*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386486 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5236 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:20:38 πμ »
 Μοριακός πινακας για τοποθετησεις σε οργανικα κανά
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 11:30:27 πμ από spiromilios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:00 »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5237 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:21:07 πμ »
Αφου είπαν δεν θα απολύσουμε εκπαιδευτικούς, ο Γκιουλέκας το είχε πει στο Mega γιατι βγάζετε τέτοια συμπεράσματα; Απλά τωρα με τις μετατάξεις θα είναι λιγότεροι στη διάθεση...πίστευω...

Έχω και εγώ την καλή διάθεση να το πιστέψω.... αλλά πια δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε.... Εγώ έχω αρκετά μόρια, αν χτυπήσω την ΔΔΕ που ήδη είμαι κατά 99% πάω στο γραφείο.... Να φύγω όμως από την τάξη; (Δεν το θέλω....)

αφού είσαι σε μια δδε που από ό,τι κατάλαβα θέλεις να παραμείνεις, γιατί να βάλεις γραφείο;

Γιατί αν κρίνομαι πλεονάζων μπορεί να με στείλει για διακοπές στου διαόλου το κέρατο ή σπίτι μου με διαθεσιμότητα....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5238 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:27:59 πμ »
Έχω τρελαθεί, μπορεί και να είναι η 30η φορά που το γράφω αλλά δε μπορώ! Η ΟΛΜΕ τι μας συμβουλεύει να κάνουμε? Αν δε διευκρινίσει το Υπουργείο έτσι θα πάει το πράγμα από την ΟΛΜΕ? Κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός και βλέπουμε? Είναι δυνατόν?
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5239 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:30:08 πμ »
ΜΟΡΙΑΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΕΝΑ
Υπάρχει κάποιο λινκ για τον πίνακα αυτό?
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:00 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5240 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:35:42 πμ »

Γιατί αν κρίνομαι πλεονάζων μπορεί να με στείλει για διακοπές στου διαόλου το κέρατο ή σπίτι μου με διαθεσιμότητα....
Θεωρω πιο πιθανό να σε στείλει μακρυα αν κανεις αιτηση παρα αν δεν κανεις. Το πιθανότερο σενάριο αν τρέξουν υποχρεωτικές μεταταξεις να σε παει σε πρωτοβάθμια εντός η γειτονικού πυσδε εντός περιφέρειας η ισως και σε διοικητική θεση. Αλλα πραγματικα άγνωστες οι βουλες του Υπουργού. Με ρώτησε πρόσφατα ενας συνάδελφος απο δωδεκανησα τι να κανει. Του είπα να δηλώσει δυο περιοχες της επιθυμίας του και οχι δωδεκανησα γιατι ούτως η άλλως αν δεν πιάσεις τις περιοχες θα σε μετακινησουν υποχρεωτικα εντός περιφέρειας οπότε ειναι άσκοπο να το δηλωσεις αν δεν το επιθυμείς. Αυτος επέμεινε και τελικα του είπα κανε το Σταύρο σου και ο Θεός βοηθόςγιατι πραγματικα κανένας, πλην του πολυ στενού κύκλου του υπουργού, δε γνωρίζει τι μέλλει γενεσθαι. Ολοι λεμε για την ολμε αλλα πραγματικα το υπουργειο την αγνοεί παντελώς οπότε δεν εχει την παραμικρή ιδεα απο που θα της ερθει!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 11:37:27 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5241 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:38:06 πμ »

Γιατί αν κρίνομαι πλεονάζων μπορεί να με στείλει για διακοπές στου διαόλου το κέρατο ή σπίτι μου με διαθεσιμότητα....
Θεωρω πιο πιθανό να σε στείλει μακρυα αν κανεις αιτηση παρα αν δεν κανεις. Το πιθανότερο σενάριο αν τρέξουν υποχρεωτικές μεταταξεις να σε παει σε πρωτοβάθμια εντός η γειτονικού πυσδε εντός περιφέρειας η ισως και σε διοικητική θεση. Αλλα πραγματικα άγνωστες οι βουλες του Υπουργού. Με ρώτησε πρόσφατα ενας συνάδελφος απο δωδεκανησα τι να κανει. Του είπα να δηλώσει δυο περιοχες της επιθυμίας του και οχι δωδεκανησα γιατι ούτως η άλλως αν δεν πιάσεις τις περιοχες θα σε μετακινησουν υποχρεωτικα εντός περιφέρειας οπότε ειναι άσκοπο να το δηλωσεις αν δεν το επιθυμείς. Αυτος επέμεινε και τελικα του είπα κανε το Σταύρο σου και ο Θεός βοηθόςγιατι πραγματικα κανένας, πλην του πολυ στενού κύκλου του υπουργού, δε γνωρίζει τι μέλλει γενεσθαι

Δε διαφωνώ μαζί σου αλλά είμαι σε ειδικότητα που δεν έχει α'βαθμια... έχει μόνο γραφείο ΔΔΕ. Έχω πολλά μόρια, το εδώ γραφείο ΔΔΕ το χτυπάω "άνετα" αλλά δε θέλω να αφήσω την τάξη....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5242 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:46:43 πμ »
συνάδελφε Ιγνάτιε, αφου έχεις ώρες γιατι να πας σε γραφείο;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5243 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:47:57 πμ »
Εγω στη θεση σου δε θα έκανα αιτηση μονο αν ειχα καλη μοριοδοτηση με τα κριτηρια μητσοτακη οπότε θα θεωρούσα( καλώς η κακώς) οτι δεν κινδυνευω άμεσα με διαθεσιμότητα. Θεωρω λιγο απίθανο να σε μεταταξουν υποχρεωτικα καπου μακρυα αν εχεις αρκετα μορια μεταταξης
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5244 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:51:24 πμ »
συνάδελφε Ιγνάτιε, αφου έχεις ώρες γιατι να πας σε γραφείο;

Αν και δεν νομίζω ότι το προσωπικό έχει ενδιαφέρον για όλους, παραθέτω τα δικά μου δεδομένα (μπας και με βοηθήσετε να ξελαμπικάρω) και μπας και φωτιστείτε εσείς για τα δικά σας θέματα.
Είμαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ (αν και σε μόρια περνάω κάποιους που έχουν οργανική)
Τα μόρια είναι τέτοια που η αντίληψη μου αυτή τη στιγμή είναι ότι στο γραφείο ΔΔΕ της περιοχής μου πάω άνετα
Κάθε (προηγούμενη) χρονιά έκανα πλήρες ωράριο (με α' ή β' ανάθεση). Φέτος βέβαια δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.
Αν ρισκάρω και μείνω στο σχολείο και το ΠΥΣΔΕ μου εξακολουθεί να βγάζει πλεονάζοντες δεν κινδυνεύω να μετατεθώ ή να απολυθώ?
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5245 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:53:22 πμ »
Μια και λέτε για μόρια Μητσοτάκη, για να σας δείξω το τραγικό των καταστάσεων, με τα μόρια ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακό κλπ. ίσως και να είμαι πρώτος στο νομό (σε οργανικές και όχι....)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5246 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:55:22 πμ »
Επίσης μου είπαν στη ΔΔΕ ότι η μετατάξη δεν ισχύει για μία χρονιά μόνο όπως συχνά αναφέρουν κάποιοι συνάδελφοι και ότι μπορούμε να δηλώσουμε σε πανελλαδικό επίπεδο. Τώρα βέβαια τι μας συμφέρει και τι συνέπειες θα έχει η όποια απόφαση είναι άλλο θέμα από τη στιγμή που υπάρχουν τόσες ασάφειες...
κανείς δεν ανέφερε ότι η μετάταξη ισχύει για 1 μόνο χρονιά,
αυτό που πολλοί επισημάναμε είναι μια σημαντική λεπτομέρεια:
http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg697382#msg697382
για το σχολικό έτος  2013/ 14 (και μόνο μέχρι νεωτέρας) ο ποσοτικός προσδιορισμός πλεονάζοντος προσωπικού και η διαδικασία υποχρεωτικής μετάταξης στην πε και φορείς θα γίνεται με τον τρόπο που ορίζει η παρ 11 του άρθρου 82 του 4172/13,
για τα επόμενα έτη δεν ξέρουμε τι θα γίνει, δηλαδή αν και κυρίως πως θα γίνει ανάλογη διαδικασία
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 12:06:07 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5247 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:56:00 πμ »
Την ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να συνεδριάσει εκ νέου το ΔΣ της ΟΛΜΕ προκειμένου να κάνει εισήγηση προς τις γενικές συνελεύσεις των ΕΛΜΕ που θα συνέλθουν την 1η Σεπτεμβρίου.

"Η κυβέρνηση θα κλείσει τα σχολεία τον Σεπτέμβριο", αναφέρει ο κ. Κοτσιφάκης.

"Αφενός το Λύκειο μετατρέπεται σε εξεταστικό κέντρο, με εξετάσεις πανελλαδικού χαρακτήρα από την Α' Λυκείου. Αφετέρου, οι μαθητές ωθούνται στην επαγγελματική εκπαίδευση και την κατάρτιση, όπου τομείς με ζήτηση (όπως τα επαγγέλματα Υγείας) παραδίδονται στον ιδιωτικό τομέα", τονίζει ο κ. Κοτσιφάκης."Η απόφαση του συνεδρίου μας είναι απεργία διαρκείας και συντονισμός αγώνα με άλλους φορείς. Καταρχήν της εκπαίδευσης, αλλά και άλλων κλάδων όπου πλήττονται τα κοινωνικά δικαιώματα, όπως η Υγεία και η Τοπική Αυτοδιοίκηση. Την ερχόμενη εβδομάδα η ΟΛΜΕ θα επιδιώξει συναντήσεις με τα συνδικάτα αυτών των χώρων. Ιδιαίτερα σημαντική είναι η στάση που θα κρατήσουν οι γονείς και οι μαθητές", λέει ο κ. Κοτσιφάκης. "Δεν είμαστε ούτε σαδιστές, ούτε μαζοχιστές. Από την απεργία χάνουμε εισόδημα, απλώς η κατάσταση στην εκπαίδευση δεν πάει άλλο".


ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΟΛΜΕ !!!!
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5248 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:57:06 πμ »
Έπρεπε να είχαμε επιδείξει μια διάθεση αντίστασης πιο νωρίς. Η κυβέρνηση μας ζυγίζει, είναι λογικό. Στις καθημερινές κινητοποιήσεις ενάντια στην κατάργηση κλάδων και τις διαθεσιμότητες του Ιουλίου, 40-50 άνθρωποι έπαιρναν μέρος. Πολλοί από τους  αποχωρούντες ούτε καν εμφανίστηκαν.

Μια άλλη μορφή αντίστασης θα ήταν η συλλογική άρνηση υποβολής αίτησης υποχρεωτικής μετάταξης. Βέβαια μας αιφνιδίασαν μες στο 15αυγουστο με μια εγκύκλιο που θυμίζει χρησμό. Δεν προλάβαμε να οργανωθούμε, δεν είχαμε και το χρόνο να καταλάβουμε τι ήθελε να μας πει το Μαντείο.  Σίγουρα όμως οι περισσότεροι αντιλαμβανόμαστε ότι πρόκειται για έωλη διαδικασία, για colpo grosso μιας κυβέρνησης που μοναδικό στόχο έχει να ικανοποιεί - χρησιμοποιώντας κάθε μέσο – όλες τις απαιτήσεις του τροϊκανού Μινώταυρου.
 
Γιατί να κάνουμε αίτηση; Δεν υπάρχει ίχνος σοβαρότητας, νομιμότητας και αξιοπιστίας σε αυτή την κυβερνητική εντολή.

Πιστεύω κι εγώ  ότι δεν θα δοθούν από το Υπουργείο διευκρινίσεις στα καίρια ερωτήματα. Το όλο εγχείρημα στηρίζεται στην ασάφεια και στο αίσθημα ανασφάλειας που προκαλεί.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5249 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:59:23 πμ »
Πάντως με μια βόλτα από τη ΔΔΕ μου διαπίστωσα ότι πάρα πολλοί συνάδελφοι κάνουν αίτηση: άλλοι γιατί δεν το ψάχνουν και πολύ, άλλοι γιατί θεωρούν ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν.... Δεν ξέρω... δεν τους κατηγορώ αλλά να μην περιμένουν δυο μέρες έστω αν θα ξεκαθαρίσει κάτι....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.