθεί με συνημμένη επιστολή που να δικαιολογεί το γιατί θεωρεί τον προιστάμενο του (διευθυντη, σύμβουλο, Υφυπουργό, Υπουργό, Πρωθυπουργό) έναν μ.... ολκής.

Διότι ως γνωστό όταν είμαστε πλήθος (και ακόμα καλύτερα ανώνυμο) ακουγόμαστε στο δια ταύτα τι κάνουμε ατομικά και επώνυμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 09:49:38 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5106 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:48:31 μμ »
Παραθέτω ένα κειμενάκι που βρήκα κάπου για τις ομοιότητες και διαφορές δημοσιογράφων και εκπαιδευτικών:

       
ΓΙΑ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ…

Με αφορμή δηλώσεις δημοσιογράφων-παρουσιαστών για τις ώρες εργασίας των εκπαιδευτικών ας κάνουμε μια σύγκριση να βρούμε ομοιότητες και διαφορές.
                                 
Ομοιότητες
1)Ο εκπαιδευτικός εκτίθεται σε κοινό (μαθητές) όπως κι ο δημοσιογράφος-παρουσιαστής.(τηλεθεατές).
2)Και οι δύο σπουδάζουν το αντικείμενό τους.
3)Και οι δύο προετοιμάζονται ο ένας για το μάθημά του κι ο άλλος για την εκπομπή του.
4)Και οι δύο ελέγχουν την εικόνα τους, πριν την τάξη ο ένας ,πριν το στούντιο ο άλλος.
5)Και οι δύο εκφράζονται και συμπεριφέρονται πολύ προσεκτικά λόγω της έκθεσης σε κοινό όπως προανέφερα.
6)Δεν εγκαταλείπει ο εκπαιδευτικός την τάξη αν δεν χτυπήσει το κουδούνι ούτε ο δημ-παρουσιαστής το στούντιο αν δεν τελειώσει η εκπομπή.
7)Έχουν ολιγόλεπτη ξεκούραση ο εκπαιδευτικός στο διάλειμμα κι ο παρουσιαστής στις διαφημίσεις.
8)Και απ τους δυο απαιτείται εγρήγορση κι ετοιμότητα, την ώρα της διδασκαλίας ο ένας,  την ώρα της εκπομπής ο άλλος.
9)Αγχωτική  η εργασία  του εκπαιδευτικού που πρέπει να είναι και να φαίνεται υπόδειγμα αλλά το ίδιο ισχύει για τον δημ- παρουσιαστή.
10)Απαιτητικό το κοινό του παρουσιαστή ,απαιτητικό και το κοινό του εκπαιδευτικού.

Διαφορές
Ο παρουσιαστής που κάνει καθαρή εκπομπή 4 ώρες την ημέρα κάνει τηλεμαραθώνιο κι αμείβεται αδρά για την απίστευτη αντοχή του. Ο εκπαιδευτικός που κάνει 4 με 5 ώρες μάθημα την ημέρα , πέραν των άλλων καθηκόντων του σχολείου, είναι απλά …τεμπέλης!!!

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5107 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:49:01 μμ »
 μια και το αναφέρατε, έρχεται και η αξιολόγηση μέχρι τέλος του 2013 ως μνημονιακή υποχρέωση (παλιότερη αναφορά στο pde, κατά ιούλιο αν θυμάμαι) αλλά, αυτό δεν είναι της παρούσης ...

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5108 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:52:14 μμ »
Όπως και να χει, θα είναι μια πολύ δύσκολη χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5109 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:55:58 μμ »
Παράθεση
Ναι.
Οκ. Αναπνοές.
Γνωστή με πήρε μόλις τηλέφωνο και μου ευχήθηκε καλή τοποθέτηση στην πρωτοβάθμια.
Ποια πρωτοβάθμια συνάδελφοι;
Εγώ δεν έχω κάνει αίτηση.
Μπορεί ο καθένας με τα στοιχεία μου να κάνει αίτηση;
Πείτε μου σας παρακαλώ πως είπαμε γίνεται η ταυτοποίηση;
Ευχαριστώ πολύ.
Μηπως,λεμε..μηπως ειχες κανει αιτηση στις εθελοντικες των 900;Αν ναι..αυτο ειναι κατι θετικο..αν ΟΧΙ...welcome to the twilight zone!.................... ;D ;D ;D
[/quote]
Όχι δεν είχα κάνει αίτηση ούτε τον χειμώνα.
Πως γίνεται η ταυτοποίηση;
Μην μου βάζεις αυτόν με τα δόντια ;D θα τρελαθώ.
Δεν μπορεί να είναι εύκολο η πλαστογράφηση σε εισαγωγικά.
Έχει κάνει κάποιος αίτηση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 736
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.