*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332717 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5334 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:15:33 μμ »
Με όσους συναδέλφους μίλησα κατάλαβα πως αιτήσεις θα κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται στη διάθεση χωρίς πολλές ώρες και όσοι βρίσκονται πολύ μακριά από το σπίτι τους. Άρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:38 »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5335 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:18:31 μμ »
Με όσους συναδέλφους μίλησα κατάλαβα πως αιτήσεις θα κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται στη διάθεση χωρίς πολλές ώρες και όσοι βρίσκονται πολύ μακριά από το σπίτι τους. Άρα;

Άρα με την τακτική τους ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ τον κόσμο να κάνει αίτηση (τη φράση "αν δε δοθούν διευκρινήσεις εγώ δεν κάνω τίποτα" την έχω διαβάσει τουλάχιστον 6-7 φορές τις δυο τρεις τελευταίες μέρες. Ακόμα και η (αρχική έστω) απόφαση για ταυτοπροσωπία στην περιοχή μας μάλλον αποτρεπτική ήταν... Άρα ΔΕΝ θέλει το υπουργείο να κάνουμε αίτηση?

Αποτρεπτικές είναι φαντάζομαι και οι μόνο 2 επιλογές...
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5336 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:18:55 μμ »
Γυρνάμε λοιπόν πάλι στην αρχή:  Το Υπουργείο βγάζει μια επίτηδες ασαφή Υ.Α. και δε θέλει να διευκρινίσει τίποτα. (Ακόμα και αν δεν ασαφής και είμαστε εμείς ηλίθιοι ή να μας το πει ή να μας το εξηγήσει σύμφωνα με το IQ μας. Τώρα στο δια ταύτα: ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?
Α. Θέλει να μας πείσει να  κάνουμε όσο γίνεται περισσότεροι αίτηση (το τυράκι και η φάκα που λέμε από προχτές)
Β. Θέλει να κάνουν όσο γίνεται λιγότεροι αίτηση για να βολευτούν "τα δικά μας παιδιά"
Γ. Μας κάνει πλάκα

Παρακαλώ ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στο ερώτημα μήπως μπούμε στο μυαλό του τέρατος.....

Συνοπτικό και εύστοχο

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5337 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:19:41 μμ »
Με όσους συναδέλφους μίλησα κατάλαβα πως αιτήσεις θα κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται στη διάθεση χωρίς πολλές ώρες και όσοι βρίσκονται πολύ μακριά από το σπίτι τους. Άρα;
Αν για κάποιον είναι ξεκάθαρο δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι ανάμεσα στο ναι και στο όχι, τότε υπάρχει...
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:38 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5338 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:20:36 μμ »
Το οτι δινει μονο δυο επιλογες φανερώνει οτι δε θέλει να ικανοποιηθουν ολες, αλλ9ως θα εβαζε 10. Η ολη τρομοκρατια και τα σεναρια περι διαθεσιμοτητας στοχευουν στο να κανουν οσο το δυνατον περισσοτεροι αιτηση. Αρα πολυ χλωμο αν κανεις αιτηση να σε γυρισει πισω στη θεση σου αν δεν ικανοποιηθει. Εκτος αν εχουμε πολυ μεγαλο αριθμο αιτησεων οποτε καποιους θα τους μεταταξει υποχρεωτικα, ισως καπου κοντα, και οι υπολοιποι με τα περισσοτερα ισως μορια επιστρεφουν πισω. Εφοσον βεβαια δεν παιξει διαθεσιμοτητα για οσους επιστρεψουν
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5339 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:26:38 μμ »
Το οτι δινει μονο δυο επιλογες φανερώνει οτι δε θέλει να ικανοποιηθουν ολες, αλλ9ως θα εβαζε 10. Η ολη τρομοκρατια και τα σεναρια περι διαθεσιμοτητας στοχευουν στο να κανουν οσο το δυνατον περισσοτεροι αιτηση. Αρα πολυ χλωμο αν κανεις αιτηση να σε γυρισει πισω στη θεση σου αν δεν ικανοποιηθει. Εκτος αν εχουμε πολυ μεγαλο αριθμο αιτησεων οποτε καποιους θα τους μεταταξει υποχρεωτικα, ισως καπου κοντα, και οι υπολοιποι με τα περισσοτερα ισως μορια επιστρεφουν πισω. Εφοσον βεβαια δεν παιξει διαθεσιμοτητα για οσους επιστρεψουν

Η τρομοκρατία και τα σενάρια περί διαθεσιμότητας είναι η καθημερινότητά μας. Δεν τα έβγαλε το υπουργείο. Δεν έχει κάνει καν διαρροές στις γνωστές φυλλάδες του (μόνο εκείνη η απίθανη greek herald tribune της Αυστραλίας έγραψε για διαθεσιμότητα (τώρα ή κάτι έμαθε και όντας έξω από τα κόλπα της ξέφυγε ή είναι μια υπόθεση εργασίας ενός δημοσιογράφου στο άλλο άκρο της γης που δεν πατάει σε αληθινά γεγονότα)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5340 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:27:00 μμ »
Να το πως αλλιώς. Αίτηση θα κάνουν αυτοί που αισθάνονται ήδη ανασφαλείς για την πορεία τους στην εκπαίδευση (μέσα είμαι και εγώ ;)).Και επειδή όλα όσα αποφασίζουν τα αποφασίζουν οι επικοινωνιολόγοι τους, αυτό το "αίτηση κάνουν όσοι δεν έχουν να χάσουν και πολλά" δεν μου φαίνεται και πολύ καλό ::)

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5341 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:27:49 μμ »
Με όσους συναδέλφους μίλησα κατάλαβα πως αιτήσεις θα κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται στη διάθεση χωρίς πολλές ώρες και όσοι βρίσκονται πολύ μακριά από το σπίτι τους. Άρα;

Άρα με την τακτική τους ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ τον κόσμο να κάνει αίτηση (τη φράση "αν δε δοθούν διευκρινήσεις εγώ δεν κάνω τίποτα" την έχω διαβάσει τουλάχιστον 6-7 φορές τις δυο τρεις τελευταίες μέρες. Ακόμα και η (αρχική έστω) απόφαση για ταυτοπροσωπία στην περιοχή μας μάλλον αποτρεπτική ήταν... Άρα ΔΕΝ θέλει το υπουργείο να κάνουμε αίτηση?

Αποτρεπτικές είναι φαντάζομαι και οι μόνο 2 επιλογές...

..Πολύ σωστός συλλογισμός..

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5342 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:30:31 μμ »
Το μονο που εχω να καταθεσω ειναι οτι ηδη την Πεμπτη ειχα την ενημερωση πως ειναι αμφιβολη η εκδοση αναλυτικης διευκρινιστικης εγκυκλιου περι των μεταταξεων:

Η δε διατυπωση των σχετικων κειμενων ειναι σκοπιμως ασαφης, γι' αυτο ναι μεν θα δοθουν ορισμενες διευκρινησεις, αλλα θα μου προκαλουσε εκπληξη αν αποσταλει εγκυκλιος με τη λεπτομερη αναφορα των εγκυκλιων μεταθεσης ή αποσπασης.       

Τωρα τι θα συμβει τις επομενες ημερες κι αν αποφασισει το υπουργειο να προβει σε στοιχειωδεις διευκρινησεις περαν της ταυτοπροσωπιας...

οι ανθρωποι ειναι απροβλεπτοι...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5343 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:33:38 μμ »
Από την άλλη, ίσως αντιλαμβάνονται ότι αν δώσουν διευκρίνηση για τη δημιουργούμενη λίστα πλεονασματικού προσωπικού δε θα συμπληρωθούν οι 6000 αιτήσεις, οπότε θα αναγκαστούν να θεσπίσουν κριτήρια για να τη συμπληρώσουν.  Μια χαρά πάνε οι αιτήσεις μέχρι τώρα, οπότε γιατί να το χαλάσουν; Πήρε κανείς αριθμό πρωτοκόλλου σήμερα να μας πει πού βρισκόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5344 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:36:32 μμ »
Μιλησα με αιρετό της περιοχης μου , και με συμβουλευσε να μην κανω τιποτα.
Οσων κανουν αιτηση , τα ονοματα θα ειναι στις λίστες για υποχρεωτικες μεταταξεις και ισως και διαθεσιμοτητα αν δεν βγαινουν τα νουμερα.
Τα παραπανω απιβεβαιωσα , στην συνεχεια , και με  προισταμενο της ΔΔΕ που ανηκα πριν παρω μεταθεση.
Χτυπαω το κεφαλι μου τωρα , που πηρα μεταθεση και ειμαι 2 χρονια στην διαθεση ΠΥΣΔΕ , ενω απο εκει που εφυγα ειχα οργανική και δεν θα μπορουσε να με κουνησει κανενας.
Ευτυχως εχω διοριστει με ΑΣΕΠ και δεν θα βγω σε διαθεσιμότητα , αλοιμονο στους συναδελφους που ειναι απο επετηρίδα. Λογικα , αν εισαι απο επετηριδα δεν πρεπει επ'ουδενί να κανεις αιτηση , καθως θα κινδυνεύεις να τεθεις σε διαθεσιμοτητα και κατα συνεπεια απολυση.
Εγω δεν θα κανω τιποτα και θα περιμενω τις εξελίξεις .
καλη τυχη.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5345 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:37:22 μμ »
Επειδή παρά τα όσα γράφω ανόητους δεν τους θεωρώ πρέπει να καταλάβουμε τον τρόπο σκέψης τους: Καταλήγουμε ότι με όσα κάνει το υπουργείο μας ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ να κάνουμε δήλωση; Προσέξτε: δε λέω ότι τελικά δε θα κάνουμε (ο καθένας άλλωστε έχει διαφορετικούς λόγους) Λέω ότι έτσι πως λειτουργεί οι αιτήσεις θα είναι λιγότερες από το φυσιολογικό (5% 10% 20%; ποιος ξέρει). ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ;
Α. Για να βολευτούν (όσο γίνεται καλύτερα) αυτοί που πρέπει.
Β.
Γ.

Έχουμε κάτι να συμπληρώσουμε σαν Β ή Γ;
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5346 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:38:29 μμ »
@ Damien

Αυτό το "σκοπίμως" γιατί το λες; Η ενημέρωση που είχες ήταν ότι σκόπιμα δεν θα δώσουν διευκρινίσεις; Δηλαδή θέλουν να παρασύρουν κόσμο να κάνει αίτηση και μετά να τους σκάσουν το παραμύθι;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5347 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:40:26 μμ »
Το αλητες,με τοσα ερωτηματα που τους εχουμε θεσει ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕς ΕΝΩΣΕΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ και βγαζοντας μονο αυτην την διευκρινισουλα...ειναι πολυ λιγο και μαλλον κομπλιμεντο ειναι για αυτους.
Ναι...σαφεστατα δεν τους συμφερει καμια αλλη διευκρινιση,γιατι τοτε ο κοσμος απλα δεν θα εκανε αιτηση σε αυτες τις μεταταξεις.
Ομως περιμενα τουλαχιστον να πουν κατι για τιςε εθελοντικες.Ουτα καν αυτο.
Αλλα ειπαμε,ουτε αυτο τους συμφερει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.