*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332872 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5362 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:58:39 μμ »
Εγω πάντως δεν θα το ρισκάρω. Μέχρι να μιλησω μαζί τους το σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω αίτηση γιατί βαρέθηκα κάθε χρόνο την ανασφάλεια σε ποιο σχολείο θα βρίσκομαι, αλλά τώρα θα προτιμήσω αυτή την ανασφάλεια απο την ανασφάλεια της μετάταξης σε αβέβαιη θέση και αβέβαιο μέρος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:34:33 »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5363 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:59:32 μμ »
Θέλω να πω ότι αν το υπουργείο χρησιμοποιήσει την αίτησή μου για να πει "α! αυτός δε θέλει β/θμια, θέλει μετάταξη. Κάτσε να δω έχω να τον βολέψω ή θα τον βγάλω σε διαθεσιμότητα?" τότε θα έπρεπε με κάθε τρόπο να μας βάλει να κάνουμε αίτηση - όσο γίνεται περισσότεροι. Με καθησυχαστικά non paper, με καθησυχαστικές διαρροές κομματόσκυλων (ακόμα τους ακούω ότι το ωράριο τελικά δε θα αυξηθεί), με παπαγαλάκια των ΜΜΕ. Πιστεύω θα μας καθησύχαζε για να κάνουμε αίτηση οχι μόνο 6000 αλλά αν ήταν δυνατόν 16000
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5364 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:02:09 μμ »
Μιλησα με αιρετό της περιοχης μου , και με συμβουλευσε να μην κανω τιποτα.
Οσων κανουν αιτηση , τα ονοματα θα ειναι στις λίστες για υποχρεωτικες μεταταξεις και ισως και διαθεσιμοτητα αν δεν βγαινουν τα νουμερα.
Τα παραπανω απιβεβαιωσα , στην συνεχεια , και με  προισταμενο της ΔΔΕ που ανηκα πριν παρω μεταθεση.
Χτυπαω το κεφαλι μου τωρα , που πηρα μεταθεση και ειμαι 2 χρονια στην διαθεση ΠΥΣΔΕ , ενω απο εκει που εφυγα ειχα οργανική και δεν θα μπορουσε να με κουνησει κανενας.
Ευτυχως εχω διοριστει με ΑΣΕΠ και δεν θα βγω σε διαθεσιμότητα , αλοιμονο στους συναδελφους που ειναι απο επετηρίδα. Λογικα , αν εισαι απο επετηριδα δεν πρεπει επ'ουδενί να κανεις αιτηση , καθως θα κινδυνεύεις να τεθεις σε διαθεσιμοτητα και κατα συνεπεια απολυση.
Εγω δεν θα κανω τιποτα και θα περιμενω τις εξελίξεις .
καλη τυχη.
Ποιος αιρετός και ποιος προιστάμενος σου τα είπαν αυτά; Είναι τελειως παράλογο και δεν στέκει νομικά ανάμεσα σε δυο που είναι στη διάθεση, να βγει σε διαθεσιμότητα ο ένας μόνο και μόνο επειδη έκανε αίτηση για μετάταξη.  Με την αίτηση εκφράζεις την επιθυμία σου να πας καπου αλλού, δεν τους λες δεν με χρειάζεστε. Έχουν κάνει αιτήσεις και άτομα που εχουν οργανική και ώρες διδιασκαλίας.

Δεν έκανε αίτηση για μετάταξη. Έκανε αίτηση αποδοχής του χαρακτηρισμού του ως πλεονάζων προσωπικό και προτίμησης για την αναγκαστική μετάθεση που θα ακολουθήσει όσους βρεθούν στη λίστα.
ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 21/8 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ 11.00π.μ.



Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5365 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:02:30 μμ »
Υπάρχει κόσμος που είναι τόσο μακριά από την οικογένεια του και που δεν μπορεί να πάει να υπηρετήσει εκεί που ανήκει οργανικά, που θα κάνει αίτηση και ο,τι βγει. Γι' αυτούς τους συναδέλφους χειρότερα δεν γίνεται. Ήδη γνωρίζω κάποιους συναδέλφους που αν δεν γίνει κάτι (απόσπαση, μετάθεση, μετάταξη) θα έπαιρναν άδεια άνευ αποδοχών και λογικά μετά από δύο τρία χρόνια θα είχαν και το δίλημμα υπηρετώ εκεί που ανήκω ή παραίτηση.

Τώρα το θέμα είναι οτι το υπουργείο αφήνει σκοπίμως την ασάφεια και προφανώς με εσωτερική πληροφόρηση οι πολύ "δικοί τους" άνθρωποι θα κάνουν τη σωστή επιλογή, είτε αυτή είναι να κάνουν αίτηση, είτε να μην κάνουν αίτηση. Πάντως συνάδελφοι που ανήκουν στον κυβερνητικό χώρο πολιτικά και προσπάθησαν να μάθουν ποια είναι η win επιλογή δεν μπόρεσαν να το πετύχουν. Οι υπόλοιποι προφανώς θα κλείσουμε τη μύτη και θα καταπιούμε την επιλογή μας σαν μουρουνόλαδο. Κρίσιμο στοιχείο είναι και ο αριθμός των αιτήσεων. Αν πχ γίνουν 100 αιτήσεις πληροφορικών, τότε πολλοί θα χτυπάν το κεφάλι τους στο γιατί δεν έκαναν αίτηση. Νομίζω πως μόνο μια πληροφορία θα μπορούσε να μας λύσει το γρίφο.
 Οι Διευθυντές ΔΔΕ έχουν προσδιορίσει ονομαστικά τους πλεονάζοντες σε κάθε ΠΥΣΔΕ στις συγκεκριμένες ειδικότητες
; αν ναι τότε η κατάθεση αίτησης είναι η ΜΟΝΗ σωστή επιλογή, παρόλο που μπορεί να μην οδηγήσει στην επιθυμητή λύση το συνάδελφο.  Αν όχι πόσο εύκολα και γρήγορα μπορεί να γίνει αυτό; Προβλέπεται συγκεκριμένη διαδικασία;

Εμαθα πως τον ΜΑιο τους ειχε στειλει το υπουργειο ενα PPt με ολο τα προς διαβούλευση μαθηματα για το νεο λυκειο και τους ΖΗΤΗΣΕ να προσδιορισουν τις ωρες σε καθε ειδικοτητα συμφωνα με αυτό !
Ζητωντας τα ατομα απο τα σχολεια σε υπεραριθμια εχουν ηδη και ονομαστικα τους πλεοναζοντες
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 05:04:33 μμ από alantoufan »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:34:33 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5366 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:03:22 μμ »
Επειδή λοιπόν δεν μπορεί να σε καθησυχάσει, δεν μιλάει. Γιατί αν οι προθέσεις του υπουργείου ήταν αθώες, θα έβγαζε μια ανακοίνωση να εξηγεί τα πάντα. Για να μην το κάνει, οι προθέσεις του είναι οι χειρότερες, και απλώς αφήνει όσα θύματα το αποφασίσουν να πέσουν μόνοι τους στην παγίδα.

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5367 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:03:53 μμ »
Θέλω να πω ότι αν το υπουργείο χρησιμοποιήσει την αίτησή μου για να πει "α! αυτός δε θέλει β/θμια, θέλει μετάταξη. Κάτσε να δω έχω να τον βολέψω ή θα τον βγάλω σε διαθεσιμότητα?" τότε θα έπρεπε με κάθε τρόπο να μας βάλει να κάνουμε αίτηση - όσο γίνεται περισσότεροι. Με καθησυχαστικά non paper, με καθησυχαστικές διαρροές κομματόσκυλων (ακόμα τους ακούω ότι το ωράριο τελικά δε θα αυξηθεί), με παπαγαλάκια των ΜΜΕ. Πιστεύω θα μας καθησύχαζε για να κάνουμε αίτηση οχι μόνο 6000 αλλά αν ήταν δυνατόν 16000


.. Και παλι συμφωνω

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5368 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:06:36 μμ »
Λοιπόν αύριο είναι η παράσταση της ΟΛΜΕ. Επειδή γράψανε πολλοί, τι κάνει η ΟΛΜΕ, να μας εξηγήσει κλπ. Κανείς δεν θα έχει δικαίωμα να γκρινιάζει αν αύριο στην Αθήνα δεν υπάρχουν 1.000 συνάδελφοι έξω από το Υπουργείο. Η μαζική παρουσία μας είναι αυτή που θα αναγκάσει το υπουργείο να δώσει εξηγήσεις. Είναι η μόνη δύναμη της ΟΛΜΕ και οποιουδήποτε σωματείου. Γι' αυτό συνάδελφοι, όσοι κατοικείτε εντός Αττικής, κάντε τον κόπο. Οι στιγμές είναι σημαντικές. Το εργασιακό μας μέλλον διακυβεύεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 05:21:50 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5369 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:08:50 μμ »
Επειδή λοιπόν δεν μπορεί να σε καθησυχάσει, δεν μιλάει. Γιατί αν οι προθέσεις του υπουργείου ήταν αθώες, θα έβγαζε μια ανακοίνωση να εξηγεί τα πάντα. Για να μην το κάνει, οι προθέσεις του είναι οι χειρότερες, και απλώς αφήνει όσα θύματα το αποφασίσουν να πέσουν μόνοι τους στην παγίδα.
Aκριβώς αυτό είναι, παγίδα!!
  

Αποσυνδεδεμένος ethnaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5370 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:09:04 μμ »
Μιλησα με αιρετό της περιοχης μου , και με συμβουλευσε να μην κανω τιποτα.
Οσων κανουν αιτηση , τα ονοματα θα ειναι στις λίστες για υποχρεωτικες μεταταξεις και ισως και διαθεσιμοτητα αν δεν βγαινουν τα νουμερα.
Τα παραπανω απιβεβαιωσα , στην συνεχεια , και με  προισταμενο της ΔΔΕ που ανηκα πριν παρω μεταθεση.
Χτυπαω το κεφαλι μου τωρα , που πηρα μεταθεση και ειμαι 2 χρονια στην διαθεση ΠΥΣΔΕ , ενω απο εκει που εφυγα ειχα οργανική και δεν θα μπορουσε να με κουνησει κανενας.
Ευτυχως εχω διοριστει με ΑΣΕΠ και δεν θα βγω σε διαθεσιμότητα , αλοιμονο στους συναδελφους που ειναι απο επετηρίδα. Λογικα , αν εισαι απο επετηριδα δεν πρεπει επ'ουδενί να κανεις αιτηση , καθως θα κινδυνεύεις να τεθεις σε διαθεσιμοτητα και κατα συνεπεια απολυση.
Εγω δεν θα κανω τιποτα και θα περιμενω τις εξελίξεις .
καλη τυχη.
Ποιος αιρετός και ποιος προιστάμενος σου τα είπαν αυτά; Είναι τελειως παράλογο και δεν στέκει νομικά ανάμεσα σε δυο που είναι στη διάθεση, να βγει σε διαθεσιμότητα ο ένας μόνο και μόνο επειδη έκανε αίτηση για μετάταξη.  Με την αίτηση εκφράζεις την επιθυμία σου να πας καπου αλλού, δεν τους λες δεν με χρειάζεστε. Έχουν κάνει αιτήσεις και άτομα που εχουν οργανική και ώρες διδιασκαλίας.

Δεν έκανε αίτηση για μετάταξη. Έκανε αίτηση αποδοχής του χαρακτηρισμού του ως πλεονάζων προσωπικό και προτίμησης για την αναγκαστική μετάθεση που θα ακολουθήσει όσους βρεθούν στη λίστα.
ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 21/8 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ 11.00π.μ.
Πουθενά δεν λέει κατι τέτοιο.  Αφού το υπουργείο δεν δίνει καμιά διευκρίνιση, ας προσπαθήσουμε ψύχραιμα μόνοι μας να βγάλουμε μια άκρη με αυτα που έχουν πει επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5371 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:10:17 μμ »
Λοιπόν αύριο είναι η παράσταση της ΟΛΜΕ. Επειδή γράψανε πολλοί, τι κάνει η ΟΛΜΕ, να μας εξηγήσει κλπ. Κανείς δεν θα έχει δικαίωμα να γκρινιάζει αν αύριο στην Αθήνα δεν υπάρχουν 1.000 συνάδελφοι έξω από το Υπουργείο. Η μαζική παρουσία μας είναι αυτή που θα αναγκάσει το υπουργείο να δώσει εξηγήσεις. Είναι η μόνη δύναμη της ΟΛΜΕ και οποιουδήποτε σωματείου. Γι' αυτό συνάδελφοι, όσοι κατοικείτε εντός Αττικής, κάντε τον κόπο. Οι στιγμές είναι σημαντικές. Το εργασιακό μας μέλλνο διακυβεύεται.

Σωστός... πρέπει να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας και εμείς...
Οι αγώνες δε γίνονται με αναθέσεις.
ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ!

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5372 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:12:06 μμ »
Επειδή λοιπόν δεν μπορεί να σε καθησυχάσει, δεν μιλάει. Γιατί αν οι προθέσεις του υπουργείου ήταν αθώες, θα έβγαζε μια ανακοίνωση να εξηγεί τα πάντα. Για να μην το κάνει, οι προθέσεις του είναι οι χειρότερες, και απλώς αφήνει όσα θύματα το αποφασίσουν να πέσουν μόνοι τους στην παγίδα.
ε
Η αλήθεια ειναι πως αυτο με την λίστα παραείναι συνωμοτικό . Καποιος ΕΧΕΙ οργανικη και 0 ωρες.
Ειναι υπεραριθμος.
αν κανει αιτηση θαναι σε λίστα για διαθεσιμότητα ,ενω αν δεν κανει το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ θα του πει : Α ρε τυχερακια ξεφυγες ;;

Την στιγμη που ολα τα ονοματα υπεραρίθμων και σε διαθεση εκπαιδευτικων ειναι στα χερια του ;

Αφελές μου φαινεται !
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 05:15:40 μμ από alantoufan »

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5373 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:12:55 μμ »
Αυτές είναι οι διευκρινίσεις που όλοι περίμεναν; Δεν παλεύονται οι τύποι! Κάνουν ό,τι γουστάρουν και κανείς δεν αντιδρά...

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5374 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:15:00 μμ »
Μιλησα με αιρετό της περιοχης μου , και με συμβουλευσε να μην κανω τιποτα.
Οσων κανουν αιτηση , τα ονοματα θα ειναι στις λίστες για υποχρεωτικες μεταταξεις και ισως και διαθεσιμοτητα αν δεν βγαινουν τα νουμερα.
Τα παραπανω απιβεβαιωσα , στην συνεχεια , και με  προισταμενο της ΔΔΕ που ανηκα πριν παρω μεταθεση.
Χτυπαω το κεφαλι μου τωρα , που πηρα μεταθεση και ειμαι 2 χρονια στην διαθεση ΠΥΣΔΕ , ενω απο εκει που εφυγα ειχα οργανική και δεν θα μπορουσε να με κουνησει κανενας.
Ευτυχως εχω διοριστει με ΑΣΕΠ και δεν θα βγω σε διαθεσιμότητα , αλοιμονο στους συναδελφους που ειναι απο επετηρίδα. Λογικα , αν εισαι απο επετηριδα δεν πρεπει επ'ουδενί να κανεις αιτηση , καθως θα κινδυνεύεις να τεθεις σε διαθεσιμοτητα και κατα συνεπεια απολυση.
Εγω δεν θα κανω τιποτα και θα περιμενω τις εξελίξεις .
καλη τυχη.
Ποιος αιρετός και ποιος προιστάμενος σου τα είπαν αυτά; Είναι τελειως παράλογο και δεν στέκει νομικά ανάμεσα σε δυο που είναι στη διάθεση, να βγει σε διαθεσιμότητα ο ένας μόνο και μόνο επειδη έκανε αίτηση για μετάταξη.  Με την αίτηση εκφράζεις την επιθυμία σου να πας καπου αλλού, δεν τους λες δεν με χρειάζεστε. Έχουν κάνει αιτήσεις και άτομα που εχουν οργανική και ώρες διδιασκαλίας.

Δεν έκανε αίτηση για μετάταξη. Έκανε αίτηση αποδοχής του χαρακτηρισμού του ως πλεονάζων προσωπικό και προτίμησης για την αναγκαστική μετάθεση που θα ακολουθήσει όσους βρεθούν στη λίστα.
ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 21/8 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ 11.00π.μ.

Ελπίζω η ΟΛΜΕ να μην πει απλώς ΟΧΙ "δεν παίρνουμε μέρος σε προσχηματικό διάλογο" και τις γνωστές μπούρδες.... Οφείλει να απαιτήσει διευκρινίσεις και να μας ενημερώσει ΥΠΕΥΘΥΝΑ!
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5375 στις: Αύγουστος 20, 2013, 05:17:13 μμ »
Δε νομίζω ότι μπορούμε να εείμαστε σίγουροι ότι η σκόπιμη έλλειψη διευκρινίσεων μας αποτρέπει. Πάντως η δυνατότητα να γίνει η ταυτοποιηση οπουδήποτε προτρέπει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.