*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4358169 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5670 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:35:27 μμ »
Συνάδελφοι αναφέρονται ΡΗΤΑ στην εγκύκλιο οι 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ? Που ακριβώς?
στο manual χρήσης αναφέρονται
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5671 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:35:45 μμ »
@Ιγνάτιε
Αστειεύεσαι!! Οι αιρετοί γράφουν ό,τι νά'ναι και οι ιστοσελίδες τα ανεβάζουν άμεσα.
Όσον αφορά το δικό μου κείμενο ποιος θα μπορούσε να ελέγξει αν όσα έγραψα είναι αληθή στοιχεία??
Κοίτα τους όρους χρήσης αυτών τον ιστοσελίδων. Κάπου αναφέρει ότι ο γράφων φέρει την ευθύνη.Οπότε εν προκειμένω κάποιος έστειλε ένα e-mail από έγκυρη διεύθυνση και ανέβηκε. So simple ;)

Οι αιρετοί γράφουν ότι να 'ναι αλλά με το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ όνομα.... Δεν ενδιαφέρει το site να ελέγξει τίποτα σε αυτή την περίπτωση (και καλά κάνει κατά τη γνώμη μου). Δεν πιστεύω όμως ότι εύκολα ένα site θα γράψει: ο πρωθυπουργός είπε αυτό... αν δεν το ελέγξει στοιχειωδώς.... Γι' αυτό ρωτά από την αρχή ΠΟΥ το είπε....
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5672 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:36:30 μμ »
Συνάδελφοι αναφέρονται ΡΗΤΑ στην εγκύκλιο οι 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ? Που ακριβώς?
Ακόμα με την υ.α ασχολείσαι?Μπες στο σύστημα και δες το!! 2ΕΠΙΛΟΓΕΣ δίνει.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5673 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:37:55 μμ »
Garcia4 μην χάσετε αυτή την εμπειρία.. 8)

Μπορείτε να δοκιμάσετε το σύστημα και απλά μην κάνετε οριστικοποίηση..

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5674 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:38:11 μμ »
Παρότι δε γνωρίζω την τύχη των εθελοντικών μετατάξεων(900) είναι προφανές (και το έχω αναφέρει σε ανύποπτο χρόνο ένα μήνα πριν) ότι το ΥΠΕΠΘ βρέθηκε σε μία δύσκολη θέση γιατί αν υπέγραφε τις εθελοντικές πολλοί συνάδελφοι με μόρια κτλ θα έφευγαν από τα κακοτράχαλα νησιά και τώρα θα έπιναν φραπεδάκι με θέα το Θερμαϊκό ή το Mall στο Μαρούσι!! Δικαίωμα τους και νομιμότατα και δε το μέμφομαι καθόλου αφού θα γινόταν με αντικειμενικά μόρια! Εδώ λοιπόν ήρθαν τα βύσματα με τους κυβερνητικούς Διευθυντές Εκπαίδευσης και διαμαρτυρήθηκαν τώρα μάλιστα  που παίζουν και διαθεσιμότητες (μετά την σφαλιάρα στα ΕΠΑΛ). Είπαν (τα βύσματα και όταν λέω βύσματα εννοώ και όλο το σινάφι τους Διευθυντές Εκπαίδευση, Περιφερειακοί, Βουλευτές αστικών κέντρων, κυβερνητικοί συνδικαλιστές κτλ) λοιπόν, μα καλά και εμάς που είμαστε στη διάθεση (Θερμαϊκός, Μαρούσι που έλεγα πριν) τι θα γίνει αν έρθουν αυτοί (νησιώτες και παραμεθόριοι) οι κανίβαλοι και πάρουν τα κελεπούρια (κελεπούρια τώρα, γιατί πριν τις διαθεσιμότητες το δημοτικό το θεωρούσαν υποβάθμιση!! Να έχουμε μνήμη συνάδελφοι!) οργανικά με φουλ ωράριο σε ένα σχολείο (ειδικά για ΠΕ19/20) και θέα όπως είπα σε Θερμαϊκό και Mall; Γύρισαν τον ντουνιά ανάποδα και πάγωσαν οι «εθελοντικές» που είχαν ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ θέσεις συνάδελφοι, όχι διάθεση ΠΥΣΠΕ που μας πλασάρουν τώρα!
Είναι σημαντικότατο να ξεκαθαριστούν 2-3 ερωτήματα πριν κάποιος επιχειρήσει να κάνει αίτηση στις υποχρεωτικές:
Α) Οι 900 εθελοντικές τέλος ή όχι ή τελικά κράτησαν κάποιες θέσεις για όσα βύσματα μείνουν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ώστε να τους διαθέσουν μετά σε αυτά για την τρέχουσα χρονιά…και βλέπουμε από του χρόνου. Θέλω να πω ότι ενώ κάποιοι σπαζοκεφαλιάζονται αν θα βάλουν τον κεφάλι τους στο ντορβά των υποχρεωτικών, ενδεχομένως επιλέγοντας και περιοχές που είναι κοντά στο τόπο συμφερόντων τους ως 2η επιλογή για ασφάλεια και με την πιθανότητα να μεταταγούν υποχρεωτικά σε μία 3η επιλογή που θα κάνει το υπουργείο για αυτούς (πχ γραφείο αντί για εκπαίδευση), κάποιοι λεχρίτες του κλάδου (με ελάχιστα μόρια) δε θα κάνουν αίτηση (δε θα μπουν σε λίστες της ντροπής) και μετά το ΠΥΣΔΕ τους αν δε τους βάλει σε λειτουργικά θα τους διαθέσει σε ΠΥΣΠΕ….όπως γινόταν μέχρι τώρα.
Β)Η εξέταση των αιτήσεων θα γίνει σε πανελλαδική κλίμακα;;; Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ΟΧΙ..ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΟΧΙ… διαφορετικά όπως είπα πριν θα έκαναν τις εθελοντικές! Δική μου εκτίμηση είναι ότι θα πάει ΠΥΣΔΕ-> Περιφέρεια -> Πανελλαδικά. Αρά όσοι είναι οι «κανίβαλοι» (που ανέφερα πριν) δε θα βρουν κενά για να πάνε σε μεγάλα αστικά κέντρα. Το θέμα είναι τι θα συμβεί σε αυτούς τους καψερούς, που πολλοί έχουν μαζέψει δεκάδες καντάρια μόρια και τελικά θα τους φάνε τα Μαρούσια και τις Αριστοτέλους  οι ήδη θαμώνες αυτών των περιοχών (διαθεσίτες αστικών κέντρων);;; Στην καλύτερη θα τους πουν σε β φάση: «περίσσεψαν 5 θεσούλες Θεσσαλονίκη/Αττική σε ΙΕΚ…είσαι μέσα;; Διοικητική θέση…σφραγιδούλα 07:00-15:00 αλλά μη τα θέλουμε και όλα δικά μας! Αυτά μας άφησαν περίσσευμα αυτά τα καλά παιδιά…οι θαμώνες Αμαρουσίου και Αριστοτέλους. Αν τελικά δε θέλετε επιστρέψτε στη διάθεση ΠΥΣΔΕ πχ Εβρου και καλή τύχη μέχρι και αν βρείτε λειτουργικά κενά»
Στη χειρότερη (και πιθανή κατ’εμέ)  δε θα υπάρξει άλλη φάση…αυτή είναι η τελική λύση (αλά Χίτλερ). Γι’ αυτό και ρωτάει εντοπιότητα και για πρώτη φορά μόνιμη κατοικία. Φίλε μου εσύ που θές Αττική και έχεις εντοπιότητα Αττική αλλά έχεις εδώ και πολλά χρόνια μόνιμη κατοικία στη Λέρο άκου τι σου έχω: «Αττική δε πιάνεις…δε πα νάχεις σε μόρια όλη τη Μαύρη Θάλασσα γιατί τα αλάνια δεν άφησαν ούτε λέπι εκεί (βλέπε ΙΕΚ κτλ). Αφού μπήκες στη λίστα μόνος σου τότε σε μετατάσω υποχρεωτικά στη μόνιμη κατοικία σου…δηλαδή Λέρο. Είμαι καλός εγώ ο Υπουργός, μετάταξη στο τόπο κατοικίας σου σε κάνω ρε αχάριστε! Και οι ΟΛΜΕ σας αυτό δεν έλεγε..αν είναι να σας πάω κάπου να σας πάω στο μέρος που μένετε! Άιντε δε ξέρετε και εσείς τι θέτε! ». Κάποιοι όμως θα περισσέψουν και από αυτή την εξευτελιστική διαδικασία. Και θα τους τεθεί το εκβιαστικό δίλλημα «Κοίτα περισσεύεις και μάλιστα κατά δική σου δήλωση. Να σε κρατήσω εδώ που μένεις δύσκολο γιατί θα μείνουν άλλοι με περισσότερα μόρια από εσένα….ά εδώ είμαστε Ευρώπη και όλα γίνονται αντικειμενικά μην επιμένεις νησιώτη-παραμεθόριε με ψιλά μόρια. Για εσένα έχω Καστελόριζο και μάλιστα διοικητικός σε γραφείο ή λίστα με διαθεσιμότητα…διαλέχτε;;; Ξέρεις υπάρχει και η επιλογή της αξιοπρεπούς αποχώρησης από το δημόσιο και ένταξης στο πρόγραμμα κινητικότητας του Ιδιωτικού τομέα…μπουχαχαχαχα! Λέμε και κανένα αστείο να σπάσει ο πάγος γιατί σε βλέπω ίδρωσες»

Γ) Παλαιότερα η ικανοποίηση αίτησης σε επέστρεφε εκεί που ήσουν. Τώρα τι;;; (η λίστα που λέμε). Παλαιότερα μπορούσες βλέποντας τις περσινές αιτήσεις μετάθεση/απόσπασης από όλους τους νομούς και τα site των ΔΔΕ να κρίνεις αν έχεις αρκετά μόρια για να δοκιμάσεις και εσύ. Τώρα η διαδικασία είναι πρωτόγνωρη και δε μπορείς να πεις ότι έχεις πολλά μόρια γιατί θα συγκριθείς και με ανθρώπους που χρόνια δε έκαναν αίτηση μετάθεσης γιατί ήταν στο τόπο συμφερόντων τους και τώρα (που κόβεται πχ η πληροφορική σε ΕΠΑΛ/ΓΕΛ) να νιώθουν ότι πρέπει και αυτοί να αιτηθούν μετάταξη. Η τράπουλα έχει ανακατευτεί απίστευτα! Το έχω πολλά μόρια ανάμεσα σε ποιους και όπως διερωτήθηκα και στο Β που θα σου χρησιμεύσουν τα μόρια αν οι μετατάξεις γίνουν ΠΥΣΔΕ->ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ->ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ.

Δεν έχω καταλήξει και εγώ τι θα κάνω. Η κυβέρνηση άλλους κατηγορεί για «μπαχαλάκιδες» αλλά ας δούνε τα μούτρα τους στο καθρέφτη πρώτα. Δημιουργούν χάος στην εκπαίδευση και επειδή θα πάμε σε απεργία διαρκείας (γιατί πρέπει να πάμε, ή τώρα ή ποτέ!!) θα μας κουνάει το δάκτυλο ότι εμείς δημιουργούμε το χάος και στις 10 ΣΕΠ θα μας ρίξει και μία επιστράτευση version 2.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5675 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:41:53 μμ »
είναι οι 5 τελευταίοι στα μόρια (με βάση τα ίδια κριτήρια) μεταξύ όσων έκαναν αίτηση?
αυτό, είναι 5 από τον πίνακα των αιτηθέντων
τώρα οι τελευταίοι ή οι πρώτοι στα μόρια μεταξύ αυτών άγνωστο
εξαρτάται τι θέλει να κάνει με τους 1300 στο τέλος
ΥΓ σκέψεις δικές μου, δεν έχω κάποια πληροφόρηση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 01:44:29 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5676 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:44:30 μμ »
Υπάρχει κανένα νεότερο από τη διαμαρτυρία στο Υπουργείο; Συναντήθηκαν με κανέναν υπεύθυνο;

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5677 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:46:44 μμ »
Συνάδελφοι αναφέρονται ΡΗΤΑ στην εγκύκλιο οι 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ? Που ακριβώς?
Ακόμα με την υ.α ασχολείσαι?Μπες στο σύστημα και δες το!! 2ΕΠΙΛΟΓΕΣ δίνει.

Το σύστημα δίνει 2 επιλογές...αλλά η εγκύκλιος δεν αποσαφηνίζει ότι θα σε πάει μόνο στις 2 επιλογές....ίσως να έχουν
δίκιο ορισμένοι που λένε ότι στην ουσία συντάσσεται αξιολογικός πίνακας πλεοναζόντων για οπουδήποτε...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5678 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:47:25 μμ »
Garcia4 μην χάσετε αυτή την εμπειρία.. 8)

Μπορείτε να δοκιμάσετε το σύστημα και απλά μην κάνετε οριστικοποίηση..
Καλή ιδέα!
  

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5679 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:47:39 μμ »
Οι οργανικες που εχουν ανακοινωθει στις εθελοντικες των 900..δεν μπορουν να δωθουν σε κανενα βυσμα, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανει αιτηση στις εθελοντικες.Σε βυσματα δηλαδη που λεγεται παραπανω.Εκτος αν αυτα τα βυσματα εχουν κανει αιτηση στις εθελοντικες.
Μην λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι.
Οι οργανικες των 945 μπορουν να δωθουν μονο αν ΕΧΟΥΝ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΟΙ εθελοντικες,και ειναι ηδη σε αυτες των υποχρεωτικων.Αν δεν ειναι και δωθουν,θα δωθουν σε αυτους που ειχαν κανει αιτηση στις εθελοντικες,εφοσον δενε χουν ακυρωθει.Αν ειναι δυνατον ρε παιδια να λεμε τετοια πραγματα δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5680 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:49:46 μμ »
@Ιγνάτιε
Αστειεύεσαι!! Οι αιρετοί γράφουν ό,τι νά'ναι και οι ιστοσελίδες τα ανεβάζουν άμεσα.
Όσον αφορά το δικό μου κείμενο ποιος θα μπορούσε να ελέγξει αν όσα έγραψα είναι αληθή στοιχεία??
Κοίτα τους όρους χρήσης αυτών τον ιστοσελίδων. Κάπου αναφέρει ότι ο γράφων φέρει την ευθύνη.Οπότε εν προκειμένω κάποιος έστειλε ένα e-mail από έγκυρη διεύθυνση και ανέβηκε. So simple ;)

Οι αιρετοί γράφουν ότι να 'ναι αλλά με το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ όνομα.... Δεν ενδιαφέρει το site να ελέγξει τίποτα σε αυτή την περίπτωση (και καλά κάνει κατά τη γνώμη μου). Δεν πιστεύω όμως ότι εύκολα ένα site θα γράψει: ο πρωθυπουργός είπε αυτό... αν δεν το ελέγξει στοιχειωδώς.... Γι' αυτό ρωτά από την αρχή ΠΟΥ το είπε....
τίποτα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2013, 09:31:13 μμ από eidolonen »

Αποσυνδεδεμένος paka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5681 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:50:38 μμ »
Συνάδελφοι, επειδή παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του... δείτε που έχει πάει η συζήτηση: Ξεκίνησε από το να "καιγόμαστε" να μάθουμε αν οι μετατάξεις θα είναι σε οργανικές θέσεις (για να "αποφασίσουμε" αν θα κάνουμε αίτηση ή όχι) και έχουμε φτάσει στο σημείο να θωρούμε βέβαιο ότι κάνοντας αίτηση βάζουμε την θηλιά στο λαιμό μας και περιμένουμε την Δευτέρα να κλωτσήσει κάποιος την καρέκλα... και ακόμα συζητάμε!!! Απορώ με το τι άλλο έχω να διαβάσω μέχρι και μεθαύριο! Εδώ υπάρχουν ακόμα και άτομα που αναπαράγουν δηλώσεις πολιτικών του τύπου "Δεν θα γίνουν άλλες απολύσεις/διαθεσιμότητες στην εκπαίδευση" ως "επιχείρημα" :o

Αν θέλετε την γνώμη μου με λίγα λόγια είναι η εξής:
Το παιχνίδι είναι όχι απλά στημένο αλλά τραγικό... Η λύση θα ήταν πλήρης άρνηση οποιασδήποτε συμμετοχής προσωπικά από τον καθένα και όχι να περιμένουμε να μας το πει η ΟΛΜΕ. Πέταξαν το τυράκι (μουχλιασμένο, σκουλικιασμένο, ραδιενεργό, κλτ κτλ) και εμείς μέσα στην "πείνα" μας συζητάμε για το τι μπορεί να πάθουμε αν το φάμε! Το τραγικό είναι ότι όπως και να καταλήξει αυτή η υπόθεση, οι χαμένοι θα ήμαστε εμείς και κερδισμένη η ηγεσία. Και εξηγώ:

Σενάριο 1

Γίνονται πολύ λίγες αιτήσεις.

Απάντηση υπουργείου: "Οι τεμπέληδες οι καθηγητές που τους δίνουμε ευκαιρία να δουλέψουν (πλεονάζοντες) και μάλιστα να πάνε και κοντά στα σπίτια τους (2 επιλογές πανελλαδικά) και μάλιστα με αξιοκρατία (μόρια), και αυτοί τίποτα. Γαϊδούρια σκέτα! Ε... τι να κάνουμε τώρα... να μην τους απολύσουμε (ωχ , συγνώμη να τους βάλουμε σε διαθεσιμότητα εννοούσα)".

Σενάριο 2.

Γίνονται αρκετές αιτήσεις (περίπου όσος και ο αριθμός μετατάξεων) και γίνεται το ανακάτεμα "της αρκούδας" με την προοπτική να καλυφθούν όλα τα κενά σε Α'θβμια και διοίκιση. Φυσικά αυτό θα αφήσει στάχτες στην Β'θμια και όσοι πάρουν μετάταξη πάλι αβέβαιο μέλλον θα έχουν αλλά αυτό δεν θα γίνει γνωστό στον κόσμο.
 
Απάντηση υπουργείου
"Είδατε βρε τι καλοί άνθρωποι που είμαστε και τι ωραία "εξορθολογήσαμε" το προσωπικό! Κατά 60-70-80% οι αιτήσεις ικανοποιήθηκαν", θα ζητωκραυγάζει το υπουργείο! "Τι λέει τώρα η ΟΛΜΕ για απεργίες κτλ... Αχάριστοι άνθρωποι!"

Σενάριο 3

Γίνονται πάρα πολλές αιτήσεις ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Απάντηση υπουργείου:
"Τελικά το πλεονάζον προσωπικό είναι ακόμα περισσότερο από τους υπολογισμούς του υπουργείου! Πραγματοποιήθηκαν 10.000 αιτήσεις από ΠΛΕΟΝΑΖΟΝΤΕΣ καθηγητές!", άρα 10.000 καθηγητές πλεονάζουν, δεν δουλεύουν, είναι ρεμάλια κτλ, θα είναι τα συμπεράσματα των αναλυτών στο δελτίο των 8! "Απαράδεκτον! Ήρθε η ώρα να πάνε σπίτια τους... (υ.γ. ποια αξιολόγηση, κύριοι, εδώ έχουμε έτοιμη την λίστα με ονοματεπώνυμα)".

Συνάδελφοι! Η μόνη λύση είναι μαζικός αγώνας! Θυμηθείτε τις συνελεύσεις της επιστράτευσης και το αγωνιστικό πνεύμα που επικρατούσε! Πλέον η ΟΛΜΕ δεν τους ανήκει και όταν είδαν τα αποτελέσματα των συνελεύσεων των ΕΛΜΕ φοβήθηκαν! Αν δεν ανατραπεί ριζικά όλη η κατάσταση δεν πρόκειται να μείνει τίποτα και κανένας όρθιος! Μπορούμε να το κάνουμε... είναι σειρά τους πλέον να ζήσουν μέσα στον φόβο! Όλοι πρέπει να συμμετέχουμε σε μαζική απεργία. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος και μην υποτιμάτε την δύναμη αυτής της μορφής αγώνα!

Συγγνώμη αν δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω αλλά από το Α στο Β η απόσταση είναι τεράστια. Το δε Γ είναι για γέλια: Βγάζει το Υπουργείο 6000 πλεονάζοντες αλλά επειδή οι αιτήσεις είναι 35000 λέει ότι τελικά οι πλεονάζοντες είναι 35000???????????? Αν είναι έτσι ρε μεγάλε μπορεί αύριο να μας απολύσει όλους και να ξαναπροσλάβει 150000 από την αρχή και να τελειώνουμε...... Έτσι δε βγαίνει άκρη όμως.....

Συνάδελφε Ιγνάτιε, δεν καταλαβαίνω που βλέπεις την τεράστια απόσταση ανάμεσα στο Α και Β. Εκτός αν εννοείς τις "αποστάσεις" που μεγαλώνεις εσύ όταν κάνεις το 10.000 -> 35.000 και συνεχίζεις με γεωμετρική πρόοδο ανεβάζοντας τις απολύσεις σε 150.000  ???
Το "ρε" δε, το θεωρώ τουλάχιστον αγενές και το "μεγάλε" το αντιπαρέρχομαι γιατί δεν ανταποκρίνεται ούτε στον όγκο ούτε στην ηλικία μου :D
Όπως και να έχει, ο χρόνος θα δείξει... και τον Σεπτέμβρη όλοι θα κληθούμε να αποφασίσουμε για το μέλλον μας.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5682 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:54:27 μμ »
Paka και εγώ νομίζω πως κάπως έτσι το σκέφτονται στο υπουργείο...Ρίχνουμε το δόλωμα και ανάλογα με το πόσα ψάρια θα πιάσουμε κινούμαστε αναλόγως. Το έχω ξαναπεί εξάλλου πως το πρώτο που τους νοιάζει είναι η επικοινωνιακή τους πολιτική. Τι θα πουν μετά για συνεχίσουν τη διάσπαση των προβάτων εεε συγνώμη του λαού ήθελα να πω...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 02:02:32 μμ από dimari »

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5683 στις: Αύγουστος 21, 2013, 01:55:31 μμ »
Συνάδελφοι, επειδή παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του... δείτε που έχει πάει η συζήτηση: Ξεκίνησε από το να "καιγόμαστε" να μάθουμε αν οι μετατάξεις θα είναι σε οργανικές θέσεις (για να "αποφασίσουμε" αν θα κάνουμε αίτηση ή όχι) και έχουμε φτάσει στο σημείο να θωρούμε βέβαιο ότι κάνοντας αίτηση βάζουμε την θηλιά στο λαιμό μας και περιμένουμε την Δευτέρα να κλωτσήσει κάποιος την καρέκλα... και ακόμα συζητάμε!!! Απορώ με το τι άλλο έχω να διαβάσω μέχρι και μεθαύριο! Εδώ υπάρχουν ακόμα και άτομα που αναπαράγουν δηλώσεις πολιτικών του τύπου "Δεν θα γίνουν άλλες απολύσεις/διαθεσιμότητες στην εκπαίδευση" ως "επιχείρημα" :o

Αν θέλετε την γνώμη μου με λίγα λόγια είναι η εξής:
Το παιχνίδι είναι όχι απλά στημένο αλλά τραγικό... Η λύση θα ήταν πλήρης άρνηση οποιασδήποτε συμμετοχής προσωπικά από τον καθένα και όχι να περιμένουμε να μας το πει η ΟΛΜΕ. Πέταξαν το τυράκι (μουχλιασμένο, σκουλικιασμένο, ραδιενεργό, κλτ κτλ) και εμείς μέσα στην "πείνα" μας συζητάμε για το τι μπορεί να πάθουμε αν το φάμε! Το τραγικό είναι ότι όπως και να καταλήξει αυτή η υπόθεση, οι χαμένοι θα ήμαστε εμείς και κερδισμένη η ηγεσία. Και εξηγώ:

Σενάριο 1

Γίνονται πολύ λίγες αιτήσεις.

Απάντηση υπουργείου: "Οι τεμπέληδες οι καθηγητές που τους δίνουμε ευκαιρία να δουλέψουν (πλεονάζοντες) και μάλιστα να πάνε και κοντά στα σπίτια τους (2 επιλογές πανελλαδικά) και μάλιστα με αξιοκρατία (μόρια), και αυτοί τίποτα. Γαϊδούρια σκέτα! Ε... τι να κάνουμε τώρα... να μην τους απολύσουμε (ωχ , συγνώμη να τους βάλουμε σε διαθεσιμότητα εννοούσα)".

Σενάριο 2.

Γίνονται αρκετές αιτήσεις (περίπου όσος και ο αριθμός μετατάξεων) και γίνεται το ανακάτεμα "της αρκούδας" με την προοπτική να καλυφθούν όλα τα κενά σε Α'θβμια και διοίκιση. Φυσικά αυτό θα αφήσει στάχτες στην Β'θμια και όσοι πάρουν μετάταξη πάλι αβέβαιο μέλλον θα έχουν αλλά αυτό δεν θα γίνει γνωστό στον κόσμο.
 
Απάντηση υπουργείου
"Είδατε βρε τι καλοί άνθρωποι που είμαστε και τι ωραία "εξορθολογήσαμε" το προσωπικό! Κατά 60-70-80% οι αιτήσεις ικανοποιήθηκαν", θα ζητωκραυγάζει το υπουργείο! "Τι λέει τώρα η ΟΛΜΕ για απεργίες κτλ... Αχάριστοι άνθρωποι!"

Σενάριο 3

Γίνονται πάρα πολλές αιτήσεις ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Απάντηση υπουργείου:
"Τελικά το πλεονάζον προσωπικό είναι ακόμα περισσότερο από τους υπολογισμούς του υπουργείου! Πραγματοποιήθηκαν 10.000 αιτήσεις από ΠΛΕΟΝΑΖΟΝΤΕΣ καθηγητές!", άρα 10.000 καθηγητές πλεονάζουν, δεν δουλεύουν, είναι ρεμάλια κτλ, θα είναι τα συμπεράσματα των αναλυτών στο δελτίο των 8! "Απαράδεκτον! Ήρθε η ώρα να πάνε σπίτια τους... (υ.γ. ποια αξιολόγηση, κύριοι, εδώ έχουμε έτοιμη την λίστα με ονοματεπώνυμα)".

Συνάδελφοι! Η μόνη λύση είναι μαζικός αγώνας! Θυμηθείτε τις συνελεύσεις της επιστράτευσης και το αγωνιστικό πνεύμα που επικρατούσε! Πλέον η ΟΛΜΕ δεν τους ανήκει και όταν είδαν τα αποτελέσματα των συνελεύσεων των ΕΛΜΕ φοβήθηκαν! Αν δεν ανατραπεί ριζικά όλη η κατάσταση δεν πρόκειται να μείνει τίποτα και κανένας όρθιος! Μπορούμε να το κάνουμε... είναι σειρά τους πλέον να ζήσουν μέσα στον φόβο! Όλοι πρέπει να συμμετέχουμε σε μαζική απεργία. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος και μην υποτιμάτε την δύναμη αυτής της μορφής αγώνα!

Είναι το καλύτερο ποσταρισμα μεχρι σημερα σε αυτο το τοπικ.. με διαφορά

@paka.. καλωσόρισες στο κλαμπ των γραφικών! θα καταλάβεις σε λιγο γιατι..

απλά εισαι πολύ σωστος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160951
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 34
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.